Παραεμπόριο - κλείνουν site αγγελιών

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Παραεμπόριο - κλείνουν site αγγελιών

Δημοσίευση από makis » 01 Απρ 2011, 03:27

To Σχέδιο Νόμου «Για τους ιδιώτες με παράνομη μη δηλωμένη εμπορική δραστηριότητα» εγκρίθηκε από το Υπουργικό Συμβούλιο και προβλέπει τσουχτερά πρόστιμα από 3.000€ έως 60.000€ και ποινες φυλάκισης απο 3 χρονια.

Έλεγχοι και σε σελίδες κοινωνικής δικτυώσεις από το ΣΔΟΕ σχετικά με το παραεμπόριο και το γενικότερο καθεστώς πώλησης από ιδιώτες μη δηλωμένης εμπορικής δραστηριότητας.

To Σχέδιο Νόμου «Για το εμποριο απο ιδιωτες» εγκρίθηκε σήμερα από το Υπουργικό Συμβούλιο. Με το νομοσχέδιο επέρχονται 8 ουσιώδεις νέες ρυθμίσεις σχετικά με το παραεμπόριο και το γενικότερο καθεστώς πώλησης από ιδιώτες.
.......


Τέλος, προβλέπεται αυστηροποίηση τόσο των ποινικών κυρώσεων, όσο και των διοικητικών προστίμων για τους παραβάτες, που γίνονται ακόμα πιο αυστηρές σε περίπτωση υποτροπής, προκειμένου να υπάρχει ένα πλήρες, αναλογικό, αποτρεπτικό και αποτελεσματικό σύστημα κυρώσεων.

Όπως δήλωσε ο Υφυπουργός οικονομικών : «Η συμπεριφορά κάθε κοινωνίας απέναντι σε ιδιώτες που πουλάνε από ιστοσελίδες κοινωνικής δικτυώσεις, σε υπαίθριους χώρους λαϊκών αγορών ή και μεσω έντυπου τύπου είναι ζήτημα πολιτισμού.

Είναι χρέος κάθε σύγχρονου ευνομούμενου κράτους να παράσχει το αναγκαίο θεσμικό πλαίσιο πάνω στο οποίο θα στηριχθεί η συνεργασία των εμπλεκόμενων φορέων (κράτος, τοπική αυτοδιοίκηση, επιμελητήρια, σωματεία κ.α.) και θα διασφαλιστεί η υλοποίηση μιας σύγχρονης και αποτελεσματικής πολιτικής για το παραεμπόριο».

Στο πλαίσιο της καταπολέμησης του παράνομου εμπορίου, το Σώμα Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος ΣΔΟΕ έχει πραγματοποιήσει σημαντικό αριθμό κατασχέσεων για το χρονικό διάστημα Νοεμβρίου 2010 - Ιανουαρίου 2011, ενώ, σύμφωνα με τον υπουργό, οι έλεγχοι θα συνεχισθούν και θα εντατικοποιηθούν περαιτέρω. Ο απολογισμός για τις περιπτώσεις των ελέγχων στους οποίους έχει ολοκληρωθεί η καταμέτρηση των κατασχεμένων, είναι 967.106 τεμάχια απομιμητικά και παραποιημένα προϊόντα.

Το 2009 η Ελλάδα δέσμευσε 21,9 εκατ. προϊόντα-απομιμήσεις, γεγονός που, κατά τον κ. Παπακωνσταντίνου, αποδεικνύει την αποτελεσματικότητα της Ελληνικής Τελωνειακής Υπηρεσίας και το σημαντικό έργο που επιτελεί. Το 2010 η Ελλάδα δέσμευσε άλλα 24,2 εκατ. απομιμητικά προϊόντα, κυρίως κινεζικής και τούρκικης προέλευσης, τα οποία καταστράφηκαν σχεδόν όλα.
Όπως υπενθύμισε τέλος ο υπουργός, με στόχο την αντιμετώπιση του λαθρεμπορίου και της διακίνησης παραποιημένων προϊόντων στα τελωνεία, λειτουργούν τμήματα πληροφοριών και δίωξης τα οποία διεξάγουν καθημερινούς ελέγχους σε επιβάτες και εμπορεύματα προερχόμενα από τρίτες χώρες.


Πηγη: anebaseto
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

ΚΛΕΙΝΟΥΝ SITE ΑΓΓΕΛΙΩΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΑΠΟ ΣΔΟΕ ΣΕ ΜΕΛΗ

Δημοσίευση από makis » 28 Μαρ 2014, 03:09

Το τελευταίο καιρό αυξάνονται οι αγγελίες πωλήσεων σε site πωλήσεων αλλα και σε διάφορες ομάδες στο facebook.
Πολλές απο αυτες τις αγγελίες μπορεί να ειναι μερικά πράγματα που έχετε σπίτι σας αλλα σε αλλές περιπτώσεις ειναι προιόντα , κυρίως τεχνολογίας , που εμπορευονται κάποιοι μέσω αγγελιών χωρίς νόμιμα παραστατικά.
Εδω και χρόνια το ΣΔΟΕ κυνηγάει τέτοιες περιπτώσεις "ιδιωτών" που κάνουν συχνές πωλήσεις αλλα πιο έντονα τον τελευταίο καιρό.

Γι'αυτο και πολλά site πωλήσεων σιγά σιγά κλείνουν !

Ηδη εχει κλεισει το slando.gr , το ricardo.gr θα κατεβάσει τα ρολλά στις 5η Μαΐου 2014 και ακολουθούν πολλά ακόμα.

Εικόνα
Οσοι χρήστες δεν εχουν πάνω απο 10 αγγελίες πωλήσεων (ανεξάρτητα την αξία) ανα έτος δεν έχουν , προς το παρόν πρόβλημα με το ΣΔΟΕ.
Φυσικα δεν εχουν πρόβλημα και οι χρήστες που χαρίζουν πχ μεσω του www.xariseto.gr ή μέσω διάφορων ομάδων στο facebook.

Το σίγουρο είναι να κάνετε συναλλαγές μεσω οργανωμένων ιστοσελίδων και οχι μεσω απρόσωπων σελίδων στο facebook οπου ΔΕΝ υπάρχει καμία ασφάλεια συναλλαγών μιας και υπάρχουν πολλες περιπτώσεις που μελη του facebook ,χαρίζαν η πουλούσαν και έπεσαν θύματα απατεώνων που αλλάζουν συνέχεια προφίλ.



========

Το ricadro.gr ηταν απο τα πιο οργανωμένα site πωλήσεων με μεγάλη ασφάλεια για τα μέλη του.
Αντιστοιχα το www.xariseto.gr ειναι το μόνο οργανωμένο site δωρεάν αντικειμένων με μεγάλη ασφάλεια συναλλαγών.


Το ΣΔΟΕ κυνηγαει ατομα που πουλάνε σε σελίδες χωρις παραστατικα (ιδιωτες και εταιριες) με πρόστιμα απο 500€ ανα αγγελία πώλησεις ανεξάρτητα απο την αξία αγγελίας !!!
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ SITE ΑΓΓΕΛΙΩΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΑΠΟ ΣΔΟΕ ΣΕ ΜΕΛΗ

Δημοσίευση από vadaris » 28 Μαρ 2014, 08:09

Δυστυχώς στην Ελλάδα όλα λειτουργούν μπακαλίστικα. Βάζουν στην ίδια μοίρα τους εμπόρους με τα απλά μέλη που έχουν ένα αντικείμενο το οποίο το είχαν αγοράσει κανονικά πληρώνοντας το ΦΠΑ όπως προβλέπεται. Αν στο μέλλον θέλουν να το πουλήσουν σαν μεταχειρισμένο πρέπει να κόβουν παραστατικά; Ως τι;; Ως έμποροι; Αφού δεν είναι. Δηλαδή αν βάλω αγγελία σε μια εφημερίδα και πουλήσω κάτι μεταχειρισμένο το ίδιο δεν είναι; Απλά είναι πιο εύκολο να πιάσουν όσους είναι οργανωμένους στα site για να χτυπήσουν και καλά τη "διαφθορά" . Είμαι γραμμένος στο emarket 10 χρόνια και παραπάνω. Περισσότερο αγόραζα αλλά αν είχα κάποια αντικείμενα που δεν χρειαζόμουν τα έβαζα προς πώληση. Είμαι έμπορος δηλαδή; Ευτυχώς από τότε που ανακάλυψα το xariseto δεν ξαναασχολήθηκα με "πωλήσεις" και ότι έχω το χαρίζω με μεγάλη χαρά.
Με τιμή,
Ένας πρώην "έμπορος".... :hapi: :hapi:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 15
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ SITE ΑΓΓΕΛΙΩΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΑΠΟ ΣΔΟΕ ΣΕ ΜΕΛΗ

Δημοσίευση από socratisv » 28 Μαρ 2014, 12:25

Αδυνατώ να κατανοήσω τα κριτήρια της διοίκησης, η οποία, λόγω ελλιπούς και κακογραμμένης ή απούσας νομοθεσίας, αντικαθιστά ουσιαστικά τις δικαστικές αρχές και ερμηνεύει το νόμο! Δεν με απασχολούν οι επαγγελματίες, ας λουστούν τις συνέπειες! Με απασχολούν οι απλοί καταναλωτές οι οποίοι θα ταλαιπωρηθούν.
Συμφωνώ ότι τα πάντα δουλεύουν μπακαλίστικα σε αυτή τη χώρα, και καλώς έκλεισαν ή κλείνουν τέτοιες ιστοσελίδες. Αν αδυνατούν να διαχειριστούν τη φοροδιαφυγή και τη λαμογιά των μελών, ας λουστούν και τις συνέπειες. Και επειδή είχαν απήχηση στο κοινό, είμαι σίγουρος ότι οι επαγγελματίες που πουλούσαν χωρίς παραστατικά κλπ ανήκουν στην πλειοψηφία των ολίγων:).

Αναρωτήθηκε κανένας γιατί ο κόσμος και οι επαγγελματίες δεν προτίμησαν το Ebay; Μήπως γιατί είναι σωστά οργανωμένο και δεν παίζει εύκολα λαμογιά από επαγγελματίες; Φυσικά, και εκεί πωλούνται ενίοτε κλεμμένα αντικείμενα, μαϊμούδες, υπάρχουν επιτήδειοι που θέλουν να κερδοσκοπήσουν σε βάρος του καταναλωτή κλπ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος socratisv την 29 Μαρ 2014, 03:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
4 8
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 11 Απρ 2009, 22:26
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τοποθεσία: Εύοσμος
Επικοινωνία:

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ SITE ΑΓΓΕΛΙΩΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΑΠΟ ΣΔΟΕ ΣΕ ΜΕΛΗ

Δημοσίευση από kiriakosGR » 28 Μαρ 2014, 17:18

Δεν συμφωνώ καθόλου!!!! καλό είναι το χάρισμα, καλή είναι και η πώληση, δηλαδή εγώ πέρσι αγόρασα ένα λαπτοπ και φέτος θέλω να το πουλήσω, δεν μπορώ;;; γιατί να μου στερήσουν αυτό το δικαίωμα; Σιγά μην κόψω παραστατικά για κάτι που αγόρασα με φπα κτλ. ΚΑΚΩΣ κλείνει το Ricardo, ένα από τα καλύτερα site στην Ελλάδα στο είδος του.
http://www.dwrean.net
Κατεβάστε δωρεάν και νόμιμα προγράμματα και παιχνίδια!

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ SITE ΑΓΓΕΛΙΩΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΑΠΟ ΣΔΟΕ ΣΕ ΜΕΛΗ

Δημοσίευση από vadaris » 28 Μαρ 2014, 17:29

kiriakosGR έγραψε:Δεν συμφωνώ καθόλου!!!! καλό είναι το χάρισμα, καλή είναι και η πώληση, δηλαδή εγώ πέρσι αγόρασα ένα λαπτοπ και φέτος θέλω να το πουλήσω, δεν μπορώ;;; γιατί να μου στερήσουν αυτό το δικαίωμα; Σιγά μην κόψω παραστατικά για κάτι που αγόρασα με φπα κτλ. ΚΑΚΩΣ κλείνει το Ricardo, ένα από τα καλύτερα site στην Ελλάδα στο είδος του.
Αυτό λέω κι εγώ. Αφού έχω πληρώσει ήδη το ΦΠΑ. ΚΑι στο κάτω κάτω της γραφής αυτά τα site πρωτοάνοιξαν για μεταχειρισμένα αντικειμενα για απλούς χρήστες και όχι για καταστήματα. ;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

marilyn
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3606
Εγγραφή: 08 Ιαν 2010, 17:25
Νομός κατοικίας: Ν. Ροδόπης
Δήμος - Κοινότητα: Κομοτηνής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τοποθεσία: ΚΟΜΟΤΗΝΗ
Επικοινωνία:

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ SITE ΑΓΓΕΛΙΩΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΑΠΟ ΣΔΟΕ ΣΕ ΜΕΛΗ

Δημοσίευση από marilyn » 29 Μαρ 2014, 00:30

Με μια μικρή έρευνα βλέπω ότι έκοψαν και το ebay greece...ή κάνω λάθος; :-


Έχω paypal και e-banking στην Alpha Bank και τράπεζα Πειραιώς!!!
Μπορούμε να κάνουμε τις συναλλαγές μας πιο εύκολα και πιο γρήγορα!!!

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ SITE ΑΓΓΕΛΙΩΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΑΠΟ ΣΔΟΕ ΣΕ ΜΕΛΗ

Δημοσίευση από makis » 29 Μαρ 2014, 01:29

Ναι εδω και 2-3 μηνες εκλεισε και το ebay.gr !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα θέματα σχετικά με οικονομία”