Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gia80
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
26 37
Δημοσιεύσεις: 509
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2013, 00:00
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Δημοσίευση από gia80 » 14 Απρ 2016, 19:46

madissa έγραψε:
gia80 έγραψε:
Ederlezi έγραψε:σου προτείνω να μη μπλεχτείς.Στέλνουν στο σπίτι σου κοινωνικούς λειτουργούς και ελέγχουν τα εισοδήματα όλων των συγγενών 1ου βαθμού.Το δικαιούσαι μόνο αν το εισόδημά σου δεν ξεπερνά τα 250 ευρώ το μήνα αφαιρώντας απο το συνολικό σου εισόδημα το ενοίκιο αν έχεις.με λίγα λόγια πρέπει να ζείς σε συνθήκες ακραίας φτώχειας για να σου δώσουν 2 γάλατα το μήνα και αν στα δώσουν και αυτά.

παρόλα αυτά για βοήθεια ξέρω από άτομα ότι βοηθάει δίνοντας γάλα pampers ρουχα και τρόφιμα το χαμόγελο του παιδιού.παίρνεις τηλέφωνο και σου κλείνουν κάποιο ραντεβού για να εξηγήσεις την κατάστασή σου.αλλά απ ότι ξέρω βοήθεια δίνουν μόνο μία φορά για κάθε οικογένεια για ένα χρόνο.Επίσης στην πρόνοια της καλαμαριάς γράφεσαι και μπορείς να πάρεις συσσίτιο και ρούχα,έπιπλα και παιδικά είδη.αυτά ξέρω από χέρι γι αυτο και τα αναφέρω.Καλή τύχη.

και φυσικά να προσθέσω οτι υπάρχει πλέον το ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων γνωστό σε όλους μας ως Α21,40 ευρώ το μήνα για κάθε παιδί το μέγιστο ποσό το οποίο κατεβαίνει όσο ανεβαίνει το εισόδημα.
Εγώ πάλι σου προτεινω (χωρίς παρεξηγηση)να μη λες πράγματα που δεν ισχύουν. Δεν κοιτάνε κανένα εισόδημα συγγενών το ξέρω γτ εγώ η ίδια παίρνω το συγκεκριμένο επίδομα.Ερχεται κοινωνική λειτουργός στο σπίτι. Βασικά ήρθε μια φορά κι αυτό πριν γεννησω γτ είχα κάνει αίτηση για δικό μου βιβλιάριο υγείας ανασφάλιστου.Αυτα...
Τους ενδιαφέρουν τα εισοδήματα των συγγενών με τους οποίους μπορεί να διαμένεις εσύ κ το παιδί σου.
Αυτό ναι προφανώς και ισχύει.Νομιζω χωρίς να είμαι σίγουρη γι αυτό ότι πρέπει να είναι στο όνομα σου και το συμβόλαιο του σπιτιού. Ίσως και να θυμάμαι λάθος.Παντως μου το ζήτησαν.


Άβαταρ μέλους
gia80
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
26 37
Δημοσιεύσεις: 509
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2013, 00:00
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Δημοσίευση από gia80 » 14 Απρ 2016, 19:48

Ederlezi έγραψε:τι να πω εμένα έτσι μου έχει πει μητέρα με ένα παιδί που δεν είναι αναγνωρισμένο.Εχει κάποια χρόνια,ισως να αλλαξαν τα πραγματα.Παντως επειδή και εμένα το παιδί μου δεν είναι αναγνωρισμένο είχα παρει τηλέφωνο στην πρόνοια περισυ οταν ήμουν εγκυος για το επίδομα μητρότητας και μου είπαν ότι έπρεπε να δουλεύω μέχρι και τον όγδοο μήνα αλλά να μη μου φτάνουν τα ένσημα για να πάρω επίδομα απο το ικα για να μου δώσουν αυτοί 400 ευρώ.εγώ είχα ελάχιστα ένσημα,δούλευα μέχρι τον 6ο μήνα και δεν έδιναν τίποτα.Και είχα ρωτήσει παντού ποια είναι η διαδικασία για το επιδομα 44 ευρώ και είχα διαβάσει και σε site στο dikaiologitika.gr αν δεν κανω λάθος ότι ελέγχουν και όλους τους συγγενείς αν έχουν εισόδημα.
Δε ξέρω για το επίδομα μητρότητας εγώ δεν εργαζόμουν για πολύ καιρό έτσι κι αλλιώς.

Άβαταρ μέλους
Ederlezi
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3364
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 16:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Λαγκαδά Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Λαγκαδάς
Επικοινωνία:

Re: Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Δημοσίευση από Ederlezi » 14 Απρ 2016, 19:52

οπότε σε τί ακριβώς διαφωνούμε όταν για να σου δώσουν 44 ευρώ το μήνα πρεπει να έχεις ενοίκιο και 300 ευρώ για να ζείς?αν δεν είναι αυτό φτώχεια τότε ποιό είναι?
Όταν δίνεις,πλουτίζεις...δεν φτωχαίνεις...!

διαθέτω internet banking Εθνικής και web banking Πειραιώς
Στέλνω με ΕΛΤΑ και με box now.Δεκτή η παραλαβή από το χώρο μου.Για δέματα έως 2 κιλά υπάρχει δυνατότητα αποστολής στη πόρτα σας με κόστος 3,5€ μέσω ΕΛΤΑ κούριερ.
κάποιες φορές πουλάω αντικείμενα δικά μου σε ομάδες του facebook.


Ζητάω make up VICHY Dermablend

Άβαταρ μέλους
gia80
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
26 37
Δημοσιεύσεις: 509
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2013, 00:00
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Δημοσίευση από gia80 » 14 Απρ 2016, 19:54

Ederlezi έγραψε:οπότε σε τί ακριβώς διαφωνούμε όταν για να σου δώσουν 44 ευρώ το μήνα πρεπει να έχεις ενοίκιο και 300 ευρώ για να ζείς?αν δεν είναι αυτό φτώχεια τότε ποιό είναι?
Στο ότι τσεκάρουν εισοδήματα συγγενών πρώτου βαθμού.Εμενα όλοι οι δικοί μου εργάζονται και έχουν καλό μισθό και φυσικά βοηθούν κι εμάς εφόσον δεν εργάζομαι ακόμα. Ούτε καν με ρώτησαν για το τι μισθούς παίρνουν όχι να τα τσεκάρουν κιόλας.

Άβαταρ μέλους
gia80
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
26 37
Δημοσιεύσεις: 509
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2013, 00:00
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Δημοσίευση από gia80 » 14 Απρ 2016, 19:56

Και στο ότι μπλέκεις με κοινωνικούς λειτουργούς.Εμενα δεν με έχουν ενοχλήσει πότε ξανά.Και μια χαρά είναι οι άνθρωποι. Εγώ μέχρι και μπουμπουνιερες τους είχα πάει από τα βάφτισια της μικρης.Δεν έχεις φόβο να σου πάρουν το παιδι ή να σε ενοχλούν ή οτιδήποτε.Μη φοβίζετε το κοσμο.Γτ να μη το πάρεις αν το δικαιουσαι;Εγω πάντως δεν θα τους το χάριζα.

Άβαταρ μέλους
Ederlezi
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3364
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 16:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Λαγκαδά Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Λαγκαδάς
Επικοινωνία:

Re: Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Δημοσίευση από Ederlezi » 14 Απρ 2016, 20:00

άρα εγώ που δεν είχα ενοίκιο αλλά έμενα με τη μητέρα μου η οποία έχει εισόδημα 400 ευρώ είμαι πιο πλούσια από κάποια η οποία νοικιάζει μόνη της αλλά όλοι γύρω της δουλεύουν και τη βοηθούν.Μη το παίρνεις προσωπικά δεν το λέω για εσένα αλλά για την οπτική γωνία από την οποία βλέπει τα πράγματα το Ελληνικό κράτος.
Όταν δίνεις,πλουτίζεις...δεν φτωχαίνεις...!

διαθέτω internet banking Εθνικής και web banking Πειραιώς
Στέλνω με ΕΛΤΑ και με box now.Δεκτή η παραλαβή από το χώρο μου.Για δέματα έως 2 κιλά υπάρχει δυνατότητα αποστολής στη πόρτα σας με κόστος 3,5€ μέσω ΕΛΤΑ κούριερ.
κάποιες φορές πουλάω αντικείμενα δικά μου σε ομάδες του facebook.


Ζητάω make up VICHY Dermablend

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα θέματα σχετικά με οικονομία”