Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ισα
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5660
Εγγραφή: 28 Μαρ 2011, 17:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξάνδρειας Ημαθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Δημοσίευση από ισα » 12 Μάιος 2015, 22:57

Γειά σας θα ήθελα να ροτήσω τι επιδόματα δικαιούτε μητέρα ανήλικου τέκνου (10 μηνών) μη αναγνωρισμένο που αποκτήθηκε εκτός γάμου.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Εικόνα
Έχω λογαριασμό στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ και στέλνω και ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ!

Καμιά φορά αργώ η ξεχνάω μένω σε χωριό οπότε οι μετακινήσεις μου είναι δύσκολες,έχω μια μικρή πριγκίπισσα και την μεγαλώνω μόνη μου !
Είμαι αδερφή με το μέλος peggouliny


Άβαταρ μέλους
zakmackraken
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009, 14:38
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Δημοσίευση από zakmackraken » 12 Μάιος 2015, 23:25

Καλησπέρα, πρώτα πρέπει να γίνει το βασικό, να πάει να τσακιστεί ο πατέρας να το αναγνωρίσει...

Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 12 Μάιος 2015, 23:29

zakmackraken έγραψε:Καλησπέρα, πρώτα πρέπει να γίνει το βασικό, να πάει να τσακιστεί ο πατέρας να το αναγνωρίσει...
Δύσκολο τα πράγματα...έχει και μια φίλη μου παρόμοια πρόβλημα επί χρόοοοονια....
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 13 Μάιος 2015, 08:23

ισα έγραψε:Γειά σας θα ήθελα να ροτήσω τι επιδόματα δικαιούτε μητέρα ανήλικου τέκνου (10 μηνών) μη αναγνωρισμένο που αποκτήθηκε εκτός γάμου.
Καλημέρα,
θα πρέπει να ρωτήσει στην πρόνοια μήπως δικαιούται από εκεί κάτι. Τώρα που θα κάνει τη δήλωση να ζητήσει αμέσως μετά τη συμπλήρωση της δήλωσης να συμπληρώσει και το έντυπο Α1 και ανάλογα με το εισόδημα που θα δηλώσει θα πάρει και το επίδομα τέκνου που χορηγεί ο Ο.Γ.Α. Αυτά γνωρίζω ότι δικαιούται.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

Άβαταρ μέλους
ισα
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5660
Εγγραφή: 28 Μαρ 2011, 17:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξάνδρειας Ημαθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Δημοσίευση από ισα » 14 Μάιος 2015, 21:37

Για να το αναγνωρίσει δυστυχώς δεν γίνεται ετσι όπως είναι η κατάσταση ..για παδιά μη αναγνωρισμένα δεν δίνεται κάποια βοήθεια?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Εικόνα
Έχω λογαριασμό στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ και στέλνω και ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ!

Καμιά φορά αργώ η ξεχνάω μένω σε χωριό οπότε οι μετακινήσεις μου είναι δύσκολες,έχω μια μικρή πριγκίπισσα και την μεγαλώνω μόνη μου !
Είμαι αδερφή με το μέλος peggouliny

Άβαταρ μέλους
gia80
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
26 37
Δημοσιεύσεις: 509
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2013, 00:00
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Δημοσίευση από gia80 » 05 Φεβ 2016, 23:56

Να σε ενημερώσω πως υπάρχει το επίδομα απροστατευτου τέκνου και το δίνει η πρόνοια. Είναι προς κατάργηση αλλά μέχρι να γίνει αυτό το δικαιούσαι ανάλογα τα εισοδηματικά κριτήρια.Ειναι πολύ λίγα τα χρήματα 45 ευρώ νομίζω το μήνα και τα δικαιούσαι αναδρομικά από τη μέρα της αίτησης.Πρεπει να πας στη πρόνοια του δήμου σου και να ρωτήσεις.

Άβαταρ μέλους
Ederlezi
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3364
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 16:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Λαγκαδά Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Λαγκαδάς
Επικοινωνία:

Re: Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Δημοσίευση από Ederlezi » 14 Απρ 2016, 19:09

σου προτείνω να μη μπλεχτείς.Στέλνουν στο σπίτι σου κοινωνικούς λειτουργούς και ελέγχουν τα εισοδήματα όλων των συγγενών 1ου βαθμού.Το δικαιούσαι μόνο αν το εισόδημά σου δεν ξεπερνά τα 250 ευρώ το μήνα αφαιρώντας απο το συνολικό σου εισόδημα το ενοίκιο αν έχεις.με λίγα λόγια πρέπει να ζείς σε συνθήκες ακραίας φτώχειας για να σου δώσουν 2 γάλατα το μήνα και αν στα δώσουν και αυτά.

παρόλα αυτά για βοήθεια ξέρω από άτομα ότι βοηθάει δίνοντας γάλα pampers ρουχα και τρόφιμα το χαμόγελο του παιδιού.παίρνεις τηλέφωνο και σου κλείνουν κάποιο ραντεβού για να εξηγήσεις την κατάστασή σου.αλλά απ ότι ξέρω βοήθεια δίνουν μόνο μία φορά για κάθε οικογένεια για ένα χρόνο.Επίσης στην πρόνοια της καλαμαριάς γράφεσαι και μπορείς να πάρεις συσσίτιο και ρούχα,έπιπλα και παιδικά είδη.αυτά ξέρω από χέρι γι αυτο και τα αναφέρω.Καλή τύχη.

και φυσικά να προσθέσω οτι υπάρχει πλέον το ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων γνωστό σε όλους μας ως Α21,40 ευρώ το μήνα για κάθε παιδί το μέγιστο ποσό το οποίο κατεβαίνει όσο ανεβαίνει το εισόδημα.
Όταν δίνεις,πλουτίζεις...δεν φτωχαίνεις...!

διαθέτω internet banking Εθνικής και web banking Πειραιώς
Στέλνω με ΕΛΤΑ και με box now.Δεκτή η παραλαβή από το χώρο μου.Για δέματα έως 2 κιλά υπάρχει δυνατότητα αποστολής στη πόρτα σας με κόστος 3,5€ μέσω ΕΛΤΑ κούριερ.
κάποιες φορές πουλάω αντικείμενα δικά μου σε ομάδες του facebook.


Ζητάω make up VICHY Dermablend

Άβαταρ μέλους
gia80
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
26 37
Δημοσιεύσεις: 509
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2013, 00:00
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Δημοσίευση από gia80 » 14 Απρ 2016, 19:35

Ederlezi έγραψε:σου προτείνω να μη μπλεχτείς.Στέλνουν στο σπίτι σου κοινωνικούς λειτουργούς και ελέγχουν τα εισοδήματα όλων των συγγενών 1ου βαθμού.Το δικαιούσαι μόνο αν το εισόδημά σου δεν ξεπερνά τα 250 ευρώ το μήνα αφαιρώντας απο το συνολικό σου εισόδημα το ενοίκιο αν έχεις.με λίγα λόγια πρέπει να ζείς σε συνθήκες ακραίας φτώχειας για να σου δώσουν 2 γάλατα το μήνα και αν στα δώσουν και αυτά.

παρόλα αυτά για βοήθεια ξέρω από άτομα ότι βοηθάει δίνοντας γάλα pampers ρουχα και τρόφιμα το χαμόγελο του παιδιού.παίρνεις τηλέφωνο και σου κλείνουν κάποιο ραντεβού για να εξηγήσεις την κατάστασή σου.αλλά απ ότι ξέρω βοήθεια δίνουν μόνο μία φορά για κάθε οικογένεια για ένα χρόνο.Επίσης στην πρόνοια της καλαμαριάς γράφεσαι και μπορείς να πάρεις συσσίτιο και ρούχα,έπιπλα και παιδικά είδη.αυτά ξέρω από χέρι γι αυτο και τα αναφέρω.Καλή τύχη.

και φυσικά να προσθέσω οτι υπάρχει πλέον το ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων γνωστό σε όλους μας ως Α21,40 ευρώ το μήνα για κάθε παιδί το μέγιστο ποσό το οποίο κατεβαίνει όσο ανεβαίνει το εισόδημα.
Εγώ πάλι σου προτεινω (χωρίς παρεξηγηση)να μη λες πράγματα που δεν ισχύουν. Δεν κοιτάνε κανένα εισόδημα συγγενών το ξέρω γτ εγώ η ίδια παίρνω το συγκεκριμένο επίδομα.Ερχεται κοινωνική λειτουργός στο σπίτι. Βασικά ήρθε μια φορά κι αυτό πριν γεννησω γτ είχα κάνει αίτηση για δικό μου βιβλιάριο υγείας ανασφάλιστου.Αυτα...

Άβαταρ μέλους
madissa
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: 15 Δεκ 2010, 21:08
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Δημοσίευση από madissa » 14 Απρ 2016, 19:40

gia80 έγραψε:
Ederlezi έγραψε:σου προτείνω να μη μπλεχτείς.Στέλνουν στο σπίτι σου κοινωνικούς λειτουργούς και ελέγχουν τα εισοδήματα όλων των συγγενών 1ου βαθμού.Το δικαιούσαι μόνο αν το εισόδημά σου δεν ξεπερνά τα 250 ευρώ το μήνα αφαιρώντας απο το συνολικό σου εισόδημα το ενοίκιο αν έχεις.με λίγα λόγια πρέπει να ζείς σε συνθήκες ακραίας φτώχειας για να σου δώσουν 2 γάλατα το μήνα και αν στα δώσουν και αυτά.

παρόλα αυτά για βοήθεια ξέρω από άτομα ότι βοηθάει δίνοντας γάλα pampers ρουχα και τρόφιμα το χαμόγελο του παιδιού.παίρνεις τηλέφωνο και σου κλείνουν κάποιο ραντεβού για να εξηγήσεις την κατάστασή σου.αλλά απ ότι ξέρω βοήθεια δίνουν μόνο μία φορά για κάθε οικογένεια για ένα χρόνο.Επίσης στην πρόνοια της καλαμαριάς γράφεσαι και μπορείς να πάρεις συσσίτιο και ρούχα,έπιπλα και παιδικά είδη.αυτά ξέρω από χέρι γι αυτο και τα αναφέρω.Καλή τύχη.

και φυσικά να προσθέσω οτι υπάρχει πλέον το ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων γνωστό σε όλους μας ως Α21,40 ευρώ το μήνα για κάθε παιδί το μέγιστο ποσό το οποίο κατεβαίνει όσο ανεβαίνει το εισόδημα.
Εγώ πάλι σου προτεινω (χωρίς παρεξηγηση)να μη λες πράγματα που δεν ισχύουν. Δεν κοιτάνε κανένα εισόδημα συγγενών το ξέρω γτ εγώ η ίδια παίρνω το συγκεκριμένο επίδομα.Ερχεται κοινωνική λειτουργός στο σπίτι. Βασικά ήρθε μια φορά κι αυτό πριν γεννησω γτ είχα κάνει αίτηση για δικό μου βιβλιάριο υγείας ανασφάλιστου.Αυτα...
Τους ενδιαφέρουν τα εισοδήματα των συγγενών με τους οποίους μπορεί να διαμένεις εσύ κ το παιδί σου.
Κάποιες φορές αποστέλλω από κεντρικό κατάστημα ΕΛΤΑ κ κάποιες φορές από πρακτορείο ΕΛΤΑ που είναι κοντά στο σπίτι μου. Από το πρακτορείο δεν μπορώ να κάνω ομαδικές αποστολές ούτε να παραλαμβάνω (προς αποφυγή παρεξηγήσεων).

Μεγαλώνω παιδάκι μόνη κ δεν έχω μεταφορικό μέσο. Αργώ να αποστείλω. Εάν βιάζεστε για κάτι μπορείτε πάντα να παραλαμβάνετε από την περιοχή μου.

Έχω οικόσιτες γάτες. Πιθανόν να βρείτε καμιά τριχούλα που μου ξέφυγε. Προσοχή οι αλλεργικοί.

Δείτε τις αγγελίες μου, μπορεί να σας ενδιαφέρει κ κάτι ακόμη, ή να έχετε κάτι που χρειάζομαι!

Άβαταρ μέλους
Ederlezi
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3364
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 16:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Λαγκαδά Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Λαγκαδάς
Επικοινωνία:

Re: Επιδόματα τέκνου μη αναγνωρισμένου

Δημοσίευση από Ederlezi » 14 Απρ 2016, 19:45

τι να πω εμένα έτσι μου έχει πει μητέρα με ένα παιδί που δεν είναι αναγνωρισμένο.Εχει κάποια χρόνια,ισως να αλλαξαν τα πραγματα.Παντως επειδή και εμένα το παιδί μου δεν είναι αναγνωρισμένο είχα παρει τηλέφωνο στην πρόνοια περισυ οταν ήμουν εγκυος για το επίδομα μητρότητας και μου είπαν ότι έπρεπε να δουλεύω μέχρι και τον όγδοο μήνα αλλά να μη μου φτάνουν τα ένσημα για να πάρω επίδομα απο το ικα για να μου δώσουν αυτοί 400 ευρώ.εγώ είχα ελάχιστα ένσημα,δούλευα μέχρι τον 6ο μήνα και δεν έδιναν τίποτα.Και είχα ρωτήσει παντού ποια είναι η διαδικασία για το επιδομα 44 ευρώ και είχα διαβάσει και σε site στο dikaiologitika.gr αν δεν κανω λάθος ότι ελέγχουν και όλους τους συγγενείς αν έχουν εισόδημα.
Όταν δίνεις,πλουτίζεις...δεν φτωχαίνεις...!

διαθέτω internet banking Εθνικής και web banking Πειραιώς
Στέλνω με ΕΛΤΑ και με box now.Δεκτή η παραλαβή από το χώρο μου.Για δέματα έως 2 κιλά υπάρχει δυνατότητα αποστολής στη πόρτα σας με κόστος 3,5€ μέσω ΕΛΤΑ κούριερ.
κάποιες φορές πουλάω αντικείμενα δικά μου σε ομάδες του facebook.


Ζητάω make up VICHY Dermablend

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα θέματα σχετικά με οικονομία”