ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ederlezi
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 16:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Λαγκαδά Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Λαγκαδάς
Επικοινωνία:

ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων

Δημοσίευση από Ederlezi » 23 Απρ 2016, 02:31

μου έβαλαν λέει το 50% της πρώτης δόσης του 2016.δηλαδή 60 ευρώ.Και με όλα αυτά που δεν έχω πάρει το 2015 τί γίνεται ρε παιδιά?το παιδί μου έγινε 1 χρονών 20 απριλίου και αντί για 460 ευρώ πήρα 60.αν γνωρίζει κάτι κάποιος σχετικά με το θέμα θα ήθελα πολύ τα φώτα του.
Όταν δίνεις,πλουτίζεις...δεν φτωχαίνεις...!

διαθέτω internet banking Εθνικής και web banking Πειραιώς
Στέλνω με ΕΛΤΑ και με box now.Δεκτή η παραλαβή από το χώρο μου.Για δέματα έως 2 κιλά υπάρχει δυνατότητα αποστολής στη πόρτα σας με κόστος 3,5€ μέσω ΕΛΤΑ κούριερ.
κάποιες φορές πουλάω αντικείμενα δικά μου σε ομάδες του facebook.


Ζητάω make up VICHY Dermablend

Άβαταρ μέλους
Fatsaki
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1153
Εγγραφή: 07 Οκτ 2015, 19:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων

Δημοσίευση από Fatsaki » 23 Απρ 2016, 03:26

Καλησπέρα.!! Εγώ του 2015 τα πήρα τον προηγούμενο μήνα όλα μαζί και επειδή ο γιος μου γεννήθηκε Νοέμβρη 2014 έχασα τους δύο τελευταίους μήνες του 2014. Πότε έκανες την αίτηση για το επίδομα; Καλό θα ήταν να μιλήσεις με τον λογιστή σου και θα σου πει αυτός τι θα κάνεις.

Άβαταρ μέλους
π1973194
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2015, 13:52
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων

Δημοσίευση από π1973194 » 23 Απρ 2016, 12:41

Όταν λες για αυτά που δεν έχεις πάρει το 2015 τι εννοείς; Έχεις κάνει αίτηση το 2015? Όταν γεννάς, αφού πάρεις το πιστοποιητικό γέννησης κάνεις αίτηση μέσα στο ίδιο έτος αίτηση ανεξάρτητα από τη φορολογική δήλωση (εννοώ εγώ που γέννησα στις 30 Οκτώβρη 2015 έκανα αίτηση τον Δεκέμβριο 2015) και το επίδομα που παίρνεις ξεκινάει από τον επόμενο μήνα από τη γέννηση του παιδιού. Δηλαδή εσύ, αν γέννησες τον Απρίλιο του 2015 θα έπρεπε να έχεις κάνει αίτηση για τα χρήματα του 2015 μέχρι τον Ιανουάριο του 2016 και θα λάμβανες επίδομα για τους μήνες από Μάιο εώς Δεκέμβριο 2015. Εγώ πήρα για τους μήνες Νοέμβριο & Δεκέμβριο, το Φεβρουάριο του 2016. Μήπως στα έχουν βάλει και δεν τα είδες? Από τα φετινά απ' ότι κατάλαβα δεν μου έβαλα το 50% αλλά το 25%.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παραλαβή από μετρό Σεπολίων ή αποστολή ως δέματα με ΕΛΤΑ
Έχω web-banking στην Πειραιώς & στην Εθνική

Μου χρωστάνε: xristina pap 0,30€ (από ομαδική)

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39713
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων

Δημοσίευση από polvar » 23 Απρ 2016, 12:55


Άβαταρ μέλους
Ederlezi
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 16:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Λαγκαδά Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Λαγκαδάς
Επικοινωνία:

Re: ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων

Δημοσίευση από Ederlezi » 01 Μάιος 2016, 00:14

π1973194 έγραψε:Όταν λες για αυτά που δεν έχεις πάρει το 2015 τι εννοείς; Έχεις κάνει αίτηση το 2015? Όταν γεννάς, αφού πάρεις το πιστοποιητικό γέννησης κάνεις αίτηση μέσα στο ίδιο έτος αίτηση ανεξάρτητα από τη φορολογική δήλωση (εννοώ εγώ που γέννησα στις 30 Οκτώβρη 2015 έκανα αίτηση τον Δεκέμβριο 2015) και το επίδομα που παίρνεις ξεκινάει από τον επόμενο μήνα από τη γέννηση του παιδιού. Δηλαδή εσύ, αν γέννησες τον Απρίλιο του 2015 θα έπρεπε να έχεις κάνει αίτηση για τα χρήματα του 2015 μέχρι τον Ιανουάριο του 2016 και θα λάμβανες επίδομα για τους μήνες από Μάιο εώς Δεκέμβριο 2015. Εγώ πήρα για τους μήνες Νοέμβριο & Δεκέμβριο, το Φεβρουάριο του 2016. Μήπως στα έχουν βάλει και δεν τα είδες? Από τα φετινά απ' ότι κατάλαβα δεν μου έβαλα το 50% αλλά το 25%.

Γέννησα 20 Απριλίου 2015 και έκανα αίτηση κανονικότατα και μου έβγαλαν και ποσό.Τον Δεκέμβριο που έβαλαν την τελευταία δόση για το 2015 δεν πήρα τίποτα,πήγα ρώτησα και μου είπαν ότι θα είμαι στην επόμενη και θα τα πάρω όλα μαζί.Και μου έβαλαν 60 ευρώ τώρα που έγινε η πληρωμή.Προκαταβολικά δηλαδή το 50% του ποσού που μου αντιστοιχεί για το πρώτο τρίμηνο του 2016.
Όταν δίνεις,πλουτίζεις...δεν φτωχαίνεις...!

διαθέτω internet banking Εθνικής και web banking Πειραιώς
Στέλνω με ΕΛΤΑ και με box now.Δεκτή η παραλαβή από το χώρο μου.Για δέματα έως 2 κιλά υπάρχει δυνατότητα αποστολής στη πόρτα σας με κόστος 3,5€ μέσω ΕΛΤΑ κούριερ.
κάποιες φορές πουλάω αντικείμενα δικά μου σε ομάδες του facebook.


Ζητάω make up VICHY Dermablend

Άβαταρ μέλους
Ederlezi
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 16:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Λαγκαδά Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Λαγκαδάς
Επικοινωνία:

Re: ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων

Δημοσίευση από Ederlezi » 01 Μάιος 2016, 00:16

αυτό το γνωρίζω.για τα προηγούμενα αναρωτιέμαι του 2015 που ακόμα δεν ήρθαν και τους πήγαμε ένα τόνο χαρτιά.
Όταν δίνεις,πλουτίζεις...δεν φτωχαίνεις...!

διαθέτω internet banking Εθνικής και web banking Πειραιώς
Στέλνω με ΕΛΤΑ και με box now.Δεκτή η παραλαβή από το χώρο μου.Για δέματα έως 2 κιλά υπάρχει δυνατότητα αποστολής στη πόρτα σας με κόστος 3,5€ μέσω ΕΛΤΑ κούριερ.
κάποιες φορές πουλάω αντικείμενα δικά μου σε ομάδες του facebook.


Ζητάω make up VICHY Dermablend

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα θέματα σχετικά με οικονομία”