Πού μπορώ να βγάλω κάρτα σίτισης και τι επιδόματα δικαιούμαι;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ισα
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5660
Εγγραφή: 28 Μαρ 2011, 17:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξάνδρειας Ημαθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Πού μπορώ να βγάλω κάρτα σίτισης και τι επιδόματα δικαιούμαι;

Δημοσίευση από ισα » 16 Νοέμ 2016, 11:03

Καλημέρα!
Ξέρει κανείς πως και απο που μπορω να βγάλω;
Επίσης είμαι φιλοξενούμενη της γιαγιάς μου δικαιούμαι επίδομα πετραιλέου;
ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο επίδομα;
Εχω μια κόρη μη αναγνωρισμένη εκτός γάμου και είμαι άνεργη αλλα δεν έχω βγάλει ακόμη κάρτα ανεργίας αν αυτο χρειάζεται κάπου (το αναφέρω).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ισα την 22 Νοέμ 2016, 15:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Εικόνα
Έχω λογαριασμό στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ και στέλνω και ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ!

Καμιά φορά αργώ η ξεχνάω μένω σε χωριό οπότε οι μετακινήσεις μου είναι δύσκολες,έχω μια μικρή πριγκίπισσα και την μεγαλώνω μόνη μου !
Είμαι αδερφή με το μέλος peggouliny


Άβαταρ μέλους
chryssa77
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 4466
Εγγραφή: 31 Μαρ 2009, 17:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για κάρτα σίτισης

Δημοσίευση από chryssa77 » 16 Νοέμ 2016, 11:32

Προφανώς λες για την κάρτα αλληλεγγύης. Δεν μπορείς πλέον να βγάλεις κάρτα, το πρόγραμμα τελειώνει τον επόμενο μήνα. Όμως από ό,τι είπαν, ίσως το συνεχίσουν για αυτούς που δεν λαμβάνουν το κοινωνικό εισόδημα (κάπως έτσι δεν λέγεται?). Σε αυτή την περίπτωση θα ακολουθήσει ανακοίνωση σχετικά με την διαδικασία των αιτήσεων, τις ημερομηνίες, τις προϋποθέσεις κλπ. Να κοιτάζεις στο http://www.idika.gr/ και στο http://www.dikaiologitika.gr/

Όσον αφορά στο επίδομα πετρελαίου,νομίζω δεν δικαιούσαι κάτι αφού είσαι φιλοξενούμενη.Η ιδιοκτήτρια της κατοικίας θα πρέπει να κάνει σχετική αίτηση.

Αν η κόρη σου πηγαίνει σχολείο,είμαι σχεδόν σίγουρη πως είσαι δικαιούχος του σχολικού βοηθήματος.Βλέπε εδώ : http://singleparent.gr/enimerosi/nomika ... -na-xerete


Μετά από μεγάλο διάστημα απουσίας επέστρεψα.Είχα πολλά σοβαρά οικογενειακά θέματα.Επανέρχομαι από σήμερα σιγά σιγά με πολλές αγγελίες, προς βελτίωση των στατιστικών μου,όμως παράλληλα έχω αρκετές ανάγκες να καλύψω κι εγώ,καθότι μονογονέας με δύο ανήλικα αγόρια.Παρακαλώ την κατανόησή σας.Ευχαριστώ θερμά!

Στην Αθήνα ΔΕΝ στέλνω με ΕΛΤΑ. Παραδίδω στο μετρό Σεπόλια.
Αποστολές ΜΟΝΟ εκτός Αττικής
.Αποστολές σε βαριά και ογκώδη αντικείμενα,δεν κάνω.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για κάρτα σίτισης

Δημοσίευση από polvar » 16 Νοέμ 2016, 12:16

Επίδομα θέρμανσης δικαιούται (αν καλύπτει τα κριτήρια εισοδήματος) αυτός ο οποίος φαίνεται ότι διαμένει μόνιμα στην κατοικία, όχι ο φιλοξενούμενος

Δείτε αν δικαιούστε επίδομα τέκνου . Οι απαιτήσεις αναγράφονται εδώ

Άβαταρ μέλους
lizouli86
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 8650
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 18:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αττική,Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Πού μπορώ να βγάλω κάρτα σίτισης και τι επιδόματα δικαιούμαι;

Δημοσίευση από lizouli86 » 16 Νοέμ 2016, 12:37

Καλημερα,δεν ξερω αν βοηθαει καπου αλλο καλο ειναι να βγαλεις καρτα ανεργιας,θα ταλαιπωρηθεις μονο μια φορα να πας στον οαεδ και μετα μπορεις ανα διμηνο να την ανανεωνεις ηλεκτρονικα μεσω υπολογιστη με κωδικους που θα σου δωσουν. Για τυχον προγραμματα που θελουν μακροχρονια ανεργους καλο ειναι να εχεις την καρτα ωστε να αποδεικνυεται οτι εισαι ανεργη εδω και καιρο.
Επισης στην παλια μου γειτονια μια κοπελα με χαμηλο εισοδημα ειχε κανει αιτηση για επιδομα για το κοινωνικο παντοπωλειο δεν ξερω αν εχεις κατι τετοιο στην περιοχη σου επαιρνε περιπου 40€ την βδομαδα και μπορουσε να προμηθευτει ειδη σουπερμαρκετ απο συγκεκριμενα καταστηματα εδω αττικη.
Να κοιταξεις για το κοινωνικο τιμολογιο της ΔΕΗ μηπως σας συμφερει αν την γιαγια σαν ιδιοκτητηρια ή μισθωτρια του ακινητου που μενετε την πιανει λογω χαμηλου εισοδηματος.
Και τελος αν ο μπαμπας της μικρης ειναι απων για χ-ψ λογους καλο ειναι να απευθυνθεις στο χαμογελο του παιδιου της περιοχης σου ,πολλοι νομιζουμε οτι το χαμογελο αφορα ορφανα η αρρωστα παιδακια δεν ειναι ετσι βοηθανε και μονογονεικες οικογενειες .
Οτι καλυτερο ευχομαι.

CHEERS@
Platinum Member
Platinum Member
23 32
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 14:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Ναυπάκτου Αιτωλοακαρνανίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πού μπορώ να βγάλω κάρτα σίτισης και τι επιδόματα δικαιούμαι;

Δημοσίευση από CHEERS@ » 16 Νοέμ 2016, 13:11

Ισα, κοιταξέ τα εδώ αναλυτικά:

http://singleparent.gr/dikaiologitika/
Με το μέλος Έρεια είμαστε συγγενείς και γειτόνισσες. Πολλές φορές βολευόμαστε με κοινές αποστολές και παραλαβές!

Άβαταρ μέλους
Fatsaki
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1153
Εγγραφή: 07 Οκτ 2015, 19:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Πού μπορώ να βγάλω κάρτα σίτισης και τι επιδόματα δικαιούμαι;

Δημοσίευση από Fatsaki » 16 Νοέμ 2016, 16:11

Καλησπέρα επίδομα τέκνων σίγουρα δικαιουσε γιατί έπαιρνα και εγώ αλλά είπαν ότι θα δοθεί η τελευταία δόση τον Δεκέμβρη και μετά θα κοπεί. Μπορείς να κοιτάξεις μέσω πρόνοιας. Έπαιρνε μια φίλη μου αλλά δεν γνωρίζω τα κριτήρια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα θέματα σχετικά με οικονομία”