Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Άβαταρ μέλους
serdakis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3135
Εγγραφή: 15 Ιουν 2009, 16:28
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από serdakis » 13 Δεκ 2017, 15:08

Σας ευχαριστω και εσας πολυ melomakarono. Αποφασισα να στειλω τα 2 βαρια με κτελ και τα υπολοιπα με τα ελτα για να μην εχω τετοια θεματα :)

Άβαταρ μέλους
Leventias
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3249
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009, 23:45
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από Leventias » 21 Φεβ 2018, 23:06

Καλησπέρα σας.

Παιδιά υπάρχει πρόβλημα σχετικό με ομαδική αποστολή δεμάτων.
Το κόστος αποστολής 1,40 ευρώ ισχύει για δέματα μέχρι ένα κιλό.
Από κει και πέρα χρεώνεται με 0,50 λεπτά για κάθε επιπλέον κιλό.
Δηλαδή: μέχρι 1000 γραμμ. = 1,50ευρώ, 1010γραμμ.= 2,00 ευρώ
2010γραμμ.= 2,50 ευρώ και ούτω καθεξής.
Επί αυτών των τιμών γίνεται μια έκπτωση 5%.
Αυτά μου είπαν στα ΕΛΤΑ Νέας Σμύρνης και τα ίδια ακριβώς στα κεντρικά των ΕΛΤΑ
όπου τηλεφώνησα [210 3353777 για όποιον ενδιαφέρεται να επαληθεύσει τα λεγόμενά μου].
Τελικά , βρέθηκα να έχω δώσει 2,74 ευρώ περισσότερα από αυτά που έχω πάρει και από τα άλλα μέλη.

Αν τώρα εσείς γνωρίζετε κάτι διαφορετικό από τα προαναφερθέντα, πείτε το.
Πάντως μ’ αυτά και μ’ αυτά, εγώ ομαδική αποστολή δεν πρόκειται να ξανακάνω.
(πώς έλεγε κι εκείνο το τραγουδάκι:"ρε, δεν το ξανακάνω σε Ωτομπιάνκι...").
ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καί ἐπί τά ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκυδίδης
(οι πιο πολλοί άνθρωποι δεν κοπιάζουν για να βρούν την αλήθεια, και μάλλον στρέφονται σε ό,τι τους προσφέρεται έτοιμο)

δωρεὰν ἐλάβετε, δωρεὰν δότε
(δωρεάν λάβατε, δωρεάν δώστε) κατά Ματθαίον 10,8

Αιτήματα μελών που δεν έχουν χαρίσει κάτι ή μελών που έχουν αρνητικά στατιστικά,
τα παραβλέπω.«ἕπεσθαι δὲ δοκεῖ τῇ ἀχαριστίᾳ ἡ ἀναισχυντία». Ξεν. Κ.Παιδ. 1.2.7


Λείπω συχνά εκτός έδρας. Ζητώ κατανόηση, αν καθυστερώ να απαντήσω.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ΓΙΩΡΓΟΣ1963
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014, 00:27
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Ρίου Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ1963 » 02 Μαρ 2018, 15:14

Επειδή επικρατεί ένα χάος και μια σύγχυση με τις ομαδικές , ψάχνοντάς το , ρωτώντας γνωστό , υπάλληλο ΕΛΤΑ και φτιάχνοντας ενα EXELLάκι διαπιστώνω κι εγώ αυτό που μου είπε . Ο νέος τιμοκατάλογος έγινε κυριως για τα E-SHOP . Συμφέρει αυτούς που έχουν δέματα ίσου βάρους . Αν τα βάρη είναι διαφορετικά επιβαρύνονται αυτά με μικρότερο έναντι αυτών με το μεγαλύτερο . Εμείς θα πρέπει να καθόμαστε να κάνουμε προσθαφαιρέσεις , και πολαπλασιασμοδιαιρέσεις για να είμαστε δίκαιοι με όλους . Το κέρδος αν υπάρχει δεν είναι πάνω απο 1,10€ σε καμμία των περιπτώσεων .Για να βγάλεις δε αποτέλεσμα πρέπει να τρώς τη μέρα σου . Γι αυτό κι εγώ την ομαδική την ξεχνάω .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
REUSE-REDUCE-RECYCLE

Υπάρχουν σκύλοι και γάτες στο σπίτι, οπότε προσοχή οι αλλεργικοί.
Για τους υπόλοιπους σας βεβαιώ οτι είναι πλήρως εμβολιασμένα και επισκέπτονται συχνά τον κτηνίατρο.

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12952
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από andromachi » 05 Ιούλ 2018, 14:29

ntite έγραψε:
02 Οκτ 2017, 21:39
Καλησπέρα επειδή πολλοί μπερδεύονται με τις ομαδικές αποστολές και τις χρεώσεις και με το δίκιο τους αποφάσισα να ανοίξω αυτό το ποστ με τα συμπεράσματα μου τα οποία είναι:

...
Αν έχω 5.050 κιλά για 5 δέματα
διαιρώ για να βγάλω το βάρος αντικειμένου 5.050/5 = 1.010 κιλά αφού το βάρος αντικειμένου είναι πάνω από κιλό η χρέωση θα είναι 1,84 € το κάθε δέμα

ενώ αν έχω 10.500 κιλά για 5 δέματα
διαιρώ για να βγάλω το βάρος αντικειμένου 10.500/5 = 2.100 κιλά αφού το βάρος αντικειμένου είναι πάνω από 2 κιλά η χρέωση θα είναι 2,30 € το κάθε δέμα
Αυτός ο τρόπος δεν είναι δίκαιος,
Έχω κάνει πολλές ομαδικές αποστολές και κατέληξα στο συμπέρασμα, ότι, ανάλογα με το βάρος της κάθες αποστολής, η χρέωση πρέπει να μοιράζεται διαφορετικά στα βαριά και στα ελαφριά δέματα.
Σήμερα συγκεκριμένα έκανα αποστολή 7 δεμάτων με συνολικό βάρος 7,520 κιλά και συνολική χρέωση 12,88 ευρώ.
Χρέωσα τα 3 δέματα κάτω από 1 κιλό με 1,50ευρώ, τα 3 δέματα μεταξύ 1 και 2 κιλών με 2,00ευρώ και το δέμα πάνω από 2 κιλά με 2,40.
Γενικά έχω διαπιστώσει ότι η ομαδική αποστολή μικτών βαρών, εξοικονομεί 1,00 με 1,10 ευρώ στο δέμα.
Και εκνευρίζομαι με τα άτομα, που νομίζουν, ότι άμα κάνεις ομαδική, βρέξει χιονίσει, θα πρέπει να δώσουν 1,40 ή 1,90.
Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα, ότι δεν θα ξανακάνω ομαδική, όπως είπε και το προηγούμενο μέλος που έγραψε εδώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andromachi την 05 Ιούλ 2018, 14:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39599
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από polvar » 05 Ιούλ 2018, 14:34

polvar έγραψε:
03 Οκτ 2017, 00:13
Πάντως πρέπει να προσέχετε γιατί αν στην ομαδική τα 4 δέματα είναι ελαφριά (πχ του 1 κιλού) και το ένα βαρύ (πχ 4-5 κιλά) θα επιμεριστεί το κοστος του βαριου δέματος σε όλους και αυτό δεν είναι δίκαιο

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12952
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από andromachi » 05 Ιούλ 2018, 15:09

Leventias έγραψε:
21 Φεβ 2018, 23:06
Καλησπέρα σας.

...
Τελικά , βρέθηκα να έχω δώσει 2,74 ευρώ περισσότερα από αυτά που έχω πάρει και από τα άλλα μέλη.

Αν τώρα εσείς γνωρίζετε κάτι διαφορετικό από τα προαναφερθέντα, πείτε το.
Πάντως μ’ αυτά και μ’ αυτά, εγώ ομαδική αποστολή δεν πρόκειται να ξανακάνω.
(πώς έλεγε κι εκείνο το τραγουδάκι:"ρε, δεν το ξανακάνω σε Ωτομπιάνκι...").
Στην σημερινή αποστολή, είναι η μοναδική φορά που παίρνω τα λεφτά που έδωσα.
Στις προηγούμενες, όλο μέσα ήμουνα.
Αλλά, όταν της λες "βάλτε μου 2 ευρώ" και σου απαντά, "σίγουρα έχω να σας βάλω 1,90", πόσο πιο γύφτος να γίνεις...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

ΓΙΩΡΓΟΣ1963
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014, 00:27
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Ρίου Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ1963 » 06 Ιούλ 2018, 16:03

andromachi έγραψε:
05 Ιούλ 2018, 15:09
Leventias έγραψε:
21 Φεβ 2018, 23:06
Καλησπέρα σας.

...
Τελικά , βρέθηκα να έχω δώσει 2,74 ευρώ περισσότερα από αυτά που έχω πάρει και από τα άλλα μέλη.

Αν τώρα εσείς γνωρίζετε κάτι διαφορετικό από τα προαναφερθέντα, πείτε το.
Πάντως μ’ αυτά και μ’ αυτά, εγώ ομαδική αποστολή δεν πρόκειται να ξανακάνω.
(πώς έλεγε κι εκείνο το τραγουδάκι:"ρε, δεν το ξανακάνω σε Ωτομπιάνκι...").
Στην σημερινή αποστολή, είναι η μοναδική φορά που παίρνω τα λεφτά που έδωσα.
Στις προηγούμενες, όλο μέσα ήμουνα.
Αλλά, όταν της λες "βάλτε μου 2 ευρώ" και σου απαντά, "σίγουρα έχω να σας βάλω 1,90", πόσο πιο γύφτος να γίνεις...
Ο λόγος που υφίσταται αυτή η διαφορά στα ποσά είναι οτι όλοι υπολογίζουν εκτός του τιμοκαταλόγου
και έκπτωση 8% η οποία όμως παρέχεται απο τον ΕΛΤΑ μόνο σε επαγγελματικούς πελάτες με εταιρικό ΑΦΜ.
Οπότε όπως διαπίστωσα , το 1,40 ως ελάχιστη χρέωση δεν υφίσταται για εμάς .
Ελάχιστη χρέωση είναι το 1,50 και πρέπει ο διαχειριστής να το κάνει αυτό κανόνα του ΧΑΡΙΣΕΤΟ.
Έχω φτιάξει ένα Excell που θα μπορούσε να βοηθήσει τα μέλη στον επιμερισμό των ποσών αναλογικά ,
ώστε να έχουν όλοι της ομαδικής το ίδιο όφελος.
Αν θέλει, να το ανεβάσω κάπου ώστε να το έχουν τα μέλη σαν μπούσουλα. Ειδάλλως θα τσακωνόμαστε συνεχώς.
Επίσης πρέπει να καταλάβουμε οτι πολλά μέλη δεν έχουν δυνατότητα λόγω λίγων αντικειμένων να κάνουν συγκεντρωτική.
Σε αυτή την περίπτωση , η πληρώνεις το 2,60 η whatever η δεν ζητάς καθόλου.
makis SOSemas.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
REUSE-REDUCE-RECYCLE

Υπάρχουν σκύλοι και γάτες στο σπίτι, οπότε προσοχή οι αλλεργικοί.
Για τους υπόλοιπους σας βεβαιώ οτι είναι πλήρως εμβολιασμένα και επισκέπτονται συχνά τον κτηνίατρο.

Άβαταρ μέλους
Anast
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1093
Εγγραφή: 25 Οκτ 2017, 13:52
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Ευρωπού Κιλκίς
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από Anast » 07 Ιούλ 2018, 09:04

Καλημερα δεν ειμαι επαγγελματιας ουτε εχω σύμβαση εχω στειλει ομαδικη με χρεωση 1,40 το δεμα γτ ν μη γινεται? Αφου αυτη ειναι η χρεωση οταν ειναι ελαφρια δλδ οταν το συνολο των κιλων τους διαιρουμενο με τον αριθμο τους ειναι ισο με 1 η <1
δλδ Κιλα δεματων/αριθμος δεματων<1 τοτε 1,40 το δεμα με συσκευασια που ειναι συμβατη με το περιορισμο που εχει τ ελτα δλδ μηκος<150cm και περιμετρος+μηκος<300cm για να πετυχεις αυτη τη χρεωση πρεπει να εχεις σχετικα ελαφρια δεματα πχ εως ενα κιλο το δεμα αλλα αν εχεις ενα 2 κιλα κ 2 πολυ ελαφρια παλι τ ιδιο θα ειναι στη χρεωση επίσης παει 200γρ=1κιλο 1κιλο και 1 γρ=2 κιλα ομως σαν συνολο στην ομαδικη οχι μεμονωμενα δλδ 7200= 8κιλα χρεωση, στρογγυλοποιουν δλδ το συνολο οχι το καθε δεμα. Δε ξερω αν εχει σχεση η συσκευασια κλπ εγω εχω κανει λιγες φορές αλλα πέτυχε μπορει ν ειναι στον υπαλληλο....
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Να καταθεσω: giouli34 0,50
vaggosdespina 0,44

Να μου καταθεσουν : loukia1981 0,50
geotsax 0,50

Μαρια30 : 1,40

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12952
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από andromachi » 07 Ιούλ 2018, 11:03

Anast έγραψε:
07 Ιούλ 2018, 09:04
Καλημερα δεν ειμαι επαγγελματιας ουτε εχω σύμβαση εχω στειλει ομαδικη με χρεωση 1,40 το δεμα γτ ν μη γινεται? Αφου αυτη ειναι η χρεωση οταν ειναι ελαφρια δλδ οταν το συνολο των κιλων τους διαιρουμενο με τον αριθμο τους ειναι ισο με 1 η <1
δλδ Κιλα δεματων/αριθμος δεματων<1 τοτε 1,40 το δεμα με συσκευασια που ειναι συμβατη με το περιορισμο που εχει τ ελτα δλδ μηκος<150cm και περιμετρος+μηκος<300cm για να πετυχεις αυτη τη χρεωση πρεπει να εχεις σχετικα ελαφρια δεματα πχ εως ενα κιλο το δεμα αλλα αν εχεις ενα 2 κιλα κ 2 πολυ ελαφρια παλι τ ιδιο θα ειναι στη χρεωση επίσης παει 200γρ=1κιλο 1κιλο και 1 γρ=2 κιλα ομως σαν συνολο στην ομαδικη οχι μεμονωμενα δλδ 7200= 8κιλα χρεωση, στρογγυλοποιουν δλδ το συνολο οχι το καθε δεμα. Δε ξερω αν εχει σχεση η συσκευασια κλπ εγω εχω κανει λιγες φορές αλλα πέτυχε μπορει ν ειναι στον υπαλληλο....
Αυτό ακριβώς λέμε. Αν έχεις 5 δέματα κάτω από κιλό, αντε κι ένα βαρύτερο, είναι καλά.
Αν έχεις όμως 2 δέματα στα 2 κιλά, 2 κάτω από κιλό κι ένα 3 κιλά, τί κάνεις?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Άβαταρ μέλους
Anast
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1093
Εγγραφή: 25 Οκτ 2017, 13:52
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Ευρωπού Κιλκίς
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από Anast » 07 Ιούλ 2018, 12:20

Εκρι η χρεωση θα ειναι 9.20 παει 1,84/δεμα δν ειναι κατι τραγικο τα 44 λεπτα στο κ τω κατω 2,60 θα χρεωνοταν μεμονωμένο εγω σε μεγαλυτερη διαφορα πχ το ενα κοντευε τα 5 εκει ειχα μοιρασει στα πολυ ελαφρια τη μικροτερη χρεωση στα μέτρια τη δευτερη χρεωση κ στο βαρυ οτι περισσευε ομως το ειχα πει στην αγγελια γα ν μην υπαρχει θεμα. Τωρα οταν εχεις ομαδικη κ το ενα είναι ουτε 200 γρ κ τ αλλο 5 κιλα εκει πιστευω πρεπει ν γινει αυτο
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Να καταθεσω: giouli34 0,50
vaggosdespina 0,44

Να μου καταθεσουν : loukia1981 0,50
geotsax 0,50

Μαρια30 : 1,40

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”