Ομαδική αποστολή χρεώσεις

morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από morfo212 » 03 Οκτ 2017, 13:26

lizouli86 έγραψε:
03 Οκτ 2017, 13:14
....
Σαφώς και το 1.84 είναι καλύτερο από το 2.60 άλλα αν δείτε πιο πριν τι έγραψα έστειλα ομαδική πριν 2 βδομάδες και βγήκε 2.30 έκαστο. Δηλαδή δεν υπήρχε λόγος να φορτώθωτοσα δέματα για 0.30 λεπτά φθηνότερα...
Είναι και στον υπαλληλο το τι εξηγήσεις θα δώσει ,εμένα επειδή ήταν και η πρώτη ομαδική με τις νέες χρεώσεις μου ειπε απλα βγαξνει συνολικάτο βάρος . Δεν με άφησε να τα ξαναζυγισω ένα ένα και για 6 δέματα έδωσα 13.80 .
Κατάλαβα επομένως πρέπει όχι απλά να μαζεύουμε δέματα αλλά να φροντίζουμε να είναι και του ίδιου βάρους... :mm: :mm: :mm:
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.


Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 03 Οκτ 2017, 13:31

Εγώ πιστεύω ότι δε χρειάζεται να προσπαθούμε να κάνουμε δίκαιη μοιρασιά του συνολικού κόστους, ανάλογα με το βάρος κάθε δέματος
Αυτός που θα πλήρωνε 2,60, και με την ομαδική θα πληρώσει 1,84 ,έχει όφελος
Στο κάτω κάτω γιαυτό λέγεται ομαδική,και γιαυτό βγάζουν και τα ΕΛΤΑ ένα μέσο όρο
Εκτός πια αν είναι όλα τα δέματα του ενός κιλού και υπάρχει και ένα που είναι δέκα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

Άβαταρ μέλους
melomakarono
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5231
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2014, 17:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Ναυπάκτου Αιτωλοακαρνανίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από melomakarono » 03 Οκτ 2017, 14:29

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ έγραψε:
03 Οκτ 2017, 13:31
Εγώ πιστεύω ότι δε χρειάζεται να προσπαθούμε να κάνουμε δίκαιη μοιρασιά του συνολικού κόστους, ανάλογα με το βάρος κάθε δέματος
Αυτός που θα πλήρωνε 2,60, και με την ομαδική θα πληρώσει 1,84 ,έχει όφελος
Στο κάτω κάτω γιαυτό λέγεται ομαδική,και γιαυτό βγάζουν και τα ΕΛΤΑ ένα μέσο όρο
Εκτός πια αν είναι όλα τα δέματα του ενός κιλού και υπάρχει και ένα που είναι δέκα
Εγώ συμφωνώ, αλλιώς είναι μεγαλη φασαρία.. Και δεν έχει και τρελή διαφορά, το 1,50€ που πληρώναμε με το 1,84€ που βγαίνει τώρα.. Στις περισσότερες περιπτώσεις τουλάχιστον..

ntite
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1825
Εγγραφή: 03 Δεκ 2010, 18:50
Νομός κατοικίας: Κύπρος
Δήμος - Κοινότητα: Λευκωσίας Κύπρου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από ntite » 03 Οκτ 2017, 17:24

morfo212 έγραψε:
03 Οκτ 2017, 13:23
ntite έγραψε:
03 Οκτ 2017, 12:12
....
Εγώ απ ότι έχω καταλάβει κάποιοι μέλη ζητάνε ότι βγει απο Ελτά σαν κόστος δέματος ενώ άλλα μέλη επειδή δεν θεωρούν δίκαιο να πληρώνουν τα ίδια αυτοί που έχουν δέματα κάτω του κιλού με αυτούς που έχουν βαριά δέματα, ζυγίζουν ξεχωριστά το κάθε δέμα και ανάλογα με το βάρος ζητάνε τα μεταφορικά απο τα μέλη
και γω είχα προβληματιστεί για το πως θα το κάνω αλλα μίλησα με ένα μέλος και μου είπε ότι δεν είναι δίκαιο κάποιος που έχει δέμα κάτω του κιλού να χρεωθεί το ίδιο και έτσι στα μέλη που είχαν δέματα κάτω του κιλού ζήτησα από 1,40 € και στα μέλη που είχαν πιο βαριά δέματα απο 2,70 € (μοίρασα τη διαφορά)
συμφωνώ μαζί σου αλλά πρέπει να είμαστε όλοι έξπερτ στα μαθηματικά αλλά και πάλι καλύτερα 1,84 από 2,60. Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται να προπληρώνεσαι τα έξοδα γιατί μπορεί να υπάρχουν εκπλήξεις...

Ναι αλλα πάντα υπάρχει και η περίπτωση να μου πει κάποιο μέλος ότι βγήκε 2,30 ή και παραπάνω το κάθε δέμα και να πληρώσω 2,30 για δέμα κάτω του κιλού
Δεν ξέρω λογικά θα κάνει κάθε μέλος αυτό που το βολεύει ή αυτό που θεωρεί σωστό εκτός αν υπάρξει μια κεντρική κατεύθυνση από το site

Σίγουρα είναι μπέρδεμα ο νέος τρόπος υπολογισμού της ομαδικής αν και πιστευω ότι τα Ελτά το εφάρμοσαν για να μην χρειάζεται να ζυγίζουν καθε ένα ξεχωριστά μόνο και μόνο λόγω του ότι θα έπαιρνε περισσότερο χρόνο στους υπαλλήλους αν και έτσι και αλλιώς είναι μια χρονοβόρα διαδικασία η ομαδική αποστολή
Οσο για τις εκπλήξεις που λες γι αυτό έκανα αυτό το ποστ για να διευκρινήσουμε τις νέες χρεώσεις, αν γνωρίζεις το βάρος των δεμάτων συνολικά δεν θα υπάρξουν εκπλήξεις, σίγουρα όμως υπάρχουν και μέλη που δεν έχουν ζυγαριά
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω λογαριασμό σε Εθνική τράπεζα(για Ελλάδα) και Τράπεζα Κύπρου
Περιμένω δέμα από :

Δεμ μπαινω πολύ συχνά στο site παρακαλώ υπομονη αν ζητήσετε κάτι. Εχω μετακομισει στην Κύπρο. Ευχαριστώ πολυ τα μέλη και την κοινότητα του χάρισε το που με βοηθησε σε μια πολύ δυσκολη περίοδο της ζωής μου

morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από morfo212 » 03 Οκτ 2017, 21:35

ntite έγραψε:
03 Οκτ 2017, 17:24
Ναι αλλα πάντα υπάρχει και η περίπτωση να μου πει κάποιο μέλος ότι βγήκε 2,30 ή και παραπάνω το κάθε δέμα και να πληρώσω 2,30 για δέμα κάτω του κιλού...
Φυσικά αλλά θα πλήρωνε 2,6 αν δεν έκανες ομαδική. Εγώ τώρα είχα μαζεμένες αγγελίες και έκανα μια στην οποία μπήκα μέσα γιατί προσπάθησα να τηρήσω τα περί δικαίου και αδίκου και επειδή προτίθεμαι να κάνω άμεσα και δεύτερη δεν θα το κάνω θα ζητήσω από κάθε μέλος το ακριβές ποσό που θα βγει!!
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

ntite
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1825
Εγγραφή: 03 Δεκ 2010, 18:50
Νομός κατοικίας: Κύπρος
Δήμος - Κοινότητα: Λευκωσίας Κύπρου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από ntite » 03 Οκτ 2017, 22:07

Για πιο λόγο μπήκες μέσα??? Υπολόγισες ότι θα βγουν λιγότερα?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω λογαριασμό σε Εθνική τράπεζα(για Ελλάδα) και Τράπεζα Κύπρου
Περιμένω δέμα από :

Δεμ μπαινω πολύ συχνά στο site παρακαλώ υπομονη αν ζητήσετε κάτι. Εχω μετακομισει στην Κύπρο. Ευχαριστώ πολυ τα μέλη και την κοινότητα του χάρισε το που με βοηθησε σε μια πολύ δυσκολη περίοδο της ζωής μου

morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από morfo212 » 03 Οκτ 2017, 22:31

ntite έγραψε:
03 Οκτ 2017, 22:07
Για πιο λόγο μπήκες μέσα??? Υπολόγισες ότι θα βγουν λιγότερα?
Βασικά πήγα να ζητήσω κατά προσέγγιση 2 ευρώ από τα βαριά (δύο ήταν αλλά το ένα πλήρωσε εκ των υστέρων ακριβώς το άλλο δε θέλησε να του επιστρέψω τη διαφορά ) και 1,5 από τα ελαφριά αλλά βγήκαν όλα από 1,84. Δε σκοπεύω να ζητήσω 0,34 από τα ελαφριά μια και το ποσό είναι γελοίο. Πάντως το πιο βαρύ δέμα που ανέβασε την τιμή πλήρωσε 1,84 και το θεωρώ άδικο έναντι ενός δέματος που ζύγιζε ελάχιστα γραμμάρια (ήταν ένα πουκάμισο μόνο)!! Anyway τα ποσά είναι ανάξια λόγου, απλά δεν θα το ξανακάνω δίκαια θα πληρώνει ο καθένας ότι βγάλει το ΕΛΤΑ!!
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

ntite
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1825
Εγγραφή: 03 Δεκ 2010, 18:50
Νομός κατοικίας: Κύπρος
Δήμος - Κοινότητα: Λευκωσίας Κύπρου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από ntite » 04 Οκτ 2017, 11:35

Αν κατάλαβα καλά όμως το πρόβλημα δεν ήταν η δίκαιη μοιρασιά αλλά το ότι υπολογίσατε με βάση αυτό που γράφει στον τιμοκατάλογο των Ελτά
1 ευρώ ανά δέμα και 0,50 ανά κιλό το οποίο όμως δεν ισχύει και γι αυτό βγήκαν παραπάνω
πολλοί αλλιώς τα υπολόγιζαμε και άλλα βγήκαν τελικά, οι αλλαγές που έγιναν στις χρεώσεις είναι πολύ πρόσφατες και είναι μεγάλο μπέρδεμα γι αυτό όμως έκανα το ποστ αυτό για να ξεμπερδέψουμε
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω λογαριασμό σε Εθνική τράπεζα(για Ελλάδα) και Τράπεζα Κύπρου
Περιμένω δέμα από :

Δεμ μπαινω πολύ συχνά στο site παρακαλώ υπομονη αν ζητήσετε κάτι. Εχω μετακομισει στην Κύπρο. Ευχαριστώ πολυ τα μέλη και την κοινότητα του χάρισε το που με βοηθησε σε μια πολύ δυσκολη περίοδο της ζωής μου

morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από morfo212 » 04 Οκτ 2017, 14:27

ntite έγραψε:
04 Οκτ 2017, 11:35
Αν κατάλαβα καλά όμως το πρόβλημα δεν ήταν η δίκαιη μοιρασιά αλλά το ότι υπολογίσατε με βάση αυτό που γράφει στον τιμοκατάλογο των Ελτά
1 ευρώ ανά δέμα και 0,50 ανά κιλό το οποίο όμως δεν ισχύει και γι αυτό βγήκαν παραπάνω
πολλοί αλλιώς τα υπολόγιζαμε και άλλα βγήκαν τελικά, οι αλλαγές που έγιναν στις χρεώσεις είναι πολύ πρόσφατες και είναι μεγάλο μπέρδεμα γι αυτό όμως έκανα το ποστ αυτό για να ξεμπερδέψουμε
Συνδυασμός και των δύο και της αδιαφορίας μου να ασχοληθώ παραπάνω με το θέμα, γιατί έχω την επιλογή να πω το πραγματικό κόστος και να τα ζητήσω αλλά όπως είπα δεν αξίζει τον κόπο!!!
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Oμαδική αποστολη χρεώσεις

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 23 Οκτ 2017, 15:17

Νομίζω πως κατάλαβα πώς χρεώνεται η ομαδική
Το συνολικό βάρος των δεμάτων διαιρείται και υπολογίζεται βάρος ανά αντικείμενο
Οι υπολογισμοί μετά γίνονται με βάση αυτό το μέσο όρο, που αναφέρεται ως βάρος αντικειμένου
Αν είναι κάτω του ενός κιλού ,τότε η χρέωση είναι 1,40
Από εκεί και πέρα προστίθεται για κάθε κιλό 0,50
Οπότε για 1-2 κιλά πάμε 1,40+0,50=1,90 και επειδή γίνεται κάποια έκπτωση πάμε στο 1,84
Κι αν ακόμα κάποιο δέμα είναι πάνω από 2 κιλά δεν παίζει ρόλο, αρκεί ο μέσος όρος να μην υπερβαίνει τα 2
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”