Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 08 Ιούλ 2018, 14:59

Όταν κάποιος θα πλήρωνε 2,60 και με την ομαδική πληρώνει 1,84 έχει όφελος.Πιστεύω ότι δεν πρέπει να προσπαθούμε να βγάζουμε το ποσό που πρέπει να πληρώσει το κάθε μέλος ανάλογα με το βάρος του δέματος. Αν ήταν έτσι θα το έκανε το ίδιο το ταχυδρομείο.Θα έβγαζε , δηλαδή,ένα σύνολο και αναλυτικά το ποσό για κάθε δέμα.Εκτός αν υπάρχει ένα πολύ βαρύ και τα υπόλοιπα είναι των 1-2 κιλών
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.


ΓΙΩΡΓΟΣ1963
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014, 00:27
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Ρίου Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ1963 » 08 Ιούλ 2018, 21:59

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ έγραψε:
08 Ιούλ 2018, 14:59
Όταν κάποιος θα πλήρωνε 2,60 και με την ομαδική πληρώνει 1,84 έχει όφελος.Πιστεύω ότι δεν πρέπει να προσπαθούμε να βγάζουμε το ποσό που πρέπει να πληρώσει το κάθε μέλος ανάλογα με το βάρος του δέματος. Αν ήταν έτσι θα το έκανε το ίδιο το ταχυδρομείο.Θα έβγαζε , δηλαδή,ένα σύνολο και αναλυτικά το ποσό για κάθε δέμα.Εκτός αν υπάρχει ένα πολύ βαρύ και τα υπόλοιπα είναι των 1-2 κιλών
Δυστυχώς δεν είναι έτσι ακριβώς με όλα τα μέλη . Θα πετύχεις πολλούς που θα σου δημιουργούν πρόβλημα για ένα δεκαράκι , θα σε καθυστερούν να τους βρείς ομαδική με ελαφριά δέματα , θα έχεις απανωτά μηνύματα να εξηγείς τα αυτονόητα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
REUSE-REDUCE-RECYCLE

Υπάρχουν σκύλοι και γάτες στο σπίτι, οπότε προσοχή οι αλλεργικοί.
Για τους υπόλοιπους σας βεβαιώ οτι είναι πλήρως εμβολιασμένα και επισκέπτονται συχνά τον κτηνίατρο.

ΓΙΩΡΓΟΣ1963
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014, 00:27
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Ρίου Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ1963 » 08 Ιούλ 2018, 22:46

Εικόνα
Έστειλα προχτές 8 δέματα . 3 κιλό , 3 πάνω απο κιλό , 1 χ3κιλά κι 1 των 5,5κιλών.
Στον πάνω πίνακα βλέπουμε τα ποσά που θα πλήρωναν μεμονωμένα . 33€ συνολικά.
Στον κάτω βλέπουμε τα πραγματικά κιλά , το μέσο όρο χρέωσης (εδώ έχω μια μικρή απόκλιση γιατί κάτι χάλασα στο ΕXCELL
και δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ να το βρω, πλήρωσα 14,80. Στην τελευταία σειρά έχω τα ποσά που πλήρωσε η θα πληρώσει ο καθένας. Την τελική χρέωση την έκανα με βάση τα εδώ λεγόμενα περί 1,40€ και αναλογικά ώστε όλοι να έχουν το ίδιο όφελος .
Άλλος τρόπος δεν υπάρχει , εκτός αν γίνει κανόνας του Forum ο μέσος όρος στα ελαφριά έως 3 κιλά που βγαίνει 1,84€ και το υπόλοιπο να τα μοιράζονται τα βαρύτερα . Πρέπει όμως να γίνει κανόνας απο τη στιγμή που ο αποστολέας δεν έχει προσωπικό όφελος αλλά γίνεται μια δίκαιη μοιρασιά μεταξύ υποτίθεται φίλων, για να μην υπάρχουν αντιρρήσεις( οτι μπορεί να γίνει και κάπως αλλιώς). Διαφορετικά τα στέλνουμε όλα μεμονωμένα και σε όποιον αρέσει. Αυτό το παιχνιδάκι πάλι , του στείλτα και σου βάζω μετά το ποσόν , να σιγουρευτώ , δεν παίζει άλλο. Γιατί στέλνεις που στέλνεις τα πράγματά ΣΟΥ, που τα ΧΑΡΙΖΕΙΣ δεν τα πουλάς και να βάζεις απο την τσέπη σου τα ταχ. τέλη και να περιμένεις πότε και άν θα τα πάρεις. Προσωπικά δεν μου έχει τύχει ακόμα , αλλά βλέπουμε πολλά . Μέλη για κάποιο προσωπικό τους (σοβαρό) λόγο , εξαφανίζονται για καιρό με εκκρεμμότητες (ας μην είναι τουλάχιστον οικονομικές), νέα μέλη μπαίνουν σαρώνουν σε μια βδομάδα τα πάντα και μετά μόλις δουν οτι δεν μπορούν να πάρουν άλλα εξαφανίζονται. Είναι μόδα τώρα τελευταία και βλέπω μέλη με τεράστια απόκλιση στα πάρε δώσε ( μέλος εχει δώσει 2 κι έχει πάρει 50- μέλος έχει πάρει 70 κι έχει δώσει 20 , κι όλα αυτά σε δυο μήνες). Αυτό γίνεται λόγω του συνεχούς κυνηγητού των ''ευχαριστώ''. Γιατί δεν ενεργοποιείται ο κανόνας που λέει οτι μέλη με τέτοιες διαφορές μπλοκάρονται και χάνονται τα ευχαριστώ ; ώστε να μην δίνει κανένας σε κοκκινισμένα μέλη ;.Εξαίρεση να είναι μόνο μέλη με σοβαρό οικονομικό πρόβλημα που ζητάνε είδη πρώτης ανάγκης , και ανάγκης δεν θεωρώ τον Zippo αλλά το παιδικό γάλα , τα ρουχαλάκια , ένα ρούχο , ένα παπούτσι , ένα αρχαίο κινητό που λόγω ανέχειας δεν έχει να αγοράσει. Αυτά τα ολίγα .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
REUSE-REDUCE-RECYCLE

Υπάρχουν σκύλοι και γάτες στο σπίτι, οπότε προσοχή οι αλλεργικοί.
Για τους υπόλοιπους σας βεβαιώ οτι είναι πλήρως εμβολιασμένα και επισκέπτονται συχνά τον κτηνίατρο.

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12943
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από andromachi » 09 Ιούλ 2018, 06:39

Πες τα, χρυσόστομε!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από polvar » 09 Ιούλ 2018, 09:37

1) Να λαμβάνετε πρώτα τα ταχυδρομικά τέλη και μετά να στέλνετε. Αμα δεν δέχεται κάποιος να προπληρώσει να μην του στείλετε τίποτα
2) Αν προυπολογίσετε ότι το δέμα θα βγει στα ΕΛΤΑ 2€ και στο τέλος βγαίνει 1,80 ή και 1,50 δεν χάθηκε ο κόσμος. Αλλωστε κοστίζουν και τα είδη συσκευασίας. Αν κάποιο μέλος το κάνει θέμα το 0,20, τότε δεν ξαναστέλνετε σε αυτό γιατί είναι αχάριστο
3) Μέλη που σαρώνουν σε λίγο διάστημα ένα σωρό αγγελίες συνήθως δεν έχουν ανάγκη.
Το site δίνει πλέον την δυνατότητα να δεί ο καθένας τι έχει πάρει το κάθε μέλος. Επομένως μπορείτε να βρειτε γρήγορα ποιος έχει ανάγκη και ποιος είναι ζήτουλας

ΓΙΩΡΓΟΣ1963
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014, 00:27
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Ρίου Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ1963 » 09 Ιούλ 2018, 10:00

polvar έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 09:37
1) Να λαμβάνετε πρώτα τα ταχυδρομικά τέλη και μετά να στέλνετε. Αμα δεν δέχεται κάποιος να προπληρώσει να μην του στείλετε τίποτα
2) Αν προυπολογίσετε ότι το δέμα θα βγει στα ΕΛΤΑ 2€ και στο τέλος βγαίνει 1,80 ή και 1,50 δεν χάθηκε ο κόσμος. Αλλωστε κοστίζουν και τα είδη συσκευασίας. Αν κάποιο μέλος το κάνει θέμα το 0,20, τότε δεν ξαναστέλνετε σε αυτό γιατί είναι αχάριστο
3) Μέλη που σαρώνουν σε λίγο διάστημα ένα σωρό αγγελίες συνήθως δεν έχουν ανάγκη.
Το site δίνει πλέον την δυνατότητα να δεί ο καθένας τι έχει πάρει το κάθε μέλος. Επομένως μπορείτε να βρειτε γρήγορα ποιος έχει ανάγκη και ποιος είναι ζήτουλας
1. Αυτό κάνω εκτός απο αυτούς που εμπιστεύομαι. Ετσι όμως η συγκεντρωτική μου πήγε πίσω ένα μήνα .
2. Σωστό . έχω ξοδέψει αυτές τις μέρες 2 ταινίες που κοστίζουν 5 ευρώ . Καλά με τους γνωστούς καλούς συνεργάτες . Αντε πές το όμως αυτό σε μερικούς μερικούς που βγαίνουν και γράφουν οτι δεν είσαι συνεπής στις οικονομικές υποχρεώσεις . Το έχω δει και αυτό. Scripta manent που λέγανε και οι Ρωμαίοι . Τα γραπτά μένουν. και στο ίντερνετ μπορεί να το διαβάσει όλη η υφήλιος οτι γράφουμε εδω μέσα.
3 Εγώ δεν δίνω αν ο άλλος έχει υπερβολική διαφορά στα πάρε δώσε , αλλά δεν γίνεται μέλη να έχουν αρνητική διαφορά 350%.
Φαίνονται οι ''μανούλες'' που έχουν αυξημένες ανάγκες . Οι ζήτουλες όμως δεν νομίζω οτι έχουν θέση εδώ !!!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
REUSE-REDUCE-RECYCLE

Υπάρχουν σκύλοι και γάτες στο σπίτι, οπότε προσοχή οι αλλεργικοί.
Για τους υπόλοιπους σας βεβαιώ οτι είναι πλήρως εμβολιασμένα και επισκέπτονται συχνά τον κτηνίατρο.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από polvar » 09 Ιούλ 2018, 12:28

ΓΙΩΡΓΟΣ1963 έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 10:00
3 Εγώ δεν δίνω αν ο άλλος έχει υπερβολική διαφορά στα πάρε δώσε , αλλά δεν γίνεται μέλη να έχουν αρνητική διαφορά 350%.
Φαίνονται οι ''μανούλες'' που έχουν αυξημένες ανάγκες . Οι ζήτουλες όμως δεν νομίζω οτι έχουν θέση εδώ !!!
Αλλαξε η πολιτική του site για τους ζήτουλες γιατί:
1) Δεν μπορούμε να επαληθεύσουμε ποιος πραγματικά έχει ανάγκη
2) Το να αποβάλλουμε μέλη δημιουργεί δυσφήμιση
3) Υπάρχουν μέλη που θέλουν να χαρίζουν ανεξάρτητα με το ισοζύγιο του παραλήπτη (ανάμεσα σε αυτούς είναι και οι κυνηγοί του 'ευχαριστώ' που λέτε)
4) Υπάρχουν αντικείμενα που δεν τα ζητάει κανείς, οπότε αντί να πεταχτουν, ας τα πάρουν μέλη με κακό ισοζύγιο εφόσον ενδιαφέρονται

Ετσι πλέον δεν αποβάλλουμε τους ζήτουλες αλλά τους μαρκάρουμε και επαφίεται στα μέλη να κρίνουν αν θα τους χαρίσουν ή όχι

ΓΙΩΡΓΟΣ1963
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014, 00:27
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Ρίου Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ1963 » 09 Ιούλ 2018, 17:20

polvar έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:28
ΓΙΩΡΓΟΣ1963 έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 10:00
3 Εγώ δεν δίνω αν ο άλλος έχει υπερβολική διαφορά στα πάρε δώσε , αλλά δεν γίνεται μέλη να έχουν αρνητική διαφορά 350%.
Φαίνονται οι ''μανούλες'' που έχουν αυξημένες ανάγκες . Οι ζήτουλες όμως δεν νομίζω οτι έχουν θέση εδώ !!!
Αλλαξε η πολιτική του site για τους ζήτουλες γιατί:
1) Δεν μπορούμε να επαληθεύσουμε ποιος πραγματικά έχει ανάγκη
2) Το να αποβάλλουμε μέλη δημιουργεί δυσφήμιση
3) Υπάρχουν μέλη που θέλουν να χαρίζουν ανεξάρτητα με το ισοζύγιο του παραλήπτη (ανάμεσα σε αυτούς είναι και οι κυνηγοί του 'ευχαριστώ' που λέτε)
4) Υπάρχουν αντικείμενα που δεν τα ζητάει κανείς, οπότε αντί να πεταχτουν, ας τα πάρουν μέλη με κακό ισοζύγιο εφόσον ενδιαφέρονται

Ετσι πλέον δεν αποβάλλουμε τους ζήτουλες αλλά τους μαρκάρουμε και επαφίεται στα μέλη να κρίνουν αν θα τους χαρίσουν ή όχι
Κατ'αρχάς δεν μιλάω για κακό ισοζύγιο , αυτό το έχω κι εγώ ,αυτή τη στιγμή . Μιλάω για εξώφθαλμες περιπτώσεις . Δεν καταλήγει πουθενά αυτή η κουβέντα έτσι όμως . Νέα μέλη που άκουσαν για το χάρισέτο και κάνουν τη διερευνητική τους βόλτα στις αγγελίες, τους κάνουμε να αισθάνονται άβολα με το να τους λέμε , χάρισε πρώτα και μετά ζήτα . Μπαίνουν δυο τρείς το πολύ φορές και μετά εξαφανίζονται . Αυτή είναι η πραγματική δυσφήμιση . Βλέπουν επίσης κι αυτοί τι γίνεται με τις μεγάλες διαφορές και βγάζουν το συμπέρασμα οτι εδώ υπάρχουν κλίκες. Η μη αποβολή πάλι δεν νομίζω να περιέχεται σε κανένα ''οδηγό'' marketing ως τρόπος αύξησης του ενδιαφέροντος . Οσον αφορά τα αντικείμενα που δεν ζητιούνται μπορούν να μπαίνουν χωρίς ευχαριστώ κι αν δεν ζητηθούν κι εκεί να διαλέγει και το χαρισομάγαζο οτι το ενδιαφέρει . Χρειάζεται κι αυτό στήριξη . Τα ταχ.τέλη και κάποια αντικείμενα είναι κι αυτά μια μορφή οικονομικής στήριξης . Τροφή για σκέψη , για το μέλλον του forum .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
REUSE-REDUCE-RECYCLE

Υπάρχουν σκύλοι και γάτες στο σπίτι, οπότε προσοχή οι αλλεργικοί.
Για τους υπόλοιπους σας βεβαιώ οτι είναι πλήρως εμβολιασμένα και επισκέπτονται συχνά τον κτηνίατρο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”