Ομαδική αποστολή χρεώσεις

morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από morfo212 » 03 Οκτ 2017, 07:32

lizouli86 έγραψε:
02 Οκτ 2017, 23:17
..Αυτό συμφέρει κάποιο μέλος που μπορεί να έχει 5 κιλά δεμα αλλά όχι μέλος που έχει 1 κιλό .
Γενικότερα μάλλον καλύτερα να αποφεύγονται οι ομαδικές εκτός και αν είναι άτομα που υπάρχει μια άλφα οικειότητα να συμπληρωθούν σε μελλοντικές αποστολές οι διαφορές χρημάτων .
Nαι αλλά πάλι καλύτερα 1,84 παρά 2,6!!!
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.


Άβαταρ μέλους
Τάνια
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10869
Εγγραφή: 21 Οκτ 2011, 17:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από Τάνια » 03 Οκτ 2017, 07:51

Καλημερα.
Πιστευω ότι από τη στιγμη που στο τιμολογιο των ελτα λεει ότι:
Κάθε δεμα στην ομαδικη κοστιζει 1,40 + 0,50 για κάθε επιπλεον κιλο

το ΔΙΚΙΟ είναι να χρεωνεται το δεμα ετσι. Γιατι τις προαλλες ειχα στειλει 7 δεματα τα οποια ηταν μικρα (λιγοτερο απο κιλο) και άλλο ένα που ηταν 2.800. Οποτε γιατι να χρεωνονται οι εφτα το βαρος ενός που εχει βαρυ δεμα? Αλλωστε αυτον που εχει βαρυ δεμα παλι συμφερει η ομαδικη γιατι αν ηταν μεμονομενη αποστολη θα πληρωνε 3.60 ( 2.60+0.50+0.50) αντι 2.40 που του κοστισε στην ομαδικη (1.40+0.50+0.50).
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν χαριζω σε μελη που μονο ζητανε και δεν χαριζουν

Άβαταρ μέλους
melomakarono
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2014, 17:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Ναυπάκτου Αιτωλοακαρνανίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από melomakarono » 03 Οκτ 2017, 09:18

Πάντως απ' ότι βλέπω, ΌΛΑ τα δεματα στις ομαδικές τα δείχνει χρεωμενα 1,84€ ασχέτως βάρους..
Είχα εγώ 11,110kg με 7 δεματα, κόστος 12,88€
Προφανως πολλαπλασιαζουν το 1,84€ με τον αριθμό δεμάτων?
Έχει στείλει κάνεις ομαδική με όλα τα δεματα να είναι ελαφρύτερα από κιλό? Μήπως μόνο τότε ισχύει το 1,40 (η μάλλον 1,50 αφού είναι 1€ ανά δεμα + 0,50€ ανά κιλό)
Ή έχει στείλει κάνεις ομαδική που το χαρτί να μη γράφει 1,84€ τέλος αντικειμένου?

Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 03 Οκτ 2017, 09:38

Όπως λέμε ό,τι πάρεις 1 ευρώ!!
Από δω και πέρα θα λέμε ό,τι στείλεις 1,84 :lol:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

eleniv
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2014, 08:22
Νομός κατοικίας: Ν. Ιωαννίνων
Δήμος - Κοινότητα: Ιωαννίνων
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από eleniv » 03 Οκτ 2017, 10:10

Καλημέρα σας! Θα παραθέσω κι εγώ την προσωπική μου εμπειρία μετά τις αυξήσεις στα ΕΛΤΑ... Αν διαβάσετε το συμπέρασμα του μέλους ntite (το πρώτο ποστ δηλαδή) θα καταλάβετε ακριβώς τι ισχύει.
Στις ομαδικές αποστολές δεν ισχύει βάρος ανά δέμα, αλλά συνολικό βάρος δεμάτων. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε να στείλουμε 6 δέματα. Μπαίνει ως μέτρο τα συνολικά κιλά και όχι το κιλό ανά δέμα. Δηλαδή,
α) αν το συνολικό βάρος των δεμάτων είναι έως 6 κιλά (που προέρχεται από το 6 (αριθμός δεμάτων) Χ 1 κιλό = 6 κιλά), τότε η χρέωση είναι 1,40 ευρώ ανά δέμα.
β) αν το συνολικό βάρος των δεμάτων είναι πάνω από 6 κιλά και έως 12 κιλά (που προέρχεται από το 6 (αριθμός δεμάτων) Χ 2 κιλά = 12 κιλά), τότε η χρέωση είναι 1,90 ευρώ ανά δέμα (με κάποια έκπτωση που γίνεται, έρχεται η χρέωση στα 1,84 ευρώ).
γ) αν το συνολικό βάρος των δεμάτων είναι πάνω από 12 κιλά και έως 18 κιλά ( που προέρχεται από το 6 (αριθμός δεμάτων) Χ 3 κιλά = 18 κιλά), τότε η χρέωση είναι 2,40 ευρώ ανά δέμα (υποθέτω ότι κι εδώ έχει κάποια έκπτωση).
κτλ κτλ κτλ
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω λογαριασμό Paypal.
Στα ΕΛΤΑ ζητάνε τον αριθμό κινητού του παραλήπτη για να στέλνουνε SMS. Οπότε, σας παρακαλώ να μου τον δίνετε όταν πρόκειται να σας στείλω δέμα.
ΟΦΕΙΛΩ 0,30 ευρώ madissa
ΜΟΥ ΟΦΕΙΛΕΙ 1,40 ευρώ Giorgoslitsa, 2,60 ευρώ KatrinZ.

eleniv
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2014, 08:22
Νομός κατοικίας: Ν. Ιωαννίνων
Δήμος - Κοινότητα: Ιωαννίνων
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από eleniv » 03 Οκτ 2017, 10:13

melomakarono έγραψε:
03 Οκτ 2017, 09:18
Πάντως απ' ότι βλέπω, ΌΛΑ τα δεματα στις ομαδικές τα δείχνει χρεωμενα 1,84€ ασχέτως βάρους..
Είχα εγώ 11,110kg με 7 δεματα, κόστος 12,88€
Προφανως πολλαπλασιαζουν το 1,84€ με τον αριθμό δεμάτων?
Έχει στείλει κάνεις ομαδική με όλα τα δεματα να είναι ελαφρύτερα από κιλό? Μήπως μόνο τότε ισχύει το 1,40 (η μάλλον 1,50 αφού είναι 1€ ανά δεμα + 0,50€ ανά κιλό)
Ή έχει στείλει κάνεις ομαδική που το χαρτί να μη γράφει 1,84€ τέλος αντικειμένου?
Τα 7 δέματα, αν είχαν συνολικό βάρος έως 7 κιλά τότε η χρέωση θα ήταν 1,40 ευρώ ανά δέμα.
Το βάρος τους ήταν 11,110 κιλά οπότε μπαίνει στη δεύτερη βαθμίδα όπου το βάρος είναι έως 7 Χ 2 = 14 κιλά (αριθμός δεμάτων Χ 2 κιλά) οπότε η χρέωση είναι 1,84 ευρώ ανά δέμα.
;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω λογαριασμό Paypal.
Στα ΕΛΤΑ ζητάνε τον αριθμό κινητού του παραλήπτη για να στέλνουνε SMS. Οπότε, σας παρακαλώ να μου τον δίνετε όταν πρόκειται να σας στείλω δέμα.
ΟΦΕΙΛΩ 0,30 ευρώ madissa
ΜΟΥ ΟΦΕΙΛΕΙ 1,40 ευρώ Giorgoslitsa, 2,60 ευρώ KatrinZ.

ntite
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1825
Εγγραφή: 03 Δεκ 2010, 18:50
Νομός κατοικίας: Κύπρος
Δήμος - Κοινότητα: Λευκωσίας Κύπρου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από ntite » 03 Οκτ 2017, 11:40

melomakarono

Έχω στείλει εγώ 5 δέματα πολύ ελαφριά 2,500 κιλά σύνολο και τα 5 και βγήκε 1,40 το δέμα αλλά όπως έγραψα και στο αρχικο ποστ για 5 δέματα αν είναι μέχρι 5 κιλά η χρέωση είναι 1,40 € αν όμως ξεπεράσεις τα 5 κιλά έστω και για πολύ λίγο θα είναι 1,84€ η χρέωση

πχ 5,050 κιλά για 5 δέματα
διαιρώ για να βγάλω το βάρος αντικειμένου 5050/5 = 1010 κιλά αφού το βάρος αντικειμένου είναι πάνω από κιλό η χρέωση θα είναι 1,84 € το κάθε δέμα

ενώ αν είχαμε 4500 κιλά για 5 δέματα
διαιρώ για να βγάλω το βάρος αντικειμένου 4500/5 = 900 γραμμάρια αφού το βάρος αντικειμένου είναι μικρότερο από κιλό η χρέωση θα είναι 1,40 € το κάθε δέμα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω λογαριασμό σε Εθνική τράπεζα(για Ελλάδα) και Τράπεζα Κύπρου
Περιμένω δέμα από :

Δεμ μπαινω πολύ συχνά στο site παρακαλώ υπομονη αν ζητήσετε κάτι. Εχω μετακομισει στην Κύπρο. Ευχαριστώ πολυ τα μέλη και την κοινότητα του χάρισε το που με βοηθησε σε μια πολύ δυσκολη περίοδο της ζωής μου

ntite
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1825
Εγγραφή: 03 Δεκ 2010, 18:50
Νομός κατοικίας: Κύπρος
Δήμος - Κοινότητα: Λευκωσίας Κύπρου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από ntite » 03 Οκτ 2017, 12:12

polvar έγραψε:
03 Οκτ 2017, 00:13
Πάντως πρέπει να προσέχετε γιατί αν στην ομαδική τα 4 δέματα είναι ελαφριά (πχ του 1 κιλού) και το ένα βαρύ (πχ 4-5 κιλά) θα επιμεριστεί το κοστος του βαριου δέματος σε όλους και αυτό δεν είναι δίκαιο
Εγώ απ ότι έχω καταλάβει κάποιοι μέλη ζητάνε ότι βγει απο Ελτά σαν κόστος δέματος ενώ άλλα μέλη επειδή δεν θεωρούν δίκαιο να πληρώνουν τα ίδια αυτοί που έχουν δέματα κάτω του κιλού με αυτούς που έχουν βαριά δέματα, ζυγίζουν ξεχωριστά το κάθε δέμα και ανάλογα με το βάρος ζητάνε τα μεταφορικά απο τα μέλη
και γω είχα προβληματιστεί για το πως θα το κάνω αλλα μίλησα με ένα μέλος και μου είπε ότι δεν είναι δίκαιο κάποιος που έχει δέμα κάτω του κιλού να χρεωθεί το ίδιο και έτσι στα μέλη που είχαν δέματα κάτω του κιλού ζήτησα από 1,40 € και στα μέλη που είχαν πιο βαριά δέματα απο 2,70 € (μοίρασα τη διαφορά)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω λογαριασμό σε Εθνική τράπεζα(για Ελλάδα) και Τράπεζα Κύπρου
Περιμένω δέμα από :

Δεμ μπαινω πολύ συχνά στο site παρακαλώ υπομονη αν ζητήσετε κάτι. Εχω μετακομισει στην Κύπρο. Ευχαριστώ πολυ τα μέλη και την κοινότητα του χάρισε το που με βοηθησε σε μια πολύ δυσκολη περίοδο της ζωής μου

Άβαταρ μέλους
lizouli86
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 8650
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 18:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αττική,Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από lizouli86 » 03 Οκτ 2017, 13:14

morfo212 έγραψε:
03 Οκτ 2017, 07:32
lizouli86 έγραψε:
02 Οκτ 2017, 23:17
..Αυτό συμφέρει κάποιο μέλος που μπορεί να έχει 5 κιλά δεμα αλλά όχι μέλος που έχει 1 κιλό .
Γενικότερα μάλλον καλύτερα να αποφεύγονται οι ομαδικές εκτός και αν είναι άτομα που υπάρχει μια άλφα οικειότητα να συμπληρωθούν σε μελλοντικές αποστολές οι διαφορές χρημάτων .
Nαι αλλά πάλι καλύτερα 1,84 παρά 2,6!!!
Σαφώς και το 1.84 είναι καλύτερο από το 2.60 άλλα αν δείτε πιο πριν τι έγραψα έστειλα ομαδική πριν 2 βδομάδες και βγήκε 2.30 έκαστο. Δηλαδή δεν υπήρχε λόγος να φορτώθωτοσα δέματα για 0.30 λεπτά φθηνότερα...
Είναι και στον υπαλληλο το τι εξηγήσεις θα δώσει ,εμένα επειδή ήταν και η πρώτη ομαδική με τις νέες χρεώσεις μου ειπε απλα βγαξνει συνολικάτο βάρος . Δεν με άφησε να τα ξαναζυγισω ένα ένα και για 6 δέματα έδωσα 13.80 .

morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από morfo212 » 03 Οκτ 2017, 13:23

ntite έγραψε:
03 Οκτ 2017, 12:12
....
Εγώ απ ότι έχω καταλάβει κάποιοι μέλη ζητάνε ότι βγει απο Ελτά σαν κόστος δέματος ενώ άλλα μέλη επειδή δεν θεωρούν δίκαιο να πληρώνουν τα ίδια αυτοί που έχουν δέματα κάτω του κιλού με αυτούς που έχουν βαριά δέματα, ζυγίζουν ξεχωριστά το κάθε δέμα και ανάλογα με το βάρος ζητάνε τα μεταφορικά απο τα μέλη
και γω είχα προβληματιστεί για το πως θα το κάνω αλλα μίλησα με ένα μέλος και μου είπε ότι δεν είναι δίκαιο κάποιος που έχει δέμα κάτω του κιλού να χρεωθεί το ίδιο και έτσι στα μέλη που είχαν δέματα κάτω του κιλού ζήτησα από 1,40 € και στα μέλη που είχαν πιο βαριά δέματα απο 2,70 € (μοίρασα τη διαφορά)
συμφωνώ μαζί σου αλλά πρέπει να είμαστε όλοι έξπερτ στα μαθηματικά αλλά και πάλι καλύτερα 1,84 από 2,60. Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται να προπληρώνεσαι τα έξοδα γιατί μπορεί να υπάρχουν εκπλήξεις...
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”