ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΑΠΟ 03-03-2020

cghera
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 11 Μάιος 2009, 13:13
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Κηφισιάς Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΑΠΟ 03-03-2020

Δημοσίευση από cghera » 04 Μαρ 2020, 16:17

Να βρούμε μία κουριερ να μας κάνει προσφορά για κόστος αποστολής από κατάστημα σε κατάστημα; το ίδιο δεν είναι από το να πας στα ΕΛΤΑ;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Δίνεται προτεραιότητα σε μέλη που έχουν καλή αναλογία χαρίζω/παίρνω.
Αναμονή 24 ώρες πριν την επιλογή.


Άβαταρ μέλους
giouli34
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5269
Εγγραφή: 02 Οκτ 2016, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΑΠΟ 03-03-2020

Δημοσίευση από giouli34 » 04 Μαρ 2020, 18:16

Σχετικά με τις ημέρες καθυστέρησης...
Το δέμα φτάνει στο ταχυδρομείο και η ειδοποίηση φτάνει στο κουτί σου 2-3 ημέρες μετά με ημερομηνια άφιξης δέματος...
Εκτός ότι μήνυμα στο κινητό πότε έρχεται και πότε δεν έρχεται... Μάλλον πάει με τους μήνες. Ζυγούς, μόνους... :roll:
Τι να πω δεν ξέρω...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Ψάχνω για: ΕΞΩΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ, SUPERZINGS, LEGO FRIENDS και ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΜΕ BOX NOW. Άτομα που δεν ανταποκρίνονται, ενώ έχουν κάνει ζήτηση, θα αποκλείονται από μελλοντική ζήτηση.

Οφείλω: 0,30 σε kspil ..
Μου οφείλουν: Anast, skrisos 0,50

Άβαταρ μέλους
kriari213
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 13648
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 09:18
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλμυρού Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΑΠΟ 03-03-2020

Δημοσίευση από kriari213 » 05 Μαρ 2020, 21:15

εκανε κανεις ομαδικη με τα νεα δεδομενα...........να δουμε τι γινεται?............τελικα τι συμφερει?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Προτιμώ αποστολή με BOX NOW


ΚΟΙΤΑΞΤΕ Κ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Τάνια
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10884
Εγγραφή: 21 Οκτ 2011, 17:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΑΠΟ 03-03-2020

Δημοσίευση από Τάνια » 10 Μαρ 2020, 17:40

giouli34 έγραψε:
04 Μαρ 2020, 18:16
Σχετικά με τις ημέρες καθυστέρησης...
Το δέμα φτάνει στο ταχυδρομείο και η ειδοποίηση φτάνει στο κουτί σου 2-3 ημέρες μετά με ημερομηνια άφιξης δέματος...
Εκτός ότι μήνυμα στο κινητό πότε έρχεται και πότε δεν έρχεται... Μάλλον πάει με τους μήνες. Ζυγούς, μόνους... :roll:
Τι να πω δεν ξέρω...
Γιουλη καλησπερα.
Οσων αφορα στις καθυστερησεις με τα ειδοποιτηρια εχεις δικιο και φυσικα το γνωριζουν τα ελτα γ'αυτο και ειπαν -εδω ευκαιρια ειναι να βγαλουμε κανενα φραγκο παραπνω :D
Στα δικα μας ελτα η μεγαλη(!) καθυστερηση ηταν ανεκαθεν κανονας αλλα νομιζω αυτο που εγινε σημερα ηταν η ενδειξη απολυτου χαους -αφου μου εφεραν μαζεμενα 5 ειδοποιτηρια με ημερομηνιες 4 - 6 -9 Μαρτιου και ... 12 Φεβρουαριου! :yikes: Φυσικα εχω παραλαβει ολα τα δεματα ηδη με τους κωδικους , ομως αν δεν ηξερα τους αριθμους απο πριν αυριο θα επρεπε να πληρωσω για τα δυο δεματα 1 ευρω (4-6 Μαρτιου ) και ποιος ξερει πόσο (!) για το αλλο απο τις 12 Φεβρουαριου!
Ωστοσο ουτε μηνυματα δεν εχουν ερθει στο κινητο.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν χαριζω σε μελη που μονο ζητανε και δεν χαριζουν

Άβαταρ μέλους
giouli34
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5269
Εγγραφή: 02 Οκτ 2016, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΑΠΟ 03-03-2020

Δημοσίευση από giouli34 » 11 Μαρ 2020, 00:31

Γενικώς αυτή η νέα τιμολογιακή πολιτική φαίνεται ότι είναι αρπαχτη αφού τα περισσότερα ταχυδρομεία ούτε οργάνωση έχουν ούτε εξυπηρέτηση... Αλλά σου λένε άμα θες... Κρίμα!
Τουλάχιστον ας υπάρχει μεταξύ των μελών συνεννόηση για έγκαιρη πληρωμή μεταφορικών και αποστολή κωδικων...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Ψάχνω για: ΕΞΩΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ, SUPERZINGS, LEGO FRIENDS και ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΜΕ BOX NOW. Άτομα που δεν ανταποκρίνονται, ενώ έχουν κάνει ζήτηση, θα αποκλείονται από μελλοντική ζήτηση.

Οφείλω: 0,30 σε kspil ..
Μου οφείλουν: Anast, skrisos 0,50

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΑΠΟ 03-03-2020

Δημοσίευση από polvar » 11 Μαρ 2020, 13:28

Εκεί που παρέδιδαν τα ΕΛΤΑ δέμα από Θεσσαλονίκη σε Αθήνα σε 2-3 ημέρες , τώρα έκαναν 7!
Μάλλον εξαιτίας της απόλυσης προσωπικού
Ανέβασαν και τιμές οπότε ...... το "φούντο" είναι κοντά

Άβαταρ μέλους
WickedWitch
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2358
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 17:34
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΑΠΟ 03-03-2020

Δημοσίευση από WickedWitch » 18 Μάιος 2020, 21:40

επειδη εχω καιρο να στειλω δεμα γενικως, ειδα οτι εχει ανεβει η τιμη στα 3 ευρω το πρωτο κιλο οπως επισης οτι εχουν καταργηθει οι ομαδικες. στον πινακα γραφει για στρατιωτικα δεματα, τι εννοει ομως? μπορει καποιος με στρατιωτικη ταυτοτητα να στειλει με αυτες τις τιμες?

Η συλλογή μου από υπολογιστές AMSTRAD
Η συλλογή μου από ΒΙΝΥΛΙΑ
εχω internet banking στην πειραιως και εθνικη
Παρακαλω μην δικαιολογειτε το γιατι ζητατε ενα αντικειμενο,απλα ζητηστε το οσο πιο απλα γινεται

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7864
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΑΠΟ 03-03-2020

Δημοσίευση από GeorgeF » 19 Μάιος 2020, 17:20

WickedWitch έγραψε:
18 Μάιος 2020, 21:40
επειδη εχω καιρο να στειλω δεμα γενικως, ειδα οτι εχει ανεβει η τιμη στα 3 ευρω το πρωτο κιλο οπως επισης οτι εχουν καταργηθει οι ομαδικες. στον πινακα γραφει για στρατιωτικα δεματα, τι εννοει ομως? μπορει καποιος με στρατιωτικη ταυτοτητα να στειλει με αυτες τις τιμες?
Στρατιωτικά δέματα εννοεί τα δέματα των κληρωτών που έχουν μέσα ρούχα,προσωπικά αντικείμενα κτλ.
Οι μόνιμοι υποθέτω πως μπορούν να πληρώσουν το κόστος της αποστολής.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
WickedWitch
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2358
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 17:34
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΑΠΟ 03-03-2020

Δημοσίευση από WickedWitch » 22 Μάιος 2020, 17:07

GeorgeF έγραψε:
19 Μάιος 2020, 17:20
WickedWitch έγραψε:
18 Μάιος 2020, 21:40
επειδη εχω καιρο να στειλω δεμα γενικως, ειδα οτι εχει ανεβει η τιμη στα 3 ευρω το πρωτο κιλο οπως επισης οτι εχουν καταργηθει οι ομαδικες. στον πινακα γραφει για στρατιωτικα δεματα, τι εννοει ομως? μπορει καποιος με στρατιωτικη ταυτοτητα να στειλει με αυτες τις τιμες?
Στρατιωτικά δέματα εννοεί τα δέματα των κληρωτών που έχουν μέσα ρούχα,προσωπικά αντικείμενα κτλ.
Οι μόνιμοι υποθέτω πως μπορούν να πληρώσουν το κόστος της αποστολής.
Εκανα σχετικη ερωτηση στα ελτα της περιοχης μου και στο συστημα τους δεν το ανοιγε καν σαν επιλογη ουτε για μονιμους, ουτε για κληρωτους. Ουτε οι ιδιοι δεν ηξεραν το γιατι ή πως δουλευει αρα δεν εμαθα και εγω.
Η απορια μου δεν ηταν αν μπορουν ή οχι οι μονιμοι να πληρωσουν τα δεματα τους, αυτο ειναι προσωπικο του καθενος, ουτε συμπεραινω οτι ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι μπορουν να πληρωσουν τα δεματα τους γιατι δεν γνωριζω τα οικονομικα του καθενος.
Υποθετικα μιλωντας, εαν εγω ημουν ομως στρατιωτικος και μπορουσα να στειλω με καλυτερη τιμη καποια δεματα δεν θα επωφελουμουν εγω αυτης της εκπτωσης αλλα οι παραληπτες μου. Για παραδειγμα εστειλα δεμα που κοστισε 8,5 ευρω λογω βαρους. Αν μπορουσα να το στειλω ως στρατιωτικο ποιος θα ειχε οφελος? Εγω η μονιμη που υποθετετε οτι μπορω να πληρωσω τα δεματα μου ή ο παραληπτης αυτου του δεματος? :mm:

Η συλλογή μου από υπολογιστές AMSTRAD
Η συλλογή μου από ΒΙΝΥΛΙΑ
εχω internet banking στην πειραιως και εθνικη
Παρακαλω μην δικαιολογειτε το γιατι ζητατε ενα αντικειμενο,απλα ζητηστε το οσο πιο απλα γινεται

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7864
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΑΠΟ 03-03-2020

Δημοσίευση από GeorgeF » 22 Μάιος 2020, 18:00

WickedWitch έγραψε:
22 Μάιος 2020, 17:07


Εκανα σχετικη ερωτηση στα ελτα της περιοχης μου και στο συστημα τους δεν το ανοιγε καν σαν επιλογη ουτε για μονιμους, ουτε για κληρωτους. Ουτε οι ιδιοι δεν ηξεραν το γιατι ή πως δουλευει αρα δεν εμαθα και εγω.
Η απορια μου δεν ηταν αν μπορουν ή οχι οι μονιμοι να πληρωσουν τα δεματα τους, αυτο ειναι προσωπικο του καθενος, ουτε συμπεραινω οτι ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι μπορουν να πληρωσουν τα δεματα τους γιατι δεν γνωριζω τα οικονομικα του καθενος.
Υποθετικα μιλωντας, εαν εγω ημουν ομως στρατιωτικος και μπορουσα να στειλω με καλυτερη τιμη καποια δεματα δεν θα επωφελουμουν εγω αυτης της εκπτωσης αλλα οι παραληπτες μου. Για παραδειγμα εστειλα δεμα που κοστισε 8,5 ευρω λογω βαρους. Αν μπορουσα να το στειλω ως στρατιωτικο ποιος θα ειχε οφελος? Εγω η μονιμη που υποθετετε οτι μπορω να πληρωσω τα δεματα μου ή ο παραληπτης αυτου του δεματος? :mm:
Οι υπάλληλοι στα ελτα της περιοχής σας μάλλον δεν είναι ενημερωμένοι.Υπάρχουν σχετικές οδηγίες εδώ:
https://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CF%80% ... CF%8D.aspx
Το μόνο που χρειάζεται είναι επίδειξη ταυτότητας κληρωτού,ή αν θέλεις να στείλεις δέμα 5 κιλών παρουσιάζεις το χαρτί κατάταξης.Το ότι δεν γνωρίζουν το γιατί ή πως δουλεύει μάλλον ολιγωρία δείχνει.
Η λογική λέει πως από τη στιγμή που οι δημόσιοι υπάλληλοι παίρνουν σε τακτά χρονικά διαστήματα μισθό,αν δεν έχουν χρήματα να στείλουν δέματα στην κανονική τους τιμή με την οικονομικότερη υπηρεσία μεταφορών όπως τα ελτα, τότε κάτι λάθος κάνουν με τα οικονομικά τους.Περισσότερη αξία θα είχε αυτή η έκπτωση εαν ίσχυε σε άνεργους.Η αποστολή των δεμάτων για το χαρισετο είναι μια εξαίρεση,όχι ο κανόνας.Σε αυτήν την χώρα όλοι ψάχνουν τις εξαιρέσεις για να μην πληρώσουν,γι' αυτό και οι υπηρεσίες όπως τα ελτα παραπαίουν.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”