Τι ειναι η υπηρεσία "λεφτα στο λεπτό" της Πειραιώς

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Sotos_ster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1662
Εγγραφή: 30 Απρ 2016, 07:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εγνατίας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Τι ειναι η υπηρεσία "λεφτα στο λεπτό" της Πειραιώς

Δημοσίευση από Sotos_ster » 29 Ιούλ 2020, 15:50

Τι γνωρίζετε για την υπηρεσία λεφτά στο λεπτό της Πειραιώς e banking ?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

:arrow: ΖΗΤΑΩ πλυντήριο πιάτων Morris πάγκου παλαιού τύπου είτε λειτουργικό είτε χαλάσμενο .
Παραδίδω/παραλαμβάνω Ημαθία και Θεσσαλονίκη

Άβαταρ μέλους
dimitr@
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1155
Εγγραφή: 12 Απρ 2017, 17:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση σχετικά με την υπηρεσία λσλ της Πειραιώς .

Δημοσίευση από dimitr@ » 29 Ιούλ 2020, 16:59

Καλησπέρα...είναι ένας τρόπος ανάληψης χρημάτων χωρίς χρεωστική κάρτα...Μέσω ebanking δίνεις εντολή για το ποσό που θες να γίνει ανάληψη και σου έρχεται ένας κωδικός στο κινητό. Mε αυτόν τον κωδικό και το ποσό πηγαίνεις στο ΑΤΜ και κάνεις ανάληψη (στο ΑΤΜ πατάς οποιοδήποτε κουμπί για να εισέλθετε στην πλατφόρμα του ΛσΛ).

Είναι πολύ χρήσιμο εάν δεν έχεις πάνω σου την κάρτα και θες χρήματα ή ακόμα και για να στείλεις άμεσα σε κάποιον ένα ποσό και δεν θες να μεσολαβεί άλλη τράπεζα.

Sotos_ster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1662
Εγγραφή: 30 Απρ 2016, 07:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εγνατίας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση σχετικά με την υπηρεσία λσλ της Πειραιώς .

Δημοσίευση από Sotos_ster » 29 Ιούλ 2020, 18:11

Μάλιστα
Τώρα εξηγείται γιατί ένας υποτιθέμενος αγοραστής που ήθελε να αγοράσει κάτι από εμένα, με έβαλε να κάνω αυτό το πραγμα (υποτιθεται θα μου έκανε κατάθεση) και μετά μου ζητούσε τον κωδικό και καλά για να ξέρει που έστειλε τα χρήματα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

:arrow: ΖΗΤΑΩ πλυντήριο πιάτων Morris πάγκου παλαιού τύπου είτε λειτουργικό είτε χαλάσμενο .
Παραδίδω/παραλαμβάνω Ημαθία και Θεσσαλονίκη

Άβαταρ μέλους
deg
Συντονιστής
Συντονιστής
63 46
Δημοσιεύσεις: 2932
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010, 09:21
Νομός κατοικίας: Ν. Καρδίτσας
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιφώνου Καρδίτσας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση σχετικά με την υπηρεσία λσλ της Πειραιώς .

Δημοσίευση από deg » 29 Ιούλ 2020, 20:44

Sotos_ster έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 18:11
... υποτιθέμενος αγοραστής ...
Κλασική περίπτωση απατεώνα. Με διάφορες προφάσεις προσπαθούν να κλείσουν την συναλλαγή αγοράς όσο πιο γρήγορα γίνεται.
Δεν ακολουθούν την απλή και δοκιμασμένη συνταγή / δίνεις τραπεζικό λογαριασμό / κάνει κατάθεση / παραλαμβάνει το αντικείμενο.
Η υπηρεσία "λεφτά στο λεπτό" παίρνει λεφτά από τον ΔΙΚΟ ΣΟΥ λογαριασμό, τα κάνει κωδικούς αριθμούς, με τους κωδικούς αριθμούς παραλαμβάνεις τα χρήματα από οποιοδήποτε ΑΤΜ.

Απλά αν έχεις υπομονή τον παραπλανάς, του δίνεις συνεχώς λάθος κωδικό (το παίζεις ανίδεος) και τον αφήνεις να τρέχει σε μηχανήματα ...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν είναι κακό να κάνεις λάθος. Κακό είναι να αφήνεις το λάθος αδιόρθωτο.
Γιώργος ! (ΚΑΡΔΙΤΣΑ)

Άβαταρ μέλους
tzivas
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 958
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2008, 20:18
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πετρουπόλεως Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση σχετικά με την υπηρεσία λσλ της Πειραιώς .

Δημοσίευση από tzivas » 29 Ιούλ 2020, 21:04

Sotos_ster έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 18:11
Μάλιστα
Τώρα εξηγείται γιατί ένας υποτιθέμενος αγοραστής που ήθελε να αγοράσει κάτι από εμένα, με έβαλε να κάνω αυτό το πραγμα (υποτιθεται θα μου έκανε κατάθεση) και μετά μου ζητούσε τον κωδικό και καλά για να ξέρει που έστειλε τα χρήματα.
Καλησπέρα, δεν κατάλαβα καλά αφού αυτός ήταν ο αγοραστής τι κωδικό σου ζήταγε .
Αφού αγόραζε έπρεπε να πληρώσει άρα έπρεπε να σου βάλει λεφτά στο λεπτό και στην συνέχεια να σου δώσει τον κωδικό για να εισπραξεις το ποσό.
Το έχω κάνει και εγώ είναι ένας εύκολος τρόπος συναλλαγής οταν υπάρχει εμπιστοσύνη ανάμεσα στους συναλλασσόμενους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tzivas την 29 Ιούλ 2020, 21:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
- Ακολουθούμε τους κανόνες
- Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας
---------------------------------------------------------------------------
Αν δεν στέλνετε με Ταχυδρομείο ( χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος) μην μπαίνετε στον κόπο να απαντάται σε τυχόν αγγελία μου.
---------------------------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ5

Sotos_ster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1662
Εγγραφή: 30 Απρ 2016, 07:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εγνατίας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση σχετικά με την υπηρεσία λσλ της Πειραιώς .

Δημοσίευση από Sotos_ster » 30 Ιούλ 2020, 02:27

deg έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 20:44
Sotos_ster έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 18:11
... υποτιθέμενος αγοραστής ...
Κλασική περίπτωση απατεώνα. Με διάφορες προφάσεις προσπαθούν να κλείσουν την συναλλαγή αγοράς όσο πιο γρήγορα γίνεται.
Δεν ακολουθούν την απλή και δοκιμασμένη συνταγή / δίνεις τραπεζικό λογαριασμό / κάνει κατάθεση / παραλαμβάνει το αντικείμενο.
Η υπηρεσία "λεφτά στο λεπτό" παίρνει λεφτά από τον ΔΙΚΟ ΣΟΥ λογαριασμό, τα κάνει κωδικούς αριθμούς, με τους κωδικούς αριθμούς παραλαμβάνεις τα χρήματα από οποιοδήποτε ΑΤΜ.

Απλά αν έχεις υπομονή τον παραπλανάς, του δίνεις συνεχώς λάθος κωδικό (το παίζεις ανίδεος) και τον αφήνεις να τρέχει σε μηχανήματα ...
Μου ζήτησε τον αρ λογαριασμου μου και του τον έδωσα αρχικά. Μετά με έβαλε να μπω στο e banking και να κάνω αυτό με το λεφτά στο λεπτό και μετά μου ζητούσε τον κωδικό που μου ήρθε σε sms. Δε μπορώ να καταλάβω όμως πως θα μου αποσπούσε λεφτά απ τον λογαριασμο μου μόνο με τον κωδικό που μου ζητούσε ;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

:arrow: ΖΗΤΑΩ πλυντήριο πιάτων Morris πάγκου παλαιού τύπου είτε λειτουργικό είτε χαλάσμενο .
Παραδίδω/παραλαμβάνω Ημαθία και Θεσσαλονίκη

Sotos_ster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1662
Εγγραφή: 30 Απρ 2016, 07:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εγνατίας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση σχετικά με την υπηρεσία λσλ της Πειραιώς .

Δημοσίευση από Sotos_ster » 30 Ιούλ 2020, 02:30

tzivas έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 21:04
Καλησπέρα, δεν κατάλαβα καλά αφού αυτός ήταν ο αγοραστής τι κωδικό σου ζήταγε .
Αφού αγόραζε έπρεπε να πληρώσει άρα έπρεπε να σου βάλει λεφτά στο λεπτό και στην συνέχεια να σου δώσει τον κωδικό για να εισπραξεις το ποσό.
Το έχω κάνει και εγώ είναι ένας εύκολος τρόπος συναλλαγής οταν υπάρχει εμπιστοσύνη ανάμεσα στους συναλλασσόμενους.
Αυτός έκανε το αντίθετο. Με έβαλε να αποδεχτώ ταχα το ποσό μέσω αυτής της υπηρεσίας και μετά ζητούσε να τον δώσω τον κωδικό. Εγώ είχα άγνοια για αυτή την υπηρεσία. Έτσι αυτός βρήκε κοροϊδο και με έβαλε βήμα βήμα μπηκα στο e banking πάτησα ανάληψη μετρητών λσλ έβαλα το ποσό , πάτησα επιβεβαίωση και μετά ήρθε ένα πιν στο κινητό και μου λέει δωστο μου κρατάω αρχείο. Εγώ όμως πονηρεύτηκα και δε το έδωσα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

:arrow: ΖΗΤΑΩ πλυντήριο πιάτων Morris πάγκου παλαιού τύπου είτε λειτουργικό είτε χαλάσμενο .
Παραδίδω/παραλαμβάνω Ημαθία και Θεσσαλονίκη

Άβαταρ μέλους
tzivas
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 958
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2008, 20:18
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πετρουπόλεως Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση σχετικά με την υπηρεσία λσλ της Πειραιώς .

Δημοσίευση από tzivas » 30 Ιούλ 2020, 06:15

Καλημέρα, για να καταλάβεις την διαδικασία :
Αν θέλεις να ΔΩΣΕΙΣ ΕΣΥ σε κάποιον χρηματα και δεν είναι κοντά σου μπορείς να μπεις στην υπηρεσία και
1) να δεσμεύσεις ένα πόσο
2) να ορίσεις χρονικό όριο ανάληψης
3) σου έρχεται στο κινητό σου ένας κωδικός τον οποίο δίνεις στο πρόσωπο πού θέλεις να εισπράξει αυτό το ποσό
Στην συνέχεια το άτομο που θα έχει πλέον τον κωδικό πάει σε ένα ΑΤΜ τις τράπεζας και
1) χωρίς κάρτα ανάληψης πατάει ENTER αν δεν υπάρχει πατάει το πράσινο κουμπί
2) γράφει στην οθόνη το ακριβές ποσό που του έστειλες
3) τον κωδικό που Επίσης του έχεις δώσει
Και κάνει ανάληψη τα χρήματα ΜΟΝΟ αν έχει γράψει το ακριβές ποσό ανάληψης και έχει πάει στο ΑΤΜ μεσα στο χρονικό όριο που έχεις εσύ ορίσει.
Την υπηρεσία αυτή την έχει μόνο η WINBANK
Όπως καταλαβαίνεις αφού δεν του έδωσες τον κωδικό γλύτωσες και χρήματα και δεν σε έπιασαν κορόιδο.
- Ακολουθούμε τους κανόνες
- Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας
---------------------------------------------------------------------------
Αν δεν στέλνετε με Ταχυδρομείο ( χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος) μην μπαίνετε στον κόπο να απαντάται σε τυχόν αγγελία μου.
---------------------------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ5

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39725
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι ειναι η υπηρεσία "λεφτα στο λεπτό" της Πειραιώς

Δημοσίευση από polvar » 30 Ιούλ 2020, 09:55

Η τράπεζα Πειραιώς σε μήνυμα της γράφει:
Σας υπενθυμίζουμε ότι με την υπηρεσία winbank Λεφτά στο Λεπτό, μπορείτε εύκολα και γρήγορα μέσω winbank web banking και winbank mobile εφαρμογής, να δημιουργήσετε ένα κωδικό ανάληψης (που θα λάβετε στο extraPIN κινητό που έχετε δηλώσει) για να πραγματοποιήσετε ανάληψη μετρητών από οποιοδήποτε ΑΤΜ της Τράπεζας Πειραιώς, όταν έχετε ξεχάσει τη χρεωστική σας κάρτα και θέλετε να κάνετε ανάληψη μετρητών.

Μέσω των καναλιών winbank web banking & winbank mobile app, μπορείτε να δημιουργήσετε Κωδικό Ανάληψης Μετ​ρητών, καταχωρώντας :

• Το ποσό που θέλετε να κάνετε ανάληψη (μέχρι €600 την ημέρα)

• Τον λογαριασμό σας στη Τράπεζα Πειραιώς που θα χρεωθεί το ποσό της ανάληψης

• Την προθεσμία ισχύος του Κωδικού Ανάληψης Μετρητών (από 1 ώρα μέχρι 24 ώρες)

• Το ποσό που ορίζετε δεν δεσμεύεται στον λογαριασμό σας. Ο λογαριασμός σας χρεώνεται μόνο όταν γίνει η ανάληψη των μετρητών (εφόσον υπάρχει το διαθέσιμο υπόλοιπο)

• Τον Κωδικό Ανάληψης Μετρητών θα τον λάβετε στο extraPIN κινητό που έχετε δηλώσει στη Τράπεζα Πειραιώς

Προσοχή! - Ο Κωδικός Ανάληψης Μετρητών winbank Λεφτά στο Λεπτό παρέχεται αποκλειστικά για προσωπική σας χρήση και δεν πρέπει να τον δίνετε σε τρίτους, όπως για παράδειγμα αν σας το ζητούν μέσω facebook, ή από τυχόν αγγελίες που έχετε βάλει. Αν τον δώσετε σε τρίτο πρόσωπο, ο κάτοχος του κωδικού ανάληψης winbank Λεφτά στο Λεπτό θα έχει την δυνατότητα, εντός του χρονικού διαστήματος που ισχύει ο κωδικός, να πραγματοποιήσει ανάληψη από οποιοδήποτε ΑΤΜ της Τράπεζας Πειραιώς με χρέωση του λογαριασμού σας.​​

Sotos_ster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1662
Εγγραφή: 30 Απρ 2016, 07:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εγνατίας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση σχετικά με την υπηρεσία λσλ της Πειραιώς .

Δημοσίευση από Sotos_ster » 30 Ιούλ 2020, 12:31

tzivas έγραψε:
30 Ιούλ 2020, 06:15
Καλημέρα, για να καταλάβεις την διαδικασία :
Αν θέλεις να ΔΩΣΕΙΣ ΕΣΥ σε κάποιον χρηματα και δεν είναι κοντά σου μπορείς να μπεις στην υπηρεσία και
1) να δεσμεύσεις ένα πόσο
2) να ορίσεις χρονικό όριο ανάληψης
3) σου έρχεται στο κινητό σου ένας κωδικός τον οποίο δίνεις στο πρόσωπο πού θέλεις να εισπράξει αυτό το ποσό
Στην συνέχεια το άτομο που θα έχει πλέον τον κωδικό πάει σε ένα ΑΤΜ τις τράπεζας και
1) χωρίς κάρτα ανάληψης πατάει ENTER αν δεν υπάρχει πατάει το πράσινο κουμπί
2) γράφει στην οθόνη το ακριβές ποσό που του έστειλες
3) τον κωδικό που Επίσης του έχεις δώσει
Και κάνει ανάληψη τα χρήματα ΜΟΝΟ αν έχει γράψει το ακριβές ποσό ανάληψης και έχει πάει στο ΑΤΜ μεσα στο χρονικό όριο που έχεις εσύ ορίσει.
Την υπηρεσία αυτή την έχει μόνο η WINBANK
Όπως καταλαβαίνεις αφού δεν του έδωσες τον κωδικό γλύτωσες και χρήματα και δεν σε έπιασαν κορόιδο.
Άρα εγώ με αυτό που έκανα θα έδινα λεφτά και δε θα έπαιρνα ! Καλά που πονηρευτήκα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

:arrow: ΖΗΤΑΩ πλυντήριο πιάτων Morris πάγκου παλαιού τύπου είτε λειτουργικό είτε χαλάσμενο .
Παραδίδω/παραλαμβάνω Ημαθία και Θεσσαλονίκη

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα θέματα σχετικά με οικονομία”