Χρέος της Ελλάδας - Greece Debt Free - End National Debt

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Χρεοκρατία

Δημοσίευση από randy » 19 Μαρ 2011, 17:42

Για πρώτη φορά στην Ελλάδα, ένα ντοκιμαντέρ με παραγωγό το θεατή. Το DEBTOCRACY (Χρεοκρατία) αναζητά τα αίτια της κρίσης χρέους και προτείνει λύσεις που αποκρύπτονται από την κυβέρνηση και τα κυρίαρχα μέσα ενημέρωσης. Το ντοκιμαντέρ θα διανέμεται δωρεάν από τα τέλη Μαρτίου χωρίς δικαιώματα χρήσης και αναμετάδοσης και θα υποτιτλιστεί σε τουλάχιστον τρεις γλώσσες.

Ο Αρης Χατζηστεφάνου και η Κατερίνα Κιτίδη μιλούν με οικονομολόγους, δημοσιογράφους και προσωπικότητες από όλο τον κόσμο περιγράφοντας τα βήματα που οδήγησαν την Ελλάδα στην παγίδα του χρέους- τη χρεοκρατία. Το DEBTOCRACY παρακολουθεί την πορεία χωρών όπως ο Ισημερινός, που δημιούργησαν Επιτροπές Λογιστικού Ελέγχου αλλά και την αντίστοιχη προσπάθεια που ξεκίνησε στην Ελλάδα.

Στο Debtocracy μιλούν, μεταξύ άλλων, οι ακαδημαϊκοί Ντέιβιντ Χάρβεϊ, Σαμίρ Αμίν, Κώστας Λαπαβίτσας και Ζεράρ Ντιμενίλ, ο φιλόσοφος Αλέν Μπαντιού, ο επικεφαλής της επιτροπής λογιστικού ελέγχου του Ισημερινού Ούγκο Αρίας, ο πρόεδρος του CADTM Ερίκ Τουσέν, ο Αργεντίνος σκηνοθέτης Φερνάντο Σολάνας, δημοσιογράφοι όπως o Άβι Λιούις (συγγραφέας/σκηνοθέτης του ντοκιμαντέρ The Take – Η κατάληψη) και ο Ζαν Κατρμέρ (Liberation). Ακόμη προσωπικότητες όπως ο Μανώλης Γλέζος και η αντιπρόεδρος του γερμανικού κόμματος Die Linke Ζάρα Βάγκενκνεχτ.

Τη μουσική επένδυση προσφέρει ο Γιάννης Αγγελάκας και επιστημονική επιμέλεια έχει ο δημοσιογράφος και οικονομολόγος Λεωνίδας Βατικιώτης.

Την παραγωγή του DEBTOCRACY ανέλαβε η εταιρεία BitsnBytes. Το μοντάζ υπογράφει ο Άρης Τριανταφύλλου.

Στην προσπάθεια αυτή, οι δημιουργοί του DEPTOCRACY εργάστηκαν αφιλοκερδώς και τα έξοδα παραγωγής ανήλθαν σε μερικές χιλιάδες ευρώ. Ύστερα από έκκληση, τα χρήματα αυτά καλύφθηκαν από δωρεές των θεατών μέσα στο διάστημα 14 ημερών. Στο site υπάρχουν αναλυτικά τα οικονομικά στοιχεία, προσβάσιμα σε όλους... όπως άλλωστε θα έπρεπε να είναι και η οικονομική δομή του σύγχρονου κράτους! Η συμπαραγωγή με τους πολίτες είχε ως κύριο στόχο να αποφευχθούν κάθε είδους εξαρτήσεις με χρηματοδότες και συμφέροντα.

Το trailer της Χρεοκρατίας: http://vimeo.com/20450465

To site της Χρεοκρατίας: http://www.debtocracy.gr/


Άβαταρ μέλους
giotagts
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2649
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2010, 00:52
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Εσπερίων Κέρκυρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Χρεοκρατία

Δημοσίευση από giotagts » 13 Απρ 2011, 23:57

Ειναι πολυ καλο το ντοκιμαντερ και προτεινω να το δειτε ολοι...
Ευχαριστουμε randy που το ανεβασες.. :bow:
Παρακαλω, μεσα στους φακελους να αναγραφετε το username και τι εχετε ζητησει!!
δεν εχω ιντερνετ συγγνωμη οταν μπορεσω θα σας ενημερωσω...

People were created to be loved.Things were created to be used.The reason why the world is in chaos is because things are being loved and people are being used.

randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Χρεοκρατία

Δημοσίευση από randy » 14 Απρ 2011, 10:11

Η δημιουργία του Deptocracy στοίχισε την απόλυση του Άρη Χατζηστεφάνου από το ΣΚΑΙ λίγες μέρες πριν την προβολή του ντοκιμαντέρ. Αυτό και μόνο δηλώνει πως θίγει συμφέροντα που οι μεγαλοκαναλάρχες θέλουν να κρατήσουν άθικτα και φυσικά μακριά από τα βλέμματα της πλειοψηφίας.
Υπολογίζεται πως από μέσα με μια εβδομάδα το ντοκιμαντέρ έχει πάνω από 500.000 θεατές και καλό θα ήταν να συμβάλλουμε ώστε αυτός ο αριθμός να μεγαλώσει. Το μήνυμα είναι ένα: δημιουργία επιτροπής ελέγχου του χρέους. Η επιστήμη της οικονομίας δεν θα έπρεπε να αφορά αποκλειστικά τους κυβερνώντες, αλλά τον ίδιο το λαό... μιας και είναι αυτός που καλείται να πληρώσει τα σπασμένα...

Άβαταρ μέλους
v1zit8r
Diamond Member
Diamond Member
56 38
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 26 Σεπ 2010, 23:32
Νομός κατοικίας: Ν. Κοζάνης
Δήμος - Κοινότητα: Κάστρου-Κυλλήνης Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

** ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ **

Δημοσίευση από v1zit8r » 18 Απρ 2011, 18:31

Μπορειτε να το παρακολουθησετε απο τη διευθυνση: http://www.debtocracy.gr/
Επισης διαθεσιμο και για κατεβασμα: http://thepiratebay.org/tag/debtocracy

Προσοχη: Δεν ειναι παρανομο ουτε εχει πνευματικα δικαιωματα (ετσι κ αλλιως διανεμεται δωρεαν).
Αξιζει να το δειτε..

Παραθετω κειμενο απο το site:

DEBTOCRACY // ΧΡΕΟΚΡΑΤΙΑ
"Για πρώτη φορά στην Ελλάδα, ένα ντοκιμαντέρ με παραγωγό το θεατή. Το Debtocracy αναζητά τα αίτια της κρίσης χρέους και προτείνει λύσεις που αποκρύπτονται από την κυβέρνηση και τα κυρίαρχα μέσα ενημέρωσης. Το ντοκιμαντέρ θα διανέμεται δωρεάν από τα τέλη Μαρτίου χωρίς δικαιώματα χρήσης και αναμετάδοσης και θα υποτιτλιστεί σε τουλάχιστον τρεις γλώσσες.


:8

Άβαταρ μέλους
gponiris
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2673
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 15:36
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ** ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ **

Δημοσίευση από gponiris » 19 Απρ 2011, 04:08

Και για οσους ενδιαφερονται να μαθουν την ιστορια του χρηματος και πως μας επηρεαζει σας προτεινω να δειτε το ντοκυμαντερ Zeitgeist Addendum.Απαιτουνται δυνατα μυαλα και πνευμα.
-Προτιμω τις αμεσες παραλαβες απο Γαλατσι(Δεν αποστελω με ΕΛΤΑ λογω ελλειψης χρονου)
-Αν δεν μπορειτε να παραλαβετε μπορειτε να ζητησετε εξυπηρετηση απο αλλα μελη ή γνωστους σας
-Στείλτε μου ενα τηλ σε πμ για αμεση επικοινωνια
-Δεν δινω προτεραιοτητα παντα.Ακολουθω την κριση μου και τα στατιστικα των ενδιαφερομενων
-Ζηταω σεβασμο,κατανοηση και συνεπεια στα ραντεβου.


ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΙΕΣ

randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: ** ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ **

Δημοσίευση από randy » 19 Απρ 2011, 13:30

Έχει δημιουργηθεί μια κίνηση υπέρ του λογιστικού ελέγχου εδώ και δυο μήνες. Έως τώρα έχουν υπογράψει 24.309 άνθρωποι, εκ των οποίων οι μισοί υπέγραψαν εντός των τελευταίων ημερών που προβλήθηκε το ντοκιμαντέρ. Η συλλογή υπογραφών είναι εδώ: http://www.gopetition.com/petition/43171.html και η σελίδα της κίνησης υπέρ της επιτροπής λογιστικού ελέγχου είναι εδώ: http://elegr.gr/
Αν συμμερίζεστε πως έχουμε το δικαίωμα στη γνώση, παρακαλώ υπογράψτε.
Αν κάποιοι θεωρούν υποχρέωσή μας να πληρώσουμε, εμείς πιστεύουμε πως είναι δικαίωμά μας η γνώση του λογαριασμού.

Όσο για το zeitgeist έχω αναθεωρήσει την αρχική θετική άποψή μου... Δεν είναι τίποτε άλλο από κατασκεύασμα του ίδιου συστήματος που κυβερνάει τον κόσμο με απώτερο στόχο την οικονομική υποδούλωση. Προωθεί έντεχνα τις θέσεις της Μασονίας (αθεϊσμός, ευγονισμός, "οικολογία" και "φώτιση", κοκ) σε σημείο που έχει επιτύχει να θεωρείται κίνημα. Οι λύσεις που προτείνει (venus project) είναι πέρα για πέρα ουτοπικές, μιας και η όποια πιθανότητα πραγματοποίησης τους εξαρτάται από τους έχοντες την εξουσία και τον πλούτο.
Για να αντιληφθείς τι εννοώ σου επισυνάπτω 3 λινκς. Όποτε έχεις χρόνο δες τα με τη σειρά που τα βάζω:
-Συνέδριο zeistgeist 2007 1) http://www.youtube.com/watch?v=C2ahWHbUVVU & 2) http://www.youtube.com/watch?v=43sUEFcD4Ro
-Ντοκιμαντέρ του Alex Jones "Endgame" http://video.google.com/videoplay?docid ... 4550286718#

Άβαταρ μέλους
gponiris
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2673
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 15:36
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ** ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ **

Δημοσίευση από gponiris » 23 Απρ 2011, 04:18

H αληθεια ειναι οτι κατι αντιληφθηκα σχετικα με την ουτοπια που περιγραφει(οσον αφορα το συσχετισμο που αναφερεις),αλλα δεν εχω δει ολες τις σειρες ακομα ωστε να εχω και την καταλληλη κριση.Πιο πολυ ομως θεωρησα ενδιαφερον την ιστορια του χρηματος,κατι που εκφραζει γνωστικο ενδιαφερον ασχετως μασονειας.
Ευχαριστω πολυ για τα λινκς.Θα ριξω μια ματια με την πρωτη ευκαιρεια.Καλη Ανασταση!
-Προτιμω τις αμεσες παραλαβες απο Γαλατσι(Δεν αποστελω με ΕΛΤΑ λογω ελλειψης χρονου)
-Αν δεν μπορειτε να παραλαβετε μπορειτε να ζητησετε εξυπηρετηση απο αλλα μελη ή γνωστους σας
-Στείλτε μου ενα τηλ σε πμ για αμεση επικοινωνια
-Δεν δινω προτεραιοτητα παντα.Ακολουθω την κριση μου και τα στατιστικα των ενδιαφερομενων
-Ζηταω σεβασμο,κατανοηση και συνεπεια στα ραντεβου.


ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΙΕΣ

emmanikos
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 4443
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 12:22
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ελλομένου Λευκάδας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Χρέος της Ελλάδας - Greece Debt Free - End National Debt

Δημοσίευση από emmanikos » 01 Ιούλ 2012, 02:22

Σας αναφέρω τα ποστ, τα βίντεο και τα σχετικά και ο καθένας βγάζει μόνος τους τα συμπεράσματά του!
....και αν αυτή θα μπορούσε να είναι η λύση να γλυτώσουμε από τα βάσανά μας????
...Διαδώστε το και σεις !!! ...Δεν κοστίζει!!!! ...και δεν ξέρετε τί γίνεται καμμιά φορά!!!!!!!!
... Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!!!!!!!!!!

Δείτε στο facebook: https://www.facebook.com/GreeceDebtFree

Δείτε και αυτό το βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=lw7dsrcc ... ture=share

......................και γενικάαααα.....ΔΕΙΤΕ-ΑΚΟΥΣΤΕ-ΔΙΑΒΑΣΤΕ-ΔΙΑΔΩΣΤΕ!!!!

(συγνώμη για τα κεφαλαία μου αλλά....μπορεί και να επείγει, καίει και τσουρουφλίζει!!! ...αν πρέπει να τα αλλάξω ενημερώστε με! :D ;) )
"...επειδή προέκυψε ένα προβληματάκι υγείας, θα καθυστερήσω λίγο τις αποστολές σας! Συγνώμη προκαταβολικά!!!! (27/3/13) "

Προβλήματα:
1) Έστειλα γραμ/μα: tankeax(09/08) (δεν έχει επικοινωνήσει το μέλος μαζί μου!)
2) NightFeather12(26/9): δεν έχω παραλάβει ακόμα



[*] Αν αδικήσω ή στεναχωρήσω κάποιον....συγνώμη προκαταβολικά, μόνο αυτό δεν θέλω!

emmanikos
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 4443
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 12:22
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ελλομένου Λευκάδας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ...τί έγινε βρε παιδιά? ...το ακούσατε αυτό?

Δημοσίευση από emmanikos » 01 Ιούλ 2012, 02:45

...εγώ πάντως, έστειλα μέσω Paypal μόλις 10€ και εξοφλήθει χάρη σε μένα ...83€ του χρέους σήμερα!!!!!! :D
...και μούφα να είναι η ιστορία, θα πω μου πεσαν από την τσέπη μου! Μπορεί όμως να βοήθησα και την χώρα μου! ...Όσο μπορώ! :D

...το μόνο που μένει να μάθουμε τώρα είναι αν διατέθηκαν και που τα προϊόντα που λένε!! ...και αυτό που μου έκανε τρελλή εντύπωση και φαντάζομαι σε όλους σας όσοι είδατε τα βίντεο, είναι ότι πρωτοστάτες στην προσπάθεια αυτοί είναι οι Γερμανοί! :- (...λέτε και η Μέρκελ να στείλει κρυφά κανά έμβασμα???? :lol: )
"...επειδή προέκυψε ένα προβληματάκι υγείας, θα καθυστερήσω λίγο τις αποστολές σας! Συγνώμη προκαταβολικά!!!! (27/3/13) "

Προβλήματα:
1) Έστειλα γραμ/μα: tankeax(09/08) (δεν έχει επικοινωνήσει το μέλος μαζί μου!)
2) NightFeather12(26/9): δεν έχω παραλάβει ακόμα



[*] Αν αδικήσω ή στεναχωρήσω κάποιον....συγνώμη προκαταβολικά, μόνο αυτό δεν θέλω!

Άβαταρ μέλους
apothiki
VIP Member
VIP Member
86 90
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 21:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέων Παλατίων Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: ...τί έγινε βρε παιδιά? ...το ακούσατε αυτό?

Δημοσίευση από apothiki » 01 Ιούλ 2012, 08:05

Η σημερινή τιμή αγοράς των ελληνικών ομολόγων είναι τόσο χαμηλή διότι κανείς δεν τα θέλει επειδή πιθανολογείται ότι το κράτος που τα έχει εκδώσει δεν θα είναι σε θέση να τα εξοφλήσει στην ονομαστική τους τιμή την ημέρα της λήξης τους. Έτσι αυτοί που σήμερα τα έχουν στην κατοχή τους τα ‘ξεπουλάνε’ για να γλιτώσουν την πιθανολογούμενη μεγαλύτερη χασούρα (βλέπε κούρεμα). Αγοράζοντας σήμερα ένα ομόλογο στο 20% της ονομαστικής του αξίας σημαίνει ότι σήμερα για διάφορους λόγους αυτό το 20% είναι και η πραγματική του αξία. Επειδή δεν είμαι οικονομικός αναλυτής αλλά προβληματισμένος, όπως όλοι μας, θέτω δύο ερωτήματα:

1. Στην ημέρα της λήξης του ομολόγου, ποιος θα μου το εξαγοράσει και σε τί τιμή?

2. Αφού είναι τόσο συμφέρον γιατί αυτοί που τα έχουν τα ξεπουλάνε στις αγορές στο 20% της ονομαστικής τους αξίας και δεν τα κρατάνε οι ίδιοι?

Αν έχω καταλάβει όμως σωστά, οι προθέσεις του ιδρύματος και οι διαδικασίες που προτείνει θα έχουν άμεσο όφελος μόνο για το κράτος, διότι οι περίπου 24.000.- Ευρώ χρέους που αναλογεί σε κάθε έλληνα θα έχει αγοραστεί από αυτόν τον ίδιο αντί περίπου 3.000.- Έτσι ο κάθε ένας έλληνας, με πατριωτισμό ξαλαφρώνει στο 100% τους ξένους επενδυτές, τις τράπεζες, τους οργανισμούς και όποιον άλλο κατέχει ελληνικά ομόλογα δίνοντάς τους μόνο το 20% σε ζεστά μετρητά, προσδοκώντας ότι στη λήξη του ομολόγου κάποιος θα τον πληρώσει στην αναγραφόμενη αξία. Όμως έτσι μεταφέροντας το χρέος από τους ξένους επενδυτές σε κάθε έναν φτωχό έλληνα, το κράτος βγαίνει στο εξωτερικό καθαρό και μπορεί πια να ξαναζητάει δανεικά στα κανονικά επιτόκια όπως δανείζονται διεθνώς όλοι οι καλοπληρωτές μέχρι το χρέος να ξαναφτάσει εκεί που είναι σήμερα και άντε πάλι απ την αρχή...

Ζητώ κι εγώ συγνώμη αν η απάντηση είναι σε λάθος μέρος, αν θέλουν οι συντονιστές ας την διαγράψουν.
Ευχαριστώ
ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ: ΡΟΛΟΓΙΑ & Άλλα Διάφορα
Τα άλλα Διάφορα είναι: Μινιατουράκια, Φωτογραφικές Μηχανές, Σπιρτόκουτα, Πατάκια της Μπύρας, Στυλό Διαφημιστικά, Μπρελόκ για κλειδιά, Γραμματόσημα, Νομίσματα και άλλα. Παρουσιάζονται ενδεικτικά στο παραπάνω link.

Πολλά και χρήσιμα για τη Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων
Τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζει, όποιος απoφασίζει να κάνει Συλλογή Γραμματοσήμων



.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα θέματα σχετικά με οικονομία”