Θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε

Εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης: Ποιον θα επιλέγατε;

Αερόθερμο
2
7%
Θερμάστρα αλογόνου
7
24%
Θερμοπομποί (ή κονβέκτορες)
3
10%
Καλοριφέρ λαδιού
4
14%
Σώμα υπέρυθρης ακτινοβολίας (πάνελ)
13
45%
 
Σύνολο ψήφων: 29

Άβαταρ μέλους
filipposnik
Silver Member
Silver Member
10 5
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 26 Απρ 2014, 01:05
Νομός κατοικίας: Ν. Φλώρινας
Δήμος - Κοινότητα: Αμυνταίου Φλώρινας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: συμβουλή για θέρμανση

Δημοσίευση από filipposnik » 15 Νοέμ 2016, 21:04

Χειμώνα 2014-15 την εβγαλα με έναν θερμό συσσωρευτή 6κιλοβατ. Είναι οικονομικό ΜΟΝΟ εάν έχεις νυχτερινό ρεύμα....


Άβαταρ μέλους
arya
VIP Member
VIP Member
90 76
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2013, 01:55
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Πολυγύρου Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: συμβουλή για θέρμανση

Δημοσίευση από arya » 15 Νοέμ 2016, 22:47

σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές! κλιματιστικο δεν υπάρχει περιπτωση να βαλω , πρωτον δεν αντεχω οικονομικα και δευτερον εχω παρατηρησει οτι μου προκαλει προβληματα υγειας! εννοουσα στην αρχικη μου ερωτηση μηπως υπαρχει καποιο σωμα που μπαινει σε μπριζα και δεν καιει τοσο πολυ ρευμα. καποιου ειδους σομπα ή αεροθερμο με μικρη καταναλωση.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: συμβουλή για θέρμανση

Δημοσίευση από polvar » 16 Νοέμ 2016, 09:45

Ολα τα ηλεκτρικά σώματα (εκτός των κλιματιστικών) μετατρέπουν το ρεύμα σε θερμότητα
Επομένως όσο ρεύμα καίνε, τόση ισχύ αποδίδουν στον χώρο σε μορφή θερμότητας. Άρα είτε πάρετε αερόθερμο που καίει 2000W είτε καλοριφέρ λαδιού που καίει 2000W , η άνοδος της θερμοκρασίας στο δωμάτιο που θα τοποθετηθούν θα είναι η ίδια

Όμως είναι δυνατόν κάποιο άτομο να ζεσταθεί οικονομικότερα αν πάρει θερμαντικό σώμα που κατευθύνει την θερμότητα πάνω του. Τέτοια είναι οι θερμάστρες αλογόνου και τα πάνελ υπερύθρων που ζεσταίνουν περισσότερο προς το σημείο που τις έχουμε στραμμένες. Όμως στον υπόλοιπο χώρο η θερμοκρασία θα είναι χαμηλότερη.
Επομένως αν σας ενδιαφέρει να ζεσταθείτε οικονομικότερα από τους θερμοσυσσωρευτές μπορείτε να πάρετε μια τέτοια συσκευή χάνοντας όμως την θέρμανση στον υπόλοιπο χώρο. Λάβετε υπόψη όμως το ότι αυτές οι συσκευές θα δουλεύουν περισσότερο την ημέρα άρα θα καίνε ημερήσιο ρεύμα

Άβαταρ μέλους
arya
VIP Member
VIP Member
90 76
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2013, 01:55
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Πολυγύρου Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: συμβουλή για θέρμανση

Δημοσίευση από arya » 16 Νοέμ 2016, 18:25

ευχαριστω παρα πολυ! το προβλημα μου ειναι το βραδυ ετσι κ αλλιως γιατι δεν κινουμαι οποτε απλα ξαπλωνω και τρεμω απο το κρυο!!! τη μερα λιγο θα κινηθω λιγο θα ασχοληθω με κατι και ετσι δεν θα κρυωνω τοσο.

Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: συμβουλή για θέρμανση

Δημοσίευση από venybzz » 16 Νοέμ 2016, 20:58

Έχεις σκεφτεί να πάρεις ένα θερμαινόμενο υπόστρωμα; Να το ανάβεις ένα μισαωράκι πριν κοιμηθείς για να είναι ζεστό το κρεβάτι σου; Δεν έχω χρησιμοποιήσει αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα.

Αχ με στεναχώρησες πολύ με αυτά που είπες για το κρύο στο κρεβάτι. Το έχω ζήσει κι εγω αυτό. Φαντάσου ότι ζέσταινα μπουκάλες με νερό για να ζεσταθώ στο κρεβάτι. Τέλοσάντων, ελπίζω να βρεθεί κάποια δουλειά ώστε να ανάβεις τους θερμοσυσωρευτές άνετα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

Άβαταρ μέλους
arya
VIP Member
VIP Member
90 76
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2013, 01:55
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Πολυγύρου Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: συμβουλή για θέρμανση

Δημοσίευση από arya » 17 Νοέμ 2016, 13:53

venybzz σευχαριστω για την βοηθεια! θα ψαξω αυτο που λες μου φαινεται ενδιαφερουσα ιδεα! σιγουρα πολλοι ανθρωποι θα το εχουν ζησει αυτο, δεν ειναι δα και σπανιο!!! :D τουλαχιστον οσοι επιλεγουν να ζησουν λιγο πιο ανεξαρτητα και χωρις οικονομικη βοηθεια!
να σαι καλα για τη συμβουλη! ελπιζω τωρα να μην ζεσταινεις μπουκαλες!!!!

Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: συμβουλή για θέρμανση

Δημοσίευση από venybzz » 17 Νοέμ 2016, 22:09

Ναι όλα καλύτερα προς το παρόν. Ψάξε και λίγο το κόστος που έχει όταν καίει, αν και έχω ακούσει ότι είναι οικονομική λύση
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

Άβαταρ μέλους
mambagr
Diamond Member
Diamond Member
40 39
Δημοσιεύσεις: 508
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2015, 11:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: συμβουλή για θέρμανση

Δημοσίευση από mambagr » 18 Νοέμ 2016, 11:21

Arya επειδή το εχω ζήσει και ειχα επιστρωμα σε διαβεβαιω οτι ειναι χλιδη και επειδη το καις μονο για μιση ωρα πριν πεσεις για ύπνο δεν καιει τίποτα.
Για ολοκληρο το βράδυ δεν το χρειάζεσαι γιατι το σωμα με τις κουβέρτες κρατάει θερμοκρασία.
Βέβαια το δωμάτιο θα είναι παγωμένο και θα αναπνέεις κρυο αέρα όλο το βράδυ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Ίσως μια αλογονου με θερμοστάτη στο χαμηλό αν δεν σε πειράζει το φως ή ενα αερόθερμο με θερμοστάτη στο χαμηλό αν δεν σε πειράζει ο θόρυβος (υπάρχουν και χωρίς βεντηλατερ, καπως αλλιώς τα λένε μονο με αντίσταση νομιζω κονβεκτορες)
Καλή υπομονή, δες και πμ.
Συνυπολογίζω σειρά προτεραιότητας, στατιστικά χρήστη, εγγύτητα & δυνατότητα να γίνει χέρι-χέρι.
Δεν χαρίζω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει τίποτα ή σε μέλη με τραγικά στατιστικά.
Για αποστολές προτιμώ BoxNow viewtopic.php?f=214&t=205296 και εν ανάγκη ΕΛΤΑ.

Έχω IRIS, Revolut, Paypal, Eurobank, Alpha, Πειραιώς, Εθνική :shock: με αυτή τη σειρά προτίμησης.

Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου και δύο μικρών παιδιών καμιά φορά αργώ ακόμα και μέρες να απαντήσω.
Αν βλέπετε ότι αργώ σας παρακαλώ να μου στείλετε π.μ.

Χρωστάω αποστολές:
Χρωστάω λεφτά: 2€ (yiannisk77)
Χρωστάω 1 δωρεάν αποστολή: DesM

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Sunnyboy
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
5 14
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 06 Σεπ 2016, 23:13
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πετρουπόλεως Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: συμβουλή για θέρμανση

Δημοσίευση από Sunnyboy » 18 Νοέμ 2016, 12:06

lion έγραψε:
Fatsaki έγραψε:Καλησπέρα επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα πήρα κλιματιστικό inventer. Όταν ήρθε ο μάστορας για την τοποθέτηση μου είπε ότι πλέον είναι ο ποιο οικονομικός τρόπος θέρμανσης.καει όσο και το καλοκαίρι, δηλαδή τίποτα. Πέρσι το χειμώνα το ανοιγα σχεδόν οοοολη μέρα και το εκλεινα στις 12 το βράδυ για ένα σπίτι 85τμ και μου ήρθε συνολικά τετραμηνια 30€ ποιο πάνω. Εν ολίγοις χάλασα 30€ για θέρμανση για 4μήνες και κυκλοφορουσα με το κοντομανικο :-D
Ελπίζω να σε κάλυψα.ξερω ότι είναι δύσκολοι οι καιροί για αγορές αλλά πίστεψέ με θα σε βοηθήσει πολύ
Πλάκα μας κάνεις ε; Δεν παίζει αυτό, κάτι άλλο συμβαίνει .... δεν μπορεί .... :mm:

όντως αληθεύει απλά πρέπει να πάρεις καλό κλιματιστικό inverter και όχι τα κινέζικα. για παράδειγμα το ένα απ τα δύο που έχω και είναι Hitachi καίει 4 λεπτά την ώρα. όταν το αφήνω ανοικτό όλη μέρα καίει ένα ευρώ΄για όλη την ημέρα
Στα περιορισμένα μέλη ώσπου να τακτοποιήσει τις εκκρεμότητες στο viewtopic.php?f=291&t=152451

Άβαταρ μέλους
arya
VIP Member
VIP Member
90 76
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2013, 01:55
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Πολυγύρου Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: συμβουλή για θέρμανση

Δημοσίευση από arya » 21 Νοέμ 2016, 16:30

σας ευχαριστω πολυ όλους! :D :D θα λαβω μετρα συντομα μη με προλαβει ο χειμωνας!!!! αυτο το θερμαινομενο υποστρωμα δεν εχει καποιο ρισκο ηλεκτροπληξιας ετσι? :-

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα θέματα σχετικά με οικονομία”