Θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση

Εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης: Ποιον θα επιλέγατε;

Αερόθερμο
2
7%
Θερμάστρα αλογόνου
7
24%
Θερμοπομποί (ή κονβέκτορες)
3
10%
Καλοριφέρ λαδιού
4
14%
Σώμα υπέρυθρης ακτινοβολίας (πάνελ)
13
45%
 
Σύνολο ψήφων: 29

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα

Δημοσίευση από Othon » 22 Σεπ 2012, 10:51

Συζητώντας με κάποιους φοιτητές για το τι μας περιμένει φέτος το χειμώνα, ανοίξαμε συζήτηση σχετικά με το τι μπορεί να επιλέξει κάποιος φοιτητής, όσον αφορά την ηλεκτρική θέρμανση, αφού το κόστος μιας σόμπας πετρελαίου για παράδειγμα είναι απαγορευτική.
Τώρα μάλιστα που τα οικονομικά πολλών γονιών έχουν πέσει κατακόρυφα, η κατάσταση ξεφεύγει όλο και περισσότερο.
Εσείς έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ κάποια ηλεκτρική συσκευή θέρμανσης;
Ποια η εμπειρία σας;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Othon την 22 Σεπ 2012, 12:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Άβαταρ μέλους
madis5
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 27 Οκτ 2011, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Ζακύνθου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα

Δημοσίευση από madis5 » 22 Σεπ 2012, 11:14

Ψ'ηφισα σώμα υπέρυθρης ακτινοβολίας, δεν έχω προσωπική εμπειρία, αν συνέχιζα βέβαια να μένω στο σπίτι που έμενα πέρσι θα αποκτούσα!!!!Ο αντρας της κουνιάδας μου, είναι ηλεκτρολόγος και σε συζήτηση που είχαμε έβαλε σε κάτι φίλους και είναι υπερευχαριστημένοι! Απ'ότι είπαν η ζέστη είναι πολύ καλή και διαφορά μεγάλη δεν είδαν στον λογαριασμό τους! Το καλύτερο απ'ότι είπε η νοικοκυρά του σπιτιού είναι ότι ανοίγει το σπίτι να αεριστεί και κλείνοντας τις πόρτες το σπίτι είναι πάλι αμέσως ζεστό!!Το κόστος για ένα σπίτι 100τμ ήταν 1500€ για την εγκατάσταση (δεν γνωρίζω αν οι τιμή ήταν κανονική ή φιλική απλά μεταφέρω την συζήτηση), με 1 πάνελ μεγάλο καθρέφτη και τα υπόλοιπα με φωτογραφία!Σαφώς πιο οικονομικό θεωρώ από αγορά νέου λέβητα! Θα έβαζα και εγώ για φέτος αλλά το σπίτι που είμαι τώρα έχει τζάκι και θερμοσυσωρευτές και νυχτερινό ρεύμα- με τα πυρότουβλα μέσα- και είπαμε να δοκιμάσουμε και να δούμε!
Το μέλος dimkar είναι η αδερφή μου!!
Επειδή οι υποχρεώσεις μου καθημερινά αυξάνονται όσο "ανοίγει" ο καιρός και συνεχώς έχω την αίσθηση ότι κάτι ξεχνάω, παρακαλώ πολύ αν ξεχάσω κάτι, είτε να απαντήσω σε αγγελία είτε να μετρήσω κάτι να μου το υπενθυμίσετε!
Δεν το κάνω επίτηδες αλλά ο χρόνος μου λιγοστεύει δραματικά μέρα με την μέρα!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Εχω και εγώ paypal!!
Προσωπικοι λογοι με κρατησαν εκτος πολυυυυ καιρο!!! Τωρα που σιγα σιγα ολα στρωνουν επιστρεφω δριμύτερη!!
Επειδη δεν θυμαμαι αν χρωσταω κατι σε καποιον παρακαλω πολυ να μου στειλει ενα μνμ!
Ευχαριστω πολυ και καλως σας ξαναβρηκα!!!!!!!

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9562
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: Θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα

Δημοσίευση από theosve » 22 Σεπ 2012, 11:23

Οθωνα, οταν εμενα σε τελευταιο οροφο στην Αθηνα με κακη μονωση στην ταρατσα, κανενα απολυτως μεσο δεν ηταν αρκετο για να ζεστανει το σπιτι. :{
(air condition, σομπα αλογονου, καλοριφερ λαδιου, αεροθερμο)
Η γειτονισσα μου ειχε βαλει (επικουρικα ομως) πανελ και σε συνδυασμό με τις λιγες ωρες που αναβαμε την κεντρικη θερμανση ειχε ενα σπιτι σαφως πιο ζεστο απο το δικο μου.
Τωρα που μενω στας εξοχας :D βαλαμε ξυλοσομπα που ζεσταινει τα σωματα του σπιτιου (απο αυτες που συνδεονται με το προυπαρχον συστημα του καυστηρα) και εχουμε πολυ ωραια ζεστουλα (ακομα και οταν το θερμομετρο δειχνει αρκετους βαθμους κατω απο το μηδεν)
Ενημερωτικα να πω οτι το πρωι ειχαμε 5 βαθμους :shock:
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
taou
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
59 42
Δημοσιεύσεις: 786
Εγγραφή: 03 Απρ 2011, 19:09
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Επικοινωνία:

Re: Θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα

Δημοσίευση από taou » 22 Σεπ 2012, 11:31

Καλημέρα,
παίζουν ρόλο αρκετά πράγματα. Πόσο μεγάλο είναι το σπίτι, σε ποια περιοχή κλπ. Αν είναι ένα μονόχωρο, μια και μιλάμε για φοιτητή, σε περιοχή της βόρειας Ελλάδας, τότε ίσως θα το κάλυπτε ένα air condition.
Σόμπα αλογόνου και αερόθερμο, είναι επίσης για ένα πολύ μικρό χώρο. Το καλοριφέρ λαδιού αν και δεν είχα ποτέ σε συζήτηση με φίλους που έχουν, καίει πολύ ρεύμα...
Η καλύτερη λύση είναι σομπα, πχ πελετ κλπ αλλά καλύτερη είναι η παλιά παραδοσιακή! έχει "άλλη" ζέστη.
Κανένας δεν έγινε ποτέ φτωχός δίνοντας. Άννα Φρανκ
Εδώ οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα

Δημοσίευση από Othon » 22 Σεπ 2012, 11:35

Και οι 2 λύσεις που μου αναφέρετε, δείχνουν να είναι οι ιδανικές για σπίτι με οικογένεια και με ψήνετε να κάνω νύξη στη νοικοκυρά μου για να δούμε πώς θα λύσουμε το δικό μας θέμα, αλλά σε γενικές γραμμές, έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο απ' αυτά που αναφέρονται στη δημοσκόπηση;
Είπα να προσπαθήσω να βοηθήσω τα παιδιά, αλλά επειδή εγώ δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός, λόγω του ότι όταν αγοράζω κάτι, πάντα το έχω χιλιόμετρα μακριά μου, δεν μπορώ να έχω σαφή άποψη, είπα να ζητήσω τη δική σας.
Αν δεν σας κάνει κόπο, πατήστε και μια επιλογή, για να δούμε στο τέλος τι επικρατεί γενικά στη μέση οικογένεια.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα

Δημοσίευση από polvar » 22 Σεπ 2012, 11:37

Αφού μετά τη συζήτηση που είχαμε καταλήγεις στη θέρμανση με ρεύμα όπου δεν συμπεριλαμβάνεται το κλιματιστικό έχω να σου πω το εξής:
Όταν μια συσκευή γράφει κατανάλωση 1000W καταναλώνει το ίδιο και αποδίδει στο χώρο το ίδιο, είτε είναι λαδιού είτε υπερύθρων είτε αερόθερμο. Επομένως η μέση θερμοκρασία του χώρου θα ανεβεί το ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις.
Δεν υπάρχει δηλαδή διαφορά μεταξύ τους;
ΥΠΑΡΧΕΙ! ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
Και εξηγούμαι:
Η ακτινοβολία μεταδίδεται από το θερμό σώμα σε εμάς με 3 τρόπους:
1) Με άμεση επαφή (ακουμπάμε στο καλοριφέρ και ζεσταινόμαστε). Ειναι ο βασικότερος τρόπος μετάδοσης σε ηλεκτρικές κουβέρτες κλπ.
2) Μέσω του αέρα. Το θερμαντικό σώμα ζεσταίνει τον αέρα του δωματίου και σιγά σιγά αυτός κυκλοφορεί και μεταδίδει την θερμότητα σε εμάς. Αυτός είναι ο βασικότερος τρόπος μετάδοσης στα κλιματιστικά και τα αερόθερμα αλλά και βασικός σε καλοριφέρ οποιουδήποτε τύπου και σε απλά πάνελ.
3) Μέσω της υπέρυθρης ακτινοβολίας: Αυτός είναι ο βασικότερος τρόπος μετάδοσης στα πάνελ υπερύθρων και στις σόμπες αλογόνου. Επίσης είναι σημαντικός στην απόδοση θερμότητας από τα καλοριφέρ με φέτες (νερού, λαδιού, ηλεκτρικά κλπ) και στα απλά πάνελ
Σε κάθε είδος θερμαντικού σώματος το ποσοστό της θερμότητας που μεταδίδεται με κάθε έναν από τους τρεις τρόπους διαφέρει και εκεί έγκειται η διαφορά των συσκευών/σωμάτων μεταξύ τους.
Οπότε:
Ένα σώμα καλοριφέρ ή ένα αερόθερμο πρέπει κατά βάση να θερμάνει τον αέρα του χώρου για να νοιώσουμε εμείς τη ζέστη. Αντίθετα σε ένα πάνελ υπερύθρων ή σε σόμπα αλογόνου πρέπει να μπούμε στην εμβέλεια της ακτινοβολίας του για να ζεσταθούμε. Γι αυτό αυτά ζεσταίνουν ουσιαστικά "τοπικά". Φυσικά η συνολικά αποδιδόμενη θερμότητα στον χώρο είναι τα watt που καταναλώνει κάθε συσκευή. Είτε καλοριφέρ είτε πάνελ των 1000W, θα αποδώσουν τα ίδια συνολικά στον χώρο. Όμως το πανελ υπερύθρων με την ακτινοβολία του θα αποδώσει σε ένα μέρος του δωματίου περισσότερη θερμότητα κι εκείνο το μέρος θα είναι πιο ζεστό από το υπόλοιπο δωμάτιο επομένως όποιος κάθεται εκεί θα νιώθει καλύτερα από το αν είχε ένα ισοδύναμο ηλεκτρικό καλοριφέρ. Επομένως η θερμότητα αποδίδεται στο σώμα μας οικονομικότερα πριν διαχυθεί στο χώρο και χαθεί μεγάλο μέρος της εξαιτίας των απωλειών του δωματίου.

Το πλεονέκτημα αυτό όμως είναι και μειονέκτημα συγχρόνως καθώς δεν υπάρχει ομοιόμορφη κατανομή της θερμοκρασίας, ενώ κάποιοι νιώθουν πονοκέφαλο (;) από την υπέρυθρη ακτινοβολία

Οπως καταλαβαίνεις μεταξύ των λύσεων που προτείνεις καταλήγω με φθίνουσα σειρά προτίμησης στα πάνελ υπερύθρων (που είναι αρκετά ακριβά) ή ηλεκτρική σόμπα υπερύθρων (αντιστάσεις που κοκκινίζουν ελαφρά) ή σόμπα αλογόνου. Πρόσεξε όμως εδώ πολύ, γιατί υπάρχουν και τα απλά (φθηνά) πάνελ που ουσιαστικά έχουν μια ηλεκτρική αντίσταση τυλιγμένη γύρω από ένα άκαυστο πυρήνα, και επομένως έχουν την ίδια αποτελεσματικότητα με τα ηλεκτρικά καλοριφέρ, απλά είναι κάπως καλύτερα καθώς είναι πιο "απλωμένα" και μπορείς να τα αγγίζεις χωρίς τον κίνδυνο να καείς (άρα μπορείς να έχεις και μετάδοση θερμότητας με επαφή).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος polvar την 22 Σεπ 2012, 12:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα

Δημοσίευση από Othon » 22 Σεπ 2012, 11:58

Κατατοπιστικότατος Πολυχρόνη, όπως πάντα!
Όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ μου, εγώ δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός γιατί θεωρώ ότι όλα ζεσταίνουν και όλα δεν κάνουν τίποτα.
Σαν σώμα πάντως θεωρητικά πιστεύω ότι μια σόμπα αλογόνου είναι η καλύτερη δυνατή και συνάμα οικονομική λύση για ένα φοιτητή, λόγω του ότι συνήθως έχουν χαμηλή κατανάλωση (1200watt μέσος όρος) και εκτός του ότι το ανάβεις όποτε θέλεις, δεν χρειάζεται να το έχεις και καρφωμένο επάνω σου, αφού μια μικρή απόσταση (δωμάτιο μελέτης για παράδειγμα) σε καλύπτει μια χαρά.
Αν σε όλα αυτά προσθέσεις και το χαμηλό κόστος αγοράς (από 12 ως 25 ευρώ), νομίζω ότι μιλάμει για οικονομικότατη θέρμανση σε μικρό χώρο.
Απλά επειδή τα παιδιά στο διαμέρισμα που είχαν την ατυχία να νοικιάσουν (μικρό ενοίκιο βλέπεις), είπα να το ψάξω με κόσμο που γνωρίζει και να τους ενημερώσω μέσα στην εβδομάδα σχετικά με το τι θα ήταν καλό να αγοράσουν.
Άρα, αν κατάλαβα καλά κι εσύ θα πρότεινες μια σόμπα αλογόνου, έτσι;

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα

Δημοσίευση από polvar » 22 Σεπ 2012, 12:04

Από τις λύσεις που προτείνεις στη δημοσκόπηση σε συνδυασμό με την οικονομία στην αρχική τοποθέτηση ναι.
Αν το δει όμως κανείς μακροπρόθεσμα όχι (είναι καλύτερα τα πάνελ).

Το inverter κλιματιστικό εξακολουθεί να είναι ο οικονομικότερος τρόπος θέρμανσης αυτή την ώρα (μετά φυσικά από τα συστήματα θέρμανσης από τον ήλιο κλπ, εκτός κι αν έχει κανείς πρόσβαση σε δωρεάν ξυλεία ή έχει καμιά ... πετρελαιοπηγή στην αυλή του :lol: :lol: )


Τέλος ήθελα εγκυκλοπαιδικά να ρωτήσω τι εννοείς με τη λέξη "κονβέκτορα".
Οι δικές μου τεχνικές γνώσεις με κατευθύνουν σε καλοριφέρ νερού που όμως έχουν εξαναγκασμένη κυκλοφορία αέρα μέσω ανεμιστήρα. Αλλά επειδή περιοριζόμαστε στα ηλεκτρικά σώματα και έχεις βάλει ως επιλογή και το 'αερόθερμο', ως κονβέκτορα τι εννοείς;

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα

Δημοσίευση από Othon » 22 Σεπ 2012, 12:51

Είχα στο νου μου τους θερμοπομπούς, απλά πολλοί τους ξέρουν σαν κονβεκτορες και γι' αυτό το αναφέρω έτσι στη δημοσκόπηση.
Εικόνα
Διόρθωσα και τη δημοσκόπηση για να γίνει όσο το δυνατόν πιο κατανοητό.
Ευχαριστώ για την επισήμανση.

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23547
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα

Δημοσίευση από Aria » 22 Σεπ 2012, 20:21

Εγώ ψήφισα θερμάστρα αλλογόνου και αυτό γιατί τις χρησιμοποιώ χρόνια και δεν καίνε πολύ ρεύμα, κάνουν δουλειά αλλά όχι σε μεγάλες χώρους!
Εγώ τις χρησιμοποιώ εναλλακτικά όταν δεν ανάβω καλοριφέρ.
Βέβαια από πέρισυ σταμάτησα το καλοριφέρ γιατί το πετρέλαιο πλέον χει πάει στα ύψη! Ανάβω πλέον το τζάκι τα σαβ/κα το οποίο ζεσταίνει το σαλόνι κουζίνα μια χαρά (είναι εννιαία) και στις κρεβατοκάμαρες βαζω τις σόμπες αλλογόνου. Τις υπόλοιπες μέρες ανάβω τα αιρ κοντίσιον. Διαφορά δεν είδα στον λογαριασμό της δεή μεγάλη! Και δεν είναι καν ινβερτερ τα κλιματιστικα μου! Και φαντάσου το σπίτι μου είναι μεταξύ βουνού και θάλασσας (σε ψηλό σημείο), ρετιρέ, και στο σημείο που είμαι φέρνει από το βουνό τα κερατά του! Να σου δώσω να καταλάβεις, ακόμη και το καλοκαίρι έχω δροσιά στο σπίπι! Ζεσταίνει πολύ καλά όμως το σπίτι με τους τρόπους που σου είπα ότι κάνω.
Οπότε είμαι υπερ των κλιματιστικών και εναλλακτικά σόμπες αλλογόνου!
Σκέφτομαι όμως μήπως έκανα το τζάκι ενεργειακό, αλλά φοβάμαι μήπως δώσω τζάμπα λεφτά γιατί βλέπω πως πήραν χαμπάρι οι αετονύχιδες πως τα ανάβουμε πιο πολύ πλέον, και φοβάμαι μην φτάσουν την τιμή των ξύλων στα ίδια ύψη με το πετρέλαιο.....δεν ξέρω....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα θέματα σχετικά με οικονομία”