πληροφοριες για αξία/πωληση γραμματοσημων (+ΦΩΤΟ)

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hega
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4550
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 00:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Μεταξουργείο και Περιστέρι
Επικοινωνία:

πληροφοριες για αξία/πωληση γραμματοσημων (+ΦΩΤΟ)

Δημοσίευση από hega » 12 Μαρ 2013, 03:46

Καλησπερα! εχω μια φιλη που ο συχωρεμενος ο αντρας της ηταν συλλεκτης γραμματοσημων χροοονια και εχει ολοκληρες κουτες με γραμματοσημα αλλα ετοιμα με τη σειρα τους αλλα χυμα :<
το θεμα ειναι πως η κοπελα πλεον εχει αναγκη απο χρηματα για να μπορεσει να επιβιωσει οποτε θελει να δωσει τη συλλογη ή μερος της συλλογης (εστω καποια καλα κομματια) αλλα φοβατε επειδη ειναι εντελως ασχετη (και εγω το ιδιο :D ) μην την κοροιδεψουν και την κλεψουν, ετσι αποφασισα να ζητησω εγω βοηθεια απο εδω (μιας και εχουμε και συλλεκτες που θα ξερουν)
αν ξερει κανεις καποιο ασφαλη τροπο για να της προτεινω ωστε να μπορεσει να εκτιμησει και πουλησει τη συλλογη. καθε βοηθεια και πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη :D
Προτιμώ τις παραδόσεις χέρι με χέρι. Η πιο άνετη στάση μετρό για μένα είναι η στάση Μεταξουργείο αλλα μπορω και σε διαφορα αλλα μερη οποτε συνενοουμαστε με π.μ.! Στέλνω και με ελτά (κυριως με προπλρωμενους) και με Κουριερ του Χαρισέτο. Γενικα επειδη εχω αρκετα τρεχαματα τον τελευταιο καιρο να μου θυμιζετε γιατι ξεχναω!

Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ]βοηθεια-πληροφοριες για πωληση συλλογης γραμματοσ

Δημοσίευση από BaCh » 12 Μαρ 2013, 04:53

Μπορείς να συγκρίνεις τιμές πώλησης από το e-bay.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.

mgerofot
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: 25 Αύγ 2012, 23:54
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Αγιάς Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Τοποθεσία: Λαρισα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ]βοηθεια-πληροφοριες για πωληση συλλογης γραμματοσ

Δημοσίευση από mgerofot » 12 Μαρ 2013, 08:44

μπορει να παρει εναν καταλογο (πχ του Βλαστου, εγω αυτον πηρα μαλιστα προχθες μεσω ebay) και να δει τι τιμη εχει η καθε σειρα. Η τιμη βεβαια εξαρταται απο το αν ειναι σφραγισμενα ή ασφραγιστα (MNH) - δηλαδη χρησιμοποιημενα ή αχρησιμοποιητα (με τη γομα δηλαδη απο πισω). Τα δευτερα - τα ασφραγιστα - ειναι πιο ακριβα..

Χρωσταω: 1.50€ Ztheano
Εκκρεμμουν αποστολες σε:
Περιμενω δεμα από:
Αναμονη παραλαβης:

Εδώ η συλλογή μου με γραμματοσημα
ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ. Δείτε εδώ πως συμφέρει

Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία, ρίξτε μια ματια εδώ

ειμαι μελος στην ομαδα "Σαν καινουρια" (FB)

Άβαταρ μέλους
apothiki
VIP Member
VIP Member
86 90
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 21:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέων Παλατίων Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ]βοηθεια-πληροφοριες για πωληση συλλογης γραμματοσ

Δημοσίευση από apothiki » 12 Μαρ 2013, 10:07

Καλημέρα, οι τιμές του eBay είναι τιμές που ζητούν διάφοροι έμποροι ή ιδιώτες για γραμματόσημα ένα ένα ή σειρές, διότι μια ολόκληρη συλλογή δεν περιγράφεται στο eBay. Επίσης οι διάφοροι κατάλογοι δίνουν ενδεικτικές τιμές ανά γραμματόσημο. Επειδή πιθανολογώ ότι η φίλη σου δεν θα ήθελε να πουλάει γραμματόσημα ένα-ένα είτε στο eBay είτε στο Μοναστηράκι, θα της έλεγα να πάρει ολόκληρη τη συλλογή, να πάει σε έναν αξιόλογο οίκο δημοπρασιών, τέτοιοι υπάρχουν στην Αθήνα και είναι γνωστοί, και να τους την δείξει. Αυτοί θα της πουν αν αξίζει τίποτα ή όχι και αν θελήσει μπορεί να τους εξουσιοδοτήσει να την δημοπρατήσουν. Ατό θα έκανα κι' εγώ, αυτό και συμβουλεύω να κάνει διότι σε τέτοια είδη η πραγματική τους αξία καθορίζεται από την προσφορά και τη ζήτηση και τίποτα άλλο.
ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ: ΡΟΛΟΓΙΑ & Άλλα Διάφορα
Τα άλλα Διάφορα είναι: Μινιατουράκια, Φωτογραφικές Μηχανές, Σπιρτόκουτα, Πατάκια της Μπύρας, Στυλό Διαφημιστικά, Μπρελόκ για κλειδιά, Γραμματόσημα, Νομίσματα και άλλα. Παρουσιάζονται ενδεικτικά στο παραπάνω link.

Πολλά και χρήσιμα για τη Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων
Τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζει, όποιος απoφασίζει να κάνει Συλλογή Γραμματοσήμων



.

Άβαταρ μέλους
alkat
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5782
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 23:29
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ]βοηθεια-πληροφοριες για πωληση συλλογης γραμματοσ

Δημοσίευση από alkat » 12 Μαρ 2013, 11:46

Καλημερα ...και συγνωμη που παρεμβαινω....κατι παρομοιο συμβαινει και με μενα....καπου εχει κρυμμμενα η μαμα μου του συγχωρεμενου του μπαμπα μου συλλογες...πως μπορει καποιος να μην πιαστει κοροιδο...εστω και απο τους οικους που λεει το παραπανω μελος????αν εχουν καποια αξια κι εμενα θα με ενδιεφερε να τα πουλησω....
ευχαριστω πολυ!!!
δειξτε υπομονη...ειναι λιγο δυσκολα λογω χρονου.. . οι αποστολές μου ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ λογω του ότι προσπαθώ να μαζεύω ομαδική......
Μου χρωσταει:eiritsel
. να με συγχωρείτε για τα χάλια στατιστικά μου...οι ανάγκες μεγαλώνουν όσο μεγαλώνουν και τα παιδιά....προσπαθώ να τα διορθώσω 😁...
Για αποστολες εχω μονο εθνική (και ebanking)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

happiness_gr
Diamond Member
Diamond Member
37 32
Δημοσιεύσεις: 613
Εγγραφή: 27 Μάιος 2012, 19:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ]βοηθεια-πληροφοριες για πωληση συλλογης γραμματοσ

Δημοσίευση από happiness_gr » 12 Μαρ 2013, 12:13

Χωρίς να είμαι ειδική στο θέμα, η γνώμη η δικιά μου συγκλίνει με του apothiki. Εφόσον κάποιος είναι άσχετος, άμα είναι να τον πιάσουν κότσο σε οίκο δημοπρασιών, τότε πραγματικά δεν θα την γλίτωνε έτσι κι αλλιώς την κοροϊδία.

Αλλά αυτό που έχω να σημειώσω είναι πως οι συλλογές γραμματοσήμων ερασιτεχνών, σπανίως έχουν οποιαδήποτε αξία. Η συλλογή που περιγράφει η hega, εάν είναι ερασιτέχνη, εγώ υποψιάζομαι ότι δεν θα αξίζει παραπάνω από 500 ευρώ, κι αυτό στο τσακίρ κέφι και λόγω όγκου περισσότερο. Εκτός κι αν έχει πάρα πολλές ολοκληρωμένες σειρές.

Γενικά πάντως νομίζω πως στην Ελλάδα είναι λίγο δύσκολο να έχει κανείς συλλογή γραμματοσήμων με αξία (ελληνικά), αφενός γιατί στην Ελλάδα ο φιλοτελισμός είναι "καινούριο" σπορ, και αφετέρου γιατί "η συλλογή του μπάμπα/παππού" απλά δεν είναι και τόσο παλιά όσο νομίζουμε :)

Άβαταρ μέλους
apothiki
VIP Member
VIP Member
86 90
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 21:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέων Παλατίων Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ]βοηθεια-πληροφοριες για πωληση συλλογης γραμματοσ

Δημοσίευση από apothiki » 12 Μαρ 2013, 12:33

alkat έγραψε:Καλημερα ...και συγνωμη που παρεμβαινω....κατι παρομοιο συμβαινει και με μενα....καπου εχει κρυμμμενα η μαμα μου του συγχωρεμενου του μπαμπα μου συλλογες...πως μπορει καποιος να μην πιαστει κοροιδο...εστω και απο τους οικους που λεει το παραπανω μελος????αν εχουν καποια αξια κι εμενα θα με ενδιεφερε να τα πουλησω....
ευχαριστω πολυ!!!
Σας Απαντώ διότι φαίνεται δεν γνωρίζετε τον τρόπο λειτουργίας και γι' αυτό είναι λογικό να φοβόσαστε ότι θα σας πιάσουν κορόϊδο. Οι οίκοι δημοπρασιών ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ οι ίδιοι, αρα δεν έχουν συμφέρον να σας κοροϊδέψουν. Κάνουν δημόσια δημοπρασία που ξεκινάει με μια ελάχιστη τιμή που την καθορίζει ο κάτοχος ή αν δεν θέλει την καθορίζουν αυτοί. Από εκεί και πέρα όποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει προσφέρει περισσότερα μέχρι να μην υπάρχει άλλο ενδιαφέρον όπου και γίνεται η κατακύρωση στον πλειοδότη. Όπως και στο eBay αλλά ζωντανά και δημόσια με παρουσία κόσμου αφού οι δημοπρασίες τυπώνονται σε καταλόγους και μοιράζονται αρκετούς μήνες πριν από την δημοπρασία για να υπάρχει ευρεία συμμετοχή ενδιαφερομένων. Στόχος των οίκων αυτών είναι να πετύχουν όσο γίνεται μεγαλύτερες τιμές αφού αυτών η αμοιβή είναι προσυμφωνημένη σε ποσοστό επί της πώλησης. Αν σας ενδιαφέρει στείλτε μου πμ να σας υποδείξω δυο τρεις αξιόπιστους οίκους στην Αθήνα που μπορείτε να τους συμβουλευτείτε, όχι ότι θα έχω κέρδος αλλά δεν επιτρέπεται η διαφήμιση. Δεν πρόκειται να σας κλέψουν διότι αυτή είναι εδώ και πολλά χρόνια η δουλειά τους και όσοι κινούνται στο χώρο τους γνωρίζουν καλά.
Δεν θα επανέλθω διότι αυτό δεν είναι απάντηση σε ανακοίνωση αλλά μάθημα οικονομικής διαχείρισης συλλογών, που η ανάπτυξή του πρέπει να γίνεται σε άλλη ενότητα, μη φάμε και κανένα ban τζάμπα και βερεσέ...
ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ: ΡΟΛΟΓΙΑ & Άλλα Διάφορα
Τα άλλα Διάφορα είναι: Μινιατουράκια, Φωτογραφικές Μηχανές, Σπιρτόκουτα, Πατάκια της Μπύρας, Στυλό Διαφημιστικά, Μπρελόκ για κλειδιά, Γραμματόσημα, Νομίσματα και άλλα. Παρουσιάζονται ενδεικτικά στο παραπάνω link.

Πολλά και χρήσιμα για τη Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων
Τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζει, όποιος απoφασίζει να κάνει Συλλογή Γραμματοσήμων



.

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6990
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ]βοηθεια-πληροφοριες για πωληση συλλογης γραμματοσ

Δημοσίευση από panteleon1 » 12 Μαρ 2013, 12:44

πήγα και ρώτησα στη Σταδίου (οπως ξέρετε έχω πολλά γραμματόσημα κυρίως παλιά) έχει ένα μαγαζί που πουλάει γραμματόσημα, μου είπε ότι τα γραμματόσημα που αγοράζει είναι κυρίως ασφράγιστα και πρίν το 1940 για τα σφραγισμένα. Τα άλλα είναι πολύ μικρής αξίας και αξίζει να πωληθούν ένα ένα ή πακέτο χρονιά χρονιά. Πακέτο με δεκαπέντε- είκοσι γραμματόσημα του 1960 τιμή 0,20€
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Άβαταρ μέλους
apothiki
VIP Member
VIP Member
86 90
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 21:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέων Παλατίων Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ]βοηθεια-πληροφοριες για πωληση συλλογης γραμματοσ

Δημοσίευση από apothiki » 12 Μαρ 2013, 13:01

happiness_gr έγραψε:Χωρίς να είμαι ειδική στο θέμα, η γνώμη η δικιά μου συγκλίνει με του apothiki. Εφόσον κάποιος είναι άσχετος, άμα είναι να τον πιάσουν κότσο σε οίκο δημοπρασιών, τότε πραγματικά δεν θα την γλίτωνε έτσι κι αλλιώς την κοροϊδία.

Αλλά αυτό που έχω να σημειώσω είναι πως οι συλλογές γραμματοσήμων ερασιτεχνών, σπανίως έχουν οποιαδήποτε αξία. Η συλλογή που περιγράφει η hega, εάν είναι ερασιτέχνη, εγώ υποψιάζομαι ότι δεν θα αξίζει παραπάνω από 500 ευρώ, κι αυτό στο τσακίρ κέφι και λόγω όγκου περισσότερο. Εκτός κι αν έχει πάρα πολλές ολοκληρωμένες σειρές.

Γενικά πάντως νομίζω πως στην Ελλάδα είναι λίγο δύσκολο να έχει κανείς συλλογή γραμματοσήμων με αξία (ελληνικά), αφενός γιατί στην Ελλάδα ο φιλοτελισμός είναι "καινούριο" σπορ, και αφετέρου γιατί "η συλλογή του μπάμπα/παππού" απλά δεν είναι και τόσο παλιά όσο νομίζουμε :)
Βλέπετε λοιπόν ότι δεν με αφήνετε να ησυχάσω. Συμφωνώ με τα παραπάνω εκτός από το θέμα ύπαρξης αξιόλογων συλλογών στην Ελλάδα. Η συλλογή ελληνικών γραμματοσήμων δεν είναι καθόλου "καινούριο σπορ" όπως επίσης είναι λάθος ότι η συλλογή του παππού ή του μπαμπά δεν είναι τόσο παλιά όσο νομίζουμε. Τα πρώτα ελληνικά γραμματόσημα εμφανίστηκαν τον Οκτώβριο του 1861 και είναι οι πασίγνωστες "Κεφαλές Ερμού" τυπωμένες στο Παρίσι, που δύο από αυτές μπορείτε να τις δείτε στην πρώτη φωτογραφία της συλλογής μου που δημοσιεύω στο xariseto.gr.
Από εκεί και πέρα η ηλικία ενός "παππού" που γεννήθηκε γύρω στο 1900 και έκανε συλλογή στα 18 με 20 χρόνια του, δεν απέχει πολύ από την εποχή των πρωτοεμφανιζόμενων ελληνικών γραμματοσήμων, χωρίς έτσι να έχει μεγάλη δυσκολία να μαζέψει μερικά από αυτά όπως πχ έκανε ο δικός μου ο παππούς και μερικοί άλλοι, σηματοδοτώντας ταυτόχρονα και την ηλικία του "καινούριου σπορ" που πράγματι είναι πολύ πιο παλιό απ' ότι μπορείτε να φανταστείτε.
ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ: ΡΟΛΟΓΙΑ & Άλλα Διάφορα
Τα άλλα Διάφορα είναι: Μινιατουράκια, Φωτογραφικές Μηχανές, Σπιρτόκουτα, Πατάκια της Μπύρας, Στυλό Διαφημιστικά, Μπρελόκ για κλειδιά, Γραμματόσημα, Νομίσματα και άλλα. Παρουσιάζονται ενδεικτικά στο παραπάνω link.

Πολλά και χρήσιμα για τη Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων
Τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζει, όποιος απoφασίζει να κάνει Συλλογή Γραμματοσήμων



.

happiness_gr
Diamond Member
Diamond Member
37 32
Δημοσιεύσεις: 613
Εγγραφή: 27 Μάιος 2012, 19:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ]βοηθεια-πληροφοριες για πωληση συλλογης γραμματοσ

Δημοσίευση από happiness_gr » 12 Μαρ 2013, 14:56

χιχιχι :)
Εχεις δίκιο apothiki . Εγώ υπολόγισα με την ηλικία του δικού μου παππού, αλλά επειδή είμαι μικρότερη, υπολόγισα ότι μάλλον την ξεκίνησε γύρω στο 1940 (στην καλύτερη περίπτωση) :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα θέματα σχετικά με οικονομία”