“Δουλέψτε JUMBO - δουλέψτε τζάμπα”

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7863
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

“Δουλέψτε JUMBO - δουλέψτε τζάμπα”

Δημοσίευση από nicnt » 11 Οκτ 2013, 18:27



Η νέα Jumbo-βιτρίνα φούλαρε: Με μπλούζες, παντελόνια και ζακέτες για παιδιά και εφήβους, σχολικά είδη και τζάμπα εργαζόμενους, έτοιμους να σε εξυπηρετήσουν, μόλις με 200 ευρώ το μήνα!

Τρέξε να προλάβεις! Ο θαυμαστός κόσμος των JUMBO σε περιμένει! Έχει τις χειρότερες συνθήκες εργασίας, εκδικητικές απολύσεις και ωράρια που παραβιάζονται προκλητικά και αυθαίρετα από τους εργοδότες.
Τρέξε τώρα στα JUMBO! Για να προλάβεις 70% εκπτώσεις στους...μισθούς, την ίδια ώρα που η εταιρεία παρουσιάζει ρεκόρ τζίρου, ξεπερνώντας τα 500 εκατ. ευρώ, στην ετήσια χρήση Ιούνιος 2012 – Ιούνιος 2013.

Τρέξε στα JUMBO! Για να τραγουδήσεις χαρούμενος στους εργαζόμενους “δουλέψτε JUMBO - δουλέψτε τζάμπα”. Γιατί είναι αλήθεια ότι -αν είσαι τυχερός και πιάσεις δουλειά στο θαυμαστό βασίλειο των παιχνιδιών- με τα JUMBO να ζήσεις, δεν μπορείς ούτε ώρα.
Γιατί η εταιρεία πρότεινε στους εργαζόμενους της να δουλεύουν με συμβάσεις 4ωρης απασχόλησης, οι οποίες φυσικά και παραβιάζονται, με μισθό 200 ευρώ, που δεν φτάνει στους εργαζόμενους ούτε για να αγοράσουν μαρκαδόρους για τα παιδιά τους.
Αν λοιπόν το παιδί σου ξεκινά το νηπιαγωγείο, το Δημοτικό ή το Γυμνάσιο κι εσύ τρέχεις να του πάρεις όλα τα σχολικά, τρέξε στο θαυμαστό κόσμο...

Ή μήπως να το ξανασκεφτείς; Μήπως να ψάξουμε μαζί τι κρύβεται πίσω από το θαυμαστό κόσμο της εταιρείας;
Αν είσαι άνεργος γονιός και θες να πάει το παιδί σου στο σχολείο με τα σχολικά του είδη, μάλλον δεν συναντάς την συμπάθεια ή την ανοχή της εταιρείας. Γιατί λίγες μέρες πριν, η “αγαπημένη εταιρεία για μικρούς και μεγάλους” έστειλε στο δικαστήριο έναν άνεργο πατέρα από το Βόλο για 12 ευρώ. Φαίνεται τελικά, πως στο ”παιχνίδι” του κέρδους δεν χωράνε συναισθηματισμοί.
Θυμάσαι το τελευταίο διαφημιστικό μήνυμα τη εταιρείας, που προσπαθεί να προσελκύσει το καταναλωτικό κοινό δείχνοντας τον ήρωα Jumbo να “εκτελεί” τις υψηλές τιμές των απαραίτητων για τους μαθητές προϊόντων και να “απελευθερώνει” τους “αλυσοδεμένους” γονείς; Ο ήρωας της εταιρείας ήταν “ο Jumbo, ο τιμωρός των υψηλών τιμών”.

Όμως στην πραγματική ζωή, έξω από τις κάμερες και το μάρκετινγκ, ο Jumbo όχι μόνο δεν έσπασε την…αλυσίδα που έσερνε μαζί του ο άνεργος πατέρας στο Βόλο μαζί με μια λίστα σχολικών ειδών, στην οποία αδυνατούσε να ανταποκριθεί οικονομικά, αλλά αντίθετα του πέρασε χειροπέδες για κλοπή μαρκαδόρων αξίας 12 ευρώ.

Ε ΡΕ, DJANGO ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖEΤΑΙ!
Κέρδη στα ύψη, εργαζόμενοι στο σκλαβοπάζαρο, γονείς στο δικαστήριο.
Αφελή επιχειρηματία, ο DJANGO, ο κινηματογραφικός ήρωας που γελοιοποιείς στη διαφήμιση σου, δεν είναι δικός σου ήρωας. Είναι δικός μας. Γιατί έγινε σύμβολο της αξιοπρέπειας των δούλων. Γιατί, από άκρη σε άκρη στον κόσμο, όποιος τον είδε, κατάλαβε ότι έγινε σύμβολο της απελευθέρωσης των φτωχών από τα βασανιστήρια, τα δικαστήρια και τα σκλαβοπάζαρα που τους έσερναν κάτι τύποι σαν εσένα.

Σ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΤΥ ΔΕΝ ΧΩΡΑΜΕ ΟΛΟΙ! Στους καιρούς της κρίσης, το δίλημμα έχει γίνει πια ξεκάθαρο:
Ή εμείς και η αξιοπρέπειά μας, ή αυτοί και τα ατέλειωτα κέρδη τους.
ΜΙΛΑ! ΔΡΑΣΕ! ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ!

(Το Κείμενο μοιράστηκε κατά τη διάρκεια διαμαρτυρίας έξω από το JUMBO)

ΠΗΓΗ: http://www.koutipandoras.gr/44616/%CE%B ... CE%B1.html
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
melinaprs
Banned member !!
Banned member !!
78 41
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: 28 Αύγ 2013, 16:00
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ασκληπιείου Αργολίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: “Δουλέψτε JUMBO - δουλέψτε τζάμπα”

Δημοσίευση από melinaprs » 11 Οκτ 2013, 19:18

E ρε χάρισέτο που τους χρειάζεται.

Άβαταρ μέλους
tolis287
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 08 Μάιος 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: “Δουλέψτε JUMBO - δουλέψτε τζάμπα”

Δημοσίευση από tolis287 » 12 Οκτ 2013, 00:34

Αν ειχε δυνατοτητα like θα σου κανα!Και μετα καποιοι κατηγορουν τα γερμανικα lidl!Τρεξτε λοιπον στον ελληνα jumbo.Παρεπιπτοντως ρωτηστε και μαθετε ποσα χρηματα δινει ο ''κακος'' γερμανος στους ελληνες που δουλευουν εκει.

Άβαταρ μέλους
marstav
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4933
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 17:43
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Κιλκίς
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νέα Σάντα Κιλκίς
Επικοινωνία:

Re: “Δουλέψτε JUMBO - δουλέψτε τζάμπα”

Δημοσίευση από marstav » 12 Οκτ 2013, 08:54

απλά να ενημερώσω, για όσους δεν το ξέρουνε, ότι τα jumbo τα έχουνε εβραιοι!!! :-
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Μπορείτε να παραλαμβάνετε και από Δυτική Θεσσαλονίκη όπου μένουν οι γονείς μου.

Η διεύθυνση ειναι όπως σας τη δίνω εξαρχής!
Στέλνω με boxnow.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
tolis287
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 08 Μάιος 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: “Δουλέψτε JUMBO - δουλέψτε τζάμπα”

Δημοσίευση από tolis287 » 12 Οκτ 2013, 20:02

Εβραιοι οπως λεμε σατανιστες δηλ;;;
Τι προκαταληψεις ειναι αυτες;Αν ειναι ελληνας εβραιος ή ιταλος εβραιος ή οτιδηποτε αλλο παιζει κανα ρολο;Το θεμα μας ειναι οτι εκμεταλλευονται τους εργαζομενους!!!

evageliki
Platinum Member
Platinum Member
34 44
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 11:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αργολίδας
Δήμος - Κοινότητα: Άργους Αργολίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Επικοινωνία:

Re: “Δουλέψτε JUMBO - δουλέψτε τζάμπα”

Δημοσίευση από evageliki » 12 Οκτ 2013, 20:48

Μην ξεχνατε οτι η κυβερνηση(ΤΡΟΙΚΑ) ειναι αυτοι που επεβαλαν τις καινουργιες συλλογικες συμβασεις για να δουλευουμε οπως οι σκλαβοι στην Αφρικη.Οποτε θα μπορεσουν ακομα μια φορα να γινουν οι πλουσιοι πλουσιοτεροι και οι Ελληνες φτοχωτεροι .Στην υγεια μας!!!!

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: “Δουλέψτε JUMBO - δουλέψτε τζάμπα”

Δημοσίευση από Othon » 13 Οκτ 2013, 00:52

Δυστυχώς ο Jumbo επιχειρηματίας εκμεταλεύεται το γεγονός πως η ανεργία έχει χτυπήσει κόκκινο, με φυσικό επακόλουθο τις αμέτρητες αιτήσεις εργασίας στα καταστήματά του.
Οπότε, ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που γίνει μαζική αποχώρηση υπαλλήλων από τα μαγαζιά του, στην ουρά περιμένουν χιλιάδες που ακόμα και τα 200 ευρώ είναι τεράστια ανάσα γι' αυτούς.
Από την άλλη πλευρά, όλοι εμείς που τον πολεμούμε, αν (υποθετικά) καταφέρναμε κάποια στιγμή να του κλείσουμε τα καταστήματα,
το μόνο που θα καταφέρναμε θα ήταν μερικές εκατοντάδες ακόμα αιτήσεις στα γραφεία του Ο.Α.Ε.Δ.
Για όσο διαρκεί αυτή η κρίση ( η οποία μάλλον ήρθε για να μείνει), δυστυχώς τέτοια περιστατικά θα συναντώνται παντού
και δυστυχώς πολύ φοβάμαι ότι σιγά σιγά θ' αρχίσουν να επεκτείνονται (κάτι που ήδη συμβαίνει).

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7863
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: “Δουλέψτε JUMBO - δουλέψτε τζάμπα”

Δημοσίευση από nicnt » 14 Οκτ 2013, 00:23

Othon έγραψε:Δυστυχώς ο Jumbo επιχειρηματίας εκμεταλεύεται το γεγονός πως η ανεργία έχει χτυπήσει κόκκινο, με φυσικό επακόλουθο τις αμέτρητες αιτήσεις εργασίας στα καταστήματά του.
Οπότε, ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που γίνει μαζική αποχώρηση υπαλλήλων από τα μαγαζιά του, στην ουρά περιμένουν χιλιάδες που ακόμα και τα 200 ευρώ είναι τεράστια ανάσα γι' αυτούς.
Από την άλλη πλευρά, όλοι εμείς που τον πολεμούμε, αν (υποθετικά) καταφέρναμε κάποια στιγμή να του κλείσουμε τα καταστήματα,
το μόνο που θα καταφέρναμε θα ήταν μερικές εκατοντάδες ακόμα αιτήσεις στα γραφεία του Ο.Α.Ε.Δ.
Για όσο διαρκεί αυτή η κρίση ( η οποία μάλλον ήρθε για να μείνει), δυστυχώς τέτοια περιστατικά θα συναντώνται παντού
και δυστυχώς πολύ φοβάμαι ότι σιγά σιγά θ' αρχίσουν να επεκτείνονται (κάτι που ήδη συμβαίνει).
Όθωνα...
Η κρίση διαρκεί για σένα, για μένα, για το γείτονα.
Δεν είδα καμία κρίση στους έχοντες και κατέχοντες.
Αυτοί πάντα ήταν και θα είναι οι ευνοούμενοι του συστήματος
Εμείς οι κοινοί θνητοί καλούμαστε πάντα να πληρώσουμε την όποια
χασούρα έχουν ώστε να διατηρούν αυτοί τα υπερκέρδη τους.

Και δεν αποτελεί δικαιολογία πως αν θα κλείσουμε τα "μαγαζάκια" των εφοπλιστών
θα στείλουμε άνεργους στον ΟΑΕΔ.
Σε αυτό ακριβώς βασίζεται ο καπιταλισμός: στο να σε εκβιάζει με την απόλυση, την ανεργία ή με το φτηνό μεροκάματο για να αισχροκερδή σε βάρος σου.
Και φυσικά είναι βούτυρο στο ψωμί του η πολιτική της (εκάστοτε μέχρι σήμερα) κυβέρνησης όπου σε αναγκάζει να λες "απ' το τίποτε καλά είναι και τα 200 ευρώ"!!!

Ε ΟΧΙ, φτάνει πια.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καιρός να αντιδράσουμε όλοι μας γιατί απλά δεν μπορεί κανείς να ζήσει όχι μόνο με 200 ευρώ αλλά ούτε με πολλά περισσότερα.
Ενώ ταυτόχρονα σε καλούν με αυτό το "εισόδημα" να τους πληρώσεις και τα χαράτσια.
Για να συντηρήσουν κάποιοι τις βίλες και τα κότερα που έφτιαξαν με τη ρεμούλα του δημόσιου κορβανά....
Ναι, γι' αυτόν τον κορβανά λέω που τον αδειάσαμε μαζί...!!!

Κάποια στιγμή πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι "δεν σφάζουν τους άλλους"
Αυτή η υπόθεση μας αφορά ΟΛΟΥΣ.
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
geroplatanos
Gold Member
Gold Member
4 6
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 20:11
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: “Δουλέψτε JUMBO - δουλέψτε τζάμπα”

Δημοσίευση από geroplatanos » 13 Φεβ 2014, 00:35

Το λυπηρό είναι ότι σε αυτή την κρίση όπου πολλές οικογένειες έφτασαν να μην έχουν το καθημερινό πιάτο φαγητό και πολλοί αυτοκτόνησαν αυτοί που εκμεταλλεύονται τους Έλληνες εργαζόμενους δεν είναι οι ξένοι αλλά οι Έλληνες επιχειρηματίες.
Δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα σαν υπάλληλος υποδοχής ξενοδοχείου και έχω δει κατά καιρούς λαμόγια να εκμεταλλεύονται την έλλειψη κρατικού ελέγχου και να πληρώνουν (αν πληρώνουν) όποτε γουστάρουν. Στην Θεσσαλονίκη για παράδειγμα τον Σεπτέμβρη (στην Διεθνή Έκθεση) υπάρχει ένα επίδομα για τους ξενοδοχουπάλληλους που λέγεται επίδομα Έκθεσης. 5 άστερο ξενοδοχείο έβαλε τα χρήματα στους τραπεζικούς λογαριασμούς των υπαλλήλων του με την προυπόθεση όμως ότι θα τα επιστρέψουν αμέσως (ίσα ίσα για να φαίνεται ότι τα πλήρωσαν). Άλλο ξενοδοχείο ενώ ανήκει στη Θεσσαλονίκη αλλά όχι στο Δήμο Θεσσαλονίκης επέμενε ο ιδιοκτήτης ότι δεν είναι υποχρεωμένος να το πληρώσει...
Τέλος σε Γερμανία και Αυστραλία που ξέρω οι Έλληνες επιχειρηματίες εκεί περιμένουν τους Έλληνες μετανάστες σαν υποψήφια θύματα για να τους ξεζουμίσουν...
Αχ Ελλάδα...

Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5805
Εγγραφή: 19 Φεβ 2014, 11:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: “Δουλέψτε JUMBO - δουλέψτε τζάμπα”

Δημοσίευση από vayia81 » 22 Νοέμ 2014, 14:31

Εκεί δούλευα...τα τζάμπο ένας τα έχει... :P και οχι πολλοί...
Η αλήθεια είναι οτι υπήρχε εκμετάλλευση ακόμη&χρόνια πριν ξεσπάσει για τα καλά η κρίση...ενα στίγμα θα σας δώσω μόνο...ήμασταν 4ωρες αλλά πολλές φορές μας κρατούσαν 8ωρο!
Περίοδος Χριστουγέννων...επειδή δεν έκανε τον αναμενόμενο τζίρο...μείωσε τους μισθούς των αποθηκάριων...επειδή υπάρχει ενα παραθυράκι στις Α.Ε που τους το επιτρέπει αυτό...φυσικά μαζεύτηκαν οι υπάλληλοι&πήγαν στο γραφείο για παράπονα...στο τέλος νομίζω οτι τα πήραν τελικά...αλλά δεν είμαι&σίγουρη...
κ.α πολλά...εμ! πως νομίζετε οτι πλούτισε αυτός! τέσπα ...
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παρακαλώ μη μου χαρίζετε τα σκουπίδια σας, ο κάδος ανακύκλωσης είναι πιο κοντά σας!Εικόνα

-Δεν κανω ομαδικές αποστολές
-Εχουμε γάτο πλέον :z

-Καμιά φορά πουλάω αντικείμενα δικά μας στo: Marketplace

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα θέματα σχετικά με εργασία”