Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
meletiadis
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2350
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008, 13:34
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Δημοσίευση από meletiadis » 01 Οκτ 2014, 10:46

γειά σας...
ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη και την εμπειρία κάποιον για την ομοιοπαθητική ιατρική

βασικά με ξενίζει το γεγονός ότι τα φάρμακα αυτά δεν είναι τυποποιημένα.
τη βάση έχει η λειτουργία τους στον οργανισμό; δεν αποδείκνιεται χημικά η λειτουργία τους;

ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


Άβαταρ μέλους
iezabel
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
54 13
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 11:29
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ομοιοπαθητική ιατρική

Δημοσίευση από iezabel » 01 Οκτ 2014, 11:12

Καλημέρα,

δεν είμαι γιατρός αλλά μπορώ να σας πω ότι γνωρίζω σχετικά με το θέμα από την εμπειρία φίλων αλλά και την ομοιοπαθητική αγωγή που ακολουθούμε για τον γιο μου με εξαιρετικά αποτελέσματα. Τα "φάρμακα" αποτελούνται από φυτικά συστατικά, π.χ. χαμομήλι, άρνικα κ.α. Αν ενδιαφέρεστε να ξεκινήσετε ομοιοπαθητική θα κάνετε αρχικά μια συνάντηση με τον θεράποντα ο οποίος θα σας πάρει πλήρες ιστορικό σχετικά με τις παθήσεις σας -αν υπάρχουν ή υπήρξαν στο παρελθόν- καθώς και με τις συνήθειες, προτιμήσεις και τις αντιδράσεις σας. Σύμφωνα με το ιστορικό σας θα ταυτοποιήσει τον ιδιοσυγκρασιακό σας τύπο και θα σας δώσει το σκεύασμα που ταιριάζει σε αυτόν ώστε ο ίδιος ο οργανισμός να αρχίσει να ισχυροποιείται και να αντιδρά μόνος του σε πάσης φύσεως "επιθέσεις". Μετά, αναλόγως τα προβλήματα που σας παρουσιάζονται μπορείτε να τον συμβουλεύεστε για να σας δίνει το ανάλογο σκεύασμα κατά περίπτωση. Αυτή είναι σε γενικές γραμμές η διαδικασία. Τα σκευάσματα είναι εντελώς ακίνδυνα και το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι απλώς να μην λειτουργήσουν. Σε καμμία περίπτωση όμως δεν είναι επιβλαβή και δεν έχουν παρενέργειες όπως τα χημικά φάρμακα. Επίσης, αν υπάρχει κάποια πάθηση, μπορεί να παρουσιάσει έξαρση στην αρχή της ομοιοπαθητικής αγωγής μέχρι να εξομαλυνθεί η κατάσταση. Το πιο σημαντικό είναι να βρείτε έναν ομοιοπαθητικό που να εμπιστεύεστε. Ελπίζω να σας βοήθησα. Αν έχετε απορίες είμαι στην διάθεσή σας :D
Έχω ΕΘΝΙΚΗ και ΠΕΙΡΑΙΩΣ.

palmira
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 21:09
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: ομοιοπαθητική ιατρική

Δημοσίευση από palmira » 01 Οκτ 2014, 11:47

κι εγώ ακολούθησα χρόνια την ομοιοπαθητική μέθοδο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη.
το σημαντικό με τις εναλλακτικές θεραπείες, είναι να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου και την μέθοδο που επέλεξες. συνήθως χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα για να ενεργήσουν τα σκευάσματα που σου δείνει ο ομοιοπαθητικός, αλλά σίγουρα ενεργούν.
πχ στην κλασική ιατρική παίρνεις μια σειρά φαρμάκων και μετά το 48ωρο συνήθως βλέπεις κάποια βελτίωση, η οποία όμως συχνά είναι ένα "κουκούλωμα" του υπάρχοντος προβλήματος και όχι η αποθεραπεία του.
βέβαια σε βαριές παθήσεις, δεν μπορούν να παρέμβουν αποτελεσματικά αλλά συμπληρωματικά.
από την εμπειρία μου με τον περίγυρό μου, αν δεν το εμπιστεύεστε μην το κάνετε..... γιατί δεν θα βοηθήσετε στην βελτίωσή σας.
αν είστε αποφασισμένη-ος, να το ακολουθήσετε πιστά και θα δείτε αποτελέσματα.

Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5806
Εγγραφή: 19 Φεβ 2014, 11:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ομοιοπαθητική ιατρική

Δημοσίευση από vayia81 » 01 Οκτ 2014, 12:14

γειά χαρά!

Για χρόνια άκουγα απ τη φίλη μου (κ απο άλλους βέβαια) να λέει για την ομοιοπαθητική που ακολουθεί, αλλά δε μου έκανε αίσθηση!
Μέχρι που έφτασα σ ενα σημείο ψυχολογικής πίεσης οπου δεν άντεχα άλλο&σκέφτηκα να τη δοκιμασω...κάνω εδω και δυο χρόνια και είμαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ! Φυσικά εχω και πάρα πολύ καλό γιατρό&αυτό παίζει σημαντικό ρόλο!
Επίσης, απο εκεί που αρρώσταινα συχνά&πολύ(κτ πνευμονιες κτλ) απευαισθητοποίησα τον οργανισμό μου&αρρωσταίνω λίγο...&οχι συχνά...
με βοήθησε επίσης στις κεφαλαλγίες&σε πολλά ακόμη!
Θα δεις διαφορά...!!!!!! (την εχω συστήσει σε αρκετούς)
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παρακαλώ μη μου χαρίζετε τα σκουπίδια σας, ο κάδος ανακύκλωσης είναι πιο κοντά σας!Εικόνα

-Δεν κανω ομαδικές αποστολές
-Εχουμε γάτο πλέον :z

-Καμιά φορά πουλάω αντικείμενα δικά μας στo: Marketplace

Άβαταρ μέλους
farfalina
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3609
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2010, 19:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ομοιοπαθητική ιατρική

Δημοσίευση από farfalina » 01 Οκτ 2014, 13:10

ειχα αλλεργικο ασθμα το οποιο το ειχα ολο τον χρονο, γιατι ειχα αλλεργια στα παντα. φυτα, ακαρεα, μυκητες κλπ. οποτε και μεσα στο σπιτι και εξω κατι εβρισκα να το ενεργοποιησει! Ημουν με κορτιζόνες και εισπνεόμενα. ειπα να ξεκινησω ομοιοπαθητικη χωρις να είμαι και πολύ σιγουρη για το αποτέλεσμα. εκανα θεραπεια για 6 μηνες περιπου και εδώ και 2 χρονια ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ! ΤΗΝ ΣΥΣΤΗΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ και οπου βρεθω λεω για τα αποτελέσματα της!!! :D
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Δεν κανω αποστολές,
λόγω βρέφους μου ειναι δύσκολο.
Παραλαβη απο μέτρο Φιξ η Ακρόπολης.

Εχω αλλεργια στις γατες.
Θα σας παρακαλεσω να με ενημερωνετε οταν καποιο ρουχο ειναι απο σπιτι που φιλοξενει αυτο το κατα τ'αλλα συμπαθεστατο ζωακι.


Ευχαριστώ πολυ.

Άβαταρ μέλους
klekat
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 6751
Εγγραφή: 20 Μαρ 2013, 13:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Δημοσίευση από klekat » 01 Οκτ 2014, 16:40

Καλησπερα!
Προσφατα εμαθα για την θεαματικη βελτιωση ενος γνωστου μου με αυτοανοσο νοσημα, μετα απο περιπου 1 χρονο ομοιοπαθητικης. Πιο πριν ειχε ακολουθησει της οδηγιες της κλασσικης ιατρικης που απλα τον συντηρουσε χωρις ιδιαιτερη ποιοτητα ζωης. Τωρα δηλωνει υγιης!

Άβαταρ μέλους
chris1lap
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 28 Μαρ 2010, 14:03
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εχεδώρου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Δημοσίευση από chris1lap » 01 Οκτ 2014, 22:11

και εμεις ειμαστε ικανοποιημενοι . στον μικρο δεν του εχω κανει εμβολια ουτε θα του κανω ειναι 10 μηνων. συμφωνω απολυτα με ολους του προλαλησαντες . απλα θελει έμπιστο γιατρο .
* Προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση.
* Άμεση παραλαβή από Διαβατά ή κάποια γειτονική περιοχή κατόπιν συνεννόησης.
* στείλτε πμ μετά απο δήλωση ενδιαφεροντος .
* Τα πράγματα που ζητάω δεν ειναι πάντα για δική μου προσωπική χρήση , αλλά & για άτομα που τυχαίνει να γνωρίζω οτι χρήζουν ανάγκης & δεν γνωρίζουν ή δεν εχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο!
Εικόνα

ΕΔΩ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

meletiadis
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2350
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008, 13:34
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Δημοσίευση από meletiadis » 02 Οκτ 2014, 09:56

ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας.


αλλά στο δεύτερο σκέλος δεν απάντησε κανένας:
τη βάση έχει η λειτουργία τους στον οργανισμό; δεν αποδείκνιεται χημικά η λειτουργία τους;

Άβαταρ μέλους
iezabel
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
54 13
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 11:29
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Δημοσίευση από iezabel » 02 Οκτ 2014, 10:50

Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω το ερώτημα. Τι εννοείς με την χημική λειτουργία? Για παράδειγμα, το χημικό σκεύασμα της ασπιρίνης δεν είναι τίποτα άλλο από ακετυλοσαλικυλικό οξύ που παράγεται στα εργαστήρια ενώ η βασική του ουσία, η σαλικίνη, εξάγεται με φυσικό τρόπο από την ιτιά. Η φύση έχει τα πάντα στο φαρμακείο της για όλες τις παθήσεις. Τώρα, για ποιόν λόγο η χημική δράση των φυσικών ουσιών είναι π.χ. αντιφλεγμονώδης, αναλγητική κ.λ.π. αυτό το γνωρίζει μόνο ο Δημιουργός :D
Διάβασε, αν θέλεις, κι εδώ στο επίσημο site για τον τρόπο παρασκευής των φαρμάκων:
http://www.homeopathy.gr/homgreek.htm
Καλή σου μέρα!
Έχω ΕΘΝΙΚΗ και ΠΕΙΡΑΙΩΣ.

Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5806
Εγγραφή: 19 Φεβ 2014, 11:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Δημοσίευση από vayia81 » 02 Οκτ 2014, 23:25

Το σίγουρο είναι οτι εαν αποφασίσεις ν ασχοληθείς, θα πρέπει να πηγαίνεις σε γιατρό και σε καμία περίπτωση να μην πάρεις κτ απο μόνος σου! Θα ήταν επιπόλαιο να πάρεις κτ χωρίς να ξέρεις(ακόμη κι αν έχεις διαβάσει)...γιατί αντί να σε βοηθήσει μπορεί να σε χαλάσει περισσότερο!
;)
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παρακαλώ μη μου χαρίζετε τα σκουπίδια σας, ο κάδος ανακύκλωσης είναι πιο κοντά σας!Εικόνα

-Δεν κανω ομαδικές αποστολές
-Εχουμε γάτο πλέον :z

-Καμιά φορά πουλάω αντικείμενα δικά μας στo: Marketplace

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”