Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
meletiadis
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2350
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008, 13:34
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Δημοσίευση από meletiadis » 03 Οκτ 2014, 18:43

iezabel έγραψε:Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω το ερώτημα. Τι εννοείς με την χημική λειτουργία? Για παράδειγμα, το χημικό σκεύασμα της ασπιρίνης δεν είναι τίποτα άλλο από ακετυλοσαλικυλικό οξύ που παράγεται στα εργαστήρια ενώ η βασική του ουσία, η σαλικίνη, εξάγεται με φυσικό τρόπο από την ιτιά. Η φύση έχει τα πάντα στο φαρμακείο της για όλες τις παθήσεις. Τώρα, για ποιόν λόγο η χημική δράση των φυσικών ουσιών είναι π.χ. αντιφλεγμονώδης, αναλγητική κ.λ.π. αυτό το γνωρίζει μόνο ο Δημιουργός :D
Διάβασε, αν θέλεις, κι εδώ στο επίσημο site για τον τρόπο παρασκευής των φαρμάκων:
http://www.homeopathy.gr/homgreek.htm
Καλή σου μέρα!
Αφού λοιπόν στη χημεία κρύβεται πάλι το παιχνίδι, γιατί δεν είναι αποδεκτά κοινώς αυτά τα φάρμακα;
γιατί δεν έχει τυποποιηθεί η παραγωγή τους; υπάρχει περίπτωση σε κάποιον να αποδίδουν και σε άλλον όχι;
πως δικαιολογείται κάτι τέτοιο;
ευχαριστώ και πάλι.

Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5806
Εγγραφή: 19 Φεβ 2014, 11:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Δημοσίευση από vayia81 » 03 Οκτ 2014, 19:01

Ένα σκεύασμα μπορεί σε κπν ν αποδίδει καλύτερα απ οτι σε κπν άλλον...ή μπορεί&μετά απο καιρό να μην τον πιάνει καν...να χρειαστεί ν αλλάξει η δυναμοποίηση του κτλ κτλ
αυτό εξαρτάται απ το ιστορικό του καθενός, τις ανάγκες του κτλ
Ενας γιατρός θα σου τα εξηγήσει καλύτερα...
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παρακαλώ μη μου χαρίζετε τα σκουπίδια σας, ο κάδος ανακύκλωσης είναι πιο κοντά σας!Εικόνα

-Δεν κανω ομαδικές αποστολές
-Εχουμε γάτο πλέον :z

-Καμιά φορά πουλάω αντικείμενα δικά μας στo: Marketplace

Άβαταρ μέλους
iezabel
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
54 13
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 11:29
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Δημοσίευση από iezabel » 03 Οκτ 2014, 21:11

Συμφωνώ με την προλαλήσασα.
Αν θέλεις τη γνώμη μου, ένας βασικός λόγος που η ομοιοπαθητική δέχεται επίθεση από τους συμβατικούς γιατρούς είναι γιατί τα φάρμακα που δίνονται είναι πολύ οικονομικά και θα ρίξουν έξω την απίστευτη μπίζνα των φαρμακοβιομηχανιών. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, όταν ο γιος μου εμφάνισε λοίμωξη του αναπνευστικού η συμβατική ιατρική το αντιμετώπισε με φάρμακα που κόστισαν 50 Ευρώ -και παρεπιμπτόντως το πρόβλημα επέστρεψε μετά από έναν μήνα-, ενώ λίγο αργότερα δέχτηκε ομοιοπαθητική αγωγή για αντίστοιχη πάθηση με κάψουλες που στοίχισαν 3 Ευρώ -και ήταν καλά για μήνες μέχρι να εμφανίσει το επόμενο που ήταν πλέον πολύ πιο ήπιο. Ένας άλλος λόγος είναι η στενομυαλιά των λεγόμενων επιστημόνων που μέσα στην αλαζονεία τους πιστεύουν οτι τα ξέρουν όλα και αρνούνται να εξετάσουν άλλα ενδεχόμενα (μετά από τόσα χρόνια σπουδών είναι επόμενο να γίνεται το μυαλό τους κιμάς :D ). Δεν απαξιώνω την συμβατική ιατρική, μην παρεξηγηθώ. Απλώς λέω οτι υπάρχουν πολλά πράγματα που αξίζει να ερευνηθούν παραπάνω αν θέλουμε να λέμε οτι στοχεύουμε στο καλό της ανθρωπότητας. Προτείνω κι εγώ να συμβουλευθείς έναν ομοιοπαθητικό για περισσότερες πληροφορίες. Συνήθως είναι πρόθυμοι να σου δώσουν τον χρόνο τους χωρίς να σε κοιτάνε στην τσέπη ;)
(Πάλι έκθεση έγραψα… :lol: )
Καλό βραδάκι!
Έχω ΕΘΝΙΚΗ και ΠΕΙΡΑΙΩΣ.

kallisti
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1288
Εγγραφή: 04 Ιαν 2013, 08:53
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πανοράματος Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Επικοινωνία:

Re: Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Δημοσίευση από kallisti » 03 Οκτ 2014, 21:21

η ομοιπαθητική ιατρική έιναι ολιστικος τρόπος θεραπείας που παει να πει ότι δεν εστιάζεται η "θεραπεια " στο συγκεκριμένο σημείο πόνου ,αλγους ,αλλά συνολικά στον οργανισμό .. μπορεί για το ίδιο πρόβλημα πχ ιγμορίτιδα σε διαφορετικούς ασθενεις να δωθεί διαφορετική αγωγη
Είναι πάμφθηνα και την πολεμάν τα φαρμακευτικά καρτέλ..Δεν την άλλάζω με τίποτα ..μ'εχει γιατρέψει και εμένα και το παιδί μου από πολλά ..Ηταν να κάνω εγχείρηση στον ώμο που ταλεπωριόμουν και πονούσα ,σχεδόν παράλυτο το χέρι για 2 χρόνια και σώθηκα με 2 χαπάκια των 1,5 ευρώ το ένα σε 2 μήνες.ΕΧουν περάσει 6 χρόνια !!!!

Άβαταρ μέλους
kateuro
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 15:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Δημοσίευση από kateuro » 03 Οκτ 2014, 21:56

Kαλησπερα..να ρωτησω εγω κατι συγκεκριμενο;;;
Εμεις δεν ακολουθουμε ομοιοπαθητικη...ευτυχως σπανια αρρωσταινουν και τα παιδια κι εμεις οποτε δεν πολυ περνουμε φαρμακα.
Τα εμβολια τα εχουμε κανει ολα και θα ηθελα να ρωτησω σ αυτο το θεμα τι γινεται με την ομοιοπαθητικη;;
Πχ χθες μας ενημερωσε ο παιδιατρος για το καινουριο εμβολιο της μηνιγγιτιδας που πρεπει να γινει...και ρωτωντας την φαρμακοποιο μου την γνωμη της γι αυτο σε σχεση με την ομοιοπαθητικη μου απαντησε πως ξερει ατομα που την ακολουθουν και παρ'ολα αυτα εχουν αγορασει και εχουν κανει το εμβολιο..
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΜΕ ΕΛΤΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΣΕ ΓΝΩΣΤΑ ΜΕΛΗ
ΟΧΙ ΠΑΡΑΛΑΒΗ Ή ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΜΕΣΩ ΤΡΙΤΩΝ
Tηρώ Black list

Άβαταρ μέλους
iezabel
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
54 13
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 11:29
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Δημοσίευση από iezabel » 03 Οκτ 2014, 22:12

Κατερινάκι καλησπέρα!
Τα εμβόλια είναι πολύ πονεμένη ιστορία. Έχουν ενοχοποιηθεί -ανεπίσημα πάντα- για πολλές νευρολογικές διαταραχές χωρίς φυσικά να υπάρχει ακόμα επίσημο πόρισμα. Ωστόσο, τα κρούσματα αυτισμού και άλλων παθήσεων που εμφανίστηκαν αμέσως μετά από συγκεκριμένα εμβόλια είναι ανησυχητικά πολλά -και δεν τα λένε όλα. Αν τα ψάξεις τρελαίνεσαι και δεν ξέρεις τι να κάνεις. Αν τα κάνεις κινδυνεύει το παιδί από ορισμένα νοσήματα, αν δεν τα κάνεις κινδυνεύει από άλλα. Είναι ενδιαφέρον πάντως οτι κανένας παιδίατρος που κόπτεται οτι τα εμβόλια είναι απαραίτητα δεν προτίθεται να σου δώσει έγγραφη βεβαίωση οτι το παιδί δεν θα παρουσιασει παρενέργειες. Κανείς δεν μπορεί να σε συμβουλέψει υπεύθυνα σ΄αυτό. Κάνεις το σταυρό σου κι ακολουθείς την καρδιά και το μυαλό σου...
Έχω ΕΘΝΙΚΗ και ΠΕΙΡΑΙΩΣ.

Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5806
Εγγραφή: 19 Φεβ 2014, 11:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Δημοσίευση από vayia81 » 08 Οκτ 2014, 01:27

Συμφωνώ χαλαρά με τις προλαλήσαντες ;)
Να πουλάνε φάρμακα θέλουν μόνο&τπτ παραπάνω...δυστυχώς.
(Πχ το εμβόλιο του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας, δεν πρέπει να το κάνεις...γιατί τότε είναι που έχεις πιθανότητες να νοσήσεις...)
Με τη συμβατική ιατρική, μπορεί να καταστέλλεται ο ιός παροδικά με τις αντιβιώσεις...αλλά έτσι γίνεται ανθεκτικός& την επόμενη φορά επανέρχεται δριμύτερος!
Είχα σοβαρό θέμα με τα πνευμόνια&βήχα που δεν έφευγε για κανα 2+ χρόνια..σκέτη ταλαιπώρια είχε καταντήσει..έπαιρνα και εισπνεόμενα&ένιωθα άρρωστη, αδύναμη&εκατό χρονών... :(
Στις αρχές της ομοιοπαθητικής, μια φορά θυμάμαι χαρακτηριστικά...είχα τόσο έντονο βήχα που μου έσκιζε τα σωθικά...
Τα χάπια της ομοιοπαθητικής δε με είχαν πιάσει φυσικά αμέσως...έβηχα 3 μέρες ακατάπαυστα...ήμουν έτοιμη να πάρω αντιβίωση γιατί είχα εξαντληθεί..αλλά ο ομοιοπαθητικός μου, μου είχε πεί να κρατηθώ οσο μπορώ γιατί αν τα καταφέρω&κάνω υπομονή...θα εξασθενίσω τον ιό...και άντεξα με βαριά καρδιά... Αποδείχτηκε σωτήρια η αντίσταση μου...γιατί απευαισθητοποίησα τον οργανισμό μου&έτσι δεν αρρωσταίνω!!!
Ησύχασα απο τα κωλοφάρμακα...και αν αρρωστήσω θα είναι πολύυυυυ ήπιο...τέρμα οι ιγμορίτιδες που έφερναν βήχα κτλ
(που κατευθείαν σου λένε οτι χρειάζεσαι χειρουργείο για τη μύτη σου...)

Ομοιοπαθητική και ξερό ψωμί! Στα παιδιά έχει ακόμη καλύτερα αποτελέσματα..γιατί είναι παρθένοι οργανισμοί!
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παρακαλώ μη μου χαρίζετε τα σκουπίδια σας, ο κάδος ανακύκλωσης είναι πιο κοντά σας!Εικόνα

-Δεν κανω ομαδικές αποστολές
-Εχουμε γάτο πλέον :z

-Καμιά φορά πουλάω αντικείμενα δικά μας στo: Marketplace

Άβαταρ μέλους
chris1lap
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 28 Μαρ 2010, 14:03
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εχεδώρου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Δημοσίευση από chris1lap » 15 Οκτ 2014, 23:07

* Προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση.
* Άμεση παραλαβή από Διαβατά ή κάποια γειτονική περιοχή κατόπιν συνεννόησης.
* στείλτε πμ μετά απο δήλωση ενδιαφεροντος .
* Τα πράγματα που ζητάω δεν ειναι πάντα για δική μου προσωπική χρήση , αλλά & για άτομα που τυχαίνει να γνωρίζω οτι χρήζουν ανάγκης & δεν γνωρίζουν ή δεν εχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο!
Εικόνα

ΕΔΩ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5806
Εγγραφή: 19 Φεβ 2014, 11:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Δημοσίευση από vayia81 » 17 Οκτ 2014, 17:20

γιατί :judge: ?


Μάλλον είστε γιατρός, huh? :D
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παρακαλώ μη μου χαρίζετε τα σκουπίδια σας, ο κάδος ανακύκλωσης είναι πιο κοντά σας!Εικόνα

-Δεν κανω ομαδικές αποστολές
-Εχουμε γάτο πλέον :z

-Καμιά φορά πουλάω αντικείμενα δικά μας στo: Marketplace

Άβαταρ μέλους
chris1lap
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 28 Μαρ 2010, 14:03
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εχεδώρου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Τι γνώμη έχετε για την ομοιοπαθητική ιατρική;

Δημοσίευση από chris1lap » 17 Οκτ 2014, 21:55

vayia81 έγραψε:γιατί :judge: ?


Μάλλον είστε γιατρός, huh? :D
ανταποκριτής ;)
* Προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση.
* Άμεση παραλαβή από Διαβατά ή κάποια γειτονική περιοχή κατόπιν συνεννόησης.
* στείλτε πμ μετά απο δήλωση ενδιαφεροντος .
* Τα πράγματα που ζητάω δεν ειναι πάντα για δική μου προσωπική χρήση , αλλά & για άτομα που τυχαίνει να γνωρίζω οτι χρήζουν ανάγκης & δεν γνωρίζουν ή δεν εχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο!
Εικόνα

ΕΔΩ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”