Γνώμη για ΜΑΞΙΛΑΡΙ σε αυχενικό σύνδρομο

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hamazan
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2761
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2013, 15:14
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Γνώμη για ΜΑΞΙΛΑΡΙ σε αυχενικό σύνδρομο

Δημοσίευση από hamazan » 12 Δεκ 2014, 22:39

Καλησπέρα,

πρόσφατα ανέβασα αγγελιά ζήτησης για ανατομικό μαξιλάρι αυχένα (απο υλικό memory foam), διότι έχω αυχενικό και ήταν κάτι που μου σύστησε ο ορθοπεδικός να πάρω οπωσδήποτε για τον ύπνο.
Τώρα όμως που ξεκίνησα και φυσιοθεραπεία η φυσιοθεραπεύτρια με συμβούλευσε να πάρω ενα καλό μαξιλάρι με πούπουλα.

Αφενός είμαι μπερδεμένη και αφετέρου δεν έχω κανένα από τα δύο προτεινόμενα μαξιλάρια και καθημερινά ξυπνάω πιασμένη!!

:arrow: Αρχικά λοιπόν θα ήθελα να ζητήσω ένα πουπουλένιο μαξιλάρι, αν περισσεύει σε κάποιον ή το έχει κάποιος και δεν το χρησιμοποιεί (με την προϋπόθεση να είναι σε πολύ καλή κατάσταση), καθώς ούτως ή άλλως η ζήτησή μου για ανατομικό δεν απέφερε καρπούς.

:arrow: Θα ήθελα όμως, επίσης, εαν υπάρχει κάποιος που είναι παθών ή έχει κάποια εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα, να μου έλεγε πώς αντιμετώπισε το θέμα του ύπνου/μαξιλαριού, διότι μου φαίνεται πολύ περίεργο που δύο ειδικοί μου έκαναν τόσο διαφορετική σύσταση για το ίδιο πράγμα.

Να σημειώσω ότι δεν είμαι τελείως άσχετη με το θέμα, το έχω ψάξει αρκετά αυτή την περίοδο,
γι'άυτο και ΔΕΝ ζητώ γενικές γνώμες και συμβουλές, αλλά εμπεριστατωμένη άποψη βάση παρόμοιας εμπειρίας.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hamazan την 23 Ιαν 2015, 13:04, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ευγένεια και υπομονή ☼

Αναζητώ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΨΗΛΟΜΕΣΕΣ ΦΟΡΜΕΣ •

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15988
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΠΟΥΠΟΥΛΕΝΙΟ [+γνώμη για μαξιλάρι σε αυχενικό]

Δημοσίευση από athanasiamak » 13 Δεκ 2014, 01:27

Καλσπέρα.
Τα τελευταία 10 χρόνια είμαι με αυχενικό και έχω περάσει από όλους τους γιατρούς. Το τελευταίο 5μηνο δε, με κρίση τρελή του αυχενικού έχω δει όλες τις ειδικότητες από δυο φορές τουλάχιστον και συνεχίζω.
Απ' όσα έχω καταλάβει δεν υπάρχει κάτι το "φιξ" ως θεραπεία. Ο κάθε γιατρός ή φυσικοθεραπευτής θα σου πει κάποια πράγματα σύμφωνα με την εμπειρία του και του τι του λένε οι πελάτες του αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική!Το μαξιλάρι θα σε βοηθήσει υπό προϋποθέσεις. Δλδ αν δεν κοιμάσαι μπρούμητα κατά πρώτον! Είτε ανάσκελα είτε στο πλάι. Το θέμα είναι να μην είναι ο αυχένας σε λάθος θέση κατά τη διάρκεια του ύπνου. Αν κάνεις "άτσαλο" ύπνο δλδ το μαξιλάρι (αυτό με την κούρμπα στη μέση - που στηρίζει τον αυχένα ώστε να μένει η σπονδυλική στήλη στην σωστή της θέσ και να κάνει αυτήν την φυσική καμπυλη) δεν θα σου προσφέρει κάτι. Επίσης υπάρχουν διαβαθμίσεις στα μαξιλάρια αυτά. Άλλα είναι πιο χοντρά άλλα πιο ψιλά. Προτείνω να δοκιμάσεις με κάποιο δανεικό αν έχεις την δυνατότητα 2-3 βράδια για να δεις αν σου κάνει.
Το καλύτερο θα ήταν να βρεις κάποιον φυσικοθεραπευτή που να σου δείξει κάποιες ασκήσεις τις οποίες θα τις κάνεις καθημερινά που θα σε ανακουφίζουν. Είναι μέχρι να βρεις τον σωστό φυσ/τή που θα ξέρει τι λέει. Και φυσικά ραχιαίους και κοιλιακούς για να θωρακίσεις σπονδυλική στήλη.
Προσωπικά (επειδή δεν είχα τόσα χρήματα για τέτοιο μαξιλάρι) χρησιμοποιώ αυτό που παίρνει το σχήμα του κεφαλιού και κάπως είναι καλύτερα. Πρέπει να βρεις τι σε ανακουφίζει εσένα. Γιατί ακόμη και στους ίδιους μεσοσπονδύλιους να έχεις κήλες μ' έναν άλλον δεν σημαίνει ότι πέφτουν στα ίδια σημεία πίεσης, ούτε έχουν το ίδιο μέγεθος οπότε χρειάζεσαι αλλού πίεση.
Ο ξάδερφός μου έχε παραγγείλει ον λάιν ένα τέτοιο μαξιλάρι σαν αυτό που σου είπε ο γιατρός σου και δεν μπορεί να κοιμηθεί σε άλλο πια. Τον βόλεψε. Αν καταφέρω και το δοκιμάσω όπως μου εχει πει (ότι θα μου το δανείσει για να δω πως είναι) θα σου γράψω πάλι αν έχω κάποιο νεότερο να σου πω σχετικά μ' αυτό. Αν δλδ είδα να βοηθάει πιο πολύ απ' αυτό που σου περιέγραψα πως χρησιμοποιώ τώρα.
Αν ήμασταν κοντά θα σου έδειχνα τις ασκήσεις που κάνω εγώ και με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Θα σε βοηθήσει και κάποια αλοιφή για κρυοθεραπεία.
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου. Ελπίζω ναι. Περαστικά σου από καρδιάς!
Συμπονώ - συμπάσχω ! :{

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39580
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΠΟΥΠΟΥΛΕΝΙΟ [+γνώμη για μαξιλάρι σε αυχενικό]

Δημοσίευση από polvar » 13 Δεκ 2014, 08:57

Ακριβώς, κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική!
Το πουπουλένιο μαξιλάρι βουλιάζει και δεν προσφέρει καλή στήριξη όταν κοιμάται κανείς στο πλάι ενώ είναι πολύ καλό αν κοιμάται κανείς ανάσκελα
Εγώ θα πρότεινα να πάρετε ένα μαξιλάρι με αέρα που το φουσκώνετε σε όποια διαβάθμιση θέλετε ώστε να βρειτε το ύψος μαξιλαριού που σας ταιριάζει.

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15988
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΠΟΥΠΟΥΛΕΝΙΟ [+γνώμη για μαξιλάρι σε αυχενικό]

Δημοσίευση από athanasiamak » 13 Δεκ 2014, 09:18

Καλημέρα.
Ξέχασα να σας πω εχτές ότι θα αρχίσετε να κοιμάστε καλά όταν υποχωρήσει το οίδημα/κήλες. Μέχρι τότε το "πιάσιμο" και το ξύπνημα μες στη νύχτα ανά δεκάλεπτο από τον πόνο είναι δεδομένο :wall:
Ακόμη, εκτός από το μαξιλάρι παίζει ρόλο ΚΑΙ το στρώμα. Η σπονδυλική μας στήλη είναι σαν μια χορδή. Αν κάπου την τσιμπήσεις αντιδρά σε όλο το μήκος της. Άρα αν το στρώμα δεν κρατάει το σώμα σε μια σωστή θέση όποιο μαξιλάρι και να βάλουμε δεν θα δούμε αποτέλεσμα.
Επίσης βοηθάει πολύ και αν φοράμε ένα κολάρο μαλακό για μισή - μία ώρα πριν τον ύπνο. Παίρνει την κούραση της περιοχής της ημέρας, αποσυμφορεί την περιοχή και προετοιμάζει την σωστή θέση του αυχένα για τον ύπνο. Ίσως θα ήταν καλό και να το φοράμε αν βλέπουμε τηλεόραση πολύ ώρα. Γιατί τότε συνήθως παίρνουμε την πιο λάθος στάση αυχένα. Όχι όμως πολλές ώρες την ημέρα!!!

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το προσθέσω εδώ.

Άβαταρ μέλους
ελενακι
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 10400
Εγγραφή: 26 Φεβ 2010, 16:47
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΠΟΥΠΟΥΛΕΝΙΟ [+γνώμη για μαξιλάρι σε αυχενικό]

Δημοσίευση από ελενακι » 13 Δεκ 2014, 10:21

καλημερα και εγω ειχα προβλημα πριν απο 1 χρονο...ξυπνουσα με μουδιασμα στο χερι κ πονο..
πηγα στον γιατρο και μου ειπε το μαξιλαρι να μπαινει στο καθετο και να ξεκιναει απο την μεση περιπου,υπνος ανασκελα και οι κινησεις να γινονται σαν του λυκου--δηλαδη με γυρισμα ολου του κεφαλιου και οχι με στροφη--..Απαλες κινησεις γυμναστικης δεξια-αριστερα και γυμναστικη ραχιαιους κυριως..τα εκανα με δυσκολια αλλα μεσα σε 2 μηνες ειχα βελτιωση και τωρα ειμαι πολυ καλα..προσεχω ομως..και επισης προσοχη στην σταση του υπολογστη..στο υψος του κεφαλιου και οχι για πολλη ωρα..
αυτα...υπομονη και προσοχη ελενα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ η συλλογή μου με γραμματοσημα, νομισματα, τηλεκαρτες


-τα σκουπιδια επιστρεφονται.....
-δεν κρατω παντα σειρα προτεραιοτητας..
-δεν χαριζω σε ατομα που δε στελνουν αλλα μονο δεχονται..



Ευχαριστω!!!!
Χρωστουν ....sotos ster 0.80

Άβαταρ μέλους
hamazan
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2761
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2013, 15:14
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΠΟΥΠΟΥΛΕΝΙΟ [+γνώμη για μαξιλάρι σε αυχενικό]

Δημοσίευση από hamazan » 13 Δεκ 2014, 15:45

Καλησπέρα, σας ευχαριστώ όλους ΠΑΡΑ πολυ!!

athanasiamak, γενικώς κάνω ήσυχο ύπνο και αν με βόλευε και το μαξιλάρι θα ήμουν ικανή να μην κουνήσω ρούπι όλη νύχτα προκειμένου να είμαι αναπαυτικά. Μου αρέσει πολύ η στάση ανάσκελα όμως επειδή μετά από λίγο με ζορίζει ο αυχένας αναγκάζομαι και γυρνώ στο πλάι.
Το στώμα μου είναι καλό, ορθοπεδικό υποτείθεται, σκληραγωγούμαι, παράπονο δεν έχω!
Η φυσιοθεραπεύτρια μου είπε να προχωρήσουμε λίγο ακόμα με τις συνεδρείες για να λυθούν οι μύες, διότι είμαι υπερβολικά σφιγμένη, κι έπειτα λέει θα μου δείξει και ασκήσεις.. άντε να δούμε..
Όσο για το κολάρο το ρώτησα και στους 2 και μου είπαν και οι δύο ότι δεν χρειάζεται, όμως παρ'αυτά εγώ έχω την αίσθηση ότι θα μου ήταν το λιγότερο ευχάριστο και βοηθητικό!

ελενακι, αυτό που αναφέρεις για το μαξιλάρι από τη μέση και έπειτα το έχω δοκιμάσει από μόνη μου, διαισθητικά, στην προσπάθεια να βρω τη χρυσή λύση, αλλά ούτε αυτό με βοήθησε δυστυχώς.. :(

polvar, το πουπουλένιο μαξιλάρι γνωρίζετε εκ πείρας ότι βολεύει ανάσκελα? Στηρίζει επαρκώς την καμπύλη του αυχένα?
Επίσης πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση το μαξιλάρι αέρα! Έχετε κάτι συγκεκριμένο κατά νου?

Παρεμπιπτόντως να αναφέρω εδω ότι έχω ΚΑΙ ευθειασμό στον αυχένα.. για τον οποίο ο ορθοπεδικός υποστηρίζει ότι θα υποχωρήσει ύστερα από τη θεραπεία, ενώ η φυιοθεραπεύτρια μου είπε ότι είναι κατά πάσα πιθανότητα εκ γεννετής κατασκευή.......

Επίσης ο ορθοπεδικός μου συνέστησε τρέξιμο για να γυμναστεί και να δέσει λέει η πλάτη μου ύστερα από κανά 2μήνο,
ενω η φυσ/πεύτρια μου είπε πως το τρέξιμο δε θα βοηθήσει σε τίποτα την πλάτη........

Ουφ! Αυτό που με εκνευρίζει αφάνταστα είναι η σύγχιση που μου δημιούργησαν με τις διαφορετικές προσεγγίσεις τους :?
και με κάνει ταυτόχρονα να υποστηρίζω περισσότερο από ποτε ότι σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει κανείς να μελετάαει πολύ και να γίνεται ο ίδιος ο γιατρός του εαυτού του.
Ευγένεια και υπομονή ☼

Αναζητώ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΨΗΛΟΜΕΣΕΣ ΦΟΡΜΕΣ •

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15988
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΠΟΥΠΟΥΛΕΝΙΟ [+γνώμη για μαξιλάρι σε αυχενικό]

Δημοσίευση από athanasiamak » 13 Δεκ 2014, 18:57

λοιπόν... τα λες πολύ καλά! ο καθένας είναι γιατρός του εαυτού του και ιδιαίτερα σ' αυτήν την περίπτωση.

όσο για τον ευθειασμό, έχω και γω μάλιστα σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό. τόσο πολύ που ένας από τους γιατρούς μου είπε ότι ο ευθειασμός φταίει για τις κήλες! άλλος είπε ότι λόγω των κηλών κάνει ο αυχένας ευθειασμό, ώστε να ισορροπήσει η σπονδυλική στήλη! πιασ' τ' αυγό και κούρεφτο και κάνε και πλεξίδες! :- ο καθένας λέει τα δικά του. ότι ο ευθειασμός θα... υποχωρησει (!!!) πρώτη φορά τ' ακούω. μου ακούγεται αστείο, μιας και όχι απλά δεν μου το είπε κανένας εμένα αλλά δεν είναι και λογικό! :z

το τρέξιμο απ' όσο γνωρίζω δεν θα σε βοηθήσει. οι κοιλιακοί και οι ραχιαίοι όμως σίγουρα και στο υπογράφω! προσοχή: όχι ραχιαίοι στο όργανο του γυμναστηρίου!!!! κλασσικά, μπρούμυτα και χεράκια πίσω από τον αυχένα. μη σου πω και στους κοιλιακούς να στηρίζεις το κεφάλι ώστε να μην σε "τραβάει". εγώ αυτό κάνω αλλιώς πονάω.

γνώμη μου όσον αφορά το τι λέει ο ένας και ο άλλος (για τους ειδικούς μιλάω) περισσότερο θα άκουγα τον φυσ/τή. οι γιατροί σχεδόν πάντα ξέρουν μόνο ό,τι τους λένε τα βιβλία και καμιά φορά ούτε αυτά. ενώ οι φυσ/τές ζουν την κατάσταση βήμα βήμα και σε όλη την αποθεραπεία και πρακτικά ξέρουν να σου πουν πιο καλά. γι αυτό να βεβαιωθείς όσο μπορείς ότι ο φυσ/τής σου είναι "καλός" με την έννοια του ότι δεν σε βάζει στα ρεύματα και στη λάμπα κι έξω απ' την πόρτα. να σου δείξει ασκήσεις, να σου κάνει κανένα μασάζ με αλοιφή, λίγο ντολόρες, υπερήχους, λέιζερ, σωστή στάση σώματος, απ' όλα τα καλά.

θέλει υπομονή, υπομονή και υπομονή. θα μάθεις να ζεις μ' αυτό. κάποιες φορές θα λες δεν αντέχω αλλά... θα αντέχεις στο τέλος. :z
θ' αλλάξεις στάση που κάνεις το οτιδήποτε. από το πως σηκώνεσαι απ' το κρεβάτι, απ' το πως σκύβεις μέχρι το πως σηκώνεις κάποιο βάρος.
εγώ τελευταία έχω ξεκινήσει σ' έναν γιατρό στην Αθήνα κάποιες θεραπείες που λέγονται "ιοντοφόρεση" γιατί μετά από 30 φυσικοθεραπειες δεν είδα αποτέλεσμα και προσπαθώ να γλιτώσω την επέμβαση. ΕΥΧΟΜΑΙ και ειμαι σίγουρη το πρόβλημά σου να μην έχει καμία σχέση με το δικό μου αλλά ΑΝ ποτέ χρειαστείς μια δεύτερη γνώμη μου λες και σου δίνω τα στοιχεία του γιατρού. εμένα με σώζει βασικά γιατί η επόμενη λύση ήταν το μαχαίρι ενώ αυτός κάνει αυτές τις θεραπείες και μια εξέταση που δεν ξέρω αν την κάνει άλλος, κάπως περίεργα λέγεται, "μαγνητικά προκλητά δυναμικά" κάπως έτσι. (με πήγε ο ξάδερφος εκεί που ήξερε περιπτώσεις που σωθήκανε λίγο πριν το νυστέρι).

δες και το μαξιλάρι αέρα που λέει κι ο Πολυχρόνης. δεν το έχω ακούσει πάλι. θα το κοιτάξω κι εγώ. - αν και μιας και κοιμάμαι μόνο μπρούμυτα εγώ είμαι χαμένη υπόθεση στο θέμα μαξιλάρι...

το κολάρο το ψηφίζω αλλά μόνο για τον χρόνο και τον λόγο που σου είπα στο αρχικό ποστ. αλλιώς κινδυνεύεις να πάθεις ατροφία στους μυς αλλά και εμποδισμό κινήσεων. μέχρι ώρας η φυσ/τρια σου καλά τα λέει. εύχομαι να συνεχίσει έτσι.

Άβαταρ μέλους
marstav
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4933
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 17:43
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Κιλκίς
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νέα Σάντα Κιλκίς
Επικοινωνία:

Re: ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΠΟΥΠΟΥΛΕΝΙΟ [+γνώμη για μαξιλάρι σε αυχενικό]

Δημοσίευση από marstav » 13 Δεκ 2014, 20:48

καλησπέρα. έχω σοβαρό πρόβλημα και πριν 5 χρόνια ξυπνούσα καθηερινά με πονοκέφαλο και πόνο στον αυχενα. πήρα ορθοπεδικό, καλό μαξιλάρι (όχι των 15-20€, γιατί και τέτοιο πήρα στην αρχή και δεν μου έκανε τίποτα) και από τότε έχω βρει τη χαρά μου. ξυπνάω πολύ καλά, χωρίς πόνο. και όταν κουράζομαι και πονάω κτλ, μόλις ξαπλώσω για λίγη ώρα σε εκείνο το μαξιλάρι αισθάνομαι ανακούφιση. αυτά από εμένα. ;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Μπορείτε να παραλαμβάνετε και από Δυτική Θεσσαλονίκη όπου μένουν οι γονείς μου.

Η διεύθυνση ειναι όπως σας τη δίνω εξαρχής!
Στέλνω με boxnow.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
hamazan
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2761
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2013, 15:14
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΠΟΥΠΟΥΛΕΝΙΟ [+γνώμη για μαξιλάρι σε αυχενικό]

Δημοσίευση από hamazan » 14 Δεκ 2014, 18:01

marstav σ'ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι πως κι εγώ μάλλον προς τα εκεί τείνω.. απλά κάπως πρέπει να κάνω μια δοκιμή πριν την αγορά για να βεβαιωθώ ότι θα πιάσει τόπο η επένδυση (διότι μαξιλάρι των 50 ευρώ δεν το λες μαξιλάρι, το λες επένδυση :lol:)

athanasiamak όσα μου γράφεις με βοηθούν πολύ!
Η θεραπεία που κάνεις τώρα μου ακούγεται πραγματικά καλή. Και μόνο από τη φυσική που περιλαμβάνει.. Όταν η φυσική εφαρμόζεται σωστά στην ιατρική κάνει θαύματα θεωρώ!
Νομίζω το δικό μου θέμα δεν είναι τόσο έντονο, αν όμως ποτέ χρειαστώ κάτι πιο εντατικό θα το έχω σίγουρα υπόψην!
athanasiamak έγραψε: γι αυτό να βεβαιωθείς όσο μπορείς ότι ο φυσ/τής σου είναι "καλός" με την έννοια του ότι δεν σε βάζει στα ρεύματα και στη λάμπα κι έξω απ' την πόρτα. να σου δείξει ασκήσεις, να σου κάνει κανένα μασάζ με αλοιφή, λίγο ντολόρες, υπερήχους, λέιζερ, σωστή στάση σώματος, απ' όλα τα καλά.
για πες μου λίγο παραπάνω για όλα αυτά.. αυτά πρέπει να περιλαμβάνονται σε μια ολοκληρωμένη φυσιοθεραπεία?

Εγώ έχω πάει 3 από τις 10 επισκέψεις και σε κάθε μια από αυτές γίνεται το ίδιο, τουλάχιστον ως τώρα.
Πρώτα κόκκινη λάμπα, ύστερα μου συνδέει ενα μηχανηματάκι με ηλεκτρόδια που λέει ότι ενεργοποιεί τις απολήξεις των νεύρων και ύστερα, 10-12 λεπτά, μου κάνει μασάζ, νομίζω όμως πως δε χρησιμοποιεί κάποιο συγκεκριμένο λάδι ή αλοιφή, μάλλον κάτι απλό πρέπει να είναι.. αύριο θα την ρωτήσω κιόλας.
Θα έπρεπε να μου κάνει και τα υπόλοιπα που ανέφερες?

Συγκεκριμένα για το λέιζερ, επειδή ο γιατρός το είχε γραψει στο παραπεμπτικό, τη ρώτησα, και μου είπε ότι αυτό που μου κάνει με τα ηλεκτρόδια είναι πολύ καλύτερο...

Πάλι "πιάσ'το αυγό..." λες? Να αλλάξω φυσ/πευτή τώρα που είναι νωρίς?
Ευγένεια και υπομονή ☼

Αναζητώ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΨΗΛΟΜΕΣΕΣ ΦΟΡΜΕΣ •

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15988
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΠΟΥΠΟΥΛΕΝΙΟ [+γνώμη για μαξιλάρι σε αυχενικό]

Δημοσίευση από athanasiamak » 14 Δεκ 2014, 19:28

αυτά που σου κάνει(διαθερμίες και ηλεκτρόδια) είναι αυτά που γίνονται στην αρχή (που ο πόνος είναι μεγάλος και δεν μπαίνει χέρι εύκολα). το μασάζ που σου κάνει τώρα δλδ είναι απαλό σχετικά, μυοχαλαρωτικό (να λυθούν οι μύες και να "ανασάνουν" τα νεύρα). περνώντας ο καιρός θα πρέπει να γινεται πιο έντονο το μασάζ. ότι τα ηλεκτρόδια είναι καλύτερα από το λέιζερ δε με βρίσκει σύμφωνη αλλά είπαμε η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ο κάθε φυσ/τής έχει τον τρόπο του. εμένα τα λέιζερ με ανακούφιζαν αυτοστιγμής και με κρατούσαν και 1 μέρα ολόκληρη σχεδόν χωρίς πόνο.

μου έκανε και με ένα μηχάνημα που λεγεται ντολόρες και περνούσε σε όλη την πορεία του νεύρου και ένιωθα τα πάντα λες και δεν είχα δέρμα. σαν να περνούσε πάνω στο νεύρο. τώρα τεχνικά δεν μπορώ να σου πω τι είναι το καθένα γιατί δεν ξέρω. ξέρω μόνο ότι άλλαξα και γω 3 φυσ/τες μέχρι να καταλήξω σ' αυτήν η οποία δεν μου έκανε καν λάμπα γιατί σε βαριές περιπτωσεις δεν κάνει τίποτα η διαθερμία.

μασάζ τώρα λογικά θα σου κάνει με γλυκερίνη ή κάτι παρόμοιο αλλά σαφώς είναι καλύτερα να γίνεται με μία αλοιφή για κρυοθεραπειες (η οποία εχει κόστος σε σχέση με την γλυκερίνη εννοείται και γι αυτό δεν την χρησιμοποιούν). μπορείς να πάρεις μια τέτοια αλοιφη όμως από το φαρμακείο και να κάνεις μόνη σου στο χέρι-όπου πονάς- και στον αυχένα αν έχεις κάποιον να βάζεις να σου κάνει. εγώ αυτό έκανα. συμπληρωματικά δλδ με τις φυσ/πείες κάνεις μόνη σου και κρυοθεραπεία με μασάζ. δλδ δεν είναι αλοιφή θερμαντική όπως πχ βολταρέν αλλά σου δίνει ένα αίσθημα κρύου εξ ου και κρυο-θεραπεία.

επίσης με έβαζε και ξάπλωνα στο μαγνητικό για κανένα 20λεπτο στο τέλος. ένα "μαξιλάρι" που έπιανε πλάτη - αυχένα - χέρι και δίνει μαγνητικό πεδίο. πολύ θεραπευτικό. νιώθεις ελάχιστα τσιμπηματάκια και κάποια θερμότητα ίσως και ανακουφίζεσαι πολύ.

ο φυσ/τής θα πρέπει να είναι απ' τους ψαγμένους που έχουν πολλά μηχανήματα και ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ για τον ασθενή και όχι μόνο για το χαρτί του εοπυ και την πληρωμή! αν σου βγει καλή αυτή που πας θα το δεις μόνη σου. δεν ξέρω αν έχει σκοπό να σου κάνει κι άλλα πράγματα στην πορεία ή αν αρκεστεί σ' αυτά που κανει τώρα. εμένα με είχε δύο ώρες σε κάθε ραντεβού και ήταν από πάνω μου κανοντας όλα αυτά που σου ειπα. έψαχνε τον πόνο δλδ κάθε τόσο και κοιτούσε τι θα ήταν καλύτερο να κάνει κάθε φορά ανάλογα με το τι αντίδραση έβλεπε από το σύνδρομο και δεν με άφηνε σε μια λάμπα κι ένα μηχάνημα κι άντε γεια μετά όπως κάτι άλλοι...
αυτά που λες ότι σου κάνει τα κάνουν όλοι και εμένα μου τα έκαναν τσάμπα και βερεσέ! δεν είδα αποτέλεσμα από αυτά. μπορεί εσένα να σε βοηθήσουν αλλά σου λέω πάντα από την εμπειρία μου και το πρόβλημά μου τι έγινε σε μένα και συ κρίνεις. δεν είμαι γιατρός ούτε μπορώ να κρίνω την ακριβή σου πάθηση. μακάρι να μην χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από αυτά.
δεν υπάρχει κάτι που "πρέπει" να περιλαμβάνεται σε μια φυσ/πεία. ανάλογα με το πρόβλημα, την φύση του και την έντασή του πάει ο φυσ/τής και επεμβαίνει. θα πρέπει να την κρίνεις εκ του αποτελέσματος μάλλον αλλά και στην κουβέντα που θα κάνετε θα δεις αν έχει το "μικρόβιο" του να κυνηγήσει τον πόνο σου και να το ψάξει και να κάνει ό,τι καλύτερο γίνεται.
δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα περισσότερο :z

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”