Απλή λύση για τις ψείρες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11348
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Απλή λύση για τις ψείρες

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 30 Σεπ 2016, 10:15

Ξεκίνησαν τα σχολεία και από την πρώτη μέρα μας ανακοίνωσαν ότι πρέπει να λαμβάνουμε προληπτικά μέτρα, γιατί οι ψείρες αποδείχθηκαν ανθεκτικές.
Όταν πήγαμε προνήπια (τώρα πάμε δευτέρα) το νηπιαγωγείο γέμισε ψείρες.
Ο φαρμακοποιός μού είπε ότι δε χρειάζεται να πάρω καμία λοσιόν γιατί δεν προσφέρουν ιδιαίτερη προστασία.
Μου σύστησε (εις βάρος της τσέπης του) να αναμιγνύω λίγο ξύδι με νερό και να το βάζω στο κεφαλάκι της.
Το αποτέλεσμα ήταν ότι δεν κολλήσαμε ποτέ ψείρες.Μάλιστα η μικρή κοιμόταν στο ολοήμερο πλάι σε δύο αδερφούλες με χρόνιο πρόβλημα
Όλα αυτά τα χρόνια ακούω τις μαμάδες να διαμαρτύρονται για τις παρενέργειες των φαρμάκων που βάζουν στα παιδιά τους τα οποία τελικά γεμίζουν και με ψείρες
Λυπάμαι γιατί δε δίνουν σημασία.Νομίζουν ότι το παιδί τους με το ξύδι θα μυρίζει άσχημα ή ότι θα είναι,λέει,σαν σαλάτα :-D
Σας λέω μανούλες απλά να δοκιμάσετε.Δε θα κολλήσετε, δε θα βάλετε χημικά στα κεφαλάκια και δε θα δώσετε άδικα λεφτά
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

Άβαταρ μέλους
maraki11
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3418
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 18:24
Νομός κατοικίας: Ν. Κυκλάδων
Δήμος - Κοινότητα: Θήρας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Απλή λύση για τις ψείρες

Δημοσίευση από maraki11 » 30 Σεπ 2016, 10:43

Πολύ καλή η συμβουλή και σε ευχαριστούμε! Να κάνω και μια δυο ερωτησούλες όμως?
1) ξύδι λευκό ή δεν παίζει ρόλο?
2) σε τι αναλογία περίπου? το ξύδι να είναι σταγόνες ας πούμε ή πολύ παραπάνω?


Παρακαλώ τα μέλη που μου κάνουν κατάθεση στην ΕΘΝΙΚΉ να μου στέλνουν το αποδεικτικό. Ένα μήνυμα ,οκ η κατάθεση,δεν αρκεί.

Περιμένω κατάθεση απo

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR viewtopic.php?f=302&t=139395#

Έχουμε σκυλάκι, το αναφέρω για τυχόν αλλεργίες.
Χρωστάω 0.30 σε:ΜΑΡΑΚΙ,titaki,vagmary,melomakarono

Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11348
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Απλή λύση για τις ψείρες

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 30 Σεπ 2016, 10:56

1) εγώ βάζω το συνηθισμένο ξύδι
2) δε μετράω ακριβώς .βάζω σ'ένα ποτηράκι που έχω για τη δουλειά αυτή ξύδι και προσθέτω νερό με το μάτι . πάντως το ξύδι περισσότερο,όχι σταγόνες ούτε 1 προς 1.το ξύδι υπερισχύει.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Απλή λύση για τις ψείρες

Δημοσίευση από morfo212 » 30 Σεπ 2016, 11:34

Αν πάντως κολλήσετε μην κάνετε θεραπεία βάλτε μπόλικο ελαιόλαδο στο κεφάλι του παιδιού για μισή ώρα και χτενίστε επαναλάβετε την τρίτη, έβδομη και δέκατη μέρα ή και πιο συχνά αν θέλετε και θα δείτε πως πεθαίνουν οι ψείρες!!!
- Χωρίς σακούλες κλπ
- Για να ξελαδώσει το μαλλί στο λούσιμο βάζουμε το σαμπουάν σε στεγνά μαλλιά και αφού κάνουμε σαπουνάδα τα βρέχουμε μετά.
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

Άβαταρ μέλους
sofi1977
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1984
Εγγραφή: 03 Σεπ 2015, 00:52
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Απλή λύση για τις ψείρες

Δημοσίευση από sofi1977 » 30 Σεπ 2016, 14:23

Το εχω δοκιμάσει και εγώ το ξύδι (και σε μένα γιατί με κόλλησε και εμένα η μικρή) και όντως δουλέυει, όπως δουλεία κάνει και το οινόπνευμα είτε το μπλε είτε η λοσιόν(οχι αραιωμένο με νερο).Το καλό με αυτά είναι οτι οσες φορεσ και να το χρησιμοποιησεις δεν φοβασαι μην παθει κατι το παιδι.Και εγω που ειχα δοκιμασει τα αντιφθειρικα επωνυμα προιοντα δεν μπορεις να τα βαλεισ όσες φορες θες , δεν ψοφανε και ευκολα οι ατιμες.....και ειναι και πανακριβα.Αυτο που βοηθαει πολυ ειναι και το ειδικο χτενακι :D
Στελνω και δεχομαι ΑΜΕΣΑ μεσω ΕΛΤΑ. Εχω λογαριασμο στην εθνικη, στην Eurobank και στην alphabank.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
klekat
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 6751
Εγγραφή: 20 Μαρ 2013, 13:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Απλή λύση για τις ψείρες

Δημοσίευση από klekat » 30 Σεπ 2016, 15:28

Eπιβεβαιώνω την αποτελεσματικοτητα του ξιδιου!! :D
Τρίτη χρονια φερος, δεν κολλησαμε ποτε ψειρες. Καθε πρωι, πριν την χτενισω (εχει μακριά μαλλια) της βαζω ξυδι. Εγω εχω φτιαξει μεσα σε ενα μπουκαλάκι σπρευ, ενα υγρο 2 μερος νερο+1 μερος μηλοξιδο. Βοηθαει πολυ να ειναι σπρέυ, να ψεκάζετε κυριως πισω απο τα αυτια, στην αρχη των μαλλιών, δηλ στο σβερκο περιπου... Δεν μυριζει πολυ, μια ιδεα ειναι... ειδικά το μηλόξιδο, μυρίζει λιγότερο! Επισης, βοηθάει πολυ να μαζεύετε τα μαλλια κοτσο,δεν περνανε ευκολα! Και οχι πολυ συχνο λουσιμο, οι ψειρες λατρευουν τα καθαρα μαλλια :8
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klekat την 30 Σεπ 2016, 22:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11348
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Απλή λύση για τις ψείρες

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 30 Σεπ 2016, 19:48

morfo212 έγραψε:Αν πάντως κολλήσετε μην κάνετε θεραπεία βάλτε μπόλικο ελαιόλαδο στο κεφάλι του παιδιού για μισή ώρα και χτενίστε επαναλάβετε την τρίτη, έβδομη και δέκατη μέρα ή και πιο συχνά αν θέλετε και θα δείτε πως πεθαίνουν οι ψείρες!!!
- Χωρίς σακούλες κλπ
- Για να ξελαδώσει το μαλλί στο λούσιμο βάζουμε το σαμπουάν σε στεγνά μαλλιά και αφού κάνουμε σαπουνάδα τα βρέχουμε μετά.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

Άβαταρ μέλους
maraki11
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3418
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 18:24
Νομός κατοικίας: Ν. Κυκλάδων
Δήμος - Κοινότητα: Θήρας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Απλή λύση για τις ψείρες

Δημοσίευση από maraki11 » 06 Νοέμ 2016, 18:13

Υπάρχει η πιθανότητα να κολήσει το παιδί κόνιδες αλλά χωρίς να βρίσκω καθόλου ψείρες?


Παρακαλώ τα μέλη που μου κάνουν κατάθεση στην ΕΘΝΙΚΉ να μου στέλνουν το αποδεικτικό. Ένα μήνυμα ,οκ η κατάθεση,δεν αρκεί.

Περιμένω κατάθεση απo

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR viewtopic.php?f=302&t=139395#

Έχουμε σκυλάκι, το αναφέρω για τυχόν αλλεργίες.
Χρωστάω 0.30 σε:ΜΑΡΑΚΙ,titaki,vagmary,melomakarono

Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΤΑ Μ.
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5409
Εγγραφή: 09 Δεκ 2011, 15:03
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Δήμος - Κοινότητα: Βέροιας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Απλή λύση για τις ψείρες

Δημοσίευση από ΓΙΩΤΑ Μ. » 06 Νοέμ 2016, 20:20

maraki11 έγραψε:Υπάρχει η πιθανότητα να κολήσει το παιδί κόνιδες αλλά χωρίς να βρίσκω καθόλου ψείρες?
:mm: Οι κόνιδες είναι τα αυγά απ' τις ψείρες, οπότε δεν μετακινούνται. Το πιθανότερο είναι ότι κόλλησε ψείρα, η οποία γέννησε τ' αυγά της, αλλά στη συναναστροφή με άλλα παιδάκια, η ψείρα πήγε σε άλλο κεφαλάκι κι έτσι μείνανε μόνο οι κόνιδες :z

Άβαταρ μέλους
maraki11
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3418
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 18:24
Νομός κατοικίας: Ν. Κυκλάδων
Δήμος - Κοινότητα: Θήρας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Απλή λύση για τις ψείρες

Δημοσίευση από maraki11 » 06 Νοέμ 2016, 20:47

Ευχαριστώ Γιώτα! ίσως να συνέβει κάτι τέτοιο...


Παρακαλώ τα μέλη που μου κάνουν κατάθεση στην ΕΘΝΙΚΉ να μου στέλνουν το αποδεικτικό. Ένα μήνυμα ,οκ η κατάθεση,δεν αρκεί.

Περιμένω κατάθεση απo

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR viewtopic.php?f=302&t=139395#

Έχουμε σκυλάκι, το αναφέρω για τυχόν αλλεργίες.
Χρωστάω 0.30 σε:ΜΑΡΑΚΙ,titaki,vagmary,melomakarono

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”