Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΑΚΙ!
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5564
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013, 17:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από ΜΑΡΑΚΙ! » 08 Νοέμ 2016, 10:55

:welcome:
Καλημέρα όσοι χρησιμοποιούν φίλτρα νερού, ή έχουν γνώσεις θα μπορούσαν να αφιερώσουν λίγο χρόνο για να μου πουν ποιο είναι καλύτερο αναλογικά με τη τιμή και τη ποιότητα ?...φυσικά όχι κάτι επαγγελματικό. Ευχαριστώ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Προτιμώ να στέλνω ομαδικά, αν κάποιος βιάζετε ας με ενημερώσει. Ευχαριστώ.

''Το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δυο το πρόσωπο''



ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
χρωστάω: freemaster- 0.34.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39602
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από polvar » 08 Νοέμ 2016, 11:20

Όλα εξαρτώνται από το τι νερό σας προσφέρει η εταιρία ύδρευσης, τι έχετε εσείς κατά νου ως επίπεδο καθαρού νερού που θέλετε να πίνετε και τι ποσό είστε διατεθειμένη να πληρώσετε
Εμείς στην Τούμπα πίνουμε από ένα φίλτρο waterpik σαν αυτό
Εικόνα
το οποίο μπορεί να πάρει
είτε φύσιγγα R2 σκέτου ενεργού άνθρακα για προσρόφηση χλωρίου και διαλυμένων φυτοφαρμάκων
Εικόνα
είτε φύσιγγα R7 ενισχυμένη που κατακρατά επιπλέον τον αμίαντο και μόλυβδο
Εικόνα

Το φίλτρο με την φύσιγγα R2 κάνει 27€
Η φύσιγγα R2 σκέτη κάνει 4,5€
και η φύσιγγα R7 σκέτη κάνει 13€
Οι φύσιγγες αλλάζουν για 4μελή οικογένεια ανά 3-4 μήνες περίπου

Αυτό το φίλτρο προσαρμόζεται κατευθείαν στην βρύση και με τον διακοπτη του επιλέγει κάποιος πότε θα πιει φιλτραρισμένο νερό

Υπάρχουν και άλλες συσκευές που τοποθετούνται πάνω στον πάγκο
Εικόνα
ή κάτω από αυτόν
Εικόνα

Αυτά κατά κανόνα φιλτράρουν καλύτερα, δίνουν νερό σε ξεχωριστό βρυσάκι αλλά όμως το κόστος αγοράς ανεβαίνει ενώ μειώνεται το κόστος χρήσης καθώς η φυσιγγα αλλάζει 1 φορά τον χρόνο

Άβαταρ μέλους
melomakarono
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5236
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2014, 17:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Ναυπάκτου Αιτωλοακαρνανίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από melomakarono » 08 Νοέμ 2016, 11:40

Καλημέρα!!
Εμείς(στη Ναύπακτο ειμαι) χρησιμοποιούμε αυτό http://www.solarage.gr/INSTAPURE/filtrο ... -filtro-r7
Μας το σύστησε ένας φίλος γιατρός που το έχει ψαξει παρα πολύ με τα φίλτρα και κατέληξε ότι είναι πολύ καλό!
Ειναι και οικονομικό..
Βάζουμε πάνω το ανταλλακτικό R7 που ειναι καλύτερο, και χοντρικά θέλει αλλαγή κάθε 3 μήνες περίπου.. Το ανταλλακτικό κοστίζει 12€..
Η εταιρία ειναι στη Χαλκίδα αλλα φυσικά στέλνει παντού :)
Έχει ΟΝΤΩΣ διαφορα ακόμα και στη γεύση του νερού!!!
Και δεν είναι τίποτα τεράστιο, μπαίνει πάνω στη μυτούλα της βρύσης μόνο!!
Αυτά από τη δική μας εμπειρία!!

Άβαταρ μέλους
serdakis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3135
Εγγραφή: 15 Ιουν 2009, 16:28
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από serdakis » 08 Νοέμ 2016, 11:53

Εγω χρησιμοποιω της rainbow waters.Ειναι ενα φιλτρο που μπαινει κατω απο την βρυση, μονο στην κρυα παροχη, γιατι ειναι λενε ειναι λαθος να μπει και στην ζεστη. Το φιλτρο αλλαζει ανα 6 μηνες και εχει 60ευρω αν θυμαμαι καλα. Παντως επειδη το κοβω στην μεση μετα απο καθε αλλαγη, μεσα εχει μαζεψει ιζημα και πολλες φορες πολυ μικρα ρινιδια σαν απο σιδερο.

Άβαταρ μέλους
dalitsa_81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7563
Εγγραφή: 29 Αύγ 2011, 12:24
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από dalitsa_81 » 08 Νοέμ 2016, 11:53

καλημερα!επειδη ανοιξατε το θεμα γνωριζει κανεις για Αθηνα?τι προτεινετε?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
διαθετω PAYPAL και εχω e banking στις τραπεζες εθνικη & Πειραιώς & eurobank
Ταχυδρομείο πηγαίνω 1-2 φορες το μήνα.
Ελενακι 1,85
Οφείλω 0,75 katerinaxaidari

Άβαταρ μέλους
root60
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1418
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 03:35
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: Ανάληψη
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από root60 » 08 Νοέμ 2016, 12:11

Εχουμε το φίλτρο OLYMPUS και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Είναι άνω πάγκου εύκολο στην τοποθετήση και κοστίζει 68 ευρώ μαζί με το ανταλλακτικό. Κάθε χρόνο αλλάζεις ανταλλακτικό που κοστίζει 45 ευρώ.

http://olympusplus.gr/eshop/product-cat ... ountertop/
Εχω internet banking στην Eurobank

xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
74 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από xarelle66 » 08 Νοέμ 2016, 12:45

Γράφω καταρχήν για να πω τη γνώμη μου, αλλά και για να παρακολουθήσω το θέμα, μήπως κατατεθεί κάποια άλλη ενδιαφέρουσα άποψη.

Λοιπόν, από την έρευνα που κάναμε, κρίναμε για την δική μας περίπτωση το όφελος από την χρήση ενός φίλτρου είναι πολύ μικρό. Βέβαια όπως ανέφερθηκε πριν, όλα εξαρτούνται από το τι αναμένει κανείς και το τι θεωρεί καθαρό νερό.

Συγκεκριμένα στην δική μας περίπτωση: Το πρόβλημά μας είναι η πολύ μεγάλη επιβάρυνση των υδάτων της περιοχής από την υπερβολική χρήση φυτοφαρμάκων και λιπασμάτων. Λόγω ότι η περιοχή είναι καθαρά αγροτική, όλοι οι υπόγειοι υδροφόροι ορίζοντες της περιοχής είναι μολυσμένοι. η πόλη των Γιαννιτσών υδροδοτείται επί το πλείστον από γεωτρήσεις που βρίσκονται στην περιοχή του κάμπου των Γιαννιτσών. Μόνο το χειμώνα ένα μέρος της υδροδότησης καλύπτεται από πηγές που βρίσκονται στο όρος Πάικο. Το καλοκαίρι το νερό του Παϊκου δεν επαρκεί, και καταναλώνεται από οικισμούς πριν να φτάσει στα Γιαννιτσά.

Γενικά πιστεύω ότι υπάρχει ένα σχετικά θολό τοπίο σε σχέση με τα φίλτρα νερού και κανένας πωλητής, εκτός σπανίων περιπτώσεων, δεν λέει όλη την αλήθεια, αλλά λέει μόνο αυτά που τον συμφέρουν.

Απ' όσα μπορέσαμε να μάθουμε λοιπόν σχετικά καταλάβαμε ότι υπάρχουν δύο ειδών φίλτρα νερού. α) Του ενεργού άνθρακα και β) Της αντίστροφης όσμωσης.

Αυτά του ενεργού άνθρακα έχουν την δυνατότητα να καθαρίζουν το νερό από το χλώριο και τα βαρέα μέταλλα. Σε αυτά τα στοιχεία αποδεδειγμένα κάνουν καλή δουλειά.
Δεν μπορούν όμως να φιλτράρουν τα φυτοφάρμακα.

Τα φίλτρα αντίστροφης όσμωσης έχουν τη δυνατότητα να φιλτράρουν τα φυτοφάρμακα, όμως εκτός από τα φυτοφάρμακα φιλτράρουν τα πάντα, συμπεριλαμβανομένων και όλων των οφέλειμων συστατικών, ιχνοστοιχείων και μετάλων που περιέχει το φυσικό νερό τα οποία είναι πολύτιμα και απαραίτητα για τον οργανισμό μας. Για τον λόγο αυτό, το νερό που προέρχεται από φίλτρα αντίστροφης όσμωσης έχει πολύ αλλιωμένη γεύση, σε σχέση με το νερό που γνωρίζουμε. Για να εξισορροπήθεί αυτό το απόλυτο φιλτράρισμα τοποθετούνται (χημικές) ταμπλέτες μετά το φίλτρο, που εμπλουτίζει το φιλτραρισμένο νερό με τα πολύτιμα μέταλλα και λοιπά συστατικά που υπάρχουν στο φυσικό νερό.

Θεωρήσαμε χαζό να αγοράσουμε ένα τέτοιο φίλτρο αντίστροφης όσμωσης το οποίο να φιλτράρει τα πάντα και μετά το το ενισχύουμε με χημικά. Από την άλλη, το φίλτρο ενεργού άνθρακα δεν φιλτράρει τα φυτοφάρμακα και ούτε αυτό μας έκανε, οπότε καταλήξαμε να μην αγοράσουμε κανένα φίλτρο. Έτσι αποφασίσαμε, να πηγαίνουμε στο βουνό και να παίρνουμε πεντακάθαρο νεράκι και να κάνουμε και τη βόλτα μας ταυτόχρονα. Τα έξοδα που κάνουμε για την βενζίνη (απόσταση περίπου 15 χιλιόμετρα), αντισταθμίζονται από τα έξοδα για τα ανταλλακτικά του φίλτρου. Γεμίζουμε περίπου 60 γυάλινα μπουκάλια του λίτρου, τα οποία τα φυλάμε σε ψυγείο και μας επαρκούν για περίπου 20 μέρες. Μετά από χρόνια αυτής της διαδικασίας, καταλαβαίνουμε την διαφορά του καθαρού νερού. Υπάρχει μεγάλη διαφορά ακόμη και σε σχέση με τα εμφιαλωμένα νερά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΑΚΙ!
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5564
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013, 17:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από ΜΑΡΑΚΙ! » 08 Νοέμ 2016, 15:55

Καλησπέρα, ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για τις εμπειρίες τις απόψεις και το χρόνο σας.
Μπορώ να πω πως συνέβαλαν στο ...να μπερδευτώ στην επιλογή μου....χαχαχαχα
αστειεύομαι. Θα κατασταλάξω σύντομα :)
Βασικά αυτό με το βουνό μου φαίνεται το καλύτερο θα δω όμως αν
μπορώ να το βάλω σε εφαρμογή.
:thank:
:hapi:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Προτιμώ να στέλνω ομαδικά, αν κάποιος βιάζετε ας με ενημερώσει. Ευχαριστώ.

''Το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δυο το πρόσωπο''



ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
χρωστάω: freemaster- 0.34.

Άβαταρ μέλους
alisa020
Diamond Member
Diamond Member
59 39
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: 19 Ιαν 2013, 11:09
Νομός κατοικίας: Ν. Αρκαδίας
Δήμος - Κοινότητα: Τυρού Αρκαδίας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από alisa020 » 08 Νοέμ 2016, 18:51

Xarelle το νερο της πηγης το εχεις εξετασει ξερεις αν ειναι καθαρο? Τα φυτοφαρμακα δεν κανουν διακρισεις κι αν το νερο της πηγης προερχεται απο την ιδια φλεβα νερου που περνουν και οι γεωτρησεις?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Εκτελω και ζηταω Αμεσες συναλλαγες. Χαιρομαι οταν γνωριζω ευγενικα και τυπικα μελη.

Περιμενω καταθεση απο:
Περιμενω να παραλάβουν:
Χρωσταω 1€ σε zoe2401

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39602
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από polvar » 08 Νοέμ 2016, 19:02

Γενικά το νερο που πίνουμε θα πρέπει να το ελέγχουμε
Υποτίθεται ότι το κάνει για εμάς η εταιρία ύδρευσης και καταλήγει ότι είναι ασφαλές
Όμως το τι θελει ο καθένας να βάζει στον οργανισμό του αποτελεί δική του επιλογή
Εμένα προσωπικά με ενοχλεί πολύ η γεύση του χλωρίου και έτσι δεν μπορώ να πιω από την βρύση
Η επιλογή βουνίσιου νερού είναι ότι καλύτερο μπορεί να κάνει κάποιος αρκεί να είναι σίγουρος ότι δεν πέφτουν τίποτα χημικά υψηλότερα της πηγής και ότι δεν υπάρχει καμιά στάνη η οποία θα μπορούσε να μολύνει το νερό με μικρόβια
Σε κάθε περίπτωση μια ανάλυση του νερού για επιβεβαίωση ότι είναι ασφαλές θεωρείται αναγκαία
Ακόμα και αν το νερό βγαίνει από βουνό ή φίλτρο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”