Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 09 Νοέμ 2016, 01:03

Τελικά είναι τόσα τα επικίνδυνα που μας περιβάλλουν που δεν ξέρουμε από πού να πρωτοφυλαχτούμε :mm:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.


evageliki
Platinum Member
Platinum Member
34 44
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 11:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αργολίδας
Δήμος - Κοινότητα: Άργους Αργολίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από evageliki » 09 Νοέμ 2016, 08:25

Πολυ ενδιαφερουσες ολες οι απαντησεις!

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39421
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από polvar » 09 Νοέμ 2016, 09:24

Το Aqua Vie κάνει απόσταξη και εν συνεχεία εμπλουτισμό με άλατα
Ορισμένα άλατα είναι απολύτως απαραίτητα για την επιβίωση και την ευζωία
Ποιος μπορεί να εγγυηθεί ότι ο εμπλουτισμός μετά το φιλτράρισμα είναι ο ενδεδειγμένος και ότι τα άλατα είναι καθαρά χωρίς προσμίξεις;
ΜΑΡΑΚΙ! έγραψε:Περιοχή Ντεπώ ξέρει κανείς από που υδροδοτείτε ?
Δεν ξέρω από πού υδροδοτείται αλλά στην σελίδα της ΕΥΑΘ http://www.eyath.gr/swift.jsp?CMCCode=06010401&ext μπορείτε να δείτε αρκετές λεπτομέρειες της άντλησης και επεξεργασίας του νερου από την εταιρία ενώ στην σελίδα http://www.eyath.gr/swift.jsp?extLang=&CMCCode=1608 μπορείτε να δείτε πρόσφατες αναλύσεις από δείγματα νερού σε διάφορες περιοχές της Θεσσαλονίκης και άλλες πληροφοριες

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από panteleon1 » 09 Νοέμ 2016, 09:29

παίρνεις κάψουλες εμπλουτισμού αλάτων ένα κάθε μήνα και τα αλλάζεις, το άκουα βίε ενδείκνυνται σε αυτούς που μαζεύουν το βρόχινο νερό και ζούν off grid ή σε αυτούς που παίρνουν ποταμίσιο νερό εκτός ευδάπ
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
73 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από xarelle66 » 09 Νοέμ 2016, 10:33

Πάντως το βρόχινο νερό δεν είναι απαλλαγμένο από μόλυνση. Μάλιστα είναι δεδομένο ότι μεταφέρει όλη την μόλυνση της ατμόσφαιρας στο χώμα, μαζί με βαρέα μέταλλα που προέρχονται πάλι από την επιβάρυνση της ατμόσφαιρας.
Πιθανόν και το απεσταγμένο νερό να μην είναι απαλλαγμένο από τα φυτοφάρμακα. Γιατί αν υπήρχε τέτοια περίπτωση, ίσως θα μπορούσαμε να βράζουμε το νερό πριν το πιούμε. Το βραστό νερό σίγουρα πάντως δεν είναι απαλλαγμένο από τα φυτοφάρμακα. Επίσης νομίζω ότι και το απεσταγμένο νερό δεν είναι απαλλαγμένο από τα βαρέα μέταλλα, οπότε πάλι χρειάζεται φιλτράρισμα με ενεργό άνθρακα για να απαλλαχτεί.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από panteleon1 » 09 Νοέμ 2016, 10:54

κάποιο λάθος έχεις καταλάβει για τη διαδικασία της απόσταξης, το νερό δεν βράζει απλώς, εξατμίζεται και ξανά υγροποιείται απαλλαγμένο απο τα μέταλλα και τα φάρμακα το βράσιμο του νερού απλώς καταστρέφει τα παθογόνα εκτός του άνθραξ
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39421
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από polvar » 09 Νοέμ 2016, 11:45

To αποσταγμένο νερό είναι νερό που έβρασε, εξατμίστηκε και υγροποιήθηκε ξανά. Κατά συνέπεια οποιαδήποτε ουσία ήταν διαλυμένη στο αρχικό νερό και έχει υψηλότερο σημείο βρασμού από τους 100 βαθμούς που βράζει το νερό, απομένει στο αρχικό νερό. Επομένως τα μέταλλα και πολύ περισσότερο τα βαρέα δεν περνάνε στο αποσταγμένο, η αμμωνία όμως, για παράδειγμα, περνάει.

xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
73 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από xarelle66 » 09 Νοέμ 2016, 13:21

panteleon1 έγραψε:κάποιο λάθος έχεις καταλάβει για τη διαδικασία της απόσταξης, το νερό δεν βράζει απλώς, εξατμίζεται και ξανά υγροποιείται απαλλαγμένο απο τα μέταλλα και τα φάρμακα το βράσιμο του νερού απλώς καταστρέφει τα παθογόνα εκτός του άνθραξ
Δεν έκανα κανένα λάθος. καταλαβαίνω την διαφορά μεταξύ βρασμού και απόσταξης. Απλά είπα ότι πιθανόν και το απεσταγμένο νερό να μην είναι απαλλαγμένο από τα φυτοφάρμακα και όπως πολύ σωστά επεσήμανε o polvar, κάποιες επιβλαβείς ουσίες οι οποίες βράζουν μαζί με το νερό, περνάνε και στο απεσταγμένο.

Γενικά πάντως, ούτε αυτό το είδος φίλτρων, εγω προσωπικά τουλάχιστον το θεωρώ ικανοποιητικό, γιατί έχει πολύ σοβαρά μειονεκτήματα όπως π.χ.: Μεγάλο κόστος, υψηλή κατανάλωση ρεύματος, Ελλειπής καθαρισμός του νερού, γιατί δεν μπορεί να απομακρύνει τις πτητικές χημικές ενώσεις, μεγάλος χρόνος αναμονής για να έχεις έτοιμο νερό προς κατανάλωση κτλ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xarelle66 την 09 Νοέμ 2016, 22:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από venybzz » 09 Νοέμ 2016, 22:04

ΜΑΡΑΚΙ! έγραψε::welcome:
Καλημέρα όσοι χρησιμοποιούν φίλτρα νερού, ή έχουν γνώσεις θα μπορούσαν να αφιερώσουν λίγο χρόνο για να μου πουν ποιο είναι καλύτερο αναλογικά με τη τιμή και τη ποιότητα ?...φυσικά όχι κάτι επαγγελματικό. Ευχαριστώ.
Καλησπέρα,

Αν και δεν χρησιμοποιώ κάποιο φίλτρο, θεωρώ πως πρέπει να πας το νερό της βρύσης για χημική ανάλυση. Όταν γίνει η ανάλυση, θα γνωρίζεις ποιο είδος φίλτρου είναι καταλληλότερο και από εκεί πέρα θα αναζητήσεις και εταιρεία.

Φιλικά,
Βενετία
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

Άβαταρ μέλους
katerina eyripidis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 20127
Εγγραφή: 28 Φεβ 2012, 12:38
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τη γνώμη σας για φίλτρο νερού.

Δημοσίευση από katerina eyripidis » 10 Νοέμ 2016, 08:59

καλημερα μαρακι! εμεις εχουμε αυτο που μπαινει στον παγκο επανω, σαν αυτο ακριβως που σου εβαλε φωτο ο polvar το ασπρο αριστερα και ειμαστε παρα πολυ ευχαριστημενοι. το τι μαζευει μεσα στο φιλτρο δεν λεγεται και εχουμε και εξτρα φιλτρο κατω στην αρχικη παροχη....οποτε θα ελεγα να βαλεις ενα φιλτρο να πινετε πιο καθαρο νερακι οπως και να χει!
Eδω ολες οι ενεργες αγγελιες μου

Εχω λογαριασμο σε εθνικη. ΔΕΝ κανω συναντησεις(εκτος αν κριθει απαραιτητο λογω ογκου κτλ)!στελνω με ελτα!

μου χρωστανε0,30 απο ομαδικη:tonia1990,marcor,marialena1992
χρωσταω:alikigr(0,80)
μου χρωστανε:katerina22 (0.40),αποστολια γρεβενα (0.50), Nancy.v(1.50),ΜΕΛΑΓΚΕΛ(0,50),tatis(3.10)
μου χρωστανε ευχαριστω:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”