Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 22 Ιούλ 2017, 00:28

Aspasoula έγραψε:
21 Ιούλ 2017, 23:55
Λάρισα πολλές από τις τροφές που καταναλώνουμε περιεχουν αλάτι.... τυρί, φρυγανιές, ψάρια, μακαρόνια κα... οι ανάγκες του οργανισμού σε αλάτι καλύπτονται όποτε με μια ελάχιστη έξτρα προσθήκη στο καθημερινό μας διαιτολόγιο. Το πολύ αλάτι δεν κάνει καλό σε οποία μορφή και αν το λαμβάνεις...
Ποσό καιρό κανείς διατροφή; εγώ εδώ και 5 μέρες είμαι σε απίστευτα καλή διάθεση και νιώθω πιο ανάλαφρη .... δεν πεινάω καθόλου και σταματάω το φαγητό πρώτου αισθανθώ ότι χόρτασα.
Το δικό μου προγραμμα βέβαια έχει 3 φορές την εβδομάδα πρωτεΐνη και 2 ψάρι γιατί θέλω να χτίσω ταυτόχρονα μυς.Νιώθω πως έχω ατροφήσει από το καθισιό και την ταλαιπωρία της εγκυμοσύνης. Λαχανιάζω εύκολα, κουράζομαι γρήγορα και νιώθω το σώμα μου σαν βαρύδιο που με τραβάει κάτω...
Το πρωτεΐνη έχει και σε άλλες τροφές εκτός από το κρέας,οπότε πχ μπορείς να έχεις στην διατροφή σου μανιτάρια,αυγά κτλ
Έχασα με αυτή την διατροφή 8 κιλά σε 4 μίνες,χωρίς ασκήσεις,διότι έχω καποιο θέμα με το πόδι μου...
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:


Άβαταρ μέλους
trelis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10965
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 03:21
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Μεσσαπίων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από trelis » 22 Ιούλ 2017, 00:49

Πολύ καλό θέμα.να βοηθήσω και γω λίγο.
αποφεύγουμε όσο μπορούμε τις επεξεργασμένες τροφές καθώς επίσης και τις τυποποιημένες όσο μπορούμε.
σχετικά με τις οποίες συνταγές προτείνω πείραγμα σε όποιο βαθμό θέλει η καθεμία και ο καθένας
και πάνω από όλα να μας αρέσει αυτό που κάνουμε αλλιώς θα το βαρεθούμε πολύ σύντομα

:-D






:hapi: :thank: :hapi:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ορθη χρηση, προϋποθετει εγκαιρη γνωση

Για άμεσα μηνύματα έχω viber το 69406*******

ζεις για να τρως ή τρως για να ζεις ;

Άβαταρ μέλους
Aspasoula
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1476
Εγγραφή: 05 Ιουν 2015, 11:46
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Καβάλας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από Aspasoula » 22 Ιούλ 2017, 07:43

Sweet33 συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!!! Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται να έχει ο βελονισμός, αλλά στην Καβάλα που μένω δύσκολο να βρω κάτι τέτοιο... όσο για τα γεύματα στη δουλειά σου... είμαι σίγουρη ότι μόνο διαιτητικά δεν ήταν. Ότι τρως πρέπει να περνάει από τα χεράκια σου επι το πλείστον για να έχεις τον έλεγχο των θερμίδων.
Λαρισα ναι ξέρω για τις πηγές πρωτεϊνών (και τα γάλακτοκομικα είναι καλή πηγή) γενικά έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα τροφή. Έχω βρει εναλλακτικές σχεδόν για τα πάντα. Συγχαρητήρια που έχασες τόσα κιλά σε σχετικά μικρό διάστημα....
Trelis έχεις δίκιο... ότι έδωσε η φύση καλό, τα υπόλοιπα θέλουν προσοχή. Πχ τα σνακς (πατατάκια,γαριδάκια, πιτσινια....) είναι σκουπίδια με όλη την έννοια της λέξης....
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΑΠΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ.
ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ. ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ 3,5€ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 2KG ΚΑΙ 1€ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΙΛΟ
Οι αποστολές γίνονται άμεσα

Εχω ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ALPHA BANK - ΕΘΝΙΚΗ - PAYPAL

www.facebook.com/TobaccoPouch
----------------------------------------------------------------
Από διαχείριση: Ο λογαριασμός αυτός είναι νέος λογαριασμός του μέλους eleana1987 με τον οποίο πήρε 367 φορές και έδωσε 216. Κανονικά θα έπρεπε να αποκλειστεί αλλά για καλή καρδιά τον αφήνουμε. Όμως η ένταξη στις ομάδες περιορισμού θα γίνεται ανάλογα με το άθροισμα των στατιστικών και των δύο λογαριασμών.

Άβαταρ μέλους
klekat
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 6712
Εγγραφή: 20 Μαρ 2013, 13:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από klekat » 22 Ιούλ 2017, 09:13

Αχ, σε νιωθω... Εκεί ειμουν κι εγω περυσι...
Κοριτσι, τα 12 κιλα δεν ειναι τιποτα καλή μου!! Τι να πουν άλλοι που εχουν να χασουν 30 !
Ειναι λογικο να εχεις κιλά που ΄΄κολησαν΄΄ μετα την εγκυμοσυνη, πολλες το εχουμε περάσει.
Και όταν με το καλό θα τα χασεις, θα ειναι θεϊκή η αισθηση!! Και θα αποδειξεις οτι αγαπάς και σέβεσαι τον εαυτο σου.
Βλέποντας τις φωτο, λέω οτι δεν ειναι και τοσο ασχημα όσο μας τα περιγράφεις. Το σωμα σου γρήγορα θα επανελθει τώρα που το πήρες απόφαση.
Καλή αρχή, καλή επιτυχια!

Άβαταρ μέλους
Aspasoula
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1476
Εγγραφή: 05 Ιουν 2015, 11:46
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Καβάλας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από Aspasoula » 22 Ιούλ 2017, 09:32

klekat έγραψε:
22 Ιούλ 2017, 09:13
Αχ, σε νιωθω... Εκεί ειμουν κι εγω περυσι...
Κοριτσι, τα 12 κιλα δεν ειναι τιποτα καλή μου!! Τι να πουν άλλοι που εχουν να χασουν 30 !
Ειναι λογικο να εχεις κιλά που ΄΄κολησαν΄΄ μετα την εγκυμοσυνη, πολλες το εχουμε περάσει.
Και όταν με το καλό θα τα χασεις, θα ειναι θεϊκή η αισθηση!! Και θα αποδειξεις οτι αγαπάς και σέβεσαι τον εαυτο σου.
Βλέποντας τις φωτο, λέω οτι δεν ειναι και τοσο ασχημα όσο μας τα περιγράφεις. Το σωμα σου γρήγορα θα επανελθει τώρα που το πήρες απόφαση.
Καλή αρχή, καλή επιτυχια!
Καταλαβαίνω τι λες... δεν λεω ότι ειναι τραγικό το πρόβλημα, αλλά σίγουρα συνεχίζοντας τη ζωή που κάνω θα καταλήξω να είμαι από τις κοπέλες που έχουν 20 και 30 παραπανίσια κιλά .... εκτός αυτού είμαι αρκετά κοντή και τα 12 κιλά φαίνονται περισσότερο από ότι σε μια πιο ψηλή κοπέλα που έχει τα ίδια περιττά κιλά....
στις φωτογραφίες δεν είναι πολύ εμφανές το πρόβλημα είναι η αλήθεια, αλλά υπάρχει. Δεν έχω τοπικό παχοσ (Με εξαίρεση τα γόνατα), η κατανομή λιπουσ είναι ομοιόμορφη και γίαυτο σε ξεγελάει η εικόνα. Αφού ακόμη κ γω δεν είχα καταλάβει ποσό είχα αλλάξει... έμαθα την πικρή αλήθεια από τα ρούχα μου.... τζιν σορτσάκια που φορούσα φτάνουν μέχρι το γόνατο κ δεν ανεβαίνουν άλλο, άνετα μπλουζάκια είναι πλέον στενά και τζιν το οποίο μου ήταν "σακί" τώρα είναι τσίτα. Πλέον τα ρούχα που μπορώ να φοράω είναι μετρημένα στα δάχτυλα... όποτε ή θα τα χαρίσω όλα για να αγοράσω αλλά σε λαρτζ ή θα αλλάξω το σώμα μου....
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΑΠΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ.
ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ. ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ 3,5€ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 2KG ΚΑΙ 1€ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΙΛΟ
Οι αποστολές γίνονται άμεσα

Εχω ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ALPHA BANK - ΕΘΝΙΚΗ - PAYPAL

www.facebook.com/TobaccoPouch
----------------------------------------------------------------
Από διαχείριση: Ο λογαριασμός αυτός είναι νέος λογαριασμός του μέλους eleana1987 με τον οποίο πήρε 367 φορές και έδωσε 216. Κανονικά θα έπρεπε να αποκλειστεί αλλά για καλή καρδιά τον αφήνουμε. Όμως η ένταξη στις ομάδες περιορισμού θα γίνεται ανάλογα με το άθροισμα των στατιστικών και των δύο λογαριασμών.

Άβαταρ μέλους
sweet33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2338
Εγγραφή: 25 Φεβ 2015, 18:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καματερού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από sweet33 » 22 Ιούλ 2017, 10:56

Καλημέρα Ασπασία! :D
Η κοιλίτσα σου είναι έτσι, επειδή φιλοξενούσε ένα μωράκι 9 μήνες, πώς είναι δυνατόν να παραμείνει πέτρα μετά από τέτοια διαδικασία; Σίγουρα όμως, επειδή είσαι και μικρή, θα ξαναφτιάξεις το σώμα σου σε χρόνο μηδέν, αν για κανά 6 μηνο, κάνεις διατροφή και άσκηση, είναι εύκολο! 1200 θερμίδες (όχι παραπάνω, άκουσέ με!) και 30 λεπτά αεροβική! Σε 6 μήνες, πες μου!
Παλαιότερα, αλλά μικρότερη βέβαια (25) έχασα 12 κιλά σε 4 μήνες με αυτόν τον τρόπο (αλλά αντί αεροβική, έκανα 1 ώρα περπάτημα, 5 φορές την εβδομάδα). Δεν ήταν κιλά εγκυμοσύνης, αλλά καλοπέρασης!
Κάτι ακόμα, αν δεν πιστέψεις στον στόχο σου πολύ θερμά, δεν θα καταφέρεις κάτι! Εγώ φανταζόμουν τον εαυτό μου αδύνατο με σορτσάκια και μπικίνι (τρομάρα μου!) και τελικά τον είδα να γίνεται αυτό που φανταζόμουν! Βελονιστές είναι πολλοί γιατροί, θα βρεις στην Καβάλα με λίγη αναζήτηση στο νετ!
Μην επιτίθεσαι στον εαυτό σου, αγαπήσέ τον! Αγάπα τον άντρα σου και το παιδάκι σου και όλα θα πάνε καλά! :D

Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 23 Ιούλ 2017, 12:17

Μεγάλο αγκάθι :( :(
Πριν γεννήσω ήμουν στα 50 κιλά και έφτανα το πολύ 54.
Μία φορά είχα ξαναβάλει βάρος όταν σταμάτησα το κάπνισμα αλλά τα κατάφερα με δίαιτα και πολύ πολύ περπάτημα
Δυστυχώς έχω από την εγκυμοσύνη γύρω στα 12 κιλά παραπάνω και δεν έχω καταφέρει κάτι.
Τι να πω;Όσο ζω ελπίζω!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

IASO
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2296
Εγγραφή: 17 Φεβ 2014, 14:15
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Κρωπίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από IASO » 23 Ιούλ 2017, 12:56

Η καλυτερη λυση ειναι ο διατροφολογος. Μαζι του εχασα τα 10 κιλα της πρωτης εγκυμοσυνης μεσα σε 2,5 μηνες. Τωρα μετα τη δευτερη εγκυμοσυνη μου μενουν 2 κιλα ακομα για να φτασω στα κιλα που ειχα πριν μεινω πρωτη φορα εγκυος κ αργα ή γρηγορα θα τα καταφερω...καλη επιτυχια!!!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν έχω πολύ χρόνο λόγω δουλειάς και 2 παιδιών.Ζητώ την κατανόηση σας
Μπορώ να εξυπηρετήσω άμεσα στο Κορωπί και κάποιες μέρες στο Κερατσίνι.
Έχω λογαριασμό σε Εθνική Τράπεζα και Πειραιώς.

Χρωστάω: 0,30 σε palmira,kateuro,lizouli86,Dinaki,Euphoria9
Οφειλή από:Giorgoslitsa 0,50
ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

Άβαταρ μέλους
trelis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10965
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 03:21
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Μεσσαπίων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από trelis » 23 Ιούλ 2017, 13:04

Προσωπικά πιστεύω ότι καλό είναι να συμμετέχει όλη η οικογένεια στη σωστή διατροφή και άσκηση σε οποιοδήποτε ποσοστό είτε μικρό είτε μεγάλο το οποίο είτε να αυξάνεται είτε να μένει σταθερό,αρκεί να μη μειώνεται.
να μαθαίνουν οι νεότεροι,να θυμούνται οι παλιότεροι


:-D






:hapi: :thank: :hapi:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ορθη χρηση, προϋποθετει εγκαιρη γνωση

Για άμεσα μηνύματα έχω viber το 69406*******

ζεις για να τρως ή τρως για να ζεις ;

lagos29
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 24 Σεπ 2014, 23:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Βούλας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από lagos29 » 23 Ιούλ 2017, 17:19

Θα σου πρότεινα να πάρεις έναν καλό αποχυμωτή και να βάλεις στη ζωή σου τους χυμούς... Υπάρχει και το site του Σπάρτακου ( spartakus.gr) με πάρα πολλά βίντεο και συμβουλές για υγιεινή διατροφή...
Ένας φίλος μου εχασε έτσι πάνω από 10 κιλά και δεν τα έχει ξαναπάρει... Θα νιώθεις και απίστευτη ευεξία...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”