Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
xeniachr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6740
Εγγραφή: 28 Μάιος 2010, 20:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από xeniachr » 23 Ιούλ 2017, 19:54

Ειμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις - εκμεταλευσου την νεότητα σου

Επίσης, για μενα το κόλπο είναι να θέσεις στόχο ==> την αλλαγή της διατροφή σου και τις συνήθεις σου, και όχι το να χάσεις κιλά (ετσι δεν θα αγχωνεσαι πολύ). Τα κιλά θα φυγουν μόνα τους (είανι το θετικό παρελκόμενο του στόχου που έβαλες )
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Exω PAYPAL - Πειραιως

Λόγω έλλειψης χώρου θα ήθελα να γίνονται γρήγορα οι συναλλαγές μας ! :-D


Άβαταρ μέλους
Aspasoula
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1476
Εγγραφή: 05 Ιουν 2015, 11:46
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Καβάλας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από Aspasoula » 23 Ιούλ 2017, 22:36

Δυστυχως με τα ροφήματα δεν τα πηγαίνω καλά... έχω επαγγελματικό απόχυμωτη και μπλέντερ και κάθονται....
Αν αυτά που καταναλώνω δεν είναι στερεά, δύσκολα τα κατεβάζω.... ένω σαλάτες και φρούτα ολόκληρα μου είναι πολύ πιο εύκολο.... όπως είπε κ η ξένια παραπάνω... ο σκοπός μου είναι να αλλάξουν οι συνήθειες μου για το υπόλοιπο της ζωής μου, όποτε κάποια στιγμή θα φύγουν κ τα κιλά φαντάζομαι....
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΑΠΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ.
ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ. ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ 3,5€ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 2KG ΚΑΙ 1€ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΙΛΟ
Οι αποστολές γίνονται άμεσα

Εχω ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ALPHA BANK - ΕΘΝΙΚΗ - PAYPAL

www.facebook.com/TobaccoPouch
----------------------------------------------------------------
Από διαχείριση: Ο λογαριασμός αυτός είναι νέος λογαριασμός του μέλους eleana1987 με τον οποίο πήρε 367 φορές και έδωσε 216. Κανονικά θα έπρεπε να αποκλειστεί αλλά για καλή καρδιά τον αφήνουμε. Όμως η ένταξη στις ομάδες περιορισμού θα γίνεται ανάλογα με το άθροισμα των στατιστικών και των δύο λογαριασμών.

Άβαταρ μέλους
Lizaki
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5866
Εγγραφή: 07 Μάιος 2014, 16:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Χορτιάτη Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από Lizaki » 24 Ιούλ 2017, 10:58

Καλημέρα με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα.
Πριν πάω διακοπές και χαλάσω τη δίαιτα για 7 μέρες περίπου, (την συνεχίζω πάλι από σημερα)
έκανα 15 μέρες την προσπάθεια να χάσω κάποια κιλά.
Κάπου διάβασα 1000-1300 θερμίδες, εγώ έκανα μέχρι 700-750 θερμίδες την ημέρα, μιλάμε για πείνα όχι αστεία αλλά αισθανόμουν καλά ειδικά με το αποτέλεσμα που ήταν να χάσω 4 κιλά περίπου.
Ήμουν 65 κιλά με 1,71 και πήγα 61 κιλά (στις διακοπές που έτρωγα υπερβολικά πολύ έβαλα 1 κιλό, πάλι καλά).
Άρα τωρα είμαι 62 και θέλω να φτάσω 57 κιλά περίπου. Από εδώ και πέρα αρχίζουν τα δύσκολα.
Ασπασούλα είναι όλα στο μυαλό, στις φωτογραφίες που έβαλες είδα ένα τέλειο σώμα με μοιρασμένα τα κιλά, είσαι πολύ τυχερή γιατί είναι εύκολο αρκεί να το πιστέψεις. Πρέπει να βρεις τρόπους να ξεχαστείς με την πείνα που θα σε πιάνει συγκεκριμένες ώρες, είναι για λίγο μετά θα φεύγει, μετά θα έρχεται πάλι κτλ κτλ ώσπου να έρθει το βράδυ να κοιμηθείς και την άλλη μέρα το πρωι να μην πεινάς καθόλου.

Καθόλου αλάτι, καθόλου τηγανιτά, πολλά λαχανικά, νερόβραστα φαγητα, φρουτα κτλ κτλ.
Για έξτρα βοήθεια: 10 αμύγδαλα ωμά, λίγο λιναρόσπορο, 1 κουταλιά μέλι και τον χυμό από μισό γκρέιπφρουτ την ημέρα.


Ζητάω: Λεξικό Μπαμπινιώτη, παιδική λογοτεχνία

Άβαταρ μέλους
nik_kost
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 06 Απρ 2015, 11:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πετρουπόλεως Αττικής
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από nik_kost » 24 Ιούλ 2017, 23:19

Πριν 11 χρόνια ήμουν αθλήτρια. Είχα μια μηχανή και με χτύπησε ένα αυτοκίνητο πηγαίνοντας για δουλειά. 2 χρόνια στο κρεβάτι.. Από 70 κιλά (λόγο μυϊκής μάζας) έφτασα 100...ηρθε η κατάθλιψη και δεν τα έχασα ποτέ... Πριν ένα χρόνο γεννήθηκε το δεύτερο παιδάκι μου.. Αφού έφτανα στην κάθε εγκυμοσύνη 110 κιλά σκέφτηκα ως εδώ.. Πήγα σε διατροφολόγο αρχές Ιανουαρίου και από τότε ως σήμερα με πολύ δουλειά και πείσμα έχω ήδη χάσει 25 ολόκληρα κιλά. Δεν συζητάμε πως αισθάνομαι. Έχω 5 ακόμα και είμαι οκ γιατί όλα αυτά τα χρόνια ναι μεν παχυνα αλλά δεν έχασα την μυική μου μαζα ευτυχώς και επίσης δεν έχω ιδιαίτερη χαλάρωση μιας και είμαι 32 χρόνων, ούτε μεγάλη ούτε πιτσιρίκα καλή ηλικία να τα χάσω για να μην φτάσουν όλα τα κρεατικα μου στα γόνατα!! Το έκανα πρώτα για τα παιδιά μου (ήθελα να είναι όμορφη η μαμά) μετά για τον άντρα μου (ήθελα να δει πως ήταν στην πραγματικότητα η γυναίκα που παντρεύτηκε) και τέλος για τα χειρουργημενα (πολλές φορές) πόδια μου.. Μου βγήκε σε καλό γιατί τον Οκτώβριο μπαίνω πάλι χειρουργείο και με 30 ως τότε κιλά λιγότερα σίγουρα θα αναρρώσω ευκολότερα! Καλή συνέχεια καλή υπομονή σε όσους προσπαθούν! Και όσοι το σκέφτονται ας κάνουν το βήμα! Είναι ωραία η ζωή με τα φυσιολογικα κιλά γιατί μαζί με αυτό είναι η ψυχολογία και η αυτοπεποίθηση στα ύψη!!
ΣΥΝΉΘΩΣ ΖΗΤΆΩ ΠΑΠΟΎΤΣΙΑ, ΡΟΎΧΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΊΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΆ ΜΟΥ ΛΌΓΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΝΑ ΚΑΛΥΨΏ ΑΥΤΈΣ ΤΙΣ ΑΝΆΓΚΕΣ

Άβαταρ μέλους
Aspasoula
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1476
Εγγραφή: 05 Ιουν 2015, 11:46
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Καβάλας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από Aspasoula » 25 Ιούλ 2017, 08:18

Nik_kost έχω πάθει πλάκα!!!!! Συγχαρητήρια για τη δύναμη σου βρε κορίτσι μου! Και δε μιλάω μόνο για τα κιλά...
δυστυχως το μεγαλύτερο πρόβλημα στο κόσμο για τον καθένα είναι ....το δικό του. Βλέποντας τη δίκη σου περίπτωση, το δικό μου "θεματάκι" δεν είναι τίποτα. Σου εύχομαι να φτάσεις σύντομα στο στόχο σου. Τα παιδάκια σου πάντως θα είναι περήφανα για τη μαμά τους έτσι κ αλλιώς!!!!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΑΠΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ.
ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ. ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ 3,5€ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 2KG ΚΑΙ 1€ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΙΛΟ
Οι αποστολές γίνονται άμεσα

Εχω ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ALPHA BANK - ΕΘΝΙΚΗ - PAYPAL

www.facebook.com/TobaccoPouch
----------------------------------------------------------------
Από διαχείριση: Ο λογαριασμός αυτός είναι νέος λογαριασμός του μέλους eleana1987 με τον οποίο πήρε 367 φορές και έδωσε 216. Κανονικά θα έπρεπε να αποκλειστεί αλλά για καλή καρδιά τον αφήνουμε. Όμως η ένταξη στις ομάδες περιορισμού θα γίνεται ανάλογα με το άθροισμα των στατιστικών και των δύο λογαριασμών.

Άβαταρ μέλους
nik_kost
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 06 Απρ 2015, 11:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πετρουπόλεως Αττικής
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από nik_kost » 25 Ιούλ 2017, 13:47

Aspasoula έγραψε:
25 Ιούλ 2017, 08:18
Nik_kost έχω πάθει πλάκα!!!!! Συγχαρητήρια για τη δύναμη σου βρε κορίτσι μου! Και δε μιλάω μόνο για τα κιλά...
δυστυχως το μεγαλύτερο πρόβλημα στο κόσμο για τον καθένα είναι ....το δικό του. Βλέποντας τη δίκη σου περίπτωση, το δικό μου "θεματάκι" δεν είναι τίποτα. Σου εύχομαι να φτάσεις σύντομα στο στόχο σου. Τα παιδάκια σου πάντως θα είναι περήφανα για τη μαμά τους έτσι κ αλλιώς!!!!
Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!!! Εύχομαι όλοι να φτάνουμε τους στόχους μας σε όποια κατηγορία και αν είναι ο κάθε στόχος και να είμαστε περήφανοι για αυτό που κάναμε και να νοιώθουν και οι άλλοι το ίδιο για εμας! Γιατί είναι όπως το είπες ο καθένας βλέπει το πρόβλημα του σαν το μεγαλύτερο.. Και ίσως αυτό δεν είναι πάντα κακό.. Αν σκεφτείς ότι αν λέγαμε : υπάρχουν και χειρότερα, τότε ίσως τα παρατουσαμε..
ΣΥΝΉΘΩΣ ΖΗΤΆΩ ΠΑΠΟΎΤΣΙΑ, ΡΟΎΧΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΊΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΆ ΜΟΥ ΛΌΓΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΝΑ ΚΑΛΥΨΏ ΑΥΤΈΣ ΤΙΣ ΑΝΆΓΚΕΣ

Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 25 Ιούλ 2017, 20:59

Παίζει ρόλο εκτός από την εγκυμοσύνη και η αλλαγή στον τρόπο ζωής.
Προσωπικά η δική μου ζωή άλλαξε σε όλα.Εννοείται είμαι ευγνώμων που έχω την κορούλα μου💜💜💜
Πολλές φορές όμως μου φαίνεται ότι ο ορίζοντας κλείνει μέσα στους τέσσερις τοίχους του σπιτιού, γεγονός που μου τη δίνει αφάνταστα. :mrgreen:
Με δυο λόγια πιστεύω ότι σε πολλές περιπτώσεις η κακή διατροφή και έλλειψη άσκησης μπορεί να οφείλεται σε άλλα αίτια
Τουλάχιστον έτσι πιστεύω για την περίπτωσή μου. Άλλωστε δεν είχα στο παρελθόν τάση για αύξηση του βάρους.Και για το σόϊ μου είμαι το μαύρο πρόβατο της οικογένειας :yikes: :yikes: μιας και δεν υπάρχει κανένα περιστατικό παχυσαρκίας και όλοι προσέχουν τη διατροφή τους
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

Άβαταρ μέλους
Aspasoula
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1476
Εγγραφή: 05 Ιουν 2015, 11:46
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Καβάλας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από Aspasoula » 25 Ιούλ 2017, 21:40

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ έγραψε:
25 Ιούλ 2017, 20:59
Παίζει ρόλο εκτός από την εγκυμοσύνη και η αλλαγή στον τρόπο ζωής.
Προσωπικά η δική μου ζωή άλλαξε σε όλα.Εννοείται είμαι ευγνώμων που έχω την κορούλα μου💜💜💜
Πολλές φορές όμως μου φαίνεται ότι ο ορίζοντας κλείνει μέσα στους τέσσερις τοίχους του σπιτιού, γεγονός που μου τη δίνει αφάνταστα. :mrgreen:
Με δυο λόγια πιστεύω ότι σε πολλές περιπτώσεις η κακή διατροφή και έλλειψη άσκησης μπορεί να οφείλεται σε άλλα αίτια
Τουλάχιστον έτσι πιστεύω για την περίπτωσή μου. Άλλωστε δεν είχα στο παρελθόν τάση για αύξηση του βάρους.Και για το σόϊ μου είμαι το μαύρο πρόβατο της οικογένειας :yikes: :yikes: μιας και δεν υπάρχει κανένα περιστατικό παχυσαρκίας και όλοι προσέχουν τη διατροφή τους

Ξανθιππη μου όλα στο μυαλό είναι.... αν υπάρχει θέληση όλα γίνονται. Ότι και να σου πω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος δεν έχει καμία σημασία... πρέπει να έχεις κατασταλάξει μέσα σου ότι θες να πετύχεις ένα στόχο και ότι θα κανείς ότι περνάει απ το χέρι σου για να το πετύχεις... και πάνω απ´ολα να το κανείς για σένα κ όχι για το τι σκέφτονται οι άλλοι.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΑΠΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ.
ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ. ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ 3,5€ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 2KG ΚΑΙ 1€ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΙΛΟ
Οι αποστολές γίνονται άμεσα

Εχω ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ALPHA BANK - ΕΘΝΙΚΗ - PAYPAL

www.facebook.com/TobaccoPouch
----------------------------------------------------------------
Από διαχείριση: Ο λογαριασμός αυτός είναι νέος λογαριασμός του μέλους eleana1987 με τον οποίο πήρε 367 φορές και έδωσε 216. Κανονικά θα έπρεπε να αποκλειστεί αλλά για καλή καρδιά τον αφήνουμε. Όμως η ένταξη στις ομάδες περιορισμού θα γίνεται ανάλογα με το άθροισμα των στατιστικών και των δύο λογαριασμών.

Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 27 Ιούλ 2017, 20:02

Aspasoula μου, εννοείται πως ό,τι κάνουμε, το κάνουμε για τον εαυτό μας πρώτα από όλα
Ότι είμαι το μαύρο πρόβατο το λέω χιουμοριστικά.Πολύ περισσότερα άκουσα όταν ήμουν λεπτή!!θα με πάρει ο αέρας και τέτοια πολλά!!!
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η κακή διατροφή,η βουλιμία όπως και το αντίθετο η ανορεξία πολλές φορές οφείλονται σε άλλα αίτια.
Για μια γυναίκα το να μείνει στο σπίτι πιστεύω είναι λίγο αρνητικός παράγοντας.από δωμάτιο σε δωμάτιο,στο νεροχύτη, στις κατσαρόλες.... :yikes: :yikes: πλυντήριο, σίδερο και φτου κι απ την αρχή :yikes:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

Μανθη
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4601
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2014, 16:02
Νομός κατοικίας: Ν. Κεφαλληνίας
Δήμος - Κοινότητα: Αργοστολίου Κεφαλληνίας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από Μανθη » 27 Ιούλ 2017, 20:42

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2017, 20:02
Aspasoula μου, εννοείται πως ό,τι κάνουμε, το κάνουμε για τον εαυτό μας πρώτα από όλα
Ότι είμαι το μαύρο πρόβατο το λέω χιουμοριστικά.Πολύ περισσότερα άκουσα όταν ήμουν λεπτή!!θα με πάρει ο αέρας και τέτοια πολλά!!!
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η κακή διατροφή,η βουλιμία όπως και το αντίθετο η ανορεξία πολλές φορές οφείλονται σε άλλα αίτια.
Για μια γυναίκα το να μείνει στο σπίτι πιστεύω είναι λίγο αρνητικός παράγοντας.από δωμάτιο σε δωμάτιο,στο νεροχύτη, στις κατσαρόλες.... :yikes: :yikes: πλυντήριο, σίδερο και φτου κι απ την αρχή :yikes:
Για χάσιμο κιλων το μονο που πρέπει να κάνουμε είναι να εμπιστευτουμε ενα σωστο διατροφολογο. Μονοι μας δυσκολα έχουμε αποτέλεσμα κακα τα ψέματα οσο και να το προσπαθουμε ειδικά αν τεμπελιαζουμε και δεν έχουμε ελευθερο χρονο . Έχω ξεκινήσει και παω σε μια πολυ καλη διατροφολογο στην Κεφαλονια που την εμπιστεύομαι, μου βαζει 6 γεύματα την ημέρα μικρα δεν πειναω καθόλου και το σημαντικοτερο δεν νιωθω οτι κανω διαιτα αφού δεν ακολουθω γραμμάρια κλπ και οτι εχει να κανει με πρωτεινη τρωω οσο θέλω. Απο 12 μαιου εως 26 ιουνιου εχασα 6 κιλα. Απο εκει και μετά τα κάνω μονη μου με μικρές αλλαγές και η ζυγαριά δεν κατεβαίνει. ...αυτο που καταλαβα είναι οτι τα αποτελέσματα έρχονται μονο με τους σωστους συνδυασμους απο ειδικο αλλά και με τον έλεγχο του (2 φορες τον μηνα π.χ.) ετσι δεν ξεφεύγουμε απο τον στοχο μας αφου βρισκομαστε υπο την επιτηρηση του . Πολύ σωστα τα κιλα πρέπει να χάνονται σιγα σιγα δεν πρέπει να βιαζόμαστε ούτε να απαγοητευομαστε. Εμένα μου είπε και με μισο κιλο την εβδομάδα να χανω είναι πολύ ευχαριστημενη γιατί ετσι δεν πρόκειται να τα παρω πίσω δίπλα και τριδιπλα! ! Λογω καλοκαιριού ψιλοσταματησα τωρα αλλά θα ξαναπάω για να χασω αλλά 10 κιλα.
Το γενικο μου προγραμμα περιλαμβάνει
Το πρωί 2 φρυγ.με βούτυρο και μελι και ενα ποτήρι γάλα
Δεκατιανο φρουτο
Στις 4 φρουτο
Στις 7 , 10 αμύγδαλα είναι τελεια για απωλεια κοιλιακου λιπους
Βραδυνο γιαουρτι με μελι και 5 καρυδια
Μεσημεριανό : 4 φορές την εβδομάδα ψητο μπιφτέκια ...κοτοπουλο ..κλπ
2 φορες λαδερα
1 ψαρι
Συνοδευομενο το μεσημεριανο με σαλατα ή χορτα , 1 φέτα ψωμί και 2 κουτ.ωμο λάδι .

Ομελετα με ασπράδια αυγων είναι πολυ καλή λυση επίσης καθως και αραβικη πιτα με τυρι μιλνερ ειναι γευστικοτατη !! Για μεσημέρι ή βραδυ.


Ο καθε οργανισμός θέλει διαφορετικη διατροφη ανάλογα με τις αναγκες του καθενος.
Και ο σωστός διατροφολογος πρεπει να εχει εικονα προσφατων εξετασεων αιματος και γενικων διατροφικων συνηθειων ..ωρα που τρωμε..τι τρωμε...κλπ. .

Ελπίζω να βοήθησα καποιες κοπέλες που αγχώνονται πως θα χασουν τα περιττα κιλα. Με εναν ειδικο ολα είναι παιχνιδάκι καλύτερα να δίνουμε 10 -20 ευρω για την υγεια μας παρα σε σουβλακια..ή σε μεγαλυτερα νουμερα ρουχων....

Και αφού φτάσουμε στο στόχο μας μπορούμε μονοι μας να διατηρησουμε το βαρος μας πλέον αφού θα μας έχει γίνει και τροπος ζωης πια .

Καλη τυχη σε ολες !! :-) :-)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”