Ζητάω πληροφορίες για αγορά στρώματος κατακλίσεων

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Ζητάω πληροφορίες για αγορά στρώματος κατακλίσεων

Δημοσίευση από polvar » 22 Νοέμ 2016, 18:00

Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες αν ξέρει για το τι να προσέξω στην αγορά του νέου στρώματος κατακλίσεων;


xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
73 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω πληροφοριες για αγορά στρώματος κατακλίσεων

Δημοσίευση από xarelle66 » 23 Νοέμ 2016, 23:22

Μπορώ να σας δώσω αρκετές πληροφορίες λόγω ανάλογης εμπειρίας.

Τα στρώματα κατακλύσεων τα χορηγεί ο ΕΟΠΥΥ κάθε ένα έτος, ενώ τον μηχανισμό κάθε τρία χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι τα στρώματα που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην ελληνική αγορά, σκάζουν πολύ εύκολα. Δυστυχώς απ' όσο γνωρίζουμε ένας τύπος στρώματος κυκλοφορεί ευραίως και είναι αυτός:
Εικόνα
Κοστίζει περίπου 40€ και αν δεν κάνω λάθος ο ΕΟΠΠΥ δίνει τα 30. Ο μηχανισμός είναι πιο ακριβός, γύρω στα 100€, δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα δίνει ο ΕΟΠΥΥ.
Υπάρχουν και καλύτερα στρώματα, αλλά είναι αρκετά ακριβότερα. Συγκεκριμένα στα νοσοκομεία έχω δει πολύ καλύτερα στρώματα που δεν σκάζουν με τίποτα.
Όσο κι αν έψαξα όμως στην αγορά δεν μπόρεσα να βρώ κάτι παρόμοιο με του νοσοκομείου. Πιθανόν να τα αγόρασαν με κάποιο διαγωνισμό μαζικά.
Συνήθως το στρώμα σκάζει όταν σηκώνουμε τον κατάκοιτο στην άκρη του κρεβατιού. Γιαυτό το λόγο καλό είναι, πριν τον σηκώσουμε να σβήνουμε το μηχανισμό και να ξεφουσκώνουμε το στρώμα, βγάζοντας τα σωληνάκια που τον συνδέουν στον μηχανισμό. Πολλές φορές ανοίγει μια μικρή τρυπούλα σε κάποιο σημείο που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε ότι υπάρχει, ούτε να την εντοπίσουμε εύκολα. Μαζί με το στρώμα δίνουν μια κόλλα και μικρά κομμάτια από το ίδιο πλαστικό για επιδιόρθωση. Η επιδιόρθωση είναι πανεύκολη μεν, αλλά... η κόλλα είναι πολύ μικρή και τελειώνει αμέσως, όπως και τα πλαστικά για το κόλλημα. Ευτυχώς όμως υπάρχει στην αγορά μια κόλλα που κάνει τέλεια δουλειά:
Εικόνα
Σε κάθε περίπτωση όμως για να επιτευχθεί καλό κόλλημα θα πρέπει το στρώμα να μείνει ξεφούσκωτο για αρκετές ώρες. Νομίζω ότι η κόλλα λέει ότι η τέλεια συγκόλληση επιτυγχάνεται μετά από 24 ώρες. Από την εμπειρία μου όμως με 6-8 ώρες δεν υπάρχει πρόβλημα.


Τα περισσότερα καταστήματα που πουλούν τέτοια είδη, δέχονται να κάνετε την αγορά, να τα πληρώσετε και αφού το γράψει ο γιατρός να σας δώσει εκ των υστέρων την απόδειξη και τα λοιπά δικαιολογητικά που χρειάζονται για να τα εισπράξετε από τον ΕΟΠΥΥ.

Αν πάρετε το στρώμα που σας προτείνει το μέλος στο viewtopic.php?f=212&t=155042, νομίζω ότι θα το επισκευάσετε εύκολα και δεν θα έχετε πρόβλημα. Όσο για τον μηχανισμό, στο ένα έτος δεν έχει πρόβλημα συνήθως. Μετά τα δύο έτη αρχίζει να μην αποδίδει αρκετά. Όμως ακόμη και αυτός επισκευάζεται εύκολα αν έχετε λίγες γνώσεις. Εμείς έχουμε τον μηχανισμό στον 4ο χρόνο (μετά από μία μικρή επισκευή) και λειτουργεί άψογα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω πληροφοριες για αγορά στρώματος κατακλίσεων

Δημοσίευση από polvar » 26 Νοέμ 2016, 12:02

ευχαριστώ πολύ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”