Εμπειρίες με ψυχολόγους/ψυχαναλυτές.

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Daffodil
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
60 30
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 17 Ιουν 2017, 20:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Εμπειρίες με ψυχολόγους/ψυχαναλυτές.

Δημοσίευση από Daffodil » 12 Μαρ 2021, 23:51

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ξεκινήσω συνεδρίες με ψυχολόγο ή ψυχαναλυτή (δεν γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους), αλλά δεν ξέρω πώς μπορώ να αξιολογήσω αν κάποιος είναι αντικειμενικά καταρτισμένος και/ή αν κάνει για εμένα προσωπικά. Μέχρι τώρα έχω πάει σε δύο ψυχολόγους και σταμάτησα γιατί κάπως αισθανόμουν ότι δεν έχω καλή σχέση μαζί τους ή δεν με βοηθάνε ιδιαίτερα. Στην πρώτη που πήγα που ήταν της συμπεριφοριακής προσέγγισης της παρουσίασα ένα μεγάλο μου πρόβλημα κι εκείνη δεν το πήρε στα σοβαρά. Και δεν ήταν πως έγινε μόνο μια φορά αυτό, γιατί αρκετές φορές ξεκίνησα να της μιλάω για το πρόβλημα μου, αλλά πάντα η αντιμετώπιση ήταν να μην με ανησυχεί και πως θα το αντιμετωπίσω όταν είμαι έτοιμη, αλλά η προσέγγιση αυτή δεν ήταν καλή για εμένα, καθώς το πρόβλημα αυτό με δυσκόλευε καθημερινά και είχε απτά αποτελέσματα στην καθημερινότητά μου. Η δεύτερη που πήγα πρέπει να ομολογήσω πως ξεκίνησα να μην την πολυσυμπαθώ από την αρχή των συνεδριών μας λόγω μιας παρεξήγησης σχετική με την ώρα/τοποθεσία της πρώτης μας συνεδρίας. Όχι και πολύ σημαντική η παρεξήγηση, αλλά παρ'όλα αυτά είχα μια άμυνα απέναντι της πριν καλά καλά ξεκινήσουμε τη δουλειά μας. Άλλα φυσικά δεν ήταν αυτός ο λόγος που τη διέκοψα. Ο λόγος ήταν πως μιλώντας σε αυτή για τα προβλήματά μου και μιλώντας στο σύντροφό μου για τα ίδια θέματα παρατηρούσα πως περισσότερο με ωφελούσε και με έβαζε σε διαδικασία σκέψης/αξιολόγησης η συζήτηση με τον σύντροφό μου παρά αυτή με την ψυχολόγο μου, οπότε κατέληξα ότι αυτή δεν μου προσφέρει και κάτι ουσιαστικό για να την πληρώνω 50 ευρώ τη συνεδρία. Έτσι, θα ήθελα να βρω κάποιον καινούριο. Με κουράζει η διαδικασία του να ξανααρχίσω να γνωρίζομαι από την αρχή με κάποιον, αλλά θα ήθελα να βρω κάποιον που να με "πετάει στα δύσκολα", να μου φυτεύει σπόρους σκέψεις στο μυαλό μου ώστε να αμφισβητώ τους τρόπους με τους οποίους σκέφτομαι και λειτουργώ και είναι επιζήμιοι για εμένα και να με βοηθάει να γίνω καλύτερη.
Έχει κανείς από εσάς μια εμπειρία με κάποιον ψυχολόγο/ψυχαναλυτή που θα ήθελε να μοιραστεί; Έχει νιώσει ότι έχει λάβει ουσιαστική βοήθεια από κάποιον επιστήμονα; Έχει κάποιο τρόπο να αξιολογήσει κατά πόσο ένας ψυχολόγος/ψυχαναλυτής είναι καλός για εκείνον; Ακόμα, έχει να συστήσει κάποιον; Αυτό το τελευταίο δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί διαφήμιση και ως εκ τούτου να απαγορέυεται από τους κανονισμούς του xariseto. Οποιαδήποτε συνεισφορά θα ήταν καλοδεχούμενη :please:
Ευχαριστώ προκαταβολλικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση χέρι χέρι Αγία Βαρβάρα / Πειραιά, ή ταχυδρομείο.
Έχω Paypal και λογαριασμό Eurobank, HSBC και Πειραιώς.
Το μέλος piano123 είναι η μητέρα μου.

Ψάχνω περιοδικά Witch από το τεύχος #55 και έπειτα, εκτός των τευχών 57, 58, 59, 62, 63, 68,70, 73, 74, 84, 87. Δείτε τις αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
mariamat
Diamond Member
Diamond Member
34 30
Δημοσιεύσεις: 600
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2009, 14:54
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Εμπειρίες με ψυχολόγους/ψυχαναλυτές.

Δημοσίευση από mariamat » 13 Μαρ 2021, 22:13

Γεια σου Daffodil,

Αρχικά να σου πω συγχαρητήρια που ψάχνεις ενεργά να βελτιώσεις την ποιότητα ζωής σου και αντιμετωπίζεις κατά πρόσωπο τις δυσκολίες αντί να τα παρατάς. Το θεωρώ πολύ σημαντικό βήμα να ψάχνεις ψυχολόγο (ούτε εγώ ξέρω την διαφορά με τον ψυχαναλυτή :D ). Θεωρώ το μόνο που μπορεί να βοηθήσει σε τέτοιες καταστάσεις είναι ο ψυχολόγος και συμπληρωματικά οι καλοί φίλοι.

Η δική μου εμπειρία: Όταν ένιωσα ότι πρέπει να μιλήσω σε ψυχολόγο, τηλεφώνησα στον ψυχολόγο του Πανεπιστημίου μου, που είναι δωρεάν. (Υπάρχει περίπτωση να βρίσκεται κοντά σου κάποια υπηρεσία με δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη; Δήμος, Πανεπιστήμιο ή κάτι άλλο? ).
Μου είπε κι εμένα να αφήσω ένα θέμα για αργότερα (που τότε νόμιζα ότι είναι το πιο σημαντικό! ) και "να τα πάρουμε ένα-ένα" όπως ακριβώς μου είχε πει. Τελικά όντως, άλλο ήταν το θέμα που με πίεζε στην πραγματικότητα και άλλο αυτό που νόμιζα. Πιάσαμε αυτό που μου είπε και με έκανε να δω μία άλλη οπτική του θέματος (πιο συγκεκριμένα: Εγώ είχα τύψεις για κάτι που νόμιζα ότι φταίω, η ψυχολόγος μου έκανε κάποιες ερωτήσεις και μετά με έκανε να δω ότι δεν έφταιγα, και έτσι σταμάτησα τουλάχιστον να κατηγορώ εμένα).
Τελικά, όταν λύσαμε αυτό το θέμα που μου είπε να πιάσουμε πρώτο, λύθηκε πιο εύκολα και το δεύτερο (ας πούμε απο μόνο του). Βέβαια δεν είχε λυθεί μόνο του, απλά εγώ έβλεπα πλέον αλλιώς την κατάσταση και απλά την ξεπέρασα πανεύκολα.

Επίσης προτείνω οπωσδήποτε να διαβάσεις βιβλία αυτοβελτίωσης γενικά και ειδικά αν υπάρχουν για το θέμα που σε απασχολεί. Ακόμα και όταν το λύσεις (γενικά πάντα και όλοι πρέπει να διαβάζουμε βιβλία αυτοβελτίωσης, τι καλύτερο από το να βελτιώνουμε τον εαυτό και την ζωή μας? )

Κάτι τελευταίο: Θεωρώ ότι δεν υπάρχουν καλοί και κακοί ψυχολόγοι απλά ίσως αυτοί που ταιριάζουν σε εμάς ή όχι.

Με αγάπη :poze:

Άβαταρ μέλους
Daffodil
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
60 30
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 17 Ιουν 2017, 20:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Εμπειρίες με ψυχολόγους/ψυχαναλυτές.

Δημοσίευση από Daffodil » 17 Μαρ 2021, 16:46

Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση σας και για την εμπειρία που μοιραστήκατε.
Τελευταία πράγματι διαβάζω βιβλία αυτοβελτίωσης. Για όποιον ενδιαφέρεται, ένα καλό που διάβασα ήταν το "ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΣΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ' του Ψυχολόγου Γεώργου Πιντέρη. 8-)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση χέρι χέρι Αγία Βαρβάρα / Πειραιά, ή ταχυδρομείο.
Έχω Paypal και λογαριασμό Eurobank, HSBC και Πειραιώς.
Το μέλος piano123 είναι η μητέρα μου.

Ψάχνω περιοδικά Witch από το τεύχος #55 και έπειτα, εκτός των τευχών 57, 58, 59, 62, 63, 68,70, 73, 74, 84, 87. Δείτε τις αγγελίες μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”