Ερώτηση για απορροφήσιμα ράμματα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
ThomasEngine
new member
new member
Νομός κατοικίας: Ν. Αργολίδας
Δήμος - Κοινότητα: Aβδήρων Ξάνθης
Φύλο: Κορίτσι
Επικοινωνία:

Ερώτηση για απορροφήσιμα ράμματα

Δημοσίευση από ThomasEngine » 03 Μάιος 2021, 13:12

Ερώτηση για τους χειρουργικούς συναδέλφους μου και άλλους με εμπειρία στη διαχείριση των δακρύων:

Συνήθως προτιμώ τα απορροφήσιμα ράμματα (εάν απαιτείται ράψιμο) για επισκευή λακ στα πολύ μικρά ή πολύ ηλικιωμένα / άτομα με ειδικές ανάγκες, δεδομένου ότι μπορεί να είναι τραυματικό ή πρακτικό να επιστρέψουμε για την απομάκρυνση ραμμάτων, το οποίο συχνά υπερτερεί της ελάχιστης βελτίωσης του καλλυντικού αποτελέσματος. Ωστόσο, τα μόνα απορροφήσιμα ράμματα που είναι αποθηκευμένα στα EDs που ασκώ αυτήν τη στιγμή είναι το χρωμικό έντερο και το βισρυλ. Στο παρελθόν, έχω χρησιμοποιήσει απλό έντερο ή ραπιδικό βιτρίλιο για απορροφήσιμο κλείσιμο του δέρματος και οι οδηγίες για την απόρριψη θα ήταν «εάν τα ράμματα παραμένουν ορατά μετά από 10 ημέρες, μπορείτε να τα διαλύσετε απαλά με υπεροξείδιο του υδρογόνου ή να τα κόψετε κοντά στο δέρμα και να τα αφήσετε συνεχίζουν να διαλύονται μόνες τους »μαζί με άλλες οδηγίες φροντίδας τραυμάτων. Θα μπορούσε η ίδια στρατηγική να λειτουργήσει με το χρωματικό; Έχω χρησιμοποιήσει μόνο χρωμικά για επισκευές βλεννογόνων. Και για το vicryl, φαίνεται ότι θα διαρκούσε πάρα πολύ και θα είχε υψηλότερο κίνδυνο υποβέλτιστης κοσμίας. Πιθανώς περιορίζεται σε θαμμένα υποδόρια ράμματα με βισρυλ, όχι; Καμία ιδέα; Ή ίσως είναι καλύτερο να κολλήσετε μόνο με νάιλον / προλένιο για το κλείσιμο του δέρματος σε αυτά τα ED δυσφορία;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”