Νόμος για απαγόρευση καπνίσματος σε εσωτερικούς χώρους

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
s-stratos
VIP Member
VIP Member
23 34
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: 14 Απρ 2009, 08:43
Νομός κατοικίας: Ν. Ροδόπης
Δήμος - Κοινότητα: Κάτω Ολύμπου Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Απαγόρευση καπνίσματος στην Θεσσαλονικη.

Δημοσίευση από s-stratos » 01 Ιούλ 2009, 21:40

PALIATZIS έγραψε:............. Ε οχι δεν θα συμμετεχω σ αυτου του ειδους την κομπινα της ΝΔ και θα καπνιζω οπου γουσταρω.
Δεν είναι της ΝΔ φίλε μου ο νόμος. Κοίτα μακρύτερα. :wink: Της Ε.Ε. ειναι. Και το πασοκ να ηταν κυβέρνηση , απο πίσω τους θα έτρεχε και αυτό... :lol:
Η απαγόρευση του καπνίσματος ειναι το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει η κυβέρνηση. Αντι να κοιτάξει το θέμα του Ασωπού , την μολυνση του Κηφισού , τα σχολικά κτιρια που ακόμα εχουν αμίαντο στα υλικά κατασκευής , τα παράνομα λατομεία, τις καταπατήσεις δασών και τόσα άλλα.... τρέχει να εφαρμόσει την κοινοτική οδηγια για το κάπνισμα για να μην πληρωσει πρόστιμα (που εμεις θα τα πληρώναμε ετσι και αλλιώς!!!!). Κάθε 1-2 εβδομάδες σκάει και μια "οικολογική" βόμβα στην Ελλαδα μας..... ΕΛΕΟΣ
"...Vainly I had sought to borrow
From my books surcease of sorrow..."

Στις αγγελίες μου θα προτιμηθούν τα άτομα που μπορούν να παραλαμβάνουν με την υπηρεσία courier του xariseto (μονο με 3.5 ευρω τα 4 κιλά !!). Πληροφορίες ΕΔΩ

Οτιδήποτε δεν συμφωνεί με τους ΚΑΝΟΝΕΣ ή επηρεάζει την ψυχική μου υγεία θα τροποποιείται κατάλληλα... :D

Εχουν σταλεί γραμματόσημα στους χρήστες : ThanasisK
Περιμένω παραλλαβη μεσω κουριερ απο :


Άβαταρ μέλους
boudas4622
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 11 Απρ 2008, 00:46
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Κ.Τουμπα Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Απαγόρευση καπνίσματος στην Θεσσαλονικη.

Δημοσίευση από boudas4622 » 01 Ιούλ 2009, 23:30

Πρωτα απ`ολα το καπνισμα απαγορευεται απο το 2002
σε όλα τα κτίρια όπου στεγάζονται Γραφεία Δημοσίων Υπηρεσιών,
σε όλες τις μονάδες παροχής Υπηρεσιών Υγείας,
σε όλους τους χώρους που παρέχεται εκπαίδευση,
στα μέσα μαζικής μεταφοράς,
σε όλα τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος,με εξαίρεση τα αμιγή καταστήματα Μπαρ και Παραδοσιακά Καφενεία,και τα Κέντρα Διασκεδάσεως.
http://www.nonsmokersclub.com/content/view/1/2/
Οποτε δεν μιλαμε γι`αυτα τα μερη.

Από πότε απαγορεύεται το κάπνισμα σε δημόσια γραφεία;
Μαντεψτε...


Απο τις 31 Ιουλίου του …1856!!!
http://efhbos.wordpress.com/2009/07/01/ ... ng_amalia/

Ας μιλησουμε λιγο με αριθμους:

Το 41,7% του συνολικού πληθυσμού ηλικίας 14 και άνω ανέρχονται στην Eλλάδα οι περιστασιακοί ή συστηματικοί καπνιστές, ποσοστό που φθάνει το 57% στην ηλικιακή ομάδα των 25-34 και εκτοξεύεται στο 59,1% μεταξύ των ατόμων ηλικίας 35-44. Mολονότι περισσότερο «θεριακλήδες» είναι οι άνδρες (52,2% των οποίων καπνίζει), «ισχυρό» ποσοστό διατηρούν και οι γυναίκες (32%). Γυναίκες είναι το 1/3 των καπνιστών της ομάδας 25-54.

Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία της Eurostat, η χώρα μας είναι η 11η στην Eυρωπαϊκή Eνωση των «25», με τους περισσότερους καπνιστές, οι οποίοι φθάνουν το 34,6% του πληθυσμού (σ.σ. εδώ υπολογίζεται το σύνολο του πληθυσμού και όχι στους άνω των 14), έναντι 31,4% που είναι ο ευρωπαϊκός μέσος όρος.
http://www.actionnemesis.com/v2/index.p ... &Itemid=53

Ας δουμε τωρα που βασιζονται οι ερευνες της κοινής γνώμης για την απαγόρευση του καπνίσματος.

Εντυπωσιακά ήταν τα αποτελέσματα της έρευνας της κοινής γνώμης για την απαγόρευση του καπνίσματος που πραγματοποίησε η Κάπα research για το Ινστιτούτο Κοινωνικής και Προληπτικής Ιατρικής (ΙΚΠΙ) σε δείγμα 2.037 ενηλίκων καπνιστών και 2.006 ενήλικων μη καπνιστών. Τα αποτελέσματα της έρευνας ανακοίνωσε και σχολίασε στη διάρκεια της εκδήλωσης, ο αναπλ. καθηγητής Κοινωνικής Ιατρικής και διευθυντής του ΙΚΠΙ Γιάννης Τούντας.

Σύμφωνα με την έρευνα:

* Περισσότεροι από 6 στους 10 καπνιστές και το 95% των μη καπνιστών θεωρούν θετικά τα μέτρα απαγόρευσης του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους, όπως και η συντριπτική πλειοψηφία των εργαζομένων σε εστιατόρια και ταβέρνες.
* Το 10% των καπνιστών δήλωσε ότι θα διακόψει το κάπνισμα λόγω των νέων μέτρων και το 43% ότι θα το ελαττώσει.
http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=8244

Δηλαδη εγινε ερευνα σε 4000 ατομα
2000 μη καπνιστες οπου απο αυτους το 95% θεωρει θετικά τα μέτρα. :shock:
2000 καπνιστες οπου οι 1200 θεωρούν θετικά τα μέτρα απαγόρευσης του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους(αραγε ξεκαθαρισαν τι εννοουν με το δημόσιους χώρους: δημοσιος χωρος ειναι και το λεωφορειο αλλα και το μπαρακι.)
Απο τους 1200 αυτους η συντριπτική πλειοψηφία των εργαζομένων σε εστιατόρια και ταβέρνες ειναι υπερ των μετρων.(Ποσους να πετυχανε αραγε; 2 στους 3 ειναι πραγματι συντριπτική πλειοψηφία)

Και τελος το καλυτερο.
Το 10% των καπνιστών δήλωσε ότι θα διακόψει το κάπνισμα λόγω των νέων μέτρων και το 43% ότι θα το ελαττώσει.
Εγω το δηλωνω αυτο συνεχεια και χωρις τα νεα μετρα. :lol:

Ας δουμε τι λεει η ΓΣΕΕ για τον ιδιωτικο τομεα.

Τη διαφωνία της με τη γενική απαγόρευση του καπνίσματος στους ιδιωτικούς χώρους εργασίας εκφράζει η ΓΣΕΕ.

Μάλιστα σε ανακοίνωσή της, αν και σημειώνει πως οι συνέπειες του καπνού είναι αναμφισβήτητες όπως και η ενόχληση των μη καπνιστών, ζητεί «να γίνουν σεβαστά και τα δικαιώματα των καπνιστών για τους οποίους λαμβάνονται εξοντωτικά- αστυνομικά- μέτρα».

«Ειδικότερα», προσθέτει, «η γενική απαγόρευση καπνίσματος σε όλους τους εργασιακούς χώρους του ιδιωτικού τομέα, χωρίς όρους και προϋποθέσεις είναι απαράδεκτη, καταπιεστική και ρατσιστική. Χωρίς να λαμβάνονται καν υπόψη οι προβλέψεις του Νόμου 3730/08 (για διαμόρφωση ειδικών χώρων) και οι ιδιαιτερότητες του ιδιωτικού τομέα, Βιομηχανίες - Βιοτεχνίες - Κατασκευές - Γραφεία - Κατάστημα κ.λπ., η απόφαση για γενική απαγόρευση του καπνίσματος διευκολύνει στα μέγιστα τις επιχειρήσεις (αφού δε θα δαπανήσουν ούτε ένα ευρώ και δε θα "χάνουν" ούτε ένα λεπτό».

Καταλήγοντας ζητεί πριν εκδοθεί γενική απαγορευτική απόφαση καπνίσματος για τους χώρους εργασίας να πραγματοποιηθεί «ουσιαστικός και ειλικρινής διάλογος με σεβασμό στο νόμο».
http://tolimeri.blogspot.com/2009/06/bl ... _8785.html

Τελος μας κυβερναει μια κυβερνηση που εχει παρει στις εκλογες του 2007 το 41.84% δηλαδη 2,994,979 ψηφους.
Το 41,7% του συνολικού πληθυσμού ηλικίας 14 και άνω ανέρχονται στην Eλλάδα οι περιστασιακοί ή συστηματικοί καπνιστές.
Λετε να βγαλουμε κυβερνηση; :lol:
Αν θελεις να νικησεις εναν Ελληνα
ποτε μην τον πολεμησεις μονος σου γιατι θα χασεις,
βαλε εναν αλλο Ελληνα διπλα και θα αλληλοσκοτωθουν.

Άβαταρ μέλους
Νάντια
Banned member !!
Banned member !!
90 55
Δημοσιεύσεις: 2910
Εγγραφή: 17 Μαρ 2008, 21:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Απαγόρευση καπνίσματος στην Θεσσαλονικη.

Δημοσίευση από Νάντια » 02 Ιούλ 2009, 23:24

PALIATZIS έγραψε: Ε οχι δεν θα συμμετεχω σ αυτου του ειδους την κομπινα της ΝΔ και θα καπνιζω οπου γουσταρω. ΑΝΑΡΧΙΑ??? ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΚΙ ΕΤΣΙ!!
Σωστά
Κάνε κ εσύ οτι ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ σε μια χώρα που έτσι κι αλλιώς όλοι οτι ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ κάνουν
Όλοι τα "ΓΟΥΣΤΑ" τους βγάζουν μια ζωή στο Ελλαδιστάν. Εσύ γιατί να αποτελέσεις την εξαίρεση??
Μήπως διαφέρεις?

Γενέτηρα της Δημοκρατίας?
Που εδώ?
"Τα δικαιώματά σου τελειώνουν εκεί που αρχίζουν τα δικά μου"?
ΠΟΥ ΕΔΏ?
Σώπα βρε αδερφέ, εδώ είναι Βαλκάνια, δεν είναι παίξε γέλασε
Εδώ είμαστε όλοι με μεγάλα αρχ***α!

Κ το χειρότερο όλων είναι οτι αυτή η... στάση, αυτή η "κοσμοθεωρία" δε μας ξενίζει πλέον
Συνηθίσαμε κ τα σκουπίδια κ τα καταπίνουμε πλέον με όρεξη
Δώστε μας κι άλλα! Αντέχουμε!

Λοιπόν
Τρια πράγματα

1.Στο φροντιστήριο, στο γυμνάσιο, είχαμε ένα τύπο που τον λέγαμε "καθηγητή"
Εβγαζε τα "γούστα" του κι αυτός, καπνίζοντας μέσα στο μάθημα
Το ένα πίσω απ' τ' άλλο
Η αίθουσα γινόταν τεκές αλλά... "έλα μωρε, δε βαριέσαι"
Ήμουν μόλις 14
Κάθε φορά που μ' έπιανε βήχας απ'το ντουμάνι κ του έλεγα πως με πειράζει τσακωνόμασταν
Μετά από χρόνια, σε συζήτηση με άλλα παιδιά από το τμήμα,
μου είπαν πως υποστήριξε οτι κάθε μου διαμαρτηρία ήταν... πρόσχημα για να του κολλήσω (!!!)
Οτι τον γούσταρα λέει κ πως μ' ένα π***μα θα 'στρωνα!!!!!!!!!!!!!!!

2.Πριν χρόνια δούλευα σε καφέ. Γύριζα μετά τη δουλειά σπίτι κ τα ρούχα μου τα άφηνα σε άλλο δωμάτιο. Βρομοκοπούσαν. Μεχρι την άλλη μέρα κ δεν είχαν ακόμα ξεμυρίσει.
Έλουζα τα μαλιά μου κ στο πιστολάκι η τρίχα ζεσταίνονταν κ... ξαναβρομούσε. Λουσμένη!
Τα μαλιά τα έλουζα
Τα ρούχα τα έπλενα
Τα πνευμόνια μου τι να τα κάνω?
Άλλαξα δουλειά
Μέχρι να το καταφέρω έμεινα για πολύύύύ καιρό άνεργη
Ήμουν ευχαριστημένη κατά τ' άλλα από όλα τα υπόλοιπα στη δουλειά του καφέ
Μου άρεσε η δουλειά μου...

3.Ένα απόγευμα είχαμε πιάσει κουβέντα μ'ένα φίλο μου για το κάπνισμα
Ήθελε λέει να το κόψει κ δυσκολευόταν
Ξεκίνησε να κατηγορεί, με ήρεμο ύφος, τους γονείς του:
"Τι περιμένεις?
Τα σαββατοκύριακα πηγαίναμε στο εξοχικό στη Χαλκιδική
Χειμώνα- καλοκαίρι
Το χειμώνα με το κρύο τα παράθυρα στο αυτοκίνητο ήταν κλειστά κ όμως κάπνιζαν
Τέσσερα άτομα μεσ' τ' αυτοκίνητο κάπνιζαν, από Θεσσαλονίκη μέχρι Κασσάνδρα,
κ εγώ μικρό παιδί ήμουνα μέσα
Μόλις 4 ετών
Όταν στο σχολείο χρόνια μετά οι φίλοι μου μου δώσαν να καπνίσω για τη "μαγκιά"
τράβηξα την πρώτη τζούρα κ την κατέβασα.
Οι γύρω μου με κοιτούσαν κ περίμεναν
Καλά ρε μαλάκα, δε θα βήξεις?
Γιατί να βήξω? Πρέπει?
Μετά από καιρό κατάλαβα γιατί δεν έβηξα ποτέ τότε...."

Κ κάτι άλλο.
Εδώ κ τουλάχιστον τρία χρόνια έχω σταματήσει να βγαίνω, κυρίως βράδυ, σε κλειστούς χώρους
Κ ήταν αρκετές οι φορές που ενώ είχα βγει, σηκώθηκα κ έφυγα άρον άρον γιατί δεν άντεχα το ντουμάνι
Καλύτερα να φύγω για το σπίτι παρά να τσακώνομαι με τη διπλανή που με "λιβανίζει" τόση ώρα
Λυπάμαι φίλοι μου αλλά ήρθε επιτέλους η ώρα να ξαναβγώ κ εγώ έξω
Ήρθε
Τώρα θα αλλάξουμε θέσεις
Να δείτε τι ωραία είναι κ απ'την άλλη μεριά του φράχτη!
Γιατί το κλουβί πάντα υπήρχε.
Παρακαλούμε, μόλις ολοκληρώνεται η κίνηση σε μια αγγελία, τα μέλη να επεξεργάζονται το [ΧΑΡΙΖΩ/ΖΗΤΑΩ] σε [ΕΚΛΕΙΣΕ] κ να την κλειδώνουν, προς διευκόλυνση της ομάδας συντονιστών.

(σημείωση: Αυτό θα πρέπει να γίνεται ΑΦΟΥ ευχαριστήσει το μέλος που παρέλαβε)

Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Απαγόρευση καπνίσματος στην Θεσσαλονικη.

Δημοσίευση από diamond_gr » 03 Ιούλ 2009, 20:43

Η ιστορία του καπνίσματος πιστεύω θα οδηγήσει στην αύξηση της τιμής του καφέ/ποτού. Η λογική απλή. Ο μαγαζάτορας θα δει ότι έχει κόψει η κίνηση αφού δεν πάνε καπνιστές στα μαγαζιά τους. Επομένως σε αυτούς που έχει θα τους βαρέσει στο κεφάλι σε ότι παραγγείλουν. Λογικό δεν είναι;

s-stratos
VIP Member
VIP Member
23 34
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: 14 Απρ 2009, 08:43
Νομός κατοικίας: Ν. Ροδόπης
Δήμος - Κοινότητα: Κάτω Ολύμπου Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Απαγόρευση καπνίσματος στην Θεσσαλονικη.

Δημοσίευση από s-stratos » 03 Ιούλ 2009, 21:20

Ναι , αλλα οι μόνοι αρμόδιοι να κόψουν κλήση στον "χρήστη" ή/καί μαγαζάτορα ειναι μόνο 30 άτομα για ολη την Ελλάδα.Δεν θυμάμαι που , κάπου το διάβασα.Νομίζω ζούγκλα.gr
Ασε που πλέον πολλά μαγαζιά θα το γυρίσουν σε "μονο για καπνιστές"... για να γλυτώσουν τα προστιμα (μεσω παραθύρων τύπου 70τμ κτλ)
"...Vainly I had sought to borrow
From my books surcease of sorrow..."

Στις αγγελίες μου θα προτιμηθούν τα άτομα που μπορούν να παραλαμβάνουν με την υπηρεσία courier του xariseto (μονο με 3.5 ευρω τα 4 κιλά !!). Πληροφορίες ΕΔΩ

Οτιδήποτε δεν συμφωνεί με τους ΚΑΝΟΝΕΣ ή επηρεάζει την ψυχική μου υγεία θα τροποποιείται κατάλληλα... :D

Εχουν σταλεί γραμματόσημα στους χρήστες : ThanasisK
Περιμένω παραλλαβη μεσω κουριερ απο :

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5022
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Απαγόρευση καπνίσματος στην Θεσσαλονικη.

Δημοσίευση από gogo » 03 Ιούλ 2009, 21:43

αναρπαστα θα γινουν τα μαγαζια κατω των 70 τμ τωρα
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

s-stratos
VIP Member
VIP Member
23 34
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: 14 Απρ 2009, 08:43
Νομός κατοικίας: Ν. Ροδόπης
Δήμος - Κοινότητα: Κάτω Ολύμπου Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Απαγόρευση καπνίσματος στην Θεσσαλονικη.

Δημοσίευση από s-stratos » 03 Ιούλ 2009, 22:06

Και μόλις θα μπαίνεις μέσα , θα βγαίνει ενα σύννεφο εξω !! :lol: :lol: :lol: :lol:
"...Vainly I had sought to borrow
From my books surcease of sorrow..."

Στις αγγελίες μου θα προτιμηθούν τα άτομα που μπορούν να παραλαμβάνουν με την υπηρεσία courier του xariseto (μονο με 3.5 ευρω τα 4 κιλά !!). Πληροφορίες ΕΔΩ

Οτιδήποτε δεν συμφωνεί με τους ΚΑΝΟΝΕΣ ή επηρεάζει την ψυχική μου υγεία θα τροποποιείται κατάλληλα... :D

Εχουν σταλεί γραμματόσημα στους χρήστες : ThanasisK
Περιμένω παραλλαβη μεσω κουριερ απο :

Άβαταρ μέλους
boudas4622
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 11 Απρ 2008, 00:46
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Κ.Τουμπα Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Απαγόρευση καπνίσματος στην Θεσσαλονικη.

Δημοσίευση από boudas4622 » 04 Ιούλ 2009, 00:48

gogo έγραψε:αναρπαστα θα γινουν τα μαγαζια κατω των 70 τμ τωρα
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Και οχι μονο.
Η λυση βρεθηκε ηδη. :wink:
Καλα αμα ειναι για φουστια ε πως να το κανουμε δεν παιζομαστε.
Οι αλλοι εχουν παραθυρακια στον νομο εμεις εχουμε μπαλκονοπορτες. :lol:
Τα νεα απο τα Ιωαννινα.
http://troktiko.blogspot.com/2009/07/h_7177.html
Αν θελεις να νικησεις εναν Ελληνα
ποτε μην τον πολεμησεις μονος σου γιατι θα χασεις,
βαλε εναν αλλο Ελληνα διπλα και θα αλληλοσκοτωθουν.

sulik
Gold Member
Gold Member
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 22:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Απαγόρευση καπνίσματος στην Θεσσαλονικη.

Δημοσίευση από sulik » 17 Ιούλ 2009, 18:11

προφανώς, ολα τα μαγαζια που μπορουν, θα γινουν "καπνιστών" και θα μπαινουν μεσα και καπνιστες και μη καπνιστες που ανέχονται τον καπνό των άλλων, (οπως γινοταν και παλαιότερα, δε θα αλλάξει κατι)...

Ισα-ισα, τωρα δε θα μπορείς να παραπονεθείς κιολας, γιατί θα σου λεει "ξερεις, το μαγαζί ειναι για καπνιστές, αμα δε σου αρεσει φυγε..."
Και μή νομίζετε πως θα χασουν πελατεία, παλι θα υπάρχουν θύματα "μη καπνιστές" που θα τους κάνουν την χάρη και θα πηγαίνουν με "την παρεα" στα ντουμανιασμένα μαγαζιά τους... Σε ενα μαγαζί για καπνιστές ενας μή καπνιστής μπορεί "να μήν καπνίσει" , ενώ σε ενα μαγαζί μή καπνιστών απαγορεύεται να "καπνίσει" ένας καπνιστής..
Συνεπώς η ιδιότητα του μή καπνιστή δεν του απαγορεύει να παρευρίσκεται σε όποιο μαγαζί γουστάρει, αντιθέτως η ιδιότητα του καπνιστή αυτομάτως του απαγορεύει να βρίσκεται σε μαγαζί μη καπνιστών.

Και βεβαια δε προκειται να κατσει ο μαγαζάτορας να χάσει απο το πελατολόγιό του τους καπνιστές, γι αυτό και οι περισσότεροι το γύρισαν στο "καπνιστών", για να μπορούν να μπαινουν στο μαγαζί τους και οι μεν και οι δε...


Απο την άλλη, μαγαζιά μονο για μή καπνιστές θα μπορούσαν με κατάλληλο προμοσιον να κερδίσουν, καθως θα γέμιζαν απο πεπεισμένους και συνειδητοποιημένους μη καπνιστές...

Ξέρει μηπως κανενας να προτείνει κανενα μαγαζί μη καπνιστών στην Θεσσαλονίκη?? Θα με ενδιέφερε να παω σε ενα μαγαζί οπου θα μπορώ επιτέλος να αναπνέω ελεύθερα...

(Αν υπάρχει πρόβλημα, ας μου πει κάποιος με πμ, για να μην φανει δημόσια οτι κανουμε διαφήμιση..)

Άβαταρ μέλους
PavlitoRT
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
80 30
Δημοσιεύσεις: 14864
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009, 18:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Επανέρχεται το ελεύθερο κάπνισμα;

Δημοσίευση από PavlitoRT » 19 Νοέμ 2010, 01:50

Σε διάστημα μόλις 2,5 μόλις μηνών από την ημέρα που ξεκίνησε η εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου, φαίνεται το κράτος να παίρνει πίσω το νόμο. Όπως φαίνεται, δεν κατάφερε να επιβάλει το νόμο και την τήρησή του από καταστήματα και πελάτες.
Ο κ. Ανδρέας Λοβέρδος, υπουργός Υγείας σε συνάντηση του με εκπροσώπους επιστημονικών εταιρειών δήλωσε : "η ελληνική πολιτεία γελοιοποιείται και ότι η νομοθεσία πρέπει να εφαρμοστεί με λογική".

Τα πιθανά σενάρια που φέρεται να μελετώνται είναι τα παρακάτω:

- Να επιτρέπεται το κάπνισμα μετά τις 21:00 το βράδυ σε μπαρ
- Να υπάρξει άδεια που θα επιτρέπει το κάπνισμα μόνο στις καφετέριες, κάτι που εφαρμόστηκε και στην Ολλανδία
- Να εφαρμοστεί πλήρως η απαγόρευση μόνο στα εστιατόρια
- Να μην επιτρέπεται η είσοδος σε νέους κάτω των 18 ετών η είσοδος σε μπαρ όπου και επιτρέπεται το κάπνισμα
- Να αποφασίζουν και να έχουν την ευθύνη οι ιδιοκτήτες των μικρών μπαρ για το αν θέλουν ή όχι να καπνίζουν οι πελάτες τους.

Τι θα αλλάξει τελικά και ποιες θα είναι οι επιλογές της πολιτείας περί του αντικαπνιστικού νόμου, θα φανεί στο άμεσο μέλλον.


Πηγή : melos.gr
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”