Νόμος για απαγόρευση καπνίσματος σε εσωτερικούς χώρους

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GIANNIS14
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 14:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ναρθακίου Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: περαια
Επικοινωνία:

Re: Επανέρχεται το ελεύθερο κάπνισμα;

Δημοσίευση από GIANNIS14 » 19 Νοέμ 2010, 19:22

ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ θα έπρεπε να απαγορευτεί δια παντός το κάπνισμα.
Πισωγύρισμα κανονικό.Μα είναι δυνατόν να ρωτήσουν τους πελάτες? μα σχεδόν όλοι καπνίζουν και μη ξεχνάμε ότι στην Ολλανδία επιτρέπετε ελεύθερα και η χρήση χασίς.Εκεί θα φτάσουμε?


takis7
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 13
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 17 Μάιος 2010, 05:55
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Re: Επανέρχεται το ελεύθερο κάπνισμα;

Δημοσίευση από takis7 » 28 Νοέμ 2010, 15:27

akoma και οι τουρκοι πυθαρχησαν.δεν υπαρχει βουλιση απο την πολιτια

sofi_k
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010, 22:52
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Επανέρχεται το ελεύθερο κάπνισμα;

Δημοσίευση από sofi_k » 28 Νοέμ 2010, 18:34

Πάνω που αρχίσαμε να βγαίνουμε ελεύθερα και άνετα κι εμείς που έχουμε μικρά παιδιά θα ξανακάνουν τις καφετέριες τεκέδες! Αίσχος!
Παρακαλώ όσοι-ες μου στέλνετε φακέλους ή γραμματόσημα να γράφετε το όνομα χρήστη και το αντικείμενο που ζητάτε. Μόλις παραλάβετε φροντίστε να ενημερώσετε την αγγελία και να πατήσετε το "Ευχαριστώ"
Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
texoula
Diamond Member
Diamond Member
63 72
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010, 14:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Βιστωνίδος Ξάνθης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Επανέρχεται το ελεύθερο κάπνισμα;

Δημοσίευση από texoula » 05 Ιαν 2011, 10:14

Καλημερα..... να εκφέρω και εγω την γνωμη μου ως φανατικη καπνιστρια λοιπον!!
Αρχικα θα διαφωνησω με το μελος Γιαννις14(χωρις παρεξηγηση)διοτι τοσα χρονια ετσι και αλλιως το καπνισμα επιτρεποταν και δεν φτασαμε ποτε στην κατασταση να επιτρεπεται και το χασις ελευθερα!! Αλλο το ενα και αλλο το αλλο!! Πιστευω λοιπον οτι καλο θα ηταν να δημιουργηθει και να καθιερωθεί ενας νομος ο οποιος θα απαγορευει το δημοσιο καπνισμα ΑΛΛΑ οχι απολυτα και στους χωρους διασκεδασης δηλ εκει που ενας καπνιστης θα καπνισει οπωσδηποτε!! Μπορει να βρεθει μια μεση λυση.... εγω θα πρότεινα να μην ισχυει ο νομος απο τις απογευματινες ωρες μεχρι το βραδυ, ετσι ωστε και οι οικογενειες με παιδια θα μπορουν να επισκεπτονται τετοιους χωρους.Ειναι ολοφανερο οτι οι ως τωρα οι νομοι ειναι των ακρων... η θα καπνιζουμε παντου ελευθερα, η πουθενα πραγμα που δημιουργει διχασμο και ομαδοποιηση των ανθρωπων. Ολοι οι πολιτες εχουν δικαιωματα και για να μην υπαρχουν συγκρουσεις μεταξυ τους (εκτος αν δημιουργουνται σκοπιμα) το κρατος οφειλει να φτιαξει νομους οι οποιοι θα ειναι συμβατοι με τα θελω των πολιτων του και δεν θα δημιουργουν αντιπαλότητες . Κοινως...... μια μεση λυση για την ομαλη συμβιωση!! Ευχαριστω πολυ!
Δείτε και τις άλλες αγγελίες μου!
Eχω στειλει φακελο:

Εχω στείλει γραμματόσημα:

Εχω στειλει δεματακι:

Άβαταρ μέλους
Bromogato
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2078
Εγγραφή: 05 Οκτ 2010, 01:03
Νομός κατοικίας: Ν. Κεφαλληνίας
Δήμος - Κοινότητα: Πυλαρέων Κεφαλληνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Επανέρχεται το ελεύθερο κάπνισμα;

Δημοσίευση από Bromogato » 05 Ιαν 2011, 11:04

Η ουσία είναι να βρεθεί μια λύση που να εξυπηρετεί και τις δύο πλευρές, δεν έχει νόημα να φτάνουμε στα άκρα γιατί ως ξεροκέφαλος λαός δεν καταφέρνουμε τίποτα έτσι!
Προσωπικά, αν και καπνίζω ελαφρώς, βρίσκω άκρως ενοχλητικό να μπαίνω σε ένα χώρο και να με πνίγει η κάπνα και βγαίνοντας να βρωμάω ολόκληρη τσιγαρίλα.. θα μπορούσαν τουλάχιστον κάποια μαγαζιά να φτιάξουν έναν καλό εξαερισμό.

ΧΑΡΑ_Μ
Diamond Member
Diamond Member
59 27
Δημοσιεύσεις: 663
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:06
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Επικοινωνία:

Re: Επανέρχεται το ελεύθερο κάπνισμα;

Δημοσίευση από ΧΑΡΑ_Μ » 05 Ιαν 2011, 12:42

Στην Ισπανία μέχρι πρόσφατα, τώρα άλλαξε και εκει, διαχώριζαν τα εστιατόρια, καφε, μπαρ, σε καπνιστών και μη καπνιστών. Ετσι ο πελάτης μπορούσε να διαλέξει αν θα πάει μαγαζί που καπνίζουν ή οχι. Το βρήκα καλή ιδέα.

sofi_k
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010, 22:52
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Επανέρχεται το ελεύθερο κάπνισμα;

Δημοσίευση από sofi_k » 05 Ιαν 2011, 13:22

Αυτό που λέει η Τεχούλα έχει μια λογική, αλλά το θέμα είναι αν τα μαγαζιά θα την εφαρμόσουν. Παλιότερα που πηγαίναμε σε καφετέριες που είχαν και χώρους μη καπνιζόντων -υποτίθεται- τελικά επέτρεπαν να καπνίζουν κι εκεί και καταλήγαμε να μαλώνουμε για το αυτονόητο! Δυστυχώς στην Ελλάδα οι μέσες λύσεις δύσκολα εφαρμόζονται!
Όσο για την ιδέα της Χαράς, αμφιβάλλω αν θα υπάρξει κανείς που θα κάνει το μαγαζί του μόνο για μη καπνιστές! Άσε που αν σε μια παρέα υπάρχουν και καπνιζοντες και μη, τότε πού πας? :wall:
Παρακαλώ όσοι-ες μου στέλνετε φακέλους ή γραμματόσημα να γράφετε το όνομα χρήστη και το αντικείμενο που ζητάτε. Μόλις παραλάβετε φροντίστε να ενημερώσετε την αγγελία και να πατήσετε το "Ευχαριστώ"
Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
GIANNIS14
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 14:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ναρθακίου Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: περαια
Επικοινωνία:

Re: Επανέρχεται το ελεύθερο κάπνισμα;

Δημοσίευση από GIANNIS14 » 06 Ιαν 2011, 00:17

texoula έγραψε:Καλημερα..... να εκφέρω και εγω την γνωμη μου ως φανατικη καπνιστρια λοιπον!!
Αρχικα θα διαφωνησω με το μελος Γιαννις14(χωρις παρεξηγηση)διοτι τοσα χρονια ετσι και αλλιως το καπνισμα επιτρεποταν και δεν φτασαμε ποτε στην κατασταση να επιτρεπεται και το χασις ελευθερα!! Αλλο το ενα και αλλο το αλλο!! Πιστευω λοιπον οτι καλο θα ηταν να δημιουργηθει και να καθιερωθεί ενας νομος ο οποιος θα απαγορευει το δημοσιο καπνισμα ΑΛΛΑ οχι απολυτα και στους χωρους διασκεδασης δηλ εκει που ενας καπνιστης θα καπνισει οπωσδηποτε!! Μπορει να βρεθει μια μεση λυση.... εγω θα πρότεινα να μην ισχυει ο νομος απο τις απογευματινες ωρες μεχρι το βραδυ, ετσι ωστε και οι οικογενειες με παιδια θα μπορουν να επισκεπτονται τετοιους χωρους.Ειναι ολοφανερο οτι οι ως τωρα οι νομοι ειναι των ακρων... η θα καπνιζουμε παντου ελευθερα, η πουθενα πραγμα που δημιουργει διχασμο και ομαδοποιηση των ανθρωπων. Ολοι οι πολιτες εχουν δικαιωματα και για να μην υπαρχουν συγκρουσεις μεταξυ τους (εκτος αν δημιουργουνται σκοπιμα) το κρατος οφειλει να φτιαξει νομους οι οποιοι θα ειναι συμβατοι με τα θελω των πολιτων του και δεν θα δημιουργουν αντιπαλότητες . Κοινως...... μια μεση λυση για την ομαλη συμβιωση!! Ευχαριστω πολυ!
Οι μη καπνιζοντες δεν ειναι μονο τα παιδια.Υπαρχουν δοξα το θεο παρα πολλοι μη καπνιστες οι οποιο ανεχονταν το τσιγαρο του καθε θεριακλη.Καιρος δεν ηταν καποτε να αλλαξει αυτο?Πηγαινα σε κανενα ταβερνακ για φαι και ουτε να αναπνευσω δε μπορουσα οχι να φαω.
Τωρα αυτο που λες οτι δηλαδή αυτοί που δε καπνίζουν θα βγαίνουν μόνο της πρωινές και μεσημεριανές ώρες ειναι πολυ ωραία ιδεα, δηλαδη θα πρεπει αυτοι που δεν καπνιζουν με το που πεφτει ο ηλιος να κρυβοντε. και οι καπνιστες βρυκολακες.Στην Ιαπωνια απαγορευετε και εξω το καπνισμα τους εχουν βαλει κατι σαν τροχοσπιτα και πανε και καπνιζουν εκει.Το καλο ειναι οτι το ποσοστο των καπνιστων ειναι πολυ μικρο και οσοι πανε ειναι δακτυλοδεικτούμενοι οταν μπαινουν για καπνισμα αφου θεωρουντε οτι κανουν τα λεφτακια τους κοπανιστο αερα και αυτοκαταστροφικους ,να μια ωραια ιδεα.
Αλλα να πουμε την αληθεια τι το συζηταμε αφου το ΔΝΤ δε θα μας αφησει φραγκο και ετσι ουτε εξω απο τα σπιτια μας δε θα βγαινουμε. αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.

Άβαταρ μέλους
Bromogato
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2078
Εγγραφή: 05 Οκτ 2010, 01:03
Νομός κατοικίας: Ν. Κεφαλληνίας
Δήμος - Κοινότητα: Πυλαρέων Κεφαλληνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Επανέρχεται το ελεύθερο κάπνισμα;

Δημοσίευση από Bromogato » 06 Ιαν 2011, 01:27

Αγαπητέ Γιάννη, δε νομίζω ότι οποιασδήποτε μορφής ρατσισμός είναι και πάρα πολύ καλή ιδέα!
Γενικώς, καλό είναι να υπάρχει συνεργασία και από τις δύο πλευρές ώστε να βρεθεί μια λύση, δεν έχει νόημα να τρωγόμαστε μεταξύ μας, ούτε να κατηγορούμε τον οποιονδήποτε για τις επιλογές του.. ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”