Νομοσχέδιο: Όλοι θα είμαστε δότες οργάνων

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Νομοσχέδιο: Όλοι θα είμαστε δότες οργάνων

Δημοσίευση από makis » 01 Απρ 2011, 01:39

Mόνο όσοι από εμάς θα έχουν εκφράσει την αντίθεσή τους, όσο ζουν, με δήλωση στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων, δεν θα είναι εν δυνάμει δότες.

Εν δυνάμει δότες οργάνων για να χρησιμοποιηθούν σε μεταμόσχευση θα είμαστε όλοι στο εξής, σύμφωνα με όσα προβλέπει το νέο προσχέδιο νόμου για τις μεταμοσχεύσεις που δόθηκε στη δημοσιότητα.Συγκεκριμένα, το προσχέδιο νόμου αναφέρει ότι η αφαίρεση ενός ή περισσοτέρων οργάνων από ενήλικο, θανόν πρόσωπο, πραγματοποιείται εφόσον δεν είχε εκφράσει την αντίθεσή του (εικαζόμενη συναίνεση).

Όπως αναφέρεται στο προσχέδιο κάθε πολίτης που έχει ενηλικιωθεί, μπορεί να δηλώνει την αντίθεσή του στην αφαίρεση οργάνων του μετά θάνατον, σε ειδικό αρχείο που θα τηρείται στον ΕΟΜ. Η σχετική δήλωσή του θα πρέπει να φέρει βεβαιωμένο το γνήσιο της υπογραφής.

Σε ό,τι αφορά τις τράπεζες βλαστοκυττάρων (αιμοποιητικών κυττάρων) θα ιδρύονται στο εξής με απόφαση του υπουργού Υγείας και σύμφωνη γνώμη του ΕΟΜ και θα λειτουργούν αποκλειστικά μόνο σε νοσηλευτικά ιδρύματα, στον Δημόκριτο και στο Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών.

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Νομοσχέδιο: Όλοι θα είμαστε δότες οργάνων

Δημοσίευση από randy » 01 Απρ 2011, 14:32

Ένα σχόλιο που μου άρεσε...
"Επειδή είμαι μπλόγκερ -και όχι παπαγαλάκι των πολιτικών και των νταβατζήδων της διαπλοκής- θα πρέπει να πω πως αντιλαμβάνομαι ότι, όσο πλησιάζει η στιγμή που θα πρέπει να ανακοινωθεί και επίσημα η οικονομική κατάρρευση της χώρας, τόσο θα πυκνώνουν τα νομοσχέδια για τις δωρεές οργάνων, την Παιδεία, το Περιβάλλον, τις θάλασσες, τις ακτές, τα ζώα, τις πεταλούδες, τα ηλιοβασιλέματα, τα φεγγάρια, την αγάπη, τον έρωτα και διάφορα άλλα με τα οποία ελπίζουν πως θα αποσπάσουν την προσοχή μας από τα εγκλήματά τους και θα καταφέρουν να διασωθούν. Ας μην κοροϊδευόμαστε – όσο αυτή η Μαφία πολιτικών, καναλαρχών, μεγαλοεκδοτών, μεγαλοεργολάβων και εφοπλιστών εξουσιάζει τη χώρα, δεν υπάρχει καμία ελπίδα. Πρέπει να φύγουν. Ας κρατήσουν τα όργανά τους – είναι κατεστραμμένα όπως και οι ίδιοι." του πιτσιρίκου

Δεν θα ήθελα έναν τέτοιο νόμο στην Ελλάδα, διότι γνωρίζω πως το σύστημα έχει ήδη σαθρή βάση και πως θα συντελεστούν μεγάλες κομπίνες και εμπόριο. Όλα τα έχουν ξεπουλήσει, μόνο τα όργανα μας τους έμειναν... Από την άλλη είμαι απόλυτα θετική στη δωρεά οργάνων, όταν αυτή έχει γνωστοποιηθεί αποκλειστικά σε συγγενείς και κοντινά πρόσωπα ώστε αυτοί να πράξουν το θεμιτό, όταν έρθει η ώρα...

Άβαταρ μέλους
Nats
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 13:28
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Νομοσχέδιο: Όλοι θα είμαστε δότες οργάνων

Δημοσίευση από Nats » 02 Απρ 2011, 18:57

Στην Ελλάδα που ζούμε, θέλω να δω κάποιο νεαρό (χτύπα ξύλο) που θα έχει αφήσει τη ζωή, και κάποιοι ανυποψίαστοι (εν ζωή) γονείς, θα δουν μερικούς "ασπροφορεμένους" (ή μήπως "μαυροφορεμένους";) να έρχονται και με το...ζόρι να θέλουν να πάρουν το παιδί για να του αφαιρέσουν τα ζωτικά όργανα του...

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Δημοσίευση από makis » 20 Μαρ 2013, 18:12

Μιας και εχω ΒΑΡΕΘΕΙ να ακουω χαζα ειπα να κανω το θεμα για να δω τι κοσμος υπαρχει !

Εδω και καιρο ακουγετε για την υποχρεωτικη δωρεα οργανων , φυσικα πολυ ξεσηκωθηκαν επειδη μας "ταιζουν" οπως το θελεουν !

Παντως οποιος δεν θλει μπορει να κανει μια αιτηση στον Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων (ΕΟΜ)


Εχω ακουσει μεχρι οτι δεν το επιτρέπει η θρησκεια !!


Φυσικα εγω θα πω με 2 λογια :
Καλα κανουν και ειναι υποχρεωτικη μιας και δεν γινομαστε απο μονοι μας (ουτε καν αιμα δεν δινουμε)
και οποιος δεν θελει καλα κανει αλλα ΝΑ ΜΗΝ μπορει ΟΥΤΕ αυτος να δεχτεί οργανα (αν χρειαστει)



αν δω πολλα ποστ , θα κανουμε και εκπομπη στο ραδιο το βραδυ μετα τις 23:30 !
στο http://www.xariseto.gr/chat
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
madis5
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 27 Οκτ 2011, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Ζακύνθου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Δημοσίευση από madis5 » 20 Μαρ 2013, 18:35

Καλησπέρα, με την υποχρεωτική δωρεά οργάνων δεν συμφωνώ και αυτό γιατί δεν εμπιστεύομαι το σύστημα υγείας και κάποιους ανθρώπους που το απαρτίζουν (και πολλά άλλα , αλλά δεν είναι του παρόντος)!!!
Δυστυχώς πολλοί, μα πάρα πολλοί θεωρούν ότι μπορούν να εξαγοράσουν με το χρήμα τα πάντα!Τρέμω ειλικρινά στην ιδέα ότι μπορεί κάποιος από αυτούς να βρει σύμμαχο τον α ή β γιατρό , και ενώ μπορεί και να έχω πιθανότητες να αναρρώσω ας πούμε να βιαστεί να τραβήξει την πρίζα ώστε να γίνει η δουλειά του!
Σε αυτό το σημείο θέλω να τονίσω ότι παρόλο που για να δώσω αίμα για εξετάσεις από τον φόβο μου μέχρι και πυρετό ανεβάζω, τα τελευταία 15 χρόνια είμαι ενεργή εθελόντρια αίματος(τώρα πως τα καταφέρνω δεν μπορώ να το εξηγήσω με τπτ), και επίσης αν και όταν γέννησα τον γιο μου λόγο μονόπλευρης και λάθος πληροφόρησης κράτησα ιδιωτικά τα βλαστοκύτταρα, πρώτα ο Θεός στο 2ο παιδάκι μου επίσης θα τα δωρίσω! Αν όλοι δωρίζαμε τα βλαστοκύτταρα και τον πλακούντα σε κάθε γέννηση ενός παιδιού και αν δίναμε έστω και 1 φορά τον χρόνο αίμα(που μπορούμε 3-4 φορές) δεν θα συζητούσαμε για την δωρεά οργάνων!!
Και αφού θέλουν να κάνουν ένα τέτοιο νόμο, γιατί δεν ξεκινάνε από τα βλαστοκύτταρα;; Θίγονται πολλά οικονομικά συμφέροντα; Είμαστε η μόνη χώρα στον κόσμο που έχουμε τόοσες ιδιωτικές τράπεζες και τόοοση παραπληροφόρηση πάνω σε αυτό το θέμα που είναι τραγικό!Στην Γαλλία από όπου ξεκίνησε η έρευνα και η μεταμόσχευση με βλαστοκύτταρα, είναι υποχρεωτικό βάση νόμου να κρατιούνται, και όπως έλεγε σε συνέντευξη η γιατρός που τα ανακάλυψε, αν γινόταν παγκοσμίως κάτι τέτοιο δεν θα υπήρχε τόσο μεγάλη λίστα αναμονής σε ζήτηση οργάνων, γιατί πολύ απλά θα "έφτιαχναν τα χαλασμένα"
Και ναι ο άντρας μου γνωρίζει ότι σε περίπτωση που ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΜΙΑ ελπίδα επιθυμώ να δοθούν τα όργανα μου για να σωθούν κάποιοι συνάνθρωποι μας!!!
Αλλά όχι με νόμο του κράτους, το θεωρώ υποκρισία από την στιγμή που αφήνουν ανεξέλεγκτες τις ιδιωτικές τράπεζες να μας ληστεύουν χωρίς να μας προσφέρουν!!
Αυτή βέβαια είναι η δική μου αποψη, και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά προσπάθησα να αιτιολογήσω όσο καλύτερα μπορούσα την απαντησα μου!
Φιλικά Ελένη
Το μέλος dimkar είναι η αδερφή μου!!
Επειδή οι υποχρεώσεις μου καθημερινά αυξάνονται όσο "ανοίγει" ο καιρός και συνεχώς έχω την αίσθηση ότι κάτι ξεχνάω, παρακαλώ πολύ αν ξεχάσω κάτι, είτε να απαντήσω σε αγγελία είτε να μετρήσω κάτι να μου το υπενθυμίσετε!
Δεν το κάνω επίτηδες αλλά ο χρόνος μου λιγοστεύει δραματικά μέρα με την μέρα!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Εχω και εγώ paypal!!
Προσωπικοι λογοι με κρατησαν εκτος πολυυυυ καιρο!!! Τωρα που σιγα σιγα ολα στρωνουν επιστρεφω δριμύτερη!!
Επειδη δεν θυμαμαι αν χρωσταω κατι σε καποιον παρακαλω πολυ να μου στειλει ενα μνμ!
Ευχαριστω πολυ και καλως σας ξαναβρηκα!!!!!!!

morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Δημοσίευση από morfo212 » 20 Μαρ 2013, 18:36

Εγώ είμαι ήδη δωρήτρια σώματος και φυσικά προτιμώ να μην ταΐσω τα σκουλήκια του νεκροταφείου όταν έρθει ή ώρα να αποδημήσω εις Κύριον :mm: τώρα όσοι αφορά την υποχρέωση να δωρίζονται τα όργανα μετά θάνατον με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη αφού φυσικά προβλέπεται να δηλώσουν εγγράφως την αντίρρησή τους οι έχοντες διαφορετική άποψη! Τώρα όποιος θέλει μέχρι να ψηφιστούν όλα αυτά να γίνει δωρητής μια απλή αίτηση στα ΚΕΠ και έρχεται η καρτούλα στο σπίτι!!!
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

Άβαταρ μέλους
PavlitoRT
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
80 30
Δημοσιεύσεις: 14864
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009, 18:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Δημοσίευση από PavlitoRT » 20 Μαρ 2013, 18:37

Θα διαφωνήσω κύριε διαχειριστά πάνω στις επιλογές που μας προτείνετε στην παραπάνω ψηφοφορία.
Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να υπάρχει και η επιλογή :
α) Υποχρεωτική, υπό προϋποθέσεις.

Προφανώς αντιλαμβάνεστε το σκεπτικό μου εάν ανατρέξετε σε μία πρόσφατη (προ μηνός) συζήτηση, την οποία αναπτύξαμε σε μία ραδιοφωνική εκπομπή παρέα με ορισμένα μέλη η οποία βαδίζει πάνω στις σκέψεις της αγαπητής συντονίστριας madis5

Έτσι όπως είναι δεν με αντιπροσωπεύει καμία επιλογή εκ της ψηφοφορίας. Ίσως περισσότερο να ταυτίζομαι με το πρώτο, αλλά όχι απόλυτα, γεγονός που με παροτρύνει στην επιλογή της αποχής από την συγκεκριμένη ψηφοφορία.

Ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cactus
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: 17 Σεπ 2010, 23:15
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Δημοσίευση από cactus » 20 Μαρ 2013, 18:51

Καλησπέρα σε όλη την παρέα! :D Προσωπικά είμαι κάτοχος κάρτας δωρεάς οργάνων από την ηλικία των 22 ετών, τώρα είμαι 26...! Ήταν καθαρά προσωπική μου επιλογή και όταν έγινε αυτό είχα ενημερώσει την οικογένεια μου πως αν ποτέ χρειαστεί, να το κάνουν χωρίς δεύτερη σκέψη! Ευτυχώς η οικογένεια μου ήταν πολύ θετική σε αυτό! Εν αντιθέση με τον καλό μου που είναι κατά.... Αλλά πάντα διαφωνούμε σε αυτό.... :z είναι της λογικής να μπορέσει να "πάρει" αν χρειαστεί (να μην χρειαστεί ποτέ εύχομαι!!!) αλλά δεν θέλει να δώσει ή να δώσω εγώ για το λόγο ότι δεν μπορεί να διανοηθεί πως θα με "ανοίξουν" για να πάρουν τα όργανα μου! Το θεωρεί πολύ μακάβριο....

Είμαι της άποψης πως αν μπορώ να βοηθήσω κάποιον (έστω και αν αυτό είναι μετά θάνατον), θα το κάνω με χαρά!

Για μένα πιο άσχημο είναι να με θάψουν 5 μέτρα κάτω από τη γη και να περιμένουν να γίνω χώμα, παρά να πάρουν τα όργανα μου και να δώσουν ζωή σε κάποιο συνάνθρωπο!

Συγνώμη αν οι απόψεις που εκφράζω είναι λίγο τραβηγμένες για κάποιους....

Κανείς δεν χάνει με το να δίνει απλόχερα...

Πληροφοριακά το να γίνεις δωρητής οργάνων είναι δωρεάν, μπορείς να συμπληρώσεις τα στοιχεία σου και online και η καρτούλα σου έρχεται σε περίπου 15-20 μέρες και οποιαδήποτε στιγμή το "μετανιώσεις" μπορείς απλά να ζητήσεις να βγεις από τη λίστα δωρητών! Για περισσότερες πληροφορίες http://www.eom.gr/#

Για όποιον όλο αυτό του φαίνεται πολύ μακάβριο, υπάρχει και η εναλλακτική της αιμοδοσίας/μυελού/ομφάλιου αίματος!

Συγνώμη αν έγινα κουραστική και συγνώμη για το :spam:

Κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό που λένε! ;)

Φιλικά,

Μαριάννα
Με ΤΣΑΤΙΖΕΙ η ΑΓΕΝΕΙΑ και η ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ!!!!!!!!!!! Όταν στέλνετε φάκελο να γράφετε username, τι ζητάτε και να συμπληρώνετε τα στοιχεία σας ΚΑΙ στον εσωτερικό φάκελο! Παρακαλώ η αποστολή φακέλων/γραμματοσήμων να γίνεται εντός 10 ημερών, αλλιώς το αντικείμενο θα δίνεται αλλού!

Έστειλα σε:

Περιμένω φάκελο από :


Περιμένω δέμα από:





GiannaEleniMaria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
57 61
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013, 15:05
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Δημοσίευση από GiannaEleniMaria » 20 Μαρ 2013, 18:58

Καλησπερα και απο εμενα δεν ξερω εαν συμφωνω η οχι ακομα γιατι απλα δεν ξερω εαν ολο αυτο θα λειτουργησει σωστα..
Εγω χρειαστηκα αιμα 2 φορες στην εγκυμοσυνη μου,ξερετε τι ανχος ειχα μεχρι να βρω 4 φιαλες αιμα,γιατι αμα δεν δωσεις δεν θα παρεις ασχετα εαν ειναι μεγαλη αναγκη,δηλαδη εαν δεν εβρισκα υπηρχε πιθανοτητα να χασω το μωρο μου..

Για αυτο κλεινω προς το να συμφωνησω σε αυτο που λεει ο Παυλος
ΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΘΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΩ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ......

ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΑΠΟ 9-31 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΕΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!



Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39580
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Δημοσίευση από polvar » 20 Μαρ 2013, 19:21

Εγώ είμαι κατά του υποχρεωτικού καθώς πλέον δεν έχω εμπιστοσύνη στους μηχανισμούς του κράτους. Αλλά δεν μπορώ να αγνοήσω το πρόβλημα της κοινωνίας. Γι αυτό προτείνω μια μέση λύση αν και τη βρίσκω κάπως γραφειοκρατική:
Καθώς είμαστε μείον σε προσφορά αίματος το κράτος έχει εφεύρει το να υποχρεώνει τους συγγενείς του λήπτη στην προ-προσφορά ισόποσων φιαλών αίματος από μέρους τους.
Αφού λοιπόν η μετάγγιση αίματος είναι και αυτή ένα είδος μεταμόσχευσης, να ζητείται από τους συγγενείς (ή και τους φίλους) η εγγραφή 2-3-5-10 ατόμων (το πόσοι θα είναι και τι ηλικίας θα ρυθμίζεται από τον νόμο ανάλογα με το πώς θα πηγαίνουν οι μεταμοσχεύσεις) στους καταλόγους δοτών αλλιώς δεν θα μπορεί να ζητηθεί μόσχευμα.
Η σύνδεση των δοτών με τον λήπτη να είναι μόνιμη, δηλαδή κάποιος που γράφτηκε δότης για να πάρει ένας άλλος μόσχευμα δεν μπορεί να ξαναγραφεί για άλλον εκτός αν ο πρώτος αποβιώσει χωρίς να πάρει.
Φυσικά αυτό δεν απορρίπτει τον εθελοντισμό, όποιος θέλει θα μπορεί να γράφεται ως δότης και μάλιστα θα μπορεί να "δωρίζει" την προσφορά του σε κάποιον (πχ στο παιδί του) ακόμα κι αν αυτός δεν την έχει ανάγκη εκείνη τη στιγμή.

Και όλα αυτά εφόσον ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ότι οι μεταμοσχεύσεις γίνονται ΧΩΡΙΣ ΑΜΟΙΒΗ και με ΑΠΑΡΑΒΑΤΟ ΑΠΟΡΡΗΤΟ ενώ η εξέταση του εγκεφαλικά νεκρού υποψήφιου δότη είναι ΑΔΙΑΒΛΗΤΗ, πράγματα που ισχύουν νομικά στη χώρα μας από χρόνια αλλά βλέπω τελευταία προσπάθειες "χαλάρωσης"

Πάντως γνωρίζω ότι είμαστε πολύ κοντά στην κατασκευή οργάνων κατά παραγγελία από βλαστοκύτταρα του ίδιου του ατόμου και μάλιστα που δεν χρειάζεται να κρατούνται από την γέννησή του αλλά μπορούν να ληφθούν από συγκεκριμένα σημεία του σώματος, οπότε σε μερικά χρόνια το πρόβλημα για το οποίο συζητάμε δεν θα υφίσταται απλά, έτσι όπως πάμε, η λύση θα είναι άλλη μια ευκαιρία "ληστείας" (εντός ή εκτός εισαγωγικών :{)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”