Οδοντιατρικη συμβουλη για κάταγμα δοντιου

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Οδοντιατρικη συμβουλη για κάταγμα δοντιου

Δημοσίευση από makis » 19 Απρ 2012, 05:03

Θελω μια Οδοντιατρικη συμβουλη.

Για περιπτωση που σπαει δοντι , αν υπαρχει περιπτωση απο το "χτυπημα" εκτος απο το σπασιμο , να "χαλασει" καποιον νευρο και να σταματησει την αναπτυξη δοντιων και αλλα προβληματα

Ευχαριστω
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ


Άβαταρ μέλους
mengre
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 6267
Εγγραφή: 12 Μάιος 2010, 13:03
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Οδοντιατρικη συμβουλη

Δημοσίευση από mengre » 19 Απρ 2012, 09:19

καλημερα...
εαν σπασει ενα κομματι του δοντιου τοτε αυτο θα παραμεινει ετσι..θα μεγαλωσει σπασμενο το δοντακι εαν μιλαμε για παιδακι..τωρα αναλογα το σημειο...εαν δηλαδη φτανει ουλο το σπασιμο ισως να υπαρχει θεμα μολυνσεως πρηξιματος της περιοχης,και ισως αλλα που δεν γνωριζω..πλεον οπτικα μπορουν να το διορθωσουν ειτε με ρητινη ειτε με θηκη και να μην φαινεται τπτ! :)
αλλα εκ πειρας μπορω να σου πω οτι εαν σπασει ενα κομματακι δεν ηρθε και η συντελεια του κοσμου χαχαχ!
ελπιζω να βρεθει και καποιος ειδημων να σε διαφωτισει περισσοτερο εαν χρειαζεσαι..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mengre την 19 Απρ 2012, 09:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Πιθανον να αργω στις παραλαβες λογω μωρου και λογω κλεισιματος των ελτα της περιοχης μου πουμε γινοταν η επιδοση των δεματων με αποτελεσμα να τα στελνουν αλλου μακρια..

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Προσφορά για ιδιαίτερα μαθήματα!

Άβαταρ μέλους
Angela_Lar
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010, 16:03
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: Οδοντιατρικη συμβουλη

Δημοσίευση από Angela_Lar » 19 Απρ 2012, 09:40

Όταν μιλάμε για νεογηλά δόντια δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.Όταν μιλάμε για τα μόνιμα δόντα του παιδιού θα πρότεινα οπωσδήποτε μια επίσκεψη σε ειδικό ενδοδοντολόγο.Εάν το κάταγμα είναι λοξό υπάρχει περίπτωση να έχει αποκαλυφθεί τμήμα του πολφού κάτι το οποίο συνοδεύεται απο ευαισθησία,πόνο,οίδημα.Ο ενδοδοντολόγος με ακτινογραφία της ρίζας του δοντιού θα διαπιστώσει αν υπάρχει κάποια ρωγμή στο ριζικό σωλήνα και με έναν έλεγχο ζωτικότητας θα διαπιστώσει αν το δόντι είναι ακόμη ζωντανό(ευαισθησία στο ψυχρό).Απλά αν το χτύπημα στο πρόσωπο ήταν δυνατό θα πρότεινα σε βάθος χρόνου μια πανοραμική της γνάθου γιατί πολλές φορές δημιουργούνται κύστεις απο σοβαρά χτυπήματα.
Οδοντίατρος δεν είμαι βέβαια αλλά με τις ελάχιστες κτηνιατρικές-οδοδοντικές γνώσεις αυτό μπορώ να συμβουλέψω.Απλά προτιμήστε κάποιον παιδοδοντίατρο ή ειδικό ενδοδοντολόγο για να γίνει σωστή διερεύνηση και όχι έναν απλό οδοντίατρο.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ

ΣΤΕΛΝΩ ΕΛΤΑ,ΠΡΟΠΛΗΡ,
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΚΟΥΡΙΕΡ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ,ΜΟΝΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΕΛΤΑ ΑΝ ΘΕΛΈΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ

Αν υπάρξει ζήτηση απο μέλος στη Λάρισα,θα δωθεί προτεραιότητα λόγω διευκόλυνσης σαφώς
Όλες οι ανοιχτές αγγελίες μου εδώ:
http://bit.ly/dB1P1h

pan-ki
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1757
Εγγραφή: 10 Απρ 2009, 21:48
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Οδοντιατρικη συμβουλη

Δημοσίευση από pan-ki » 19 Απρ 2012, 10:03

Δεν γνωρίζω από δόντια απλά όταν η κόρη μου ήταν 2 χρονών έσπασε με πέσιμο ένα κομμάτι του μπροστινού της δοντιού , δεν την ενοχλούσε παρά μόνο η ενόχληση που υπάρχει όταν αλλάζει κάτι μέσα στο στόμα μας . Ο γιατρός μας είπε να μην ανησυχούμε μιας και ήταν νεογιλό και όχι μόνιμο.

Αν έχετε να στείλετε ή να πάρετε και από Tougia2 μπορούμε να παραλάβουμε μαζί για μεγαλύτερη οικονομία
ΒΡΕΙΤΕ ΜΕ ΣΤΟ FACEBOOK: Cindi Greek
ΠΑΡΑΚΑΛΩ , ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

Έστειλα φακέλους: siful,kouklakis,djdaisy90 (8/5)
Έστειλα πράγματα:andromahi tsav. (2/4), pupeta,kriari,chrisel (9/5)
Έστειλα γραμματόσημα: olympia (17/4) , Eleny (17/4) ,mariagkl (17/4)

Άβαταρ μέλους
tougia2
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3043
Εγγραφή: 21 Απρ 2009, 00:36
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Επικοινωνία:

Re: Οδοντιατρικη συμβουλη

Δημοσίευση από tougia2 » 19 Απρ 2012, 10:36

καλησπερα. εμενα η κορη μου 7 χρονων που εσπασε και τα 2 μπροστινα μονιμα δοντια , το ενα ειδικά πάρα πολύ, μας εβγαλε η παιδοοδοντιατρος ακτινες και μαλλον θα κανει πρωτα απονευρωσεις και μετα θα τα ΄χτίσει΄ απο οτι μας ειπε.
παντως απο τοτε που τα εσπασε επαθε μολυνση ,πηρε αντιβιωση ,πρηστηκε το ουλο της και εβγαζε πυον.
αλλα αν ειναι λιγο το σπασιμο, νομιζω δεν υπαρχει προβλημα.

Άβαταρ μέλους
cactus
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: 17 Σεπ 2010, 23:15
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Οδοντιατρικη συμβουλη

Δημοσίευση από cactus » 19 Απρ 2012, 12:46

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη σε όλους! :D Αν αναφέρεσαι σε σπάσιμο δοντιού σε μικρό παιδάκι, δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν γνωρίζω... Αλλά θα σου αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία: Πέρσυ κάθως έτρωγα ένα φρεκότατο κομμάτι πολύσπορο ψωμί, ξαφνικά ακούω ένα κρακ... :yikes: και μου έσπασε ένα από τα πίσω δόντια στην άκρη.... :wall: Λόγω υποχρεώσεων και οικονομικών το καθυστέρησα περίπου 3 μήνες μέχρι να πάω στον οδοντίατρο και μέχρι τότε είχα το άγχος, μην τυχόν έχει μολυνθεί, σαπίσει κτλ...

Τελικά ο γιατρός μου είπε πως ήταν όλα καλά και το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μου το φτιάξει! Χρησιμοποίησε μια παχύρευστη λευκή κρέμα, αν κατάλαβα καλά απ' αυτή που βάζουμε στα σφραγίσματα και σε 10 λεπτά ήμουν έτοιμη! ;)

Όχι τίποτε άλλο γιατί μέχρι να φτιάξω το δόντι, ένιωθα σαν γριά φαφούτα!!! :lol:

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Φιλικά,

Μαριάννα
Με ΤΣΑΤΙΖΕΙ η ΑΓΕΝΕΙΑ και η ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ!!!!!!!!!!! Όταν στέλνετε φάκελο να γράφετε username, τι ζητάτε και να συμπληρώνετε τα στοιχεία σας ΚΑΙ στον εσωτερικό φάκελο! Παρακαλώ η αποστολή φακέλων/γραμματοσήμων να γίνεται εντός 10 ημερών, αλλιώς το αντικείμενο θα δίνεται αλλού!

Έστειλα σε:

Περιμένω φάκελο από :


Περιμένω δέμα από:





Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”