Κνήφη-Καμιά βοήθεια;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cactus
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: 17 Σεπ 2010, 23:15
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Κνήφη-Καμιά βοήθεια;

Δημοσίευση από cactus » 05 Ιουν 2012, 16:47

Καλησπέρα! Πριν 1 εβδομάδα γέμισα τσιμπήματα (όπως αυτά από τα κουνούπια) στην μέση χαμηλά, στην κοιλιά και στα πόδια.... Πάρα πολλά όμως!!! :yikes: πήγα στη δερματολόγο και μου είπε πως έχω κνήφη και πως το έπαθα από την εξοχή..... :z μου έδωσε aerius και fubecorte και μου είπε πως δεν είναι τίποτα και πως σε 15 μέρες θα είμαι οκ.... Μέρα παρά μέρα εμφανίζονται καινούργια εξανθήματα και σε άλλα σημεία (χέρια και πλάτη) και έχω πολύ φαγούρα... Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα πως είναι παρασιτική κνήφη (αλλεργία σε τσίμπημα εντόμου δηλ.) ξαναπήγα στη δερματολόγο και μου είπε πως όλα είναι οκ και πως θα περάσει και να μην ανησυχώ....

Μήπως είχε κάποιος ανάλογο περιστατικό και να μου πει αν όντως έφυγαν τα εξανθήματα σε 15 μέρες;

Δεν είναι 100% από ψύλλους κτλ, γιατί το απέκλεισε η δερματολόγος και μου είπε πως αν ήταν από ψύλλους μέσα στο σπίτι θα είχε βγάλει και ο αρραβωνιαστικός μου, μιας και μένουμε μαζί! Αλλά εκείνος τίποτα! Ούτε για δείγμα! Εγώ τον κοροϊδεύω και τον λέω χοντρόπετσο (σα δεν ντέπομαι, γιατί ποτέ δεν τον τσιμπάει τίποτα, ενώ εμένα που είμαι γλυκοαίματη όλο και κάτι με τσιμπάει! Χαχαχαχαχαχαχα!)

Η απορία μου είναι πως έπαθα αλλεργία σε τσίμπημα από κουνούπι στα "γεράματα" (26 χρονών) :lol: ενώ δεν είχα ποτέ άλλωτε.... :mm:

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας με διαφωτίσει παρακαλώ! :bow:


Ευχαριστώ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cactus την 05 Ιουν 2012, 17:38, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Με ΤΣΑΤΙΖΕΙ η ΑΓΕΝΕΙΑ και η ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ!!!!!!!!!!! Όταν στέλνετε φάκελο να γράφετε username, τι ζητάτε και να συμπληρώνετε τα στοιχεία σας ΚΑΙ στον εσωτερικό φάκελο! Παρακαλώ η αποστολή φακέλων/γραμματοσήμων να γίνεται εντός 10 ημερών, αλλιώς το αντικείμενο θα δίνεται αλλού!

Έστειλα σε:

Περιμένω φάκελο από :


Περιμένω δέμα από:






Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23547
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Κνήφη! Καμιά βοήθεια;

Δημοσίευση από Aria » 05 Ιουν 2012, 16:53

Οι αλλεργίες δεν έχουν ηλικία.
Και η αποψή μου είναι πως ότι σου είπε ο γιατρός να κάνεις ή στην τελική πήγαινε σε άλλον να πάρεις δεύτερη γνώμη και όχι αν του έχει συμβεί κάποιου άλλου κτλ, ποτέ μην ρωτάς άσχετους παρά μόνο ειδικούς σε ιατρικά θέματα!! Φιλικά στα λέω φυσικά για να μην παραξηγηθώ!

palmira
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 21:09
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Κνήφη! Καμιά βοήθεια;

Δημοσίευση από palmira » 05 Ιουν 2012, 16:55

δεν ξέρω αν λέγεται κνήφη ή ότι άλλο, αλλά κατά τη γνώμη μου (καθ'ότι το είχα πάθει στο παρελθόν) μπορεί να είναι τσιμπίματα από ψύλλους. ακόμη και από το πάρκο, από τα παρτέρια ή το συνηθέστερο από ζώα (σκύλους-γάτες). να φροντίζεις να φοράς μακριά παντελόνια, κάλτσες και παπούτσια (όχι παντόφλες-πέδιλα-σορτς). επάνω στα τσιμπίματα βάζε 2-3 φορές την ημέρα ιώδιο betadine, ταμποναριστά με βαμβάκι και πάρε και το aerius, που στο έδωσε για να καταπραύνει τη φαγούρα. αυτά μου τα είχαν συστήσει από το νοσοκομείο Λοιμωδών της θεσ\νίκης.
παρεπιπτόντως και ο μικρός μου γιός παρουσίασε αυτές τις μέρες τα ίδια συμπτώματα, αλλά είπα ότι θα είναι απο τα χόρτα του πάρκου.
ελπίζω να σε βοήθησα.

Άβαταρ μέλους
cactus
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: 17 Σεπ 2010, 23:15
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Κνήφη! Καμιά βοήθεια;

Δημοσίευση από cactus » 05 Ιουν 2012, 16:58

ar_ia έγραψε:Οι αλλεργίες δεν έχουν ηλικία.
Και η αποψή μου είναι πως ότι σου είπε ο γιατρός να κάνεις ή στην τελική πήγαινε σε άλλον να πάρεις δεύτερη γνώμη και όχι αν του έχει συμβεί κάποιου άλλου κτλ, ποτέ μην ρωτάς άσχετους παρά μόνο ειδικούς σε ιατρικά θέματα!! Φιλικά στα λέω φυσικά για να μην παραξηγηθώ!

Όχι βρε τι να παρεξηγήσω; ;) απλά έγραψα και εδώ μήπως κάποιος είχε στο παρελθόν ανάλογο περιστατικό, γιατί το έπαθε και μια ανηψιά μου (5 χρονών) αλλά εκείνη είναι αλλεργική στα κουνούπια εκ γεννετής οπότε το παθαίνει κάθε χρόνο και οι γονείς της είναι πάντα σε ετοιμότητα!

Απλά επειδή εγώ το έπαθα πρώτη φορά, μου έκανε εντύπωση... Γιατί και τη μαμά της ανηψιάς μου που ρώτησα μου είπε να μην ανησυχώ και πως σε 15 μέρες θα είμαι οκ!
Με ΤΣΑΤΙΖΕΙ η ΑΓΕΝΕΙΑ και η ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ!!!!!!!!!!! Όταν στέλνετε φάκελο να γράφετε username, τι ζητάτε και να συμπληρώνετε τα στοιχεία σας ΚΑΙ στον εσωτερικό φάκελο! Παρακαλώ η αποστολή φακέλων/γραμματοσήμων να γίνεται εντός 10 ημερών, αλλιώς το αντικείμενο θα δίνεται αλλού!

Έστειλα σε:

Περιμένω φάκελο από :


Περιμένω δέμα από:





Άβαταρ μέλους
ψαρακι
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4232
Εγγραφή: 14 Οκτ 2010, 17:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Κνήφη! Καμιά βοήθεια;

Δημοσίευση από ψαρακι » 05 Ιουν 2012, 16:59

περαστικα!!! παντως απο οτι ξερω με το αεριους θα περασει !!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
cactus
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: 17 Σεπ 2010, 23:15
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Κνήφη! Καμιά βοήθεια;

Δημοσίευση από cactus » 05 Ιουν 2012, 17:05

palmira έγραψε:δεν ξέρω αν λέγεται κνήφη ή ότι άλλο, αλλά κατά τη γνώμη μου (καθ'ότι το είχα πάθει στο παρελθόν) μπορεί να είναι τσιμπίματα από ψύλλους. ακόμη και από το πάρκο, από τα παρτέρια ή το συνηθέστερο από ζώα (σκύλους-γάτες). να φροντίζεις να φοράς μακριά παντελόνια, κάλτσες και παπούτσια (όχι παντόφλες-πέδιλα-σορτς). επάνω στα τσιμπίματα βάζε 2-3 φορές την ημέρα ιώδιο betadine, ταμποναριστά με βαμβάκι και πάρε και το aerius, που στο έδωσε για να καταπραύνει τη φαγούρα. αυτά μου τα είχαν συστήσει από το νοσοκομείο Λοιμωδών της θεσ\νίκης.
παρεπιπτόντως και ο μικρός μου γιός παρουσίασε αυτές τις μέρες τα ίδια συμπτώματα, αλλά είπα ότι θα είναι απο τα χόρτα του πάρκου.
ελπίζω να σε βοήθησα.
Και εγώ ρώτησα τη δερματολόγο αν είναι από ψύλλους (αν και σε αυτή την ηλικία δεν πάω πια στα πάρκα για παιχνίδι... Κλαψ! Ούτε έχω στο σπίτι σκύλο ή γάτα αλλά ούτε σε όλη την πολυκατοικία), αλλά μου είπε όχι! :z με ρώτησε την πρώτη φορά "επισκέφθηκες πρόσφατα κάποια χωράφι"; Και της είπα πως είχα πάει σε ένα κτήμα που είχε μόνο ελαιόδεντρα και τίποτε άλλο και μου λέει από εκεί το έπαθες! Λέγεται κνήφη και θα διαρκέσει 15 μέρες, μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα! Μου έγραψε και τα φάρμακα και έφυγα! Ξαναπήγα μετά από 4 μέρες και μου λέει "γιατί ξανάρθες"; Της είπα πως ανησύχησα γιατί αντί να υποχωρήσουν, βγήκαν και άλλα και μου λέει αφού σου είπα είναι κνήφη, της εποχής, όλα καλά!

Χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές!!! Να είσαι καλά!!!
Με ΤΣΑΤΙΖΕΙ η ΑΓΕΝΕΙΑ και η ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ!!!!!!!!!!! Όταν στέλνετε φάκελο να γράφετε username, τι ζητάτε και να συμπληρώνετε τα στοιχεία σας ΚΑΙ στον εσωτερικό φάκελο! Παρακαλώ η αποστολή φακέλων/γραμματοσήμων να γίνεται εντός 10 ημερών, αλλιώς το αντικείμενο θα δίνεται αλλού!

Έστειλα σε:

Περιμένω φάκελο από :


Περιμένω δέμα από:





Άβαταρ μέλους
cactus
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: 17 Σεπ 2010, 23:15
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Κνήφη! Καμιά βοήθεια;

Δημοσίευση από cactus » 05 Ιουν 2012, 17:07

ψαρακι έγραψε:περαστικα!!! παντως απο οτι ξερω με το αεριους θα περασει !!!!!!!!!

Να είσαι καλά! :D Βρε τι έπαθα στα γεράματα..... :lol: σαν παιδί δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα και τώρα όλο και κάτι παθαίνω....! Χαχαχαχα!
Με ΤΣΑΤΙΖΕΙ η ΑΓΕΝΕΙΑ και η ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ!!!!!!!!!!! Όταν στέλνετε φάκελο να γράφετε username, τι ζητάτε και να συμπληρώνετε τα στοιχεία σας ΚΑΙ στον εσωτερικό φάκελο! Παρακαλώ η αποστολή φακέλων/γραμματοσήμων να γίνεται εντός 10 ημερών, αλλιώς το αντικείμενο θα δίνεται αλλού!

Έστειλα σε:

Περιμένω φάκελο από :


Περιμένω δέμα από:





Άβαταρ μέλους
ψαρακι
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4232
Εγγραφή: 14 Οκτ 2010, 17:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Κνήφη! Καμιά βοήθεια;

Δημοσίευση από ψαρακι » 05 Ιουν 2012, 17:09

ποιος σου ειπε να πηγαινεις στις εξοχας!!!!!!!!!!!!!!! α!!!!!!!!!!!!!!!! και τι εκανες εκει και σε ορμησαν τα εντομα !!!!!!!!!! :oops: :oops: να μας το πεις για να τα αποφευγουμε !!!! μια ηλικια ημαστε βρε !!!!!να μην το παθουμε και εμεις χα χαχαχα χα :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
cactus
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: 17 Σεπ 2010, 23:15
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Κνήφη! Καμιά βοήθεια;

Δημοσίευση από cactus » 05 Ιουν 2012, 17:22

ψαρακι έγραψε:ποιος σου ειπε να πηγαινεις στις εξοχας!!!!!!!!!!!!!!! α!!!!!!!!!!!!!!!! και τι εκανες εκει και σε ορμησαν τα εντομα !!!!!!!!!! :oops: :oops: να μας το πεις για να τα αποφευγουμε !!!! μια ηλικια ημαστε βρε !!!!!να μην το παθουμε και εμεις χα χαχαχα χα :lol: :lol:

Χαχαχαχα! Σαν δεν ντρέπομαι που πήγα στας εξοχάς.... Τστστστς! Τίποτα δεν έκανα μας είχαν καλέσει κάτι φίλοι για bbq και ήταν μεσημέρι κιόλας! Δεν ήταν βράδυ να πεις πως είχε κουνούπια.... :z
Με ΤΣΑΤΙΖΕΙ η ΑΓΕΝΕΙΑ και η ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ!!!!!!!!!!! Όταν στέλνετε φάκελο να γράφετε username, τι ζητάτε και να συμπληρώνετε τα στοιχεία σας ΚΑΙ στον εσωτερικό φάκελο! Παρακαλώ η αποστολή φακέλων/γραμματοσήμων να γίνεται εντός 10 ημερών, αλλιώς το αντικείμενο θα δίνεται αλλού!

Έστειλα σε:

Περιμένω φάκελο από :


Περιμένω δέμα από:





Άβαταρ μέλους
ψαρακι
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4232
Εγγραφή: 14 Οκτ 2010, 17:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Κνήφη! Καμιά βοήθεια;

Δημοσίευση από ψαρακι » 05 Ιουν 2012, 17:25

:lol: :lol: :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”