Φαγούρα... :(

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
metropontix
Platinum Member
Platinum Member
6 13
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 21:20
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Φαγούρα... :(

Δημοσίευση από metropontix » 24 Ιουν 2012, 13:33

Γεια σας. Βεβαίως δεν ζητάω ιατρική συμβουλή αλλά να δω μήπως έχετε κι εσείς περάσει το ίδιο.

Πριν περίπου 4 χρόνια ξεκίνησα να έχω φαγούρα στα πόδια. Ήταν τόσο μάλιστα ενοχλητικό που κοκκίνηζε το σημείο εκείνο και από το ξύσιμο έτρεχε και αίμα. :(

Παρατήρησα λοιπόν πως αυτό το πράγμα συμβαίνει κάθε καλοκαίρι σε 2 σημεία του ποδιού στο εσωτερικό των ποδιών και στο μπούτι. Προφανώς πρέπει να έχει σχέση με το γεγονός πως ιδρώνω μιας και γυμνάζομαι. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο;


Άβαταρ μέλους
paroula
Diamond Member
Diamond Member
68 46
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 06 Μάιος 2012, 23:24
Νομός κατοικίας: Ν. Φλώρινας
Δήμος - Κοινότητα: Σφακιωτών Λευκάδας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Φαγούρα... :(

Δημοσίευση από paroula » 24 Ιουν 2012, 15:04

Μπορεί να είναι κ απο τον ήλιο! Εδω κ αρκετά χρόνια με πιάνει κ εμένα κάτι παρόμοιο στα χέρια. Παρατήρησα λοιπόν οτι με πιάνει πάντα το καλοκαίρι στις αρχές κ περνάει το φθινόπωρο. Επίσης παρατήρησα οτι αν κρατηθώ κ δεν ξυθώ ΚΑΘΟΛΟΥ τις πρώτες μέρες όταν ξεκινάει η φαγούρα μετά περνάει κ δε με ξαναπιάνει! Δοκίμασέ το αν έχεις την υπομονή μήπως πιάσει κ σε εσένα! :D
Παρακαλώ να βάζετε πάντα στους φακέλους username και τι ζητήσατε, διότι είμαι και ξανθιά και ερωτευμένη, οπότε οι πιθανότητες να σας έρθει κάτι άσχετο είναι αυξημένες!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Φαγούρα... :(

Δημοσίευση από Othon » 24 Ιουν 2012, 15:51

paroula έγραψε:Μπορεί να είναι κ απο τον ήλιο! Εδω κ αρκετά χρόνια με πιάνει κ εμένα κάτι παρόμοιο στα χέρια. Παρατήρησα λοιπόν οτι με πιάνει πάντα το καλοκαίρι στις αρχές κ περνάει το φθινόπωρο. Επίσης παρατήρησα οτι αν κρατηθώ κ δεν ξυθώ ΚΑΘΟΛΟΥ τις πρώτες μέρες όταν ξεκινάει η φαγούρα μετά περνάει κ δε με ξαναπιάνει! Δοκίμασέ το αν έχεις την υπομονή μήπως πιάσει κ σε εσένα! :D
Το επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό!
Είχα το ίδιο ακριβώς θέμα, μέχρι και πριν 2 χρόνια.
Δεν πήγα ποτέ σε δερματολόγο, λόγω του ότι όταν το αποφάσισα πέρασε από μόνο του.
Για να αντιμετωπίσεις τη φαγούρα, μπορείς να δοκιμάσεις να βρέχεις ελαφρώς τα πόδια σου με παγωμένο (κατά προτίμηση) νερό όταν δεις ότι σε πιάνει φαγούρα. Δεν είμαι γιατρός και ούτε προσπαθώ να τον αντικαταστήσω, παρόλα αυτά, το νεράκι δεν έχει να κάνει με κάποιο φάρμακο, οπότε δεν έχεις να χάσεις απολύτως τίποτα δοκιμάζοντας!

Άβαταρ μέλους
irene_labros
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 3171
Εγγραφή: 08 Ιουν 2011, 23:52
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Φαγούρα... :(

Δημοσίευση από irene_labros » 24 Ιουν 2012, 16:29

εγω που εχω ακριβως το ιδιο πραγμα το αντιμετωπιζω ακομα πιο απλα.βραζω χαμομηλι και κανω πλυσεις 2 φορες την μερα τουλαχιστον 3 φορες την βδομαδα
το χαμομηλι ειναι αντισηπτικο καθαριζει τις πληγες και τις προστατευει και δν χρειαζονται ουτε αλοιφες ουτε τπτ
πηγα σε γιατρο και δοκιμασα οτι κ να μου εδωσε υπεφερα για 3 χρονια στην σειρα με το που ερχοταν το καλοκαιρι ωσπου μια γειτονισσα της μαμας μου τις ειπε για το χαμομηλι και απο τοτε ειμαι μια χαρα
με το που αρχισει το κοκκινισμα κανεις τις πλυσεις κ σε 2 μερρες εισαι οκ
σε μενα επιασε τωρα σε σενα τι να σου πω μια δοκιμη δεν εβλαψε ποτε κανεναν

metropontix
Platinum Member
Platinum Member
6 13
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 21:20
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Φαγούρα... :(

Δημοσίευση από metropontix » 24 Ιουν 2012, 17:25

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ. Είναι τρομερό πρόβλημα και κυρίως αισθητικό όχι σε θέμα φαγούρας μόνο. Δηλαδή να χώνω τζιν και καλοκαιριατικο ειναι κριμα δεν το αντέχω και πιστευω το προβλημα θα γινει και χειροτερο. Έχω πολύ λιπαρο δέρμα είναι η αλήθεια και σίγουρα κάτι γίνεται με αυτό καθώς όλο αυτό γίνεται 3 μήνες από τον ιούνιο ως και τον αύγουστο. :/

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Φαγούρα... :(

Δημοσίευση από polvar » 24 Ιουν 2012, 18:20

Αυτό λέγεται παράτριμμα, είναι σαν αυτό που βγάζουν τα μωρά από την υγρασία εξαιτίας της πάνας, οφείλεται σε βακτηρίδιο και η βασική λύση είναι, πέρα από τις πλύσεις και τα χαμομήλια που βοηθούν, ο αερισμός της περιοχής (να μη φοράτε συνθετικά ρούχα ούτε εφαρμοστά γιατί τρίβουν το δέρμα) και αν δεν υποχωρεί με αυτά να πάρετε μια φθηνή κρέμα Daktarin από το φαρμακείο και να τη βάζετε 2 φορές την μέρα για 10-15 ημέρες

Άβαταρ μέλους
brillio
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
76 89
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: 26 Οκτ 2011, 20:07
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Εσπερίων Κέρκυρας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Φαγούρα... :(

Δημοσίευση από brillio » 24 Ιουν 2012, 19:35

polvar έγραψε:Αυτό λέγεται παράτριμμα, είναι σαν αυτό που βγάζουν τα μωρά από την υγρασία εξαιτίας της πάνας, οφείλεται σε βακτηρίδιο και η βασική λύση είναι, πέρα από τις πλύσεις και τα χαμομήλια που βοηθούν, ο αερισμός της περιοχής (να μη φοράτε συνθετικά ρούχα ούτε εφαρμοστά γιατί τρίβουν το δέρμα) και αν δεν υποχωρεί με αυτά να πάρετε μια φθηνή κρέμα Daktarin από το φαρμακείο και να τη βάζετε 2 φορές την μέρα για 10-15 ημέρες
συμφωνω απολυτα.ειναι μυκητιαση λογω ζεστης υγρασιας και τριβης της περιοχης.στη βουβωνικη περιοχη μπαινει η κρεμα dactarin,αλλα στα ποδια πρεπει να βαλετε αντιμυκητιασικο ταλκ.

metropontix
Platinum Member
Platinum Member
6 13
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 21:20
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Φαγούρα... :(

Δημοσίευση από metropontix » 24 Ιουν 2012, 20:41

Δεν είναι στα πόδια στις πατούσες είναι στα πόδια αλλά ψηλά δηλαδή στο μπούτι μπροστά και πίσω ή και ανάμεσα. Πάντως είναι σε συγκεκριμένα σημεία κάθε χρόνο. Στο αριστερό πόδι γίνετα στην πίσω πλευρά ενώ στο δεξί γίνεται μπροστά και πλάγια.

Άβαταρ μέλους
linampoura
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5526
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 02:17
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Ζίτσας Ιωαννίνων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Φαγούρα... :(

Δημοσίευση από linampoura » 24 Ιουν 2012, 22:44

καλησπερα!και γω πριν 2 χρονια πρωτη φορα(ενω τα υπολοιπα 22 δεν ειχα αλλεργια κτλ σε τπτ!!!)
αρχισα τον ιουνιο να φαγουριζομαι στα χερια και μπρατσα βγαζοντας κοκκινιλες και σπιρακια!
το ιδιο και περσι!!
εβαζα πανω σπαθολαδο,δεν ξερω αν ξερεις τι ειναι!!μπορεις να googlareis!!και περνουσε!προφανως απο ζεστη ιδρωτα κτλ οπως ειπαν και τα αλλα μελη!!
αν θες μπορω να σου στειλω χωρις ευχαριστω και χρηματα βεβαια!ενα μπουκαλακι σπαθολαδο!!να δοκιμασεις!!ειναι τελεως ακινδυνο μιας και απλα ειναι φτιαγμενο απο λαδι και το γνωστο ''χορτο'' σπαθοχορτο!αν θες ψαξε η στειλε μου να σου δωσω λεπτομεριες και να σου στειλω αν θες!
υπομονη!και μην ξινεσαι!!!ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!! ;)
ΣΤΕΛΝΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ ΚΑΙ ΝΕΑ ΤΙΜΗ ACS 3,5 ΕΥΡΩ ΜΕΧΡΙ 2 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΝΗΣΙΑ 3,70 ΕΥΡΩ ΜΕΧΡΙ 2 ΚΙΛΑ.AN ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΖΗΤΑΤΕ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

(Δεν μπαίνω συχνά στο site λόγω προσωπικών υποχρεώσεων γι'αυτό το λόγο και λόγω χώρου και τις αγγελίες θα τις κρατάω λίγο και μετά θα δίνονται εκτός)

metropontix
Platinum Member
Platinum Member
6 13
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 21:20
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Φαγούρα... :(

Δημοσίευση από metropontix » 25 Ιουν 2012, 03:30

Πολύ ευχαρίστως και σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για το ενδιαφέρον. Με τη σειρά μου θα σου στείλω σαπούνι που παρασκευάζω ο ίδιος με ελαιόλαδο και βότανα. :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”