Επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
59 5
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 10 Φεβ 2009, 15:05
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα

Επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία

Δημοσίευση από Tina » 24 Νοέμ 2009, 16:21

Καλησπέρα σε όλους!

Την περασμένη εβδομάδα έκανα επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία μου. Δεδομένου ότι προτού προχωρήσω στην επέμβαση, αναζητούσα διαρκώς στο διαδίκτυο πληροφορίες όχι μόνο από τα οφθαλμολογικά κέντρα, αλλά κυρίως από άτομα που έκαναν την επέμβαση, αποφάσισα να καταθέσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία ώστε να είναι διαθέσιμη για όποιον ενδιαφέρεται.
Την περασμένη Πέμπτη λοιπόν, 19/11/09 έκανα λέιζερ με τη μέθοδο PRK (για όσους το έχουν ψάξει λίγο το θέμα, υπάρχουν δύο μέθοδοι, η PRK που είναι πιο παλιά και πιο φθηνή, αλλά με πολύ πιο επώδυνη ανάρρωση, και η LASIK που είναι νεότερη, πιο ακριβή, αλλά με ταχύτατη ανάρρωση. Περισσότερες πληροφορίες για τις διαφορές τους μπορείτε να βρείτε στις ιστοσελίδες διαφόρων κέντρων). Εγώ έκανα την PRK λόγω ενός προβλήματος που είχα στα μάτια και δεν μου επέτρεπε να κάνω τη LASIK.

Είχα μυωπία 4.50 στο ένα μάτι και 4.00 στο άλλο και από μισό βαθμό αστιγματισμό.
Η ίδια η επέμβαση με το λέιζερ δεν ήταν καθόλου επώδυνη, απλά εννοείται ότι το άγχος μου είχε χτυπήσει κόκκινο! Εξάλλου βλέπεις και καταλαβαίνεις τα πάντα. Στο διαδίκτυο θα βρείτε και βιντεάκια που δείχνουν την όλη διαδικασία και για τις δύο μεθόδους...είναι λιγάκι ανατριχιαστικά οφείλω να ομολογήσω!

Η όλη διαδικασία και για τα δύο μάτια κράτησε γύρω στα 15 λεπτά. Μετά εννοείται έπρεπε να φορέσω γυαλιά ηλίου και με συνόδεψε σπίτι δικός μου άνθρωπος γιατί εγώ έβλεπα θολά και με ενοχλούσε πάρα πολύ το φως.
Πολύ γρήγορα άρχισα και να πονάω. Δυστυχώς ο πόνος αυτός κράτησε μέχρι και το απόγευμα του Σαββάτου...Φανταστείτε ότι μέσα σε 48 ώρες πήρα 8 Mesulid, τα οποία απλά μείωναν λίγο τον πόνο, δεν τον εξάλειφαν...Κι όταν λέω ότι πονούσα, εννοώ ότι άλλοτε ένιωθα τα μάτια μου να τσούζουν (σαν να είχα κόψει κρεμμύδια...πολλά κρεμμύδια...), άλλοτε να καίνε, άλλοτε σαν να είχα κομματάκια από γυαλί τα οποία με έκοβαν. Εννοείται ότι το φως (είτε ηλιακό, είτε τεχνητό) με ενοχλούσε πάρα πολύ. Για τηλεόραση, διάβασμα, υπολογιστή ούτε λόγος. Ειδικά την Πέμπτη και την Παρασκευή με το ζόρι άνοιγα τα μάτια μου για να βάλω κολλύρια. Κοιμόμουν πάρα πολλές ώρες, κάτι το οποίο βοηθούσε πολύ και ήταν ανακουφιστικό.

Την Κυριακή ήμουν πλέον καλύτερα, με λίγο μόνο τσούξιμο, αλλά έντονη ενόχληση στο φως.
Τη Δευτέρα ο γιατρός μου αφαίρεσε κάτι ειδικούς προστατευτικούς φακούς επαφής που είχε τοποθετήσει μετά την επέμβαση. Η όρασή μου εξακολουθούσε να είναι θολή, αλλά δεν πονούσα καθόλου πια.
Σήμερα, Τρίτη, επέστρεψα στη δουλειά μου, το φως με ενοχλεί αλλά όχι τόσο πολύ πια. Όμως η όρασή μου είναι ακόμα θολή (και θα είναι για 1 εβδομάδα περίπου, μέχρι να επουλωθεί το επιθήλιο στα μάτια μου). Δηλαδή είναι σαν να έχω περίπου 2 βαθμούς μυωπία. Καταφέρνω και γράφω στον υπολογιστή διότι έχω μεγενθύνει τα πάντα! Αλλά η αλήθεια είναι ότι και πάλι με κουράζει...

Αυτά προς το παρόν...ρωτήστε με ελεύθερα για ό,τι σας ενδιαφέρει!
Και για να σας προλάβω, μου κόστισε λιγότερο από 2000 Ευρώ, που δεν το περίμενα...να κάνετε παζάρια με το γιατρό σας! Αλλά προσέξτε να χρησιμοποιεί νέας τεχνολογίας μηχανήματα κι όχι προ δεκαετίας! ...Εξάλλου με τα μάτια δεν παίζουμε! :D

Φιλικά,
Tina
Εικόνα


Άβαταρ μέλους
giοrginaa
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 2657
Εγγραφή: 14 Ιουν 2009, 02:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία

Δημοσίευση από giοrginaa » 24 Νοέμ 2009, 19:00

εγώ έκανα την άλλη μέθοδο πριν δύο χρόνια...δεν πόνεσα καθόλου....είδα αμέσως....για ένα μήνα έβαζα δάκρυα(τα αγόρασα από το φαρμακείο)....για μια μέρα φόρεσα σκούρα γυαλιά....κ διαπραγματευτείτε την τιμή......ο δικός μου παίρνει 1500 και εγώ έδωσα επειδή είναι φίλος 1000.....και κυρίως γλίτωσα από τα γυαλιά...αλλά για λίγο καιρό τι σου είναι η δύναμη της συνήθειας...ενώ έβλεπα όταν ξυπνούσα έψαχνα τα γυαλιά μου :lol: :lol:
Το μελος giorginaa εχει αποχωρίσει ,

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία

Δημοσίευση από kelili » 25 Νοέμ 2009, 02:39

tina, να σου πω από την αδερφή μου που έκανε prk κι εκείνη τον Απρίλιο, ότι άργησε λίγο να δει καλά και αυτό την ανησυχούσε, γιατί ακόμα και στην τελική ημερομηνία που της είχε πει ο γιατρός δεν έβλεπε απόλυτα ικανοποιητικά σύμφωνα με τις προσδοκίες της. Τελικά, ΕΙΔΕ! Με καθυστέρηση 2 εβδομάδων αν θυμάμαι καλά, αλλά όλα τέλεια! Στο λέω για να μην αγχωθείς, αν έχουν γίνει όλα σωστά... στο τέλος θα δεις!
Και να βάζεις ανελλειπώς τις σταγόνες σου! Σταγόνες-σταγόνες-σταγόνες είναι το κλειδί της μετεγχειρητικής επιτυχίας κατά τον οφθαλμίατρο μας!!!

ΥΓ. Πολλές γνώμες και εμπειρίες θα διαβάσετε στο αντίσtοιχο θέμα στο chat & fun του myphone.gr.

Άβαταρ μέλους
Tina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
59 5
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 10 Φεβ 2009, 15:05
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία

Δημοσίευση από Tina » 25 Νοέμ 2009, 11:24

Κι εμένα kelili ο οφθαλμίατρος μου τόνισε να βάζω συνέχεια κολλύρια και τεχνητά δάκρυα, ακολουθώ πιστά τις οδηγίες! :)
Όντως το φόρουμ του myphone έχει πολλές σελ. αφιερωμένες σε αυτό το θέμα, τις είχα διαβάσει. Αφού λοιπόν έχει το myphone, γιατί να μην έχει και το xariseto???!! :lol:
Εικόνα

DEPI71
Banned member !!
Banned member !!
57 78
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 06 Απρ 2009, 22:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Ν.Μηχανιωνα
Επικοινωνία:

Re: Επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία

Δημοσίευση από DEPI71 » 25 Νοέμ 2009, 11:42

καλημερα κοριτσια σκεφτομαι και εγω να την κανω την επεμβαση και μαλλον με τον καινουριο τροπο λεω ,αληθεια τα ταμεια ξερετε εαν δικαιολογουν καποια χρηματα,εγω εχω τεβε.

Άβαταρ μέλους
Tina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
59 5
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 10 Φεβ 2009, 15:05
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία

Δημοσίευση από Tina » 25 Νοέμ 2009, 12:10

Τα δημόσια ταμεία δεν καλύπτουν τίποτα διότι το θεωρούν αισθητική επέμβαση.
Από κάποιους φίλους που δουλεύουν σε τράπεζα και έχουν ιδιωτική ασφάλιση, έμαθα ότι αυτή τους καλύπτει το 80%! :shock: Αυτά είναι!....

Για τη μέθοδο που θα κάνεις θα μιλήσεις και με το γιατρό αφού κάνεις το προεγχειρητικό έλεγχο, διότι μπορεί για τον έναν ή τον άλλο λόγο να μην μπορείς να κάνεις τη μία ή την άλλη μέθοδο.
Πέραν του γεγονότος ότι εγώ ούτως ή άλλως μόνο την PRK μπορούσα να κάνω τελικά, πριν το μάθω αυτό είχα ψάξει τα υπέρ και τα κατά και για τις 2 μεθόδους και τα διάφορα βιντεάκια στο youtube σχετικά με τη LASIK με θορύβησαν πολύ. Δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι, τι είναι αλήθεια και τι όχι, σίγουρα και οι δύο μέθοδοι έχουν επιπλοκές, καλύτερα να συζητήσεις με το γιατρό σου, να του μιλήσεις ανοιχτά και να αποφασίσετε μαζί!
Εικόνα

DEPI71
Banned member !!
Banned member !!
57 78
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 06 Απρ 2009, 22:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Ν.Μηχανιωνα
Επικοινωνία:

Re: Επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία

Δημοσίευση από DEPI71 » 25 Νοέμ 2009, 12:53

σε ευχαριστω πολυ Τina για τον χρονο σου και ευχομαι καλη αναρρωση :D

Άβαταρ μέλους
skorpiosmt
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2297
Εγγραφή: 02 Οκτ 2009, 13:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: Αγιος Δημητριος
Επικοινωνία:

Re: Επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία

Δημοσίευση από skorpiosmt » 16 Μαρ 2010, 14:12

Τυχαία είδα το θέμα και γράφω την εμπειρία μου.Έκανα lasik πρίν χρόνια,με μυωπία 4 και 5 και λίγο
αστιγματισμό.Εγώ δεν είχα καθόλου πόνο δεν πήρα καν παυσίπονο,είδα αμέσως το αποτέλεσμα,έστω θολά
Η φωτοφοβία έχει μείνει λίγο και έχω από τότε ξηροφθαλμία είμαι με κολύρια,αλλά αυτό δεν είναι τίποτα...
Αρχικά η μυωπία μου πήγε στο μηδέν μετά 2 χρόνια άρχισε να ανεβαίνει πάλι..τώρα είμαι στο 1.75 και χρειάζομαι πάλι γυαλιά αλλά δεν σταμάτησε εκεί..όταν αποφάσισα να κάνω διορθωτική επέμβαση ανακάλυψαν ότι
το λέιζερ είχε κάνει ρωγμές στο μάτι και πρέπει να μπω χειρουργείο γιατί θα πάθω αποκόλληση...
Να επισημάνω τα εξής ο ξαδερφός μου έκανε λέιζερ σε άλλο κέντρο πιο πρόσφατα και ξανανέβασε μυωπία και
οι οπτικοί που μιλάω μου λένε ότι έτσι γίνεται στους περισσότερους...πλέον και οι γιατροί το παραδέχονται έστω κατόπιν εορτής...γιατί ειναι πολλά τα λεφτά ..ΑΡΗ.
Ο γιατρός μου [από τους καλύτερους] δεν με άφηνε να κάνω λέιζερ,είπε ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΣΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΟ..
αν εμείς που κάναμε πρώτοι δεν γεράσουμε να δούμε την εξέλιξη της όρασης μας κανείς δεν μπορεί να μιλήσει
με σιγουριά για την αποτελεσματικότητα, ασφάλεια κλπ
Αυτά,όσο για κόστος κάπου 3000 αλλά με κάλυψε η εθνική ασφαλιστική 80/100
ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΕΘΝΙΚΗ, TT, ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ, ΠΡΟΤΙΜΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ.


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Tina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
59 5
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 10 Φεβ 2009, 15:05
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία

Δημοσίευση από Tina » 16 Μαρ 2010, 14:56

Δεν μας αναφέρεις πόσο χρονών ήσουν όταν έκανες την επέμβαση, ούτε εάν ήταν σταθερή η μυωπία σου πριν. Εννοείται πως υπάρχουν άνθρωποι που έπαθαν μεγάλη ζημιά κάνοντας την επέμβαση. Ειδικά για τη LASIK κυκλοφορούν στο διαδίκτυο πολλά κείμενα και βίντεο (ακόμα και ιστοσελίδα υπάρχει!) που αναφέρουν τα αρνητικά της και αποτρέπουν τον κόσμο. Δυστυχώς όντως θα μάθουμε εάν σε εμάς η επέμβαση πέτυχε (είτε LASIK είτε PRK) μόνο πολλά πολλά χρόνια μετά...Γι' αυτό προτρέπω όποιον θέλει να την κάνει να έχει οφθαλμίατρο που να τον εμπιστεύεται και να συζητήσει μαζί του τους φόβους του. Έπειτα θα ζυγίσει τα υπέρ και τα κατά και θα διαλέξει...
Εγώ διάλεξα να την κάνω διότι πολύ απλά φορούσα 13 χρόνια φακούς επαφής και χωρίς να το γνωρίζω και χωρίς να το διαγνώσει ΚΑΝΕΝΑΣ οφθαλμίατρος που επισκέφτηκα στο πέρασμα των χρόνων, προκαλούσαν ζημιά στα μάτια μου... Τυχαία πήγα σε άγνωστό μου γιατρό του ΙΚΑ να μου ξαναελέγξει τη μυωπία και μου είπε: "Αν συνεχίσεις να φοράς φακούς επαφής, σε 10 χρόνια θα βλέπεις θολά και σε 20 χρόνια μπορεί και να μην βλέπεις πλέον". Τα ίδια μου επιβεβαίωσε κι άλλος οφθαλμίατρος τον οποίο επισκέφτηκα για 2η γνώμη και του είπα τι ακριβώς θέλω να ελέγξει στα μάτια μου. Αυτό που πάθαινα δε συμβαίνει σε όλους όσους φοράνε φακούς, εγώ ήμουν απλά άτυχη. Οπότε οι επιλογές για μένα ήταν 2: Γυαλιά για πάντα ή λέιζερ...
4 μήνες μετά την επέμβαση βλέπω τέλεια, πιο καλά από τον μέσο άνθρωπο, δεν χρειάζομαι ούτε δάκρυα ούτε τίποτα, δεν έχω καθόλου ξηροφθαλμία κι ελπίζω τα αποτελέσματα να διατηρηθούν!

Σίγουρος δε μπορεί να είναι ποτέ κανείς! Όπως και σε τόσες άλλες σημαντικές επιλογές στην ζωή μας...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
giοrginaa
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 2657
Εγγραφή: 14 Ιουν 2009, 02:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία

Δημοσίευση από giοrginaa » 16 Μαρ 2010, 15:12

μην φοβάσαι..αν ήταν να πάθεις κάτι θα το είχες πάθει στην πρώτη εβδομάδα...τα δάκρυα είναι για τον πρώτο μήνα....το μόνο πρόβλημα είναι όταν θα ρθει η ώρα να κάνεις εγχείρηση καταρράχτη...η νόσος εμφανίζεται στα 65 συνήθως...εάν δεν έχεις πάρεις κορτιζόνη...αλλά μέχρι τότε θα έχει βγει πως θα γίνεται...απλά φρόντισε να κρατήσεις το ιστορικό σου...δηλ πως ήταν το μάτι σου πριν κ πως μετά...αυτό έχει σημασία για την επέμβαση...εγώ στο γιατρό που χειρουργήθηκα το πήρα το σκανάρισα γιατί είναι έγχρωμο κ το επέστρεψα
Το μελος giorginaa εχει αποχωρίσει ,

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”