Επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
skorpiosmt
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2297
Εγγραφή: 02 Οκτ 2009, 13:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: Αγιος Δημητριος
Επικοινωνία:

Re: Επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία

Δημοσίευση από skorpiosmt » 16 Μαρ 2010, 22:08

Όταν έκανα επέμβαση ήμουν στα 24 με μυωπία σταθερή για χρόνια.Για τους φακούς μου έχει πει φίλος
οπτικός οτι έχουν πρόβλημα όσοι τους φοράνε χρόνια και πολλές ώρες όμως,εγώ φόραγα μόνο όταν έβγαινα.
Τώρα δοκίμασα μηνιαίους αλλά δεν τους δέχτηκε το μάτι.Μου είπε ο ΣΤΑΥΡΟΥ[οπτικά] ότι φτιάχουν ειδικούς
για τη περίπτωση γιατί ο κερατοειδής είναι πιο επίπεδος πλέον...
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά οι περισσότεροι ανεβάζουν πάλι μυωπία απλά λιγότερη...Αν μιλήσεις με οπτικούς θα στο επιβεβαιώσουν.Τώρα μίλησα με τον καθηγητή ΣΙΓΑΝΟ[βλέμμα πατησίων]και είπε ξανακάνε αλλά αν ανέβει πάλι συνέχεια κερατοειδή θα ξύνουμε;
ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΕΘΝΙΚΗ, TT, ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ, ΠΡΟΤΙΜΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ.


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
skorpiosmt
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2297
Εγγραφή: 02 Οκτ 2009, 13:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: Αγιος Δημητριος
Επικοινωνία:

Re: Επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία

Δημοσίευση από skorpiosmt » 16 Μαρ 2010, 22:28

GIORGINA κάνεις λάθος.ειδικά σε σχετικά μικρές μυωπίες[γι αυτό δεν ενδείκνεται] ,κάτω από 5 αν ξύσει το λέιζερ 1/100 του χιλιοστού παραπάνω το λιγότερο μπορεί να πάθεις υπερμετρωπία και να μη βλέπεις κοντά,ΜΟΝΟ οι φλεγμονές φαίνονται αμέσως αλλά το αποτέλεσμα [οριστικό ]ή ζημιά στα 2 χρόνια που κλείνει η πληγή.Εμένα μου τρύπησε τον αμφιλβηστροειδή, και φάνηκε τώρα.Αρχικά και εγώ έβλεπα υπερβολικά καλά.Το καλό μου είπαν ότι μάλλον δεν θα κάνω πρεσβυωπία μεγαλώνοντας...
ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΕΘΝΙΚΗ, TT, ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ, ΠΡΟΤΙΜΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ.


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
giοrginaa
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 2657
Εγγραφή: 14 Ιουν 2009, 02:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία

Δημοσίευση από giοrginaa » 17 Μαρ 2010, 01:38

εγώ γιατί με το που έκανα την επέμβαση απέκτησα μεγαλύτερη πρεσβυωπία;...μάλλον Μαρία επειδή έχεις μυωπία πάλι γι αυτό σου είπε για την πρεσβυωπία...αλλά να ξέρεις η πρεσβυωπία θα είναι μόνο για κοντά...αν θέλεις να βλέπεις μακριά πρέπει να φοράς τα γυαλιά...και όταν θέλεις να βλέπεις κοντά θα τα βγάζεις...ο οφθαλμίατρός μου που πήγα αμέσως μετά την επέμβαση μου είπε κακώς την έκανα (κ μου το επιβεβαίωσε κ μια ξαδέρφη μου οφθαλίατρος) αλλά τώρα πέρασε ο κίνδυνος κ αν ήταν να πάθεις κάτι θα το είχες πάθει..την έκανα βέβαια σε μεγάλη ηλικία- πρόπερσι...δεν σου συνιστώ να την κάνεις ξανά γιατί όπως είπα σε προηγούμενη δημοσίευση θα έχουμε αργότερα και τον καταρράχτη...οπότε ξύσε ξύσε που θα πάει....πάντως θεωρώ ότι απελευθερώθηκα....είχα μυωπία κάτω από 5 αλλά δεν έβλεπα κ τα γυαλιά τα είχα κάτω από το μαξιλάρι μου...να φανταστείς πόσο μεγάλη ήταν η δύναμη της συνήθειας που επί ένα μήνα μετά την επέμβαση με το που ξυπνούσα έβαζα το χέρι μου κάτω από το μαξιλάρι για να πιάσω τα γυαλιά...ενώ δεν τα χρειαζόμουν πια...έπρεπε να την κάνω όμως την επέμβαση γιατί δυσκολευόμουν στη δουλειά μου...έβγαζα τα γυαλιά για να διαβάσω(λόγω πρεσβυωπίας) κ κάτω οι μαθητές όταν μιλούσαν δεν τους έβλεπα και μέχρι να τα βάλω σταματούσαν :lol: :lol:
Το μελος giorginaa εχει αποχωρίσει ,

takis7
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 13
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 17 Μάιος 2010, 05:55
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Re: Επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία

Δημοσίευση από takis7 » 28 Ιουν 2010, 04:07

παιδιά, εκανα και εγω στα 22 μου η μυωπια δεν ανέβηκε αλλα το βράδυ βλέπω θολά και έχω προβλημα στην νυχτερινή οδήγηση.οι γιατροι μου, μου λένε οτι τιποτα δεν μπορουν να κανουν. Εχει κανεις απο σας αυτο το συμπτωμα? :mm: :?:

Άβαταρ μέλους
Tina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
59 5
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 10 Φεβ 2009, 15:05
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επέμβαση λέιζερ για τη μυωπία

Δημοσίευση από Tina » 28 Ιουν 2010, 09:05

Εγώ πάντως 7 μήνες μετά την επέμβαση εξακολουθώ να βλέπω πολύ καλά και δεν έχω πρόβλημα το βράδυ.
Είχα διαβάσει ότι το θέμα με τη θολούρα τη νύχτα συμβαίνει όταν ο γιατρός δεν έχει μετρήσει σωστά πόσο πολύ διαστέλλεται η κόρη του ματιού σου στο σκοτάδι, με αποτέλεσμα να "διορθώσει" με το λέιζερ μικρότερη περίμετρο απ' ότι έπρεπε. Οπότε όταν η κόρη σου διαστέλλεται στο σκοτάδι, ένα μικρό τμήμα του οπτικού σου πεδίου βρίσκεται εκτός της περιοχής του κερατοειδή που έχει διορθωθεί με το λέιζερ, κι αυτό δημιουργεί τη θολούρα.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”