Τσιγάρο; Το έκοψα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
LPs
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
73 69
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2009, 04:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τσιγάρο; Το έκοψα

Δημοσίευση από LPs » 11 Οκτ 2012, 16:59

Βρε παιδιά, ειλικρινά φιλικά το λέω σαν να μιλούσα σε δικούς μου, οπότε ελπίζω να μην παρεξηγηθώ για την έκφραση αλλά...μου γυρνάνε εντελώς τα μυαλά όταν ακούω "όλα στο μυαλό μας είναι" και "τα κιλά δεν έχουν να κάνουν με το κάπνισμα". Καπνίζουμε ολη μας τη ζωή/επί χρόνια και έχουμε πλήρη άγνοια για το τι επίδραση/πως λειτουργεί η ουσία στον οργανισμό μας? Απλά ιατρικά δεδομενα:

ΝΙΚΟΤΙΝΗ (ας αφήσουμε τις υπόλοιπες χιλιάδες ουσίες που περιέχει):

- Το 3ο πιο εθιστικό ναρκωτικό μετά την ηρωίνη και την κοκαϊνη.
- απορροφάται από το αίμα, πηγαίνει στον εγκέφαλο (υπό αυτή την έννοια μόνο, ναι, στο μυαλό μας είναι lol) όπου απελευθερώνει την ντοπαμίνη, εξού και το αίσθημα της απόλαυσης/χαλάρωσης και η συνεχή αναζήτηση αυτής, εξού κι ο εθισμός.
- διεγερτικό του νευρικού συστήματος: π.χ. όταν καπνίζεις αντέχεις με λιγότερες ώρες ύπνου, με την διακοπή η ανάγκη για περισσότερο ύπνο (που στην ουσία δεν είναι αύξηση της ανάγκης, απλά ο πραγματικός χρόνος ύπνου που χρειάζεται ο οργανισμός υπό νορμάλ συνθηκες και τον είχε μειώσει η νικοτίνη) είναι ένα από τα κύρια συμπτώματα πέρα από τα υπόλοιπα στερητικα.
- αυξάνει τον μεταβολισμό και προκαλεί ανορεξία (2 σε 1), οπότε με την διακοπή της όλα πάνε αντίστροφα: αύξηση της όρεξης και παράλληλα μείωση του μεταβολισμού. Πέρα από το ότι πεινάς περισσότερο, καις και λιγότερο, 2 κακά (όσο αφορά τα κιλά) σε 1 (το άλλο το "καταπληκτικό" ότι οι περισσότερες χορεύτριες μπαλέτου για να παραμένουν τσάκνα, καπνίζουν, το έχετε ακούσει? είναι ν'απορεί κανείς πως τα βγάζουν πέρα με τις αντοχές όταν κοπανιούνται στη σκηνή ώρες LOL)

Όταν μας λείπει λοιπόν και θελουμε να σφάξουμε άνθρωπο από τα νεύρα μας lol δεν είναι απλά στο μυαλό μας (και πάλι φιλικά -πέρα από την άγνοια, σταματήστε να υποτιμάτε την προσπάθεια σας, τους εαυτούς σας κ τους άλλους, μηδενίζοντας την αντικειμενικά/επιστημονικά απόλυτα ρεαλιστική δυσκολία διακοπής ενός πραγματικού εθισμού σε ΝΑ.ΡΚΩ.ΤΙ.ΚΟ, μας φτάνουν οι έξω από τον χορό αλαζονικοί μη καπνιστές με την μηδενιστική/απαξιωτική αυτή "άποψη"). Ως έκφραση ισχύει ΜΟΝΟ υπό την έννοια ότι ο καθένας έχει διαφορετική δύναμη θέλησης ώστε να προβάλει αντίστοιχα μεγαλύτερες/μικρότερες αντιστάσεις και να μην υποκύψει στο στερητικό του πράγματος (mind over matter που λένε). Παράλληλα, έβλεπα συζήτηση τις προάλλες για το τσιγάρο όπου γνωστός καρδιολόγος έλεγε πως έρευνες έχουν δείξει ότι το κατά πόσο κάποιος είναι επιρρεπής στον εθισμό είναι και θέμα dna, κάποιοι εθίζονται/προσκολλούνται πιο εύκολα-κάποιοι πιο δύσκολα, οπότε αντίστοιχα πάει γι'αυτούς το πόσο εύκολα ή δύσκολα το κόβουν.

Και σε όλους ισχύει το ότι μειώνεται ο μεταβολισμός και ανοίγει η όρεξη, απλά κάποιοι λαμβάνουν τα μέτρα τους (δίαιτα, γυμναστική) ώστε να αντιστρέψουν την φυσιολογική αύξηση βάρους μετά την διακοπή της νικοτίνης ώστε ή να διατηρηθούν στα ίδια κιλά ή στην καλύτερη και να χάσουν. Ποσοστιαία είναι ελάχιστοι. Ο κολλητός μου π.χ. είναι από αυτούς τους ελάχιστους, το πέταξε με τη μία, ξεκίνησε γυμναστήριο, πήρε αγκαλιά και το ποδήλατο και όχι απλά έχασε αλλά πρέπει να αρχίσω να τον ταίζω γιατί θα τον ψάχνω σε λίγο :lol: Δυνατοί χαρακτήρες προφανώς...
-------------------------------------------------------------

Προσωπικά, μετά από (18?) χρόνια, για 1η φορά δοκίμασα να το κόψω πριν 6 μήνες. Με ηλεκτρονικό, διότι ήξερα ότι δεν έχω καμία ελπίδα μια κι έξω, οπότε είπα οκ, θα διατηρήσω την νικοτίνη με το ηλεκτρονικό ώστε α) να μην έχω τα στερητικά της νικοτίνης ενώ παράλληλα να γλυτώσω τα χίλια μύρια από τις άλλες ουσίες που επιβαρύνουν τα πνευμόνια και να αρχίσω παράλληλα να αποβάλλω σιγά σιγά πρώτα τα στοιχεία της συνήθειας (γεύση, οσμή, μετά το φαι, με τον καφέ, ποτό κλπ, όλα αυτά που αποτελούν τον 'συναισθηματικό εθισμό' όπως το ονομάζουν -δεν μας έφτανε ο οργανικός, έχουμε κι αυτόν LOL- το πως το συνδέουμε και με γενικότερες απολαυστικές δραστηριότητες δηλαδή) και μετά θα μειώνω σιγά σιγά τα mg της νικοτίνης στο ηλεκτρονικό (κλασσική μέθοδος για πιο ομαλή απεξάρτηση χωρίς χοντρά στερητικά).

Έτσι κι έγινε. Ενθουσιασμός που ξεφορτώθηκα πίσσες και χίλια δυο (4000 για την ακρίβεια) δηλητήρια εξ αρχής, που σιγά-σιγά αυξήθηκαν οι αντοχές, που άνοιξαν τα ρουθούνια, που δεν κιτρίνιζαν τα δάχτυλα, που δεν είχα καθόλου στερητικά αφού άτμιζα με νικοτίνη, που η μυρωδιά από τα τσιγάρα των άλλων με ενοχλούσε αφάνταστα, που την πρώτη βδομάδα όπου παράλληλα με το ηλεκτρονικό έκανα κ 5 τσιγάρα -μέχρι να τελειώσει το τελευταίο πακέτο- η γεύση του τσιγάρου μου έκανε μια αηδία και μισή, που μένανε 100ευρώ στην τσέπη. Χαρά όταν πέρασα στο επόμενο στάδιο του να αρχίζω σιγά σιγά να μειώνω το επίπεδο νικοτίνης στο ηλεκτρονικό, μέχρι που την πήγα στο μηδέν. Κάπου εκεί λέω οκ, αφού πέταξες και την νικοτίνη ήρθε η ώρα να κόψεις και την συνήθεια του 'κρατάω τσιγάρο' και του 'φυσάω-ξεφυσάω' (που ήταν πλέον αέρας κοπανιστός), να τελειώνουμε και με τις ουσίες των υγρών του ηλεκτρονικού που εντελώς αθώες κι αυτές δεν είναι.... και πετάω λοιπόν και το ηλεκτρονικό....!

Πήγα 3 μήνες λοιπόν με ηλεκτρονικό και σταδιακή μείωση νικοτίνης και άλλους 2 μήνες από τη στιγμή που το πέταξα κι αυτό. Όταν ξεκίνησε η φάση με την μείωση της νικοτίνης, υπουλα ύπουλα ξεκίνησαν και τα συμπτώματα. Λάου-λάου αρχικά αφού την μείωνα σταδιακά, με απόλυτη αποκορύφωση τους 2 μήνες που έκοψα τα πάντα. Συνολικά, πάρε +8/10 κιλά να 'χεις, κι ας μην τα χρειαζόσουνα ήδη καθόλου lol. Δεν πειράζει λέω, δίαιτα οσονούπω κι όλα καλά, το σημαντικό είναι που ξεφορτώθηκες εντελώς το ρημάδι. Μέχρι που πριν ένα μήνα ξεκίνησε μια προσωπική φάση με ψυχολογία και νεύρα κουρέλια και τι γίνεται σ'αυτές τις περιπτώσεις ως συνήθως? Απλά πράγματα, αναζητάς την απελευθέρωση ντοπαμίνης, την χαλαρωτική (οργανική και όχι στο μυαλό μας) επίδραση της νικοτίνης. Κοινώς και κυριολεκτικά...το ναρκωτικό σου για να χαλαρώσεις. Οπότε γίνεσαι μέρος της στατιστικής που λέει ότι μόνο το 3-5% το κόβουν με την πρώτη, ότι στα χοντρά ζόρια το ξαναπιάνεις, ξεκινάς με ένα κι αυτό με τράκα διότι "όχι δεν θα πάρεις πακέτο", αλλά γίνονται 5 και δεν γίνεται να είσαι στην τράκα, μέχρι που πας στο περίπτερο. και ξαναπάς και ξαναπάς... και μετά γράφεις ποστ σεντόνι στο χαρισετο με τα τσιγαράκια σου παρέα :lol: :cry:

Συγνώμη για το σεντόνι, τα παραπάνω δεν είναι προφανώς προς "εξύμνηση" του τσιγάρου ή για αποθάρρυνση όποιου θέλει να το κόψει, απλά ρεαλιστικά δεδομένα. Κρατάω το θετικό ότι να μου το λέγανε δεν θα το πίστευα (και οι δικοί μου κάναν τον σταυρό τους lol) ότι -έστω και αρχίζοντας με ηλεκτρονικό, έστω και που ξανακύλισα εδώ κι ένα μήνα- ότι θα μπορούσα να το κόψω για 5 μήνες (με 2 από αυτούς εντελώς off). Οπότε έγινε μια αρχή κι ελπίζω την επόμενη φορά να κρατήσω καλύτερη κόντρα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Προς αλλεργικούς: υπάρχουν ζωάκια στο σπίτι.


stagp
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2012, 19:14
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Τοποθεσία: Νέο Ηράκλειο
Επικοινωνία:

Re: Τσιγάρο; Το έκοψα

Δημοσίευση από stagp » 11 Οκτ 2012, 18:54

Πολυ φρεσκια η αναμνηση μια και δεν εχω κλεισει ακομα χρονο που το εχω κοψει....

Καπνιστης για 16 χρονια, θυμαμαι πως ηταν πολυ ψευτικες οι 3-4 προσπαθειες που ειχα κανει για να το κοψω...
Θυμαμαι πως ψαχναμε για να νοικιασουμε αλλο διαμερισμα και τελικα βρηκαμε καποιο που μας αρεσε πολυ αλλα ηταν το "ταβανι" οσων αφορα τα οικονομικα μας....θυμαμαι που καθομουν με την γυναικα μου και τα βαζαμε κατω για να δουμε αν μας περνει οικονομικα για να κλεισουμε το συγκεκριμενο διαμερισμα και δεν μας εβγαινε...θυμαμαι στο τελικο σαββατοκυριακο πριν την υπογραφη των συμβοαλιων να μου λεει πως θα κοψει το τσιγαρο για να εξοικονομοισουμε χρηματα κι εγω να της λεω πως δεν το εχω αποφασισει ακομα....Ωσπου ξημερωνει Κυριακη και βρισκομαι να της αναφερω πως τελος, αν πανε ολα καλα και υπογραψουμε τα συμβολαια θα κανω το τελευταιο μου τσιγαρο και θα το κοψω...
Πραγματικα μετα την υπογραφη των συμβολαιων φιλησα την γυναικα μου και αναψα το στριφτο μου....μεχρι να φτασουμε και να παρκαρουμε το ειχα καπνισει. Βγηκα απο το αμαξι και προχωρησα προς τον καδο των σκουπιδιων οπου πεταξα το πορτοφολακι με τον καπνο, τον αναπτηρα και οτι χαρτακια και φιλτρακια ειχα...
Πλεον το καπνισμα ειναι μια παλια "κακια" συνηθεια και αναμνηση και χωρις να εχω παρει επιπλεον κιλα (τα 3-4 μαλλον δεν μετρανε,σωστα;)...
Χαιρομαι πολυ που καταφεραμε και οι δυο και το κοψαμε μια και μαλλον αυτο ηταν καρμικο. Στα τελη εκεινου του μηνα μαθαμε πως ειμασταν σε ενδιαφερουσα.
Τωρα πια αυτο που κανω ειναι να φιλαω την γυναικα μου και την κορουλα μας και οχι να κανω και τσιγαρο μετα! ;)

Το δικο μου συμπερασμα ειναι πως ισως να βοηθαει να βαζουμε στοχους και να προσπαθουμε οχι μονο να τους πετυχαινουμε προς στιγμην αλλα και να τους διατηρουμε....
Εννοειται πως περα απο τα οικονομικα μας που πηγαν σε πολυ καλυτερα πραγματα, εκανα και ενα πολυ ομορφο δωρο στον ευατο μου και την υγεια μου....

Για το τελος δεν ξερω αν εχω περιθωριο να μιλησω για το "ολα μεσα στο μυαλο" ή οχι....αυτο που ξερω ειναι πως ολα γινονται....να περνατε καλα!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Aν δεν απαντω αμεσως σε πμ και δημοσιευσεις θα υπαρχει καποιος λογος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”