Τσιγάρο; Το έκοψα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Τσιγάρο; Το έκοψα

Δημοσίευση από panteleon1 » 11 Οκτ 2012, 09:15

Γεια σας αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα για να πείτε πόσο καιρό έχετε κόψει το κάπνισμα, πόσο καιρό σας πήρε και άμα προτίθεστε να το κόψετε για όποιους εξακολουθούν. Εγώ το έχω κόψει μαχαίρι τον Απρίλιο του 2007 και κάπνιζα 2 πακέτα Άσσο ιντερνάσιοναλ την ημέρα. Το πήρα απόφαση και το έκανα ύστερα από 14 χρόνια καπνιστής, μάλιστα είχανε μείνει και 4 τσιγάρα στο τελευταίο πακέτο και τα είχα βάλει σε εμφανές σημείο για να τα βλέπω και να αντιστέκομαι. Να συμπληρώσω ότι ήταν η πρώτη μου προσπάθεια να το κόψω και τα κατάφερα.
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης


Άβαταρ μέλους
Raptorok
Gold Member
Gold Member
10 10
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009, 00:40
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Κάτω Νευροκοπίου Δράμας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 47
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Τσιγάρο; Το έκοψα

Δημοσίευση από Raptorok » 11 Οκτ 2012, 09:20

εγώ έκοψα το κάπνισμα πριν απο 3 χρονιά περίπου!
σαν χθες το θυμάμαι, ήταν Ιανουάριος του 2010, μια μέρα που ήμουν γριπομένος είπα ΤΕΡΜΑ...
το τελευταίο μου πακέτο είχε περίπου 17-18 τσιγάρα και το είχα στο χειρόφρενο διπλά, έμεινε περίπου ένα μηνά μέχρι που τελείωσε από τράκες.
από τότε δεν ξανά έβαλα τσιγάρο στο στόμα μου.
ειλικρινά... δεν μου έλειψε ποτέ!
η γνώμη μου είναι οποίος θέλει να το κόψει να το κάνει μια και έξω.

Άβαταρ μέλους
SPORIDIO
VIP Member
VIP Member
43 80
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 14:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ομαλών Κεφαλληνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Τσιγάρο; Το έκοψα

Δημοσίευση από SPORIDIO » 11 Οκτ 2012, 09:30

Συμφωνω μια και εξω μαχαιρι αλλιως δεν κοβετε....ημουν αντικαπνιστρια και κυλησα :D το ξανακοψα γιατι το χα κοψει 2 χρονιαι (το ξαναρχισα πιο μικρη )μαχαιρι πριν 3 χρονια μολις ξαναπηγα δουλεια αμεσως απο διακοπες:) ετσι για να θυμαμαι ποτε ηταν :D δεν προσφερει τπτ παρολα ταυτα ενω το κοψα για να χω και καλυτερη υγεια και καλητερη αντοχη με περπατημα κλπ γιατι πιο παλια γυμναζομουν βλεπω μετα την εγκυμοσυνη λες και ειμαι καπνιστρια δεν μπορω να παρω ανασες :oups: λες και ειμαι καπνιστρια

Άβαταρ μέλους
Raptorok
Gold Member
Gold Member
10 10
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009, 00:40
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Κάτω Νευροκοπίου Δράμας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 47
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Τσιγάρο; Το έκοψα

Δημοσίευση από Raptorok » 11 Οκτ 2012, 09:40

ότι πήρα κιλά όμως πήρα...

Άβαταρ μέλους
maril1
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
51 68
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: 10 Μαρ 2012, 15:25
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Λιβαδίων Κιλκίς
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τσιγάρο; Το έκοψα

Δημοσίευση από maril1 » 11 Οκτ 2012, 10:11

εγω το εκοψα με το που εκανα το τεστ εγκυμοσυνης και βγηκε θετικο...ηταν το 2006.
Δεν πιεστηκα,δεν ειχα σκοπο να το κοψω μαχαιρι,απλα δεν μπορουσα να το κανω...
Θημαμε εκεινη τη μερα οτι ειπα ¨θα το κοψω σιγα σιγα,αλλα με το που αναψα το τσιγαρο δεν το μπορουσα καθολου.Απο τοτε το εχω σκεφτει πολλες φορες αλλα οχι τοσο οστε να το επειχηρησω να το βαλω στο στομα μου.
Σαν σκεψει νομιζω θα ειναι παντα στο πισω μερος του μυαλου μου...εεε 12χρονια καπνιζα.
Τωρα ειμαι καλητερα απο θεμα υγειας αλλα απο κιλα...αστα να πανε.Δεν μπορω να τα χασω με τιποτα.
http://1gr.me/9X87s
...εδω το ταχυδρομειο ειναι ...χαλαρα!!!

Άβαταρ μέλους
SPORIDIO
VIP Member
VIP Member
43 80
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 14:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ομαλών Κεφαλληνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Τσιγάρο; Το έκοψα

Δημοσίευση από SPORIDIO » 11 Οκτ 2012, 10:30

δεν εχει να κανει με το τσιγαρο τα κιλα θυμαμαι πιο μικρη με το που το κοψα (γυμναζομουν τοτε κιολας) εχασα κιλα,,,και οταν το κοψα ξανα δεν πηρα απλα κιλα πηρα με την εγκυμοσυνη και μυο μενουν ακομα 10 που δεν το χω παρει τοσο σοβαρα να τα χασω ακομα κ αυτα γιατι δεν προλαβαινω να κανω ειδικη διατροφη

Άβαταρ μέλους
pinelopi_1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1130
Εγγραφή: 21 Σεπ 2010, 10:15
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τσιγάρο; Το έκοψα

Δημοσίευση από pinelopi_1 » 11 Οκτ 2012, 10:47

καλημερα σε ολη τη παρεα! εγω εξακολουθω να καπνιζω. καπνιζα 2 πακετα την ημερα και βλεπω καθε μερα βιντεακια στο youtube με τις επιπτωσεις του καπνισματος για να μου κανω πλυση εγκεφαλου. απο τοτε κανω το εξης κολπο. εχω τα τσιγαρα μακρια μου μεσα σε συρταρι να μη τα βλεπω, σταματησα να καπνιζω μεσα στο σπιτι εστω και κατω απο τον απορροφητηρα και υπολογιζω να εχω ενα κενο 3-4 ωρες ανα τσιγαρο. εχω πεσει στο μισο πακετο. επισης γραφτηκα σε δραστηριοτητες του δημου και γυμναστικη ωστε να μη μπορω να καπνισω και να κατεβω στα 3-4 τσιγαρα την ημερα. θα συνεχισω να βλεπω βιντεακια μεχρι να το παρω αποφαση οτι ειναι το μεγαλυτερο κακο που κανω στον εαυτο μου. χαιρομαι πολυ που διαβαζω οτι το εχετε κοψει γιατι μου δινει μεγαλυτερη δυναμη.
Παραλαβές παρακαλώ απο Καλαμαριά. Αποστολές μόνο με προπληρωμένο φάκελο η με κατάθεση σε τράπεζα. Όποιο μέλος δηλώνει ενδιαφέρον και έπειτα δεν έρχεται σε επικοινωνία, το αντικείμενο θα χαρίζεται αλλού. Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
tatianoula
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5475
Εγγραφή: 11 Ιουν 2011, 19:23
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλιάκμονα Καστοριάς
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Τσιγάρο; Το έκοψα

Δημοσίευση από tatianoula » 11 Οκτ 2012, 11:20

Εγω το εκοψα εδω κ ενα χρονο οταν εμαθα οτι θα γινω μανουλα...Απο τοτε οχι απλα δεν μου λειπει αλλα μ''ενοχλει κ να το μυριζω..Τελικα ολα μια αποφαση ειναι! :D
Δυσκολη βεβαια αν δεν εχεις καλο κινητρο,,,αλλα μονο την υγεια μας να σκεφτουμε φτανει (περα του οικονομικου ). Ο αντρας μου ομως καπνιζει αν κ τον ζαλιζω να το αραιωσει κ να το κοψει αλλα νομιζει οτι δεν μπορει :{


ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ. Δείτε εδώ πως συμφέρει

Μαζι με την διευθυνση να γραφετε κ το κινητο σας.το ζητανε στα Ελτα!

Άβαταρ μέλους
taou
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
59 42
Δημοσιεύσεις: 786
Εγγραφή: 03 Απρ 2011, 19:09
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Επικοινωνία:

Re: Τσιγάρο; Το έκοψα

Δημοσίευση από taou » 11 Οκτ 2012, 11:54

εγώ είμαι μη καπνιστής, δεν έχω καπνίσει συστηματικά ποτέ. έχω κάνει που και που μερικά τσιγάρα, άμα είμαι με καλή παρέα, πίνουμε κλπ, αλλά προσωπικά δε με έχει τραβήξει να το αρχίσω ποτέ.
στο αυτοκίνητο και στο σπίτι, δεν καπνίζει ποτέ κανένας. Σε μεγάλα ταξίδια, προτιμώ να κάνω 10 στάσεις να κάνουν τσιγάρα οι υπόλοιποι, αλλά μέσα στο αυτοκίνητο ποτέ! το τασάκι είναι καινούργιο και έχω κέρματα μέσα.
στο σπίτι, κανένας. Θυμάμαι όταν έμενα στην Αλεξ/πολη, έβαζα τα παιδιά να βγαίνουν στο μπαλκόνι με πολύ χαμηλή θερμοκρασία με μπουφάν κλπ για να κάνουν τσιγάρο.
Κρίμα είναι, αλλά τι να κάνουμε, έτσι και κάπνιζε μέσα κάποιος δε μπορούσα να κοιμηθώ μετά, μου μύριζε.
Κανένας δεν έγινε ποτέ φτωχός δίνοντας. Άννα Φρανκ
Εδώ οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
athina d
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15165
Εγγραφή: 09 Μάιος 2012, 18:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίου Δημητρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Τσιγάρο; Το έκοψα

Δημοσίευση από athina d » 11 Οκτ 2012, 15:46

καπνιζω 20 χρονια. μολις μου ειπε ο γιατρος οτι πρεπει να ξεκινησω αγωγη για να μεινω εγκυος....μια που μπηκε το χαπι στο στομα 28/02/2011 και μια που πεταξα το τσιγαρο. εμεινα εγκυος...φυσικα συνεχισα να μην καπνιζω και δεν ζοριστηκα ιδιαιτερα....αλλα πηρα 26κιλα.... γεννησα 05/12/2011.... και το βραδυ της πρωτοχρονιας το ξαναρχισα. δυσκολη περιοδο διαλεξα να το κοψω? τι να πω.... το μονο θετικο ειναι οτι αυτη την στιγμη εχω χασει 28κιλα! πιστευω ολα ειναι στο μυαλο μας. εγω απλα δεν το εχω παρει αποφαση



εχω web banking στην ALPHA BANK και στην ΕΘΝΙΚΗ
Στέλνω με ταχυδρομειο ως δεματα!!!!!
Αποστολές γίνονται καθε 15 μερες!!! ΟΧΙ ΟΜΑΔΙΚΕΣ δεν προλαβαινω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”