ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΙΩΣΗ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
kwstikas321
Platinum Member
Platinum Member
9 15
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 16:16
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Τοπείρου Ξάνθης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τοποθεσία: Χαλκίδα
Επικοινωνία:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΙΩΣΗ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ

Δημοσίευση από kwstikas321 » 12 Οκτ 2012, 19:35

Κυκλοφορει γριπη οχι ιδιαιτερα επικυνδυνη αλλα καλο θα ηταν να προβλεψετε...ξεκιναει με πονολαιμο(δηλαδη ο λαιμος στεγνωνει με αποτελεσμα να μη μπορεις να καταπιεις τροφες που τρως ακομη και νερο) και επειτα μετα απο κανα 10ωρο ανεβαζει ο οργανισμος δεκατα πυρετου... Εγω προσωπικα χθες το πρωι μολις ενιωσα το συμπτωμα στο λαιμο πηρα καραμελες λαιμου οι οποιες εξουδετερωνουν βακτηρια και ιους τα οποια δημιουργουν λοιμωξεις στη στοματοφαρυγγικη κοιλοτητα ...και εννοειται με απαλυναν απο καθε πονο...) Οταν καταλαβα πως ανεβασα δεκατα πηρα τηλεφωνο το γιατρο και μου ειπε πως κυκλοφορει η γριπουλα αυτη... ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΡΙΜΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΕΒΛΑΨΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΙΓΟΥΡΑ...

Συγγνωμη για το σπαμ ...με την υγεια δε παιζουμε...[*]
δεν κανω διαφημιση σε κανενα προιον...απλα ζητησα το πιο οικονομικο και μου προσφεραν αυτο...να στε καλα κ να προσεχετε!
Θα λειψω λιγες ημερες λογο δουλειας και επαγγελματικων υποχρεωσεων...οποιος χρειαστει κατι να στειλει πμ και οταν επανελθω θα του απαντησω...

Ευχομαι καλες γιορτες σε ολο το κοσμο με υγεια, αγαπη και αλληλεγγυη...

Ο πλανητης του ανθρωπου ειναι φτιαγμενος με απλοτητα , αλλα ο ιδιος ο ανθρωπος προτιμα οτι ειναι πιο δυσκολο και τεχνητο...


DORATHAN
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3014
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2010, 13:04
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μαλλίων Ηρακλείου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: (ΠΡΟΣΟΧΗ)ΔΙΑΒΑΣΤΕ!ΘΕΜΑ ΥΓΕΙΑΣ...

Δημοσίευση από DORATHAN » 12 Οκτ 2012, 20:08

Δυστυχώς εμείς δεν τη γλιτώσαμε σύζυγος με τα συμπτώματα που αναφέρατε μωρό με ακροαστικα βήχα πονολαιμο εγώ 40 πυρετό..τρίτη μέρα σήμερα η αντιβίωση ανίκανη....είμαστε χάλια...ΣΥΓΝΩΜΗ που το συνέχισα....
ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ......



ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: (ΠΡΟΣΟΧΗ)ΔΙΑΒΑΣΤΕ!ΘΕΜΑ ΥΓΕΙΑΣ...

Δημοσίευση από polvar » 12 Οκτ 2012, 21:15

Όχι αντιβιώσεις στις ιώσεις!

Μετά την 3η-4η ημέρα και εφόσον χειροτερεύει, τότε ο γιατρός θα αποφασίσει αν υπάρχει μικροβιακή επιλοίμωξη

morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: (ΠΡΟΣΟΧΗ)ΔΙΑΒΑΣΤΕ!ΘΕΜΑ ΥΓΕΙΑΣ...

Δημοσίευση από morfo212 » 12 Οκτ 2012, 21:27

polvar έγραψε:Όχι αντιβιώσεις στις ιώσεις!
Μετά την 3η-4η ημέρα και εφόσον χειροτερεύει, τότε ο γιατρός θα αποφασίσει αν υπάρχει μικροβιακή επιλοίμωξη
Για αυτό μεταλλάσσονται οι ιοί, γίνονται πιο ανθεκτικοί και δεν μπορούμε να τους αντιμετωπίσουμε όσοι δεν παίρνουμε αντιβίωση!!! Και όσοι παίρνετε αντιβίωση πάρτε την σωστά όχι σαν καραμέλα όσο κρατάν τα συμπτώματα και μετά τίποτα... γιατί ο ιός συνεχίζει να ζει, ακολουθούμε πάντα τις οδηγίες του γιατρού!!! Αν και για να πω την αλήθεια ο ΕΟΠΥΥ δικαιολογεί τις αντιβιώσεις αλλά τα αντιπυρετικά, το hexalen για τις γαργάρες, τα αποσυμφορητικά κλπ τα πληρώνουμε κανονικά οπότε είναι λίγο ασύμφορο!!!
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6807
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: (ΠΡΟΣΟΧΗ)ΔΙΑΒΑΣΤΕ!ΘΕΜΑ ΥΓΕΙΑΣ...

Δημοσίευση από vadaris » 12 Οκτ 2012, 21:53

morfo212 έγραψε:
polvar έγραψε:Όχι αντιβιώσεις στις ιώσεις!
Μετά την 3η-4η ημέρα και εφόσον χειροτερεύει, τότε ο γιατρός θα αποφασίσει αν υπάρχει μικροβιακή επιλοίμωξη
Για αυτό μεταλλάσσονται οι ιοί, γίνονται πιο ανθεκτικοί και δεν μπορούμε να τους αντιμετωπίσουμε όσοι δεν παίρνουμε αντιβίωση!!! Και όσοι παίρνετε αντιβίωση πάρτε την σωστά όχι σαν καραμέλα όσο κρατάν τα συμπτώματα και μετά τίποτα... γιατί ο ιός συνεχίζει να ζει, ακολουθούμε πάντα τις οδηγίες του γιατρού!!! Αν και για να πω την αλήθεια ο ΕΟΠΥΥ δικαιολογεί τις αντιβιώσεις αλλά τα αντιπυρετικά, το hexalen για τις γαργάρες, τα αποσυμφορητικά κλπ τα πληρώνουμε κανονικά οπότε είναι λίγο ασύμφορο!!!
Εχετε απόλυτο δίκιο και οι δύο. Η ίωση θα περάσει αφού ο ιός κάνει τον κύκλο του.
Την αντιβίωση την παιρνουμε μεχρι να λήξει όσο μας έχει πει ο γιατρός, γιατί όπως πολύ σωστά είπατε ο ιός συνεχίζει να ζει και μεταλλάσεται ώστε να γίνει ανθεκτικός στη συγκεκριμένη αντιβίωση. Όπότε αν χρειαστούμε στο μέλλον μια "γερή" αντιβίωση απλά δεν θα μας κάνει τίποτα.
Επίσης δεν πρέπει κι εμείς να ζητάμε οπωσδήποτε από το γιατρό φάρμακα με το ζόρι. Ο καλός γιατρός είναι αυτός που δίνει φάρμακα μόνο όταν χρειάζονται και όχι συνεχώς και με το παραμικρό.;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: (ΠΡΟΣΟΧΗ)ΔΙΑΒΑΣΤΕ!ΘΕΜΑ ΥΓΕΙΑΣ...

Δημοσίευση από Othon » 12 Οκτ 2012, 22:27

Δεν ξέρω για εσάς, εγώ πάντως αποφεύγω τις αντιβιώσεις όπως ο διάολος το λιβάνι.
Όταν ανεβάζω πυρετό, ένα απλό αναβράζον Depon κάθε 8 ώρες για όσο διάστημα διαρκεί ο πυρετός και αρκετούς χυμούς, τίποτα παραπάνω.
Αν ο ιός εξακολουθεί να με ταλαιπωρεί περισσότερο από 4-5 μέρες, τότε και μόνο τότε συμβουλεύομαι γιατρό και συνήθως εξακολουθώ να μην παίρνω αντιβίωση.
Δεν είναι μάλιστα καθόλου τυχαίο το γεγονός πως ΑΝ κάποια στιγμή χρειαστώ αντιβιοτικό, από το 2ο χάπι αρχίζω και συνέρχομαι.
Τα αντιβιοτικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ!

DORATHAN
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3014
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2010, 13:04
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μαλλίων Ηρακλείου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: (ΠΡΟΣΟΧΗ)ΔΙΑΒΑΣΤΕ!ΘΕΜΑ ΥΓΕΙΑΣ...

Δημοσίευση από DORATHAN » 12 Οκτ 2012, 22:37

Παιδιά 40 πυρετό και λεμφαδένες πριζμενοι.έκρινε ότι πρέπει να πάρω αντιβίωση ...τι να πω πάντως εγώ συνεχίζω να είμαι κομμάτια..
ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ......



ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6807
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: (ΠΡΟΣΟΧΗ)ΔΙΑΒΑΣΤΕ!ΘΕΜΑ ΥΓΕΙΑΣ...

Δημοσίευση από vadaris » 12 Οκτ 2012, 22:48

DORATHAN έγραψε:Παιδιά 40 πυρετό και λεμφαδένες πριζμενοι.έκρινε ότι πρέπει να πάρω αντιβίωση ...τι να πω πάντως εγώ συνεχίζω να είμαι κομμάτια..
Με 40 πυρετό και πρησμένους λεμφαδένες σωστά έκανε και σου έδωσε αντιβίωση. Απλά κάποιες φορές και όπως πολύ σωστά είπε και ο Όθωνας ανάλογα με τη χρήση αντιβιωτικών που έχεις πάρει στο παρελθόν η αντιβίωση ενδεχεται να καθυστερήσει τη δράση της.;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
maril1
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
51 68
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: 10 Μαρ 2012, 15:25
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Λιβαδίων Κιλκίς
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: (ΠΡΟΣΟΧΗ)ΔΙΑΒΑΣΤΕ!ΘΕΜΑ ΥΓΕΙΑΣ...

Δημοσίευση από maril1 » 12 Οκτ 2012, 23:18

Othon έγραψε:Δεν ξέρω για εσάς, εγώ πάντως αποφεύγω τις αντιβιώσεις όπως ο διάολος το λιβάνι.
Όταν ανεβάζω πυρετό, ένα απλό αναβράζον Depon κάθε 8 ώρες για όσο διάστημα διαρκεί ο πυρετός και αρκετούς χυμούς, τίποτα παραπάνω.
Αν ο ιός εξακολουθεί να με ταλαιπωρεί περισσότερο από 4-5 μέρες, τότε και μόνο τότε συμβουλεύομαι γιατρό και συνήθως εξακολουθώ να μην παίρνω αντιβίωση.
Δεν είναι μάλιστα καθόλου τυχαίο το γεγονός πως ΑΝ κάποια στιγμή χρειαστώ αντιβιοτικό, από το 2ο χάπι αρχίζω και συνέρχομαι.
Τα αντιβιοτικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ!
απο οσο ξερω και το αλλο ακρο δεν ειναι σωστο...εχω ακουσει τωρα τελευταια ασχημα αποτελεσματα απο δυο γνωστους μου που ...τελος παντον..μακρυα απο εμας ...απο παλια κρυοματα που δεν τα αντημετοπησαν με τη σωστη φαρμακευτηκη αγωγη<και στις δυο περηπτωσεις δεν ειχαν παρει αντηβιωση> οταν επρεπε και τους αφησε καταληπα...ενα βηχα για κανα χρονο...εεε οταν αυτος ο βηχας τους πηγε στο γιατρο ηταν αργα :{
http://1gr.me/9X87s
...εδω το ταχυδρομειο ειναι ...χαλαρα!!!

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: (ΠΡΟΣΟΧΗ)ΔΙΑΒΑΣΤΕ!ΘΕΜΑ ΥΓΕΙΑΣ...

Δημοσίευση από Othon » 12 Οκτ 2012, 23:41

maril1 έγραψε:
Othon έγραψε:Δεν ξέρω για εσάς, εγώ πάντως αποφεύγω τις αντιβιώσεις όπως ο διάολος το λιβάνι.
Όταν ανεβάζω πυρετό, ένα απλό αναβράζον Depon κάθε 8 ώρες για όσο διάστημα διαρκεί ο πυρετός και αρκετούς χυμούς, τίποτα παραπάνω.
Αν ο ιός εξακολουθεί να με ταλαιπωρεί περισσότερο από 4-5 μέρες, τότε και μόνο τότε συμβουλεύομαι γιατρό και συνήθως εξακολουθώ να μην παίρνω αντιβίωση.
Δεν είναι μάλιστα καθόλου τυχαίο το γεγονός πως ΑΝ κάποια στιγμή χρειαστώ αντιβιοτικό, από το 2ο χάπι αρχίζω και συνέρχομαι.
Τα αντιβιοτικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ!
απο οσο ξερω και το αλλο ακρο δεν ειναι σωστο...εχω ακουσει τωρα τελευταια ασχημα αποτελεσματα απο δυο γνωστους μου που ...τελος παντον..μακρυα απο εμας ...απο παλια κρυοματα που δεν τα αντημετοπησαν με τη σωστη φαρμακευτηκη αγωγη<και στις δυο περηπτωσεις δεν ειχαν παρει αντηβιωση> οταν επρεπε και τους αφησε καταληπα...ενα βηχα για κανα χρονο...εεε οταν αυτος ο βηχας τους πηγε στο γιατρο ηταν αργα :{
Εγώ αναφέρομαι αποκλειστικά σε δικές μου περιπτώσεις και σε καμία περίπτωση δεν παροτρύνω κανέναν να με ακολουθήσει.
Εξακολουθώ πάντως να επιμένω πως τα αντιβιωτικά, όταν δεν ακολουθούνται σωστά οι αγωγές, περισσότερο κακό κάνουν, παρά καλό!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”