Γιατί τα πειράματα σε ζώα είναι ανήθικα & χωρίς χρησιμότητα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 14
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Γιατί τα πειράματα σε ζώα είναι ανήθικα & χωρίς χρησιμότ

Δημοσίευση από socratisv » 31 Μαρ 2014, 20:17

makis έγραψε:Το λεω για ενα βασικο λογο !
Για τα τροφιμα ειναι υπερβολικο πιστευω να γινετε με πειραματα .

Δεν ξερω αν υπαρχει αλλος τροπος για ελενχο , αλλα το σιγουρο ειναι οτι αυτα τα ζωα τα μεγαλωνουν για αυτον το λογο.
Υπάρχει πληθώρα προϊόντων που αγοράζουμε, εκτός των τροφίμων όπου έχουν γίνει για κάποιο λόγο πειράματα με ζώα, μονο και μόνο για να μπορούν οι πολυεθνικές να αποδείξουν τα αναπόδεικτα σε περίπτωση που καταναλωτής ή ομάδα ή σωματείο καταναλωτών καταθέσει αγωγή.
Υπάρχουν μέθοδοι in vitro και εξελίσσονται συνεχώς νέες εναλλακτικές μέθοδοι δοκιμών αλλά οι εταιρείες τις αποφεύγουν λόγω κόστους. Βλέπεις, οι ζωές των ζώων ή των ευπαθών ομάδων σε τρίτες και υπανάπτυκτες χώρες κοστίζουν λιγότερο.
Οπως και τα κατσικακια τα μεγαλωνουν για το πασχα , αρα αν δεν τα τρωγαμε , δεν θα βαζαν να γεννανε οι βοσκοι.
Είναι άλλο σεντόνι για άπλωμα με αρκετές ηθικές προεκτάσεις, με επιπτώσεις στο περιβάλλον. Μην ανοίγεις θέματα :offtopic: και με βάζεις σε πειρασμό :rofl: .
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.


Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα - κατοικίδια”