Γιατί τα πειράματα σε ζώα είναι ανήθικα & χωρίς χρησιμότητα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΕ ΖΩΑ!!!!

Δημοσίευση από bluemοon » 15 Μαρ 2009, 22:55

βρήκα το παρακάτω και επειδη ξερω οτι ολοι εδω ειμαστε ιδιατερα ευαισθητοποιημένοι, θέλησα να το μοιραστω:

ΝΑ ο καταλογος απο της εταιριες που πρεπει να αποφευγουμε
-------------------------------------
Avon Cosmetics
Jeyes
Beiersdorf
Johnson & Johnson
The Body Shop/L'Oreal
Lancome
Chanel
Lever
Fabergé
Christion Dior
L'Oreal/Nestlé
Clinique
Miners Cosmetics
Colgate
Palmolive
PZ Cussons
Coty
Reckitt Benckiser
Ecover
Revlon
Estée Lauder
SC Johnson
FCUK
Unilever
Garnier
Virgin Vie
Givenchy
Yardley
GlaxoSmithKline
Yves Rocher
Helena Rubenstein
Yves Saint Laurent

Μερικά παραδείγματα τεστ σε ζώα :

Τεστ ευαισθησίας των ματιών
Αυτό το πείραμα περιλαμβάνει τον ερεθισμό των ματιών τους με τοξικές ουσίες. Συνήθως αυτά τα ζωα κρατιούνται με ανοιχτά μάτια για να μην αποβάλλουν μέσω δακρύων τις ουσίες και φυσικά στο τέλος, τυφλώνονται. Υποφέρουν από
φρικτούς πόνους στα μάτια τους για τουλάχιστον 21 ημέρες συνεχόμενα. Όταν το πείραμα ολοκληρωθεί, τα ζώα θανατώνονται ή χρησιμοποιούνται σε άλλα τεστ.

Δερματολογικά τεστ
Τα ζώα ακινητοποιούνται, τους ξυρίζουν το τρίχωμα σε διάφορα σημεία του σώματός τους και τους ρίχνουν για περίπου ένα μήνες, καυστικές ουσίες ώστε να διαπιστώσουν σε πόσο χρονικό διάστημα θα διαβρωθεί το δέρμα τους.

Τεστ θανατηφόρας δόσης
Το πείραμα αυτό περιλαμβάνει την μετα βίας χορήγηση από το στόμα, ή την χορήγηση με ενέσεις και εισπνοή, ουσιών που σκοτώνουν προκειμένου να διαπιστώσουν οι επιστήμονες πια είναι τα επιτρεπόμενα όρια κατανάλωσης μίας χημικής ουσίας
προτού ο οργανισμός καταλήξει.

Αυτά τα πειράματα προκαλούν στα ζώα διάρροια, εμετό, παράλυση, αιμοραγία από τα μάτια, τη μύτη, το στόμα και το δέρμα. Η διάρκεια αυτών μπορεί να εκτίνεται από μήνες έως χρόνια.

το link einai :
http://www.mycat.gr/forum/showthread.php?t=492
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!


Άβαταρ μέλους
Magkas
Platinum Member
Platinum Member
14
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Πέραμα
Επικοινωνία:

Re: ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΕ ΖΩΑ!!!!

Δημοσίευση από Magkas » 16 Μαρ 2009, 01:05

Γεια χαρα! χωρις με αυτο που λεω να σημαινει οτιο συμφωνω με αυτα τα πειραματα στα ζωα-ως φιλοζωος και εγω, ομως επειδη σε αυτο που εχω σπουδασει κ εγω απαιτειτο η χρηση πειραματοζωων σε καποια πραγατα, αναρρωτιεμαι με ποιον αλλον τροπο θα μπορουσαμε να διαπιστωσουμε τι "κανει" και τι οχι για τον ανθρωπο?
Σιγουρα οπως τα παρουσιαζει αυτη η δημοσιευση ειναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΑ! Ομως εταιριες μεγαλου κυρους οπως καποιες απο τις πιο πανω, υποκεινται κ σε ελεγχους οσον αφορα τις συνθηκες των πειραματων στα πειραματοζωα τους. Και αυτος ο ελεγχος ειναι ιδιαιτερα αυστηρος απο οσο γνωριζω.
Παρατυπιες σιγουρα γινονται οπως και ΑΠΑΝΘΡΩΠΑ πειραματα. Τα καταδικαζουμε ολοι αυτα. ομως νομιζω στη πλειοψηφια ακολουθουνται οι νομοι περι "προστασιας των πειραματοζωων"'
ΑΠο αυτα τα οποια εχω μαθει εγω ειναι καποια στανταρ πραγματα που επιτρεπονται και ετσι μονο τετοια πραγματα ακολουθουνται.
Σιγουρα ευχομαι να βρεθει καποιος καλυτερος τροπος απο τα πειραματα αυτα σε ανυπερασπιστα ζωα.
Παρακαλώ ΜΗ δηλώνετε ενδιαφέρον σε κάποια αγγελία αν δεν σκοπεύετε να παραλάβετε!
Επίσης είναι επιθυμητό, όταν δηλώνει κάποιος ενδιαφέρον, να παραλαμβάνει και άμεσα...
Φιλικά Γιώργος

Άβαταρ μέλους
redroad
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 08 Φεβ 2009, 23:39
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης

Re: ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΕ ΖΩΑ!!!!

Δημοσίευση από redroad » 16 Μαρ 2009, 13:00

αφου ολα αυτα προοριζονται για τον ανθρωπο, γιατι δεν γινονται σε ανθρωπους???
μηπως τελικα δεν ειμαστε φιλοζωοι αλλα ...απάνθρωποι φιλάνθρωποι;
και φυσικά δεν ειναι μονο αυτες οι εταιριες...
και μενα το επαγγελμα μου στηριχτηκε κατα καιρους σε πειραματα (ψυχολογικής φυσεως) γι αυτο και άλλαξα κατευθυνση.
ελπιζω η επιστημη να καταφερει , οπως ειπε και ο Magkas να βρει άλλες μεθόδους.

Άβαταρ μέλους
Magkas
Platinum Member
Platinum Member
14
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Πέραμα
Επικοινωνία:

Re: ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΕ ΖΩΑ!!!!

Δημοσίευση από Magkas » 16 Μαρ 2009, 15:49

Νομιζω δεν υπαρχει κανεις ο οποιος θα δεχοταν ΝΑ ΘΕΣΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ακομα κ εναντι ψηλης αμοιβης. Κανεις. Διοτι οσα κ να σ διναν, αν ηξερες οτι μπορει να σου προκαλεσει μια ουσια , τυφλωση η καρκινο, δεν θα δεχοσουν και κανεις απο μας. Για αυτο το λογο στρεφονται στα πειραματοζωα οι "επιστημονες"... ΔΥΣΤΥΧΩΣ!
Παρακαλώ ΜΗ δηλώνετε ενδιαφέρον σε κάποια αγγελία αν δεν σκοπεύετε να παραλάβετε!
Επίσης είναι επιθυμητό, όταν δηλώνει κάποιος ενδιαφέρον, να παραλαμβάνει και άμεσα...
Φιλικά Γιώργος

Άβαταρ μέλους
rimmka
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
23 40
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 02 Μάιος 2008, 10:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΕ ΖΩΑ!!!!

Δημοσίευση από rimmka » 16 Μαρ 2009, 16:34

Αυτό είναι ένα θέμα που πονάει, μιας και λατρεύω τα ζώα και όσα μας χαρίζει η φύση, αλλά λύση δεν υπάρχει.
Συμφωνώ και με Magka και με redroad. Και οι δύο έχετε δίκαιο αλλά πράγματι αν δεν γίνονται τα πειράματα αυτά, τότε πολλοί άνθρωποι θα κινδυνεύσουν. Και μακάρι να βρεθεί μια λύση σ' αυτό το πρόβλημα.

Και μακάρι, Magka να έχεις δίκαιο σ' αυτό:
Magkas έγραψε:Ομως εταιριες μεγαλου κυρους οπως καποιες απο τις πιο πανω, υποκεινται κ σε ελεγχους οσον αφορα τις συνθηκες των πειραματων στα πειραματοζωα τους. Και αυτος ο ελεγχος ειναι ιδιαιτερα αυστηρος απο οσο γνωριζω.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
JOANNA T.
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Απρ 2008, 09:35
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Τοποθεσία: Νάουσα

Re: ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΕ ΖΩΑ!!!!

Δημοσίευση από JOANNA T. » 17 Μαρ 2009, 10:13

Λατρεύω τα ζώα και λυπάμαι πολύ οταν τα κακομεταχειριζονται...
Ωστόσο θα πρέπει να πω πως δυστυχώς πειράματα γίνονται και σε ανθρώπους, είτε με τη θέλησή τους, είτε χωρίς...Είναι πολύ γνωστές ιστορίες ανθρώπων (συνήθως αστέγων) που για λίγα δολάρια γίνονται πειραματόζωα... Από το να πεθάνουν από την πείνα προτιμούν τα πειράματα... Στο τέλος τους δίνουν και χυμό ή γάλα και σάντουιτς.... :twisted:
Είναι πολύ δυσάρεστο θέμα, ωστόσο για κάποιους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ είναι η καθημερινότητά τους...
Τουλάχιστον ας αισθανόμαστε τυχεροί και ευνοημένοι από τη ζωή και ας εκτιμούμε λίγο αυτά που έχουμε...
Και ας προσπαθήσουμε να προστατέψουμε και τους ανθρώπους που είναι λιγότερο τυχεροί από εμάς, κα τα ανύμπορα ζωάκια...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Νάντια
Banned member !!
Banned member !!
90 55
Δημοσιεύσεις: 2910
Εγγραφή: 17 Μαρ 2008, 21:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΕ ΖΩΑ!!!!

Δημοσίευση από Νάντια » 17 Μαρ 2009, 13:03

Η Ιωάννα έχει απόλυτο δίκιο
Όμως...

Το παρακάτω ήθελα να το γράψω κ από πιο πριν, αλλά είχα πει να το άφησω
Τελικά όμως γιατί όχι?

Εκτός λοιπόν από το αληθινό αλλά κάπως... μακρινό που περιγραφει η Ιωάννα,
εγώ η ίδια είδα με τα ματάκια μου αγγελία αναρτημένη,
(στο ισόγειο της Πρυτανείας ΑΠΘ συγκεκριμένα)
που πρόσφερε αμοιβή σε φοιτητές για δοκιμή νέων φαρμάκων.
Μια αληθινότατη κ σοβαρότατη αγγελία.
Μερικά χρόνια πριν....
Βλέπετε τα φοιτητάκια σε αφραγκίες δεν έλλειψαν ποτέ, σωστά? :evil:
Παρακαλούμε, μόλις ολοκληρώνεται η κίνηση σε μια αγγελία, τα μέλη να επεξεργάζονται το [ΧΑΡΙΖΩ/ΖΗΤΑΩ] σε [ΕΚΛΕΙΣΕ] κ να την κλειδώνουν, προς διευκόλυνση της ομάδας συντονιστών.

(σημείωση: Αυτό θα πρέπει να γίνεται ΑΦΟΥ ευχαριστήσει το μέλος που παρέλαβε)

Άβαταρ μέλους
rimmka
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
23 40
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 02 Μάιος 2008, 10:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΕ ΖΩΑ!!!!

Δημοσίευση από rimmka » 19 Μαρ 2009, 21:05

Νάντια έγραψε:......εγώ η ίδια είδα με τα ματάκια μου αγγελία αναρτημένη,
(στο ισόγειο της Πρυτανείας ΑΠΘ συγκεκριμένα)
που πρόσφερε αμοιβή σε φοιτητές για δοκιμή νέων φαρμάκων........
Αν πάρουμε υπόψη μας τις αμερικάνικες ταινίες μπορώ να πω ότι εκεί μερικοί άνθρωποι το έχουν σαν επάγγελμα ... να είναι "πειραματ-άνθρωποι". Δεν ξέρω τι φταίει. Η φτώχεια; Η μη συνειδητοποίηση του κινδύνου; Ή η τεμπελιά μερικών ανθρώπων να βρουν δουλειά;
Τέλος πάντων. Αυτή είναι η προσωπική τους επιλογή. Αλλά τα ζωάκια; Δεν τα ρωτάει κανείς... Παράλληλα όμως δίχως αυτά τα πειράματα θα είχαν χαθεί πολλές ανθρώπινες ζωές. Μην ξεχνάμε πως κάποια φάρμακα που χρησιμοποιούμε πολύ συχνά (πχ depon) έπρεπε να δοκιμαστούν κάπου... Και δυστυχώς η μόνη λύση είναι τα ζώα...
:(
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rimmka την 20 Μαρ 2009, 10:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
redroad
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 08 Φεβ 2009, 23:39
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης

Re: ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΕ ΖΩΑ!!!!

Δημοσίευση από redroad » 19 Μαρ 2009, 22:05

όλοι συμφωνουμε οτι τα πειραματα ειναι αναγκαια, αλλα εχουνε ενα μεγαλο κοστος.
Ο πόνος όμως ειναι ίδιος...για όλους.Τοσο για τον άνθρωπο, όσο και για το σκυλο, τη γατα, κάθε πλάσμα...όπου μπορούμε ας αποφευγουμε να προκαλουμε πονο απο άγνοια

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 14
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Γιατί τα πειράματα σε ζώα είναι ανήθικα & χωρίς χρησιμότητα

Δημοσίευση από socratisv » 29 Μαρ 2014, 16:58

Πολύς κόσμος δεν γνωρίζει, αγνοεί ηθελημένα, το έχει θάψει στο υποσυνείδητό του, το θεωρεί φυσιολογικό ή δεν έχει δώσει τη δέουσα σημασία στο γεγονός ότι τα πάντα σχεδόν δοκιμάζονται σε ζώα ή παράγονται εις βάρος των ζώων. Εν όψει της Παγκόσμιας Ημέρας για την Κατάργηση των Πειραμάτων σε Ζώα (24 Απριλίου), θέλω να επικεντρώσω το ενδιαφέρον αποκλειστικά στα πειράματα. Πειράματα κάθε λογής: για τα χημικά συστατικά των απορρυπαντικών ή των καλλυντικών, για το τσάι, τις καραμέλες, τη σοκολάτα που τρώμε, τα ξυραφάκια, την ξυριστική μηχανή, την παρατήρηση της συμπεριφοράς, την αποστολή στο διάστημα, τα τσιγάρα που καπνίζουμε, τα χρώματα που βάφουμε (σε ποσοστό 50%. Μέχρι τώρα έχω βρει μόνο μία εταιρεία που παράγει χρώματα χωρίς πειράματα 100%), τα οικοδομικά υλικά, και οτιδήποτε άλλο δεν χωράει στον ανθρώπινο νου.

Υποτίθεται ότι τα πειράματα σε ζώα είναι απαραίτητα ώστε τα φάρμακα, τα καλλυντικά, τα απορρυπαντικά και άλλα προϊόντα που αγοράζει ο καταναλωτής να κριθούν " πιο ασφαλή" ή για χάρη της προόδου και της επιστήμης. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Για πολλά προϊόντα, οι δοκιμές σε ζώα είναι υποχρεωτικές από την νομοθεσία του κράτους στο οποίο κυκλοφορεί το προϊόν, ενώ είναι αμφίβολο αν τηρούνται έστω και κάποιοι στοιχειώδεις κανόνες για την ανακούφιση των ζώων που υποφέρουν. Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα, ενώ οι κανονιστικές δεν απαιτούν καμία δοκιμή σε ζώα, οι εταιρείες προχωρούν σε δοκιμές για νέα ή παλιά προϊόντα, ενώ θα μπορούσαν άνετα να χρησιμοποιήσουν τα υπάρχοντα δεδομένα (Εντάξει, το κακό έχει γίνει). Ο λόγος είναι κυρίως ότι οι εταιρείες αναζητούν επιχειρήματα και πατήματα σε περίπτωση που κάποιος καταναλωτής καταθέσει μήνυση εναντίον τους ή προκύψει θέμα ασφάλειας ή δηλητηρίαση λόγω χρήσης ενός προϊόντος.
Φυσικά, για τα πειράματα αυτά χρησιμοποιούνται κάθε λογής ζώα: πίθηκοι, ουραγκοτάγκοι, ινδικά χοιρίδια, κουνέλια (ιδίως για καλλυντικά και για οτιδήποτε έχει σχέση με τα μάτια), σκύλοι, γάτες, πτηνά, έντομα, ερπετά.... Όλα τα θηλαστικά, ερπετά, έντομα, όλα τα έμβια όντα δύνανται να χρησιμοποιηθούν. Η αναζήτηση στο Google θα δώσει άπειρα αποτελέσματα και ενδιαφέροντα άρθρα γραμμένα στα Ελληνικά, για όσους δεν γνωρίζουν αγγλικά ή άλλες γλώσσες.
Αυτή τη στιγμή, υπάρχουν στην αγορά καλλυντικά και απορρυπαντικά πιστοποιημένα όσον αφορά τις δοκιμές σε ζώα σε όλες τις φάσεις παραγωγής του τελικού προϊόντος, συμπεριλαμβανομένων των δοκιμών στις πρώτες ύλες. Εδώ να αναφέρω ότι σε ερωτήματα καταναλωτών, οι εταιρείες απαντούν περήφανα, με στάνταρ κειμενάκια προσεκτικά διατυπωμένα ( ο αθώος καταναλωτής πρέπει να κάνει το δικηγόρο του διαβόλου) ότι το τελικό προϊόν δεν δοκιμάζεται σε ζώα. Αυτό δεν αποκλείει βέβαια τις δοκιμές στις φάσεις έρευνας και ανάπτυξης ή στις πρώτες ύλες, ούτε ελέγχουν τους προμηθευτές των πρώτων υλών.
Ο οργανισμός ECEAE (The European Coalition to End Animal Experiments), με παραρτήματα σε αρκετές χώρες, προσφέρει την πιο ολοκληρωμένη και έγκυρη πιστοποίηση σε σχέση με την αμερικανική PETA. Λίστα με πιστοποιημένα προϊόντα που παράγονται σε διάφορα κράτη είναι διαθέσιμη εδώ.
Εδώ να αναφέρω ότι κάποια αν όχι τα περισσότερα προϊόντα έχουν απαγορευτική τιμή για τον Έλληνα που βλέπει την αγοραστική δύναμή του να συρρικνώνεται. Επίσης, πολλοί εισαγωγείς τέτοιων προϊόντων τα υπερκοστολογούν, με αποτέλεσμα το ίδιο προϊόν να πωλείται φθηνότερα σε άλλες χώρες της ΕΕ και να συμφέρει να κάνει κάποιος μαζική παραγγελία. Το κόστος συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών είναι μικρότερο. Σε γενικές γραμμές, χρειάζεται καλή έρευνα αγοράς σε Ελλάδα και εξωτερικό.
Κάποια προϊόντα τα βρίσκονται εύκολα στην ελληνική αγορά, κάποια άλλα όχι. Ιδίως στη Θεσσαλονίκη, η συγκεκριμένη αγορά είναι καλά οργανωμένη.
Τέλος, θέλω να κλείσω με κάποια πειράματα που με έκαναν να σβήσω παντελώς προϊόντα και εταιρείες από τις καταναλωτικές μου συνήθειες, είτε εξακολουθούν τα πειράματα είτε όχι.
Δοκιμή ροφημάτωνLipton (Unilever) σε χοίρους, ποντίκια και άλλα ζώα
Δοκιμές καραμέλων M&M, Mars, Twixκλπ
Δοκιμές σε ξυραφάκια Gilette
Δοκιμές σκυλοτροφών/γατοτροφών γενικά

Με κάθε ευκαιρία, θα ανανεώνω το νήμα.
Τα πειράματα είναι ο κύριος λόγος που θέλω να κόψω το τσιγάρο:)
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα - κατοικίδια”