Γάτες και ψύλλοι

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
orpheusz
new member
new member
1
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Σεπ 2013, 03:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Γάτες και ψύλλοι

Δημοσίευση από orpheusz » 10 Ιουν 2014, 21:24

Καλησπερα.Εχω 2 γατες και λογο καιρου (κρισης εχω ξεμεινει απο λεφτα) εχουν κολισει ψυλους και αρχιζουν να εηαπλονωνται στο σπιτι.
Παρακαλω αν υπαρχει καποιος που να του περισευει κανενα τετοιο καθαριστικο αν μπορει να μου δωσει για να κανω απολυμανση το σπιτι. Και αν υπαρχουν κανα 2 αμπουλες για να το βαλω στα ζωντανα... :please: :{

guzelina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΥΓΡΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΧΩΡΟΥ ΓΙΑ ΨΥΛΟΥΣ

Δημοσίευση από guzelina » 10 Ιουν 2014, 21:47

Δυστυχως δεν εχω καθαριστικο να σου δωσω αλλα θα σου δωσω καποιες συμβουλες που θα σε βοηθησουν.Καταρχην εαν υπαρχει δυνατοτητα τα ζωα να μενουν στο μπαλκονι τουλαχιστον μεχρι να καθαρισουν εντελως.Βγαλε χαλια κουβερτες σκεπασματα τα παντα ολα και να πλυθουν οσα μπαινουν σε πλυνστηριο σε πολυ υψηλη θερμοκρασια.Σφουγγαρισμα παντου με καυτο ερο και ξυδι ή απολλυμαντικο Περνα καλα με την ηλεκτρικη τα παντα και πετα τη σακουλα.Βαλε πιατακια με νερο και αιθερια ελαια teatree,λεβαντα ,citronella δλδ εντονου αρωματος κατω απο τα κρεβατια τις πολυθρονες πεφτουν μεσα.Περνα τα στρωματα επισης με πανι στο οποιο εχεις βαλει αιθεριο ελαιο.Για 2 εβδομαδες σχολαστικη καθαριοτητα παντου και ολα πλυσιμο σε υψηλους βαθομους.Ελπιζω να βοηθησω εαν θυμηθω κατι ακομη θα συμπληρωσω :D
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
"Ο ΕΛΕΩΝ ΠΤΩΧΟΝ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΘΕΩ"
As you grow older you will discover that you have 2 hands.One for helping yourself,the other for helping others.

Εχω σοβαρο θεμα υγειας, παρακαλω υπομονη αν αργω.Στειλτε και πμ ,μπαινω βιαστικα και δεν εχω το χρονο να τσεκαρω ολες τις αγγελιες που δημοσιευω, επισης ξεχνω.
http://www.oramaelpidas.gr ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΟΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39602
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΥΓΡΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΧΩΡΟΥ ΓΙΑ ΨΥΛΟΥΣ

Δημοσίευση από polvar » 11 Ιουν 2014, 12:31

Εγώ πέρσι τέτοιο καιρο είχα 5 γατάκια. Και απαλλάχθηκαν κατά 90% από τους ψύλλους όταν τους έβαλα στο τρίχωμα χυμό λεμονιού (με ένα βαμβάκι)

Κυκλοφορούν και πολλές άλλες συμβουλές για ψύλλους στο διαδίκτυο, κάντε μια αναζήτηση.

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 15
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: ΥΓΡΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΧΩΡΟΥ ΓΙΑ ΨΥΛΟΥΣ

Δημοσίευση από socratisv » 11 Ιουν 2014, 15:23

Για τα ζώα, η πιο φτηνή λύση σε αποπαρασίτωση είναι οι αμπούλες φιπρονίλ. Έχω γράψει σχετικό άρθρο στην ενότητα Κατοικίδια. Για το χώρο, κάνε μια αναζήτηση στο διαδίκτυο. Για αρχή, μπορείς να σφουγγαρίσεις καλά το χώρο και να πλύνεις τα καλύμματα κουβέρτες κοκ που συχνάζουν οι γάτες. Αν έχεις σπρέι για ψύλλους, ψεκάζεις τα κρεββατάκια τους, αν έχουν, και τους χώρους που συχνάζουν περισσότερο.
Τα παράσιτα δεν μπορούν να επιβιώσουν σε υφάσματα και ανόργανα υλικά, αν δεν κάνω λάθος.
Κάποτε που είχα πρόβλημα, απλά αποπαρασίτωσα τα ζώα και καθάρισα καλά το χώρο, χωρις μετά να ψεκάσω ή να κάνω κάτι άλλο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος socratisv την 14 Ιουν 2014, 02:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Άβαταρ μέλους
root60
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1418
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 03:35
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: Ανάληψη
Επικοινωνία:

Re: ΥΓΡΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΧΩΡΟΥ ΓΙΑ ΨΥΛΟΥΣ

Δημοσίευση από root60 » 13 Ιουν 2014, 22:22

Ολα τα παραπάνω είναι σωστά. Εγώ επίσης ψέκασα με σπρέι για κατσαρίδες το οποίο κάνει και για ψύλλους... Ηλεκτρική σκούπα συνεχώς και απαλλάχτηκα. Επίσης πέταξα όλες τις μοκέτες.
Εχω internet banking στην Eurobank

ZWEET
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Μάιος 2009, 23:14
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Γάτες και ψύλλοι

Δημοσίευση από ZWEET » 18 Φεβ 2016, 22:09

καλησπερα εχω διαβασει ενα ωραιο αρθρο για σπιτικο σπρει που μπορειτε να φτιάξετε.
για να το βρειτε απλα γραψτε στην αναζητηση του google : " Σπιτικό σπρέι για ψύλλους, σκνίπες, τσιμπούρια στα ζώα " .
Δεν το εχω δοκιμασει γιατι το κατοικιδιο μου δεν βγενει ποτε εξω αλλα φαινεται καλη λυση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα - κατοικίδια”