Χαρίσματα γατιών - στειρώσεις - προβληματισμοι

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
_evoulini_
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 27 Ιαν 2010, 10:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Χαρίσματα γατιών - στειρώσεις - προβληματισμοι

Δημοσίευση από _evoulini_ » 31 Μαρ 2013, 15:32

(αποσπάστηκε από το θεμα viewtopic.php?f=212&t=93968&)
Συγνωμη αλλά γιατί δε στειρωσατε τη γάτα σας? Γιατι βοηθάτε στη δημιουργία μελλοντικων αδεσποτων?


Άβαταρ μέλους
athina anitha
Platinum Member
Platinum Member
23 25
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 16 Απρ 2011, 14:17
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Κορίτσι
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Γατακια Σιαμ

Δημοσίευση από athina anitha » 31 Μαρ 2013, 15:46

Στα δικα σου κατοικιδια θα κανεις οτι θελεις :)
ΔΕΝ υπαρχει λογος να την κανω στειρωση.. κ δεν βοηθαω στην δημιουργια μελλοντικων αδεσποτων, γιατι πολυ απλα δεν τα πεταω... βοηθανε στην δημιοργια αδεσποτων αυτοι που περνουν τα γατια κ μετα οταν τα βαρεθουν τα πετανε στο δρομο.! Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
_evoulini_
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 27 Ιαν 2010, 10:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Γατακια Σιαμ

Δημοσίευση από _evoulini_ » 31 Μαρ 2013, 17:44

athina anitha έγραψε:Στα δικα σου κατοικιδια θα κανεις οτι θελεις :)
ΔΕΝ υπαρχει λογος να την κανω στειρωση.. κ δεν βοηθαω στην δημιουργια μελλοντικων αδεσποτων, γιατι πολυ απλα δεν τα πεταω... βοηθανε στην δημιοργια αδεσποτων αυτοι που περνουν τα γατια κ μετα οταν τα βαρεθουν τα πετανε στο δρομο.! Ευχαριστω!
Δυστυχώς έτσι δεν πάμε μπροστά σαν κοινωνία... ΤΙ να πω,όπως θέλετε. Πάντως η στείρωση δεν είναι τίποτα,μια παν-απλη επέμβαση κ αν πηγαίνατε σε σωστό κτηνίατρο ούτε καν θα φαινόταν η τομή κ φυσικά δεν θα πονούσε σχεδόν καθόλου. Ενώ ο πόνος της γέννας κάθε φορά είναι σίγουρα ασυμφορος. Αλλά όπως θελετε, τι να πω. Ελπίζω όμως να μην το κάνατε για μερικά ευχαριστώ στο χαρισετο :( :poze: για τα μικρά κ ελπίζω οποίοι τα πάρουν να τα στειρωσουν,γιατί μπορεί αυτά να μην καταλήξουν αδέσποτα,κάποια από τΑ μικρά τους όμως δυστυχώς δεν τη γλιτώνουν :( γι αυτό επιμένουν οι φιλοζωικές στη στείρωση.. Καλό σας βράδυ!

Άβαταρ μέλους
magikalia
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
41 54
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2009, 02:44
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Χαλκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Γατακια Σιαμ

Δημοσίευση από magikalia » 31 Μαρ 2013, 20:00

Συγνώμη που θα πω την γνώμη μου. Έχετε δίκιο όσοι λέτε για την στείρωση και τα αδέσποτα ... αλλά μου θυμίζετε κάποιους που λένε ... άμα δεν έχεις λεφτά τι το θέλεις να κάνεις παιδί? Μπορείς να το συντηρήσεις? Δεν είναι έτσι. Το μέλος άφησε την γατούλα της να κάνει γατάκια. Δεν τα παράτησε στον δρόμο. Δεν είπε ... αν δεν τα πάρετε θα γίνουν αδέσποτα. Και αποκλείεται να γίνουν αδέσποτα τα σιάμ γατάκια. Μην είστε υπερβολικοί. Αντί να πείτε ΜΠΡΑΒΟ που δεν γίνονται αντικείμενο προς πώληση και εκμετάλλευση τα γατάκια ράτσας ... καταδικάζετε την κίνηση. Μην είστε όλοι έτοιμοι να κρίνετε και να λιθοβολήσετε. Ο καθένας έχει την άποψή του και αυτό δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι όλοι έχουμε την σωστή κρίση και άποψη για όλα τα θέματα. Δεν είμαστε φωτεινοί παντογνώστες. Καλό θα ήταν να είμαστε και λίγο ταπεινοί και όχι κριτές του υποκειμενικού δικαίου ή αδίκου, όταν δεν έχουμε αποδείξει με ΟΛΕΣ μας τις πράξεις ότι είμαστε ΣΩΣΤΟΙ σε ΟΛΑ μας ... και ΣΟΦΟΙ ... για να μπορούμε να κρίνουμε αντικειμενικά τα πράγματα, τις καταστάσεις και τους συνανθρώπους μας. Κάντε λίγο ΟΛΟΙ την αυτοκριτική σας καλύτερα στον χρόνο που αφιερώνετε να δικάσετε και να καταδικάσετε τους άλλους και φροντίστε να είστε λίγο πιο γαλήνιοι και ήσυχοι στις ψυχές σας, μιλώντας με ευγένεια και αγάπη και χαρίζοντας μία αγκαλιά στα λάθη των άλλων. Αν μη τι άλλο αποδείξτε με τις δικές σας πράξεις και στάσεις ζωής τι είναι καλό και τι όχι ... και όσοι είναι γύρω σας ... θα πάρουν μαθήματα προς μίμηση από ΕΣΑΣ που είστε άσπιλοι και αμόλυντοι.

Φιλικά και μόνο

Γκέλη
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ!!!

ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ!!!

ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Ο,ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ... ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ!!!

ΞΟΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΡΟΥΧΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΩΣ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ... !!!


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
athina anitha
Platinum Member
Platinum Member
23 25
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 16 Απρ 2011, 14:17
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Κορίτσι
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Γατακια Σιαμ

Δημοσίευση από athina anitha » 31 Μαρ 2013, 20:18

εβουλινη...ειμαι κατα της στειρωσης.. τα γατακια επειδη θελαμε τα καναμε... δεν την αφησαμε στον δρομο να γκαστρωθει κ μετα αντε γεννα οσο θελεις... εμεις φεραμε γατο της ιδιας ρατσας στο σπιτι για γινει αυτη η δουλεια... κ για ποια "ευχαριστω" μου λετε? τι να τα κανω? λεφτα ειναι τα "ευχαριστω" ? δεν εχω κανενα οφελος απο αυτα.. τα 5 γατακια τα εχω βολεψει, 1 γατακι εμεινε να χαρισω!

anastasia poly
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
92 78
Δημοσιεύσεις: 1435
Εγγραφή: 12 Σεπ 2012, 16:28
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ομαλών Κεφαλληνίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Γατακια Σιαμ

Δημοσίευση από anastasia poly » 31 Μαρ 2013, 21:51

Καλησπερα σας!!!

Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι αν γινονται συνεχεια στειρωσεις δεν θα μεινει στο τελος κανενα ζωακι νεαρο που να μπορει καποιος να το υιοθετησει και θα γινουν ολα ειδος υπο εξαφανιση!!!!

Αυτος ειναι ο Ροκυ Καραγκιοζης...Τον εχουμε 2 χρονια και ειναι το τριχωτο παιδι μας!!!!

Αυριο εχει γενεθλια και λυπαμαι παρα πολυ που δεν ειμαι κοντα να μου χαριζατε το σιαμεζακι να του εκανα δωρο του Ροκιλου μια ομοια συντροφια του!!!!!

Ιδου ο αντρας της ζωης μου

Εικόνα

τωρα ειναι λιγο βαρυτερος γιατι πειναει ασυστολα η ψυχουλα μου!!!
Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων ''Εχω κατοικίδιο''

Άβαταρ μέλους
_evoulini_
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 27 Ιαν 2010, 10:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Γατακια Σιαμ

Δημοσίευση από _evoulini_ » 31 Μαρ 2013, 22:25

Παιδιά δεν έχω σκοπό να τσακωθω,ο κάθε ένας κάνει. Ότι θεωρεί σωστό.. Όπως είπα,εύχομαι να είναι καλοτυχα. Καλή σας νύχτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος _evoulini_ την 01 Απρ 2013, 03:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
abundance
Banned member !!
Banned member !!
46 69
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 20 Δεκ 2012, 21:01
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Κάσου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Γατακια Σιαμ

Δημοσίευση από abundance » 05 Απρ 2013, 04:18

Καλησπερα παιδες...οι φιλοζωοι δεν τσακωνονται ποτε...ολοι μας αγαπαμε τα ζωα εδω μεσα γιατι αγαπαμε τους ανθρωπους..και εγω προσωπικα τα εχω διαπιστωσει.
Τα αρσενικα σιαμεζικα γατουλια ειναι πολυ πολυ super.Ειχα ενα αρσενικο τον ''Μητσο'' Θεσσαλονικιο μπερμπαντη.Γιορταζαμε μαζι,μου τον χαρισαν οταν ηταν 42 ημερων(γεννηθηκε 1 Απριλιου) κ εγω 5 1/2 μηνων εγκυος...και μετα εγινε ο προστατης του μωρου.Γιατι οι γατες Σιαμ ειναι φυλακες...Τον βγαζαμε στην αυλη με αλισιδιτσα ψιλη ...και οι κεραμιδογατοι δεν τον πλησιαζαν στο μισο μετρο..πηγαιναν περιμετρικα...
Τον ειχα στηρωσει βεβαια γιατι κοιμοταν μαζι με το μωρο...
και πεθανε πριν 9 μηνες σε ηλικια γατας 19 χρονων.
Αν δεν ειχα γατο θα ηθελα ενα αρσενικο σιαμεζο....
Οσοι πηραν τα γατουλια να τα αγαπανε πολυ...ειναι υπεροχα...δεν ειναι βεβαια σαν τον σκυλο διοτι η γατα εχει μεσα της την ελευθερια...
Να χαιρεται η μανουλα της γατουλινας-μαμας..
εχω ακουσει οτι η στειρωση στα θηλυκα γατια μετα την πρωτη γεννα τα βοηθαει να μην δημιουργησουν ογκους...Δεν το ξερω..
Καλο ξημερωμα σε ολους μας και χαμογελατε....
και να ξερετε οτι η γατα απο μεσα της λεει:''καλε,παλι για μενα .....συζητανε....ειμαι μια θεα....''
Φιλικα
Δημητρα
Και θελω να ενημερωσω επι την ευκαιρια οτι δεν ζηταω καποια επιπλεον πραγματα γιατι ειμαι ζητουλας καταναλωτης.
Τα χρειαζομαι επειδη δεν μπορω να τα αγορασω.
Ευχαριστω πολυ


Καποιες φορές στέλνω με δικά μου έξοδα..Παρακαλω με ενδιαφερει οι συναλλαγες να γινονται μεσω εθνικης τραπεζας...εχω e-banking

''Μην απελπίζεις άνθρωπο με τη δική σου γνώση, γιατί δεν ξέρει ο Θεός τι έχει να σου δώσει...''

Άβαταρ μέλους
chrisel
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1794
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 21:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Γατακια Σιαμ

Δημοσίευση από chrisel » 18 Απρ 2013, 11:21

Καλημέρα σε όλους!

Καλά παιδιά, αν ξανακούσω πως πονάει η γέννα στα γατιά και στα σκυλιά και κρίμα τα καημένα κρίμα να ζήσουν τέτοιο φρικτό βασανιστήριο.. θα αυτοπυρποληθώ! :- :- :-

Πάμε καλά? Έχουμε πλέον καταργήσει κάθε φυσικό νόμο, μόνο και μόνο επειδή οι άνθρωποι έχουμε γίνει σκληροί και αδιάφοροι και δε μπορούμε να συμβιώσουμε με τους συνανθρώπους μας, πόσο μάλλον με τα ζώα!

Γι' αυτό και μένουν έτσι στο δρόμο..
Δε διαφωνώ με την στείρωση, απλώς επειδή προέκυψε ως αναγκαστικό μέτρο ώστε να μη βλέπουμε στο μισό μέτρο αποστεωμένα ζώα να προσπαθούν να επιζήσουν άλλο ένα λεπτό στην άθλια κοινωνία μας.

Αν όμως το εφαρμόσουμε αυτό παντού, μήπως θα έπρεπε να αρχίζουμε να το εφαρμόζουμε και στους ανθρώπους?????
(ή μήπως το κάναμε ήδη και αυτό.. αναρωτιέμαι)

Πέρα από την στείρωση των ζώων και των ανθρώπων, μάλλον έχουμε κάνει και ίδιοι στείρωση στα μυαλά μας.

Φιλικά,

Ε.

Υ.Γ.: Συγγνώμη για το ύφος μου, απλώς μερικές φορές ακούω πράγματα που ξεφεύγουν τελείως από την πραγματικότητα και λυπάμαι γι' αυτό.. σας εύχομαι ό,τι καλύτερο γι' αυτές τις μικρές ψυχούλες! Οι γάτες Σιαμ είναι απίστευτες. :D
[size=150Εάν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα την οποία αμελώ, παρακαλώ ενημερώστε με με π.μ..

Ελευθερία[/size]
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
LittleSmilingMonster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2371
Εγγραφή: 14 Ιαν 2009, 23:32
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αιθήκων Τρικάλων
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Γατακια Σιαμ

Δημοσίευση από LittleSmilingMonster » 18 Απρ 2013, 18:02

Καλημέρα είδα την αγγελία σου μια μέρα αφού έχασα τα δικά μου γατάκια.

Και για όσους προτρέχουν όχι δεν τα έχασα στο δρόμο ούτε ξέχασα να τα ταΐσω, τα βρήκα αυτό το Σάββατο νεογνά με κλειστα ματάκια σε ένα κουτί έξω από την σχολη μου και τα υιοθέτησα. Χωρίς την μαμά τους πέθαναν όλα παρότι ξενύχτισα 4 μέρες από πάνω τους. Και αυτό συνέβη γιατί μια "φιλόζωη γατομαμα" που είχε την γάτα, δεν άπλωσε το ξερο της να πληρώσει 50 euro για την στείρωση και απλά πέταξε έξω από το σπίτι τα γατιά με το που γεννήθηκαν.

Δεν στειρώνει κανείς μια γάτα για να μην υποφέρει. Το κάνει γιατί, αν δεν μπορεί να συντηρήσει 6-7 τα παιδιά της θα καταλήξουν σαν τα γατάκια που βρήκα εγώ, αν είναι τυχερά και δεν πεθάνουν από το κρύο τη νύχτα. Είναι το ποιο απλό και λογικό πράγμα να κάνει κανεις. Σας παρακαλώ μην ακούμε βλακείες.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Με συγχωρείτε για τις όποιες καθυστερήσεις είναι λόγω εξεταστικής!
Σε όσους έχω να καταθέσω χρήματα θα το κάνω την Δευτέρα 28/7.
Σε όσους πρέπει να στείλω πακέτο επίσης θα το κάνω την Δευτέρα 28/7.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα - κατοικίδια”