Εικόνες φρίκης στο δημοτικό κυνοκομείο του Βόλου

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 14
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Εικόνες φρίκης στο δημοτικό κυνοκομείο του Βόλου

Δημοσίευση από socratisv » 28 Οκτ 2015, 19:29

Εικόνες φρίκης αντίκρισαν τα μέλη της Φιλοζωικής Ομάδας Βόλου, όπως καταγγέλλουν, όταν αιφνιδίως αποφάσισαν να εισκεφτούν το δημοτικό καταφύγιο αδέσποτων ζώων στην περιοχή Γλαφυρές.
Τα μέλη της Ομάδας, όπως μαρτυρούν και οι φωτογραφίες που έδωσαν στη δημοσιότητα και οι οποίες σοκάρουν, ισχυρίζονται πως τα ζώα φυλακίζονται, εγκαταλείπονται και αργοπεθαίνουν από τις αρρώστιες και την πείνα.
Όπως οι αρμόδιοι της Φιλοζωικής Ομάδας Βόλου ενημερώνουν, ήδη έχει κατατεθεί μηνυτήρια αναφορά κατά παντός υπευθύνου στην προϊσταμένη της Εισαγγελίας Βόλου για την άθλια κατάσταση των ζώων.
Όπως καταγγέλουν, η περισυλλογή αδέσποτων ζώων που πραγματοποιείται γίνεται αδιάκριτα και χωρίς προϋποθέσεις. «Απαιτούμε την ποινική δίωξη των υπευθύνων και την άμεση προστασία των ζώων» καταλήγουν.
Σε μήνυμά της στο Facebook, η Φιλοζωική Ομάδα Βόλου, μετά την «αυτοψία» έγραψε: «Μία φρίκη παντού, σκυλιά πεθαμένα από την πείνα μέσα στα κλουβιά να τα τρώνε τα σκουλήκια και οι μύγες, ένα σκυλί με καρκίνο να αργοσβήνει αβοήθητο, όλα σε ακραίο υποσιτισμό θέμα λίγων ημερών να πεθάνουν κι αυτά... Κουτάβια νεκρά στον περιφραγμένο χώρο να λιώνουν και να μην τα μαζεύουν καν. Όλος ο χώρος να μυρίζει πτώματα ζώων, πολλά άρρωστα και με πληγές. Καταλαβαίνετε οτι τα γεμάτα ακαθαρσίες κλουβιά είναι το λιγότερο.... ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΑΣ, ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΑΠΕΙΛΕΣ. ΑΣ ΕΝΩΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ, ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ!!!».

Πηγή: Πρώτο Θέμα
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.


Άβαταρ μέλους
xxristinoula
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: 17 Μαρ 2013, 21:02
Νομός κατοικίας: Ν. Κοζάνης
Δήμος - Κοινότητα: Κοζάνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Εικόνες φρίκης στο δημοτικό κυνοκομείο του Βόλου

Δημοσίευση από xxristinoula » 28 Οκτ 2015, 20:26

Όλη η κατάσταση με τα αδέσποτα ζώα στην Ελλάδα ειναι φρίκη! Υποσιτισμενα, κοκοποιημενα, φολιασμενα στο έλεος του θεού η πολιτεία και οι αρμόδιοι δήμοι και υπεύθυνοι απών. Οι φιλόζωοι και οι φιλοζωικές τρέχουμε να περιθαλψουμε, φιλοξενίες, υιοθεσίες και ενα βαρος ασήκωτο! Όσο όμως δεν στειρωνουν το κακό παραμένει και διογκώνεται. Πιστεύω δεν είναι μόνο το κυνοκομειο του βολου σε αυτή την κατάσταση. Και στην Κοζάνη πριν 2-3 χρόνια είχαν βγει φωτογραφίες με φαγωμένα σκυλιά μεταξύ τους από την ασιτία, μέσα στις ακαθαρσίες κλπ. Από τότε ο δήμος έχει σφραγισει τις πόρτες και μπαίνεις μέσα μετά από ραντεβού που θα πρέπει να κλείσεις 10 μέρες πριν. Για να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα. Οι φιλοζωικές να έχουν πολεμο μεταξύ τους και γενικά ενα χάλι. Συγχαρητήρια που έθεσες το θέμα εδώ , όπως και τις αγγελίες που ανεβάζεις για υιοθεσίες. Ίσως να μην έχουν ανταπόκριση αλλά έστω κι ενα να βρει σπίτι ειναι καλό! Καλή συνέχεια!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Δεν χαρίζω πλέον σε νέα μέλη και σε μέλη που έχουν υπερβεί το όριο ζήτησης.

εχω 3 παιδια ζητάω κυριως παιδικα!
Έχω i-bank εθνική τράπεζα και PayPal.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα - κατοικίδια”