Εγκατάλειψη ζώου, με αφορμή μια αγγελία

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Daffodil
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
60 30
Δημοσιεύσεις: 649
Εγγραφή: 17 Ιουν 2017, 20:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Εγκατάλειψη ζώου, με αφορμή μια αγγελία

Δημοσίευση από Daffodil » 12 Νοέμ 2019, 12:01

Πήρα αφορμή από μια αγγελία, την viewtopic.php?f=41&t=187729#p1846520, για να θίξω το θέμα της εγκατάλειψης ζώου, στην προκειμένη περίπτωση τρωκτικού σε κλουβί και να ξεκινήσω μια κουβέντα με στόχο την ευαισθητοποίηση. Με στεναχώρησε πολύ η αγγελία αυτή... Πώς μπορούν ορισμένοι άνθρωποι να μεταχειρίζονται ζώα με αυτόν τον τρόπο, να τα παρατούν όπως τα αντικείμενα που δεν τα χρειαζόμαστε πια και τα αφήνουμε δίπλα σε ένα κάδο με τη σκέψη ότι κάποιος θα έρθει να το πάρει γιατί θα του αρέσει. Δε σκέφτονται πόσος χρόνος μπορεί να περάσει μέχρι κάποιος να το πάρει από εκεί και να το φροντίσει, δε σκέφτονται ότι μπορεί να μείνει για ώρες χωρίς νερό, φαγητό, ή ότι είναι έρμαιο στα καιρικά φαινόμενα, και στις γάτες, κι ότι όλα αυτά, συν τα αυτοκίνητα και τον κόσμο που θα περάσουν από δίπλα του, θα του αυξήσουν τα επίπεδα στρες. Κι είναι παράξενο, γιατί ένα ινδικό χοιρίδιο πρέπει είτε να στο χαρίσουν γιατί θα το έχεις ζητήσει, είτε να το έχεις αγοράσει από μόνος σου. Δεν είναι σαν το αδέσποτο σκυλάκι που κάποτε το μάζεψες από συμπόνοια και πια δεν μπορείς να το συντηρήσεις, είτε λόγω οικονομικού θέματος, είτε λόγω μεγέθους. Το ινδικό χοιρίδιο για να το αποκτήσεις πρέπει συνειδητά να προσπαθήσεις να το αποκτήσεις με κάποιο τρόπο..! Αφήστε το μήνυμα που, όπως λέει η Annakin, αφήσαν επάνω στο κλουβί - θα πάρουν γάτα. Δεν ξέρω με τι τρόπο να περιγράψω τις σκέψεις που μου δημιουργεί. Συνήθως στο μήνυμα το οπόιο αφήνουν αυτοί οι άνθρωποι που εγκαταλείπουν τα κατοικίδια τους λένε δύο πράγματα για το ζωντανό, πχ έχει κάνει εμβόλια, είναι τόσων χρονών, είναι φιλικό, δε δαγκώνει- θα πουν και το λόγο που το παράτησαν, πχ έμεινα άνεργος, δεν έχω να φάω ο ίδιος κλπ. Αύτοι οι άνθρωποι αντίθετα γράφοντας αυτό εννόησαν ότι το ινδικό χοιρίδιο δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες τους, που περιστρέφονταν μάλλον γύρω από τους εαυτούς τους. Δεν μπορώ να το εκφράσω καλύτερα.
Δεν ξέρω, τρομάζω... Έλπιζω η γάτα που θα πάρουν να έχει καλύτερη μεταχείριση.

Πέρασε από το μυαλό μου να το πάρω εγώ, γιατί το λυπήθηκα το φουκαριάρικο, αλλά ζω σε μικρό σπίτι, και έχοντας ξανασυγκατοικίσει με τρωκτικό δε μου φάνηκε καλή ιδέα τελικά.

Θα ήθελα να διαβάσω και σκέψεις από τα υπόλοιπα μέλη. Καλημέρα..!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση χέρι χέρι Αγία Βαρβάρα / Πειραιά, ή ταχυδρομείο.
Έχω Paypal και λογαριασμό Eurobank, HSBC και Πειραιώς.
Το μέλος piano123 είναι η μητέρα μου.

Ψάχνω περιοδικά Witch από το τεύχος #55 και έπειτα, εκτός των τευχών 57, 58, 59, 62, 63, 68,70, 73, 74, 84, 87. Δείτε τις αγγελίες μου


Άβαταρ μέλους
Μελαγκέλ
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 3141
Εγγραφή: 20 Οκτ 2017, 23:07
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάλειψη ζώου, με αφορμή μια αγγελία

Δημοσίευση από Μελαγκέλ » 12 Νοέμ 2019, 12:23

Εγώ θέλω Ν πω μόνο το εξής.. Όσο υπάρχουν άνθρωποι που εγκαταλείπουν παιδιά είτε σε πόρτες είτε σε κάδους,μη σ κάνει καθόλου εντύπωση πως υπάρχουν και άνθρωποι που αφήνουν ζώα σε κάδους. Που στην τελική το ζώο Έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες Ν επιβιώσει από ένα βρέφος. Προσφατα διαβασα ένα άρθρο για ένα λιοντάρι που έδειξε πως ελεγχθηκε που έφαγε ένα ζωο που ήταν εγκυος βρίσκοντας το μωρακι. Θ Μ πεις άσχετο με το θέμα. Άλλα αν το σκεφτείς ένα ζώο άλογο ζώο, είχε την ενσυναισθηση Ν κρύψει το κυημα πίσω από θάμνο, Ν Μην είναι εκτεθειμένο..Κ Εμείς έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που για μένα είναι πάτος.. Πιο κάτω δεν έχει....κρίμα το ζωάκι και κάθε ζωάκι Που εγκατελειπεται..Που Όπως λες τα αφήνουν για ν τα πάρουν άλλοι.. Ενώ Τ μωρά Τ βάζουν Κ σε σακούλες Ν μη βρεθούν κάν. Αυτές είναι οι δικές Μ σκέψεις.. Η κοινωνία μας πια Έχει γίνει απάνθρωπη.Σε όλους τους τομείς.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Λόγω εγκυμοσύνης και 4 μικρων παιδιων και για να είμαι συνεπής θα πηγαίνω ταχυδρομείο μια δυο φορές το μήνα.
Ευχαριστώ για την κατανόηση.
:thank:

Χρωστάω:
Έστειλα δεμα:
Περιμένω δεμα:
Περιμένω κατάθεση:katerina0184:0,7 , peggouliny:0,44,
Να κάνω κατάθεση:
Αναμονή ευχαριστώ:
Να στείλω:
Συναντηση:


ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Άβαταρ μέλους
Daffodil
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
60 30
Δημοσιεύσεις: 649
Εγγραφή: 17 Ιουν 2017, 20:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάλειψη ζώου, με αφορμή μια αγγελία

Δημοσίευση από Daffodil » 12 Νοέμ 2019, 12:43

Εντύπωση μου κάνει γιατί, ενώ η κοινωνία από πάντα ήταν και σκληρή και είχε και τέτοιες συμπεριφορές και πολύ χειρότερες στα ζώα, όλο και περισσότεροι άνθρωποι δείχνουν να έχουν ευαισθητοποιηθεί, και η ίδια η κοινωνία έχει θεσπίσει νόμους για να προστατεύει περισσότερο τα ζώα από ασυνείδητους. Οπότε μάλλον περίμενα ότι η εγκατάλειψη ζώου, είδικά από άνθρωπο που δείχνει πως πρότερα είχε διάθεση να το αποκτήσει, να μην ήταν ένα φαινόμενο που το συναντούμε εύκολα.
Τώρα, η εγκατάλειψη παιδιών και βρέφων γίνεται για τελείως διαφορετικούς λόγους κατά τη γνώμη μου.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση χέρι χέρι Αγία Βαρβάρα / Πειραιά, ή ταχυδρομείο.
Έχω Paypal και λογαριασμό Eurobank, HSBC και Πειραιώς.
Το μέλος piano123 είναι η μητέρα μου.

Ψάχνω περιοδικά Witch από το τεύχος #55 και έπειτα, εκτός των τευχών 57, 58, 59, 62, 63, 68,70, 73, 74, 84, 87. Δείτε τις αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
melomakarono
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2014, 17:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Ναυπάκτου Αιτωλοακαρνανίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάλειψη ζώου, με αφορμή μια αγγελία

Δημοσίευση από melomakarono » 12 Νοέμ 2019, 12:49

Σε όλους μπορεί να συμβεί, κάποια στιγμή να πάρει κάποιος ένα κατοικίδιο και στην πορεία να δει ότι δεν μπορεί να το κρατήσει..
Εντελώς απαράδεκτο να το παρατήσεις όπου να 'ναι.. Ιδιαίτερα μέσα σε κλουβί, να μην μπορεί να κάνει τίποτα.. Αν όντως έχει συμβεί αυτό, είναι εξαιρετικά λυπηρό..
Κάποτε στην Αθήνα είχα ένα κουνέλι, όμως στην πορεία προέκυψε να μετακομισω στο εξωτερικό, και δεν γινόταν να το πάρω μαζί.. Δεν το παράτησα στο δρομο, πήγα στο Αττικό ζωολογικό πάρκο και τους ρώτησα αν μπορούν να το δεχτούν.. Εκεί είχε τότε (τώρα δεν ξέρω) ελεύθερα κουνελάκια στο χώρο και το κράτησαν κι αυτό..
Τουλάχιστον είχα τη συνείδησή μου ήσυχη, θα ήταν καλύτερη η μοίρα του εκεί απ'οτι στο κλουβί..
Λύσεις υπάρχουν..
Το θέμα είναι τι γίνεται με το σκεπτικό των ανθρώπων που τα πετάνε έξω λες και είναι σκουπίδια..

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάλειψη ζώου, με αφορμή μια αγγελία

Δημοσίευση από polvar » 12 Νοέμ 2019, 19:29

Εδώ άλλοι πετάνε στα σκουπίδια (!!) νεογέννητα γατάκια και σκυλάκια και άλλοι τα κακοποιούν ηδονιζόμενοι
Αυτό είναι το επίπεδό τους, η παιδεία τους και η τοποθέτηση τους για τη ζωή, δεν αλλάζει παρά μόνο (και αν) με αυστηρές ποινές...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα - κατοικίδια”