Eσείς...πηγαίνετε στο τσίρκο;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νάντια
Banned member !!
Banned member !!
90 55
Δημοσιεύσεις: 2910
Εγγραφή: 17 Μαρ 2008, 21:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Υπογραφές για ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΠΟ ΤΣΙΡΚΟ ΜΕ ΖΩΑ

Δημοσίευση από Νάντια » 16 Φεβ 2009, 17:49

Η κίνηση "Υπογραφές για ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΠΟ ΤΣΙΡΚΟ ΜΕ ΖΩΑ"
υποστηρίζεται απ'τον ΑΡΚΤΟΥΡΟ κ για να τη βρει κανείς μπαίνει μέσα στο επίσημο site του.

Κατευθείαν βγαίνει επίσης εκεί αν πατήσει κανείς
http://arcturos.wordpress.com/%CF%85%CF ... %B1%CF%80/

Γιατί δε μπορεί να μας νοιάζει για τα ζώα ενός στάβλου ή ενός πτηνοτροφίου που ζούνε... στριμωγμένα
κ να μη μας νοιάζει για την ίδια την άγρια ζωή.
Άλλωστε το θέαμα της πίσω μεριάς ενός τσίρκο είναι τουλάχιστον τραγικό
Κ δεν ξέρω πόσοι έχουν κάνει τον κόπο να παν εκεί πίσω... :roll:
Παρακαλούμε, μόλις ολοκληρώνεται η κίνηση σε μια αγγελία, τα μέλη να επεξεργάζονται το [ΧΑΡΙΖΩ/ΖΗΤΑΩ] σε [ΕΚΛΕΙΣΕ] κ να την κλειδώνουν, προς διευκόλυνση της ομάδας συντονιστών.

(σημείωση: Αυτό θα πρέπει να γίνεται ΑΦΟΥ ευχαριστήσει το μέλος που παρέλαβε)

Άβαταρ μέλους
redroad
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 08 Φεβ 2009, 23:39
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης

Re: Υπογραφές για ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΠΟ ΤΣΙΡΚΟ ΜΕ ΖΩΑ

Δημοσίευση από redroad » 16 Φεβ 2009, 18:40

νομιζω και ελπίζω οτι ολοι συμφωνουμε μαζι σου Νάντια!
κια θα υπογραψουμε φυσικα ολοι, εδικα εκεινοι που εχουνε παιδια και ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΤΗΣΟΥΝΕ εκει για να δειξουνε στα παιδια τους πόσο τέρας μπορει να γίνει ο ανθρωπος!!!

Άβαταρ μέλους
αποστολια
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 18:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Τοποθεσία: πατρα

Re: Υπογραφές για ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΠΟ ΤΣΙΡΚΟ ΜΕ ΖΩΑ

Δημοσίευση από αποστολια » 16 Φεβ 2009, 20:02

Ελπίζω όλοι να υπογράψουν,βοηθώντας έτσι την προσπάθεια του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ.
Όλοι μαζί κάτι θα καταφέρουμε........ :!:

Άβαταρ μέλους
Magkas
Platinum Member
Platinum Member
14
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Πέραμα
Επικοινωνία:

Re: Υπογραφές για ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΠΟ ΤΣΙΡΚΟ ΜΕ ΖΩΑ

Δημοσίευση από Magkas » 17 Φεβ 2009, 07:21

Καλημερα! ολοι ας κανουμε εναν κοπο να μπουμε εκει παιδια! καλημερα!
Παρακαλώ ΜΗ δηλώνετε ενδιαφέρον σε κάποια αγγελία αν δεν σκοπεύετε να παραλάβετε!
Επίσης είναι επιθυμητό, όταν δηλώνει κάποιος ενδιαφέρον, να παραλαμβάνει και άμεσα...
Φιλικά Γιώργος

Άβαταρ μέλους
Vassiliki
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2008, 11:15
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης

Re: Υπογραφές για ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΠΟ ΤΣΙΡΚΟ ΜΕ ΖΩΑ

Δημοσίευση από Vassiliki » 17 Φεβ 2009, 12:52

Καλημέρα.
Όταν ήμουν περίπου επτά χρονών ο μπαμπάς μου θέλοντας να με ευχαριστήσει , με πήγε σε ένα τσίρκο.
Στην αρχή χαιρόμουν πολύ και γελούσα συνέχεια με τους κλόουν. Τα έβρισκα όλα τόσο διασκεδαστικά.
Στη συνέχεια καθώς το πρόγραμμα προχωρούσε και παρουσιάζονταν διάφορα ζώα άγρια και μη , κάτι άρχισε να με απωθει.
Είδα τα σκυλάκια να παίζουν περπατώντας πάντα στα δύο , σαν ανθρωπάκια , τους ελέφαντες ολόκληρα τέρατα να στηρίζουν το βάρος τους κατακόρυφα στο ένα τους μπροστινό πόδι (δοκιμάστε να κάνετε την στάση τους και θα πονέσετε χωρίς να ζυγίζετε ένα τόνο), τις μαιμούδες με τα λαμέ ξεδιάντροπα φορεματάκια,καμιά δεκαριά άλογα να καλπάζουν σχεδόν σημειωτόν αφού δεν τους χωρούσε η πίστα (που στα δικά μου μάτια έμοιαζε τότε με ρωμαική αρένα) . Ο ήχος από το μαστίγιο του θηριοδαμαστή ήταν το τελειωτικό χτύπημα για να βάλω για τα καλά τα κλάματα. "Φοβήθηκε τις τίγρεις το παιδί" θα είπαν σίγουρα οι μεγάλοι.
Για όσους πήγαν ή πηγαίνουν τα παιδιά τους στο τσίρκο με την εντύπωση ότι θα τα κάνουν να διασκεδάσουν θα ήθελα να πω ότι τα παιδιά είναι σε θέση να
αντιλαμβάνονται πολύ περισσότερα από όσα νομίζουμε εμείς και η αθώα φύση τους τα σπρώχνει πάντα προς την απέχθεια σε οτιδήποτε εναντιώνεται στη φύση την ίδια.
Ακόμη δεν μπορώ να ξεχάσω τον φρίκη του ήχου από το μαστίγιο και τα κόκκαλα των ζώων που πετάγοταν από την πείνα.
Επίσης φοβάμαι οτιδήποτε έχει σχέση με τους κλόουν , τις μάσκες και τα καρναβάλια γενικότερα.
Θα προτιμούσα να είχαμε πάει με τον μπαμπά στο πάρκο και να κάναμε μαζί κούνια και τραμπάλα.
«Μόνο όταν το τελευταίο δέντρο έχει πεθάνει, το τελευταίο ποτάμι έχει δηλητηριαστεί και το τελευταίο ψάρι έχει πιαστεί θα καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να φάμε λεφτά». Παροιμία των Ινδιάνων Cree

Άβαταρ μέλους
JOANNA T.
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Απρ 2008, 09:35
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Τοποθεσία: Νάουσα

Re: Υπογραφές για ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΠΟ ΤΣΙΡΚΟ ΜΕ ΖΩΑ

Δημοσίευση από JOANNA T. » 17 Φεβ 2009, 14:17

Ανατριχιαστική η περιγραφή της Βασιλικής, μα συνάμα τόσο μα τόσο πραγματική...
Η σκληρή πραγματικότητα μέσα από τα μάτια ενός παιδιου.
Δυστυχώς η σημερινή "πολιτισμένη" κοινωνία θεωρεί το τσίρκο διασκέδαση!!!
Άλλο πράγμα ο ζωολογικός κήπος, στον οποίο μπορείς να δεις φροντισμένα ζώα και άλλο το τσίρκο που ταλαιπωρούν τα κακόμοιρα τα ζωντανά...
Μακάρι κάποτε να μπούνε κάποιοι φραγμοί στο συγκεκριμένο θέμα...
Η συμβολή του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ είναι μεγάλη και σημαντική, ας υποστηρίξουμε όσο και όπως μπορεί ο καθένας!

"Πώς θα σας φαινόταν να ήμασταν εμείς στο κλουβί, κάνοντας νούμερα, και τα ζώα από έξω να μας χειροκροτούν;"
Εικόνα

bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Υπογραφές για ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΠΟ ΤΣΙΡΚΟ ΜΕ ΖΩΑ

Δημοσίευση από bluemοon » 17 Φεβ 2009, 17:59

ελπιζω να τεθουν σιγα σιγα και οι βασεις να εξαφανιστουν και οι ζωολογικοι κηποι...
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
JOANNA T.
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Απρ 2008, 09:35
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Τοποθεσία: Νάουσα

Re: Υπογραφές για ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΠΟ ΤΣΙΡΚΟ ΜΕ ΖΩΑ

Δημοσίευση από JOANNA T. » 18 Φεβ 2009, 09:35

Γιατί το λες αυτό βρε Ζωή μου?
Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω???
Μέχρι στιγμής είχα την εντύπωση πως είναι καλό πράγμα...
Ξέρεις, περιθάλπτουν ζωάκια προς εξαφάνιση και τα περιποιούνται σε φροντισμένους χώρους, με αρκετό φαί κτλ... Δεν τα μαθαίνουν νούμερα όπως στα τσίρκα, ούτε τα κακομεταχειρίζονται... Τουλάχιστον έτσι νομίζω. Ελπίζω να μη κάνω λάθος :?
Εικόνα

bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Υπογραφές για ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΠΟ ΤΣΙΡΚΟ ΜΕ ΖΩΑ

Δημοσίευση από bluemοon » 18 Φεβ 2009, 12:10

ειναι σαν τις ιστοριες του κυριου Κο' ι' νερ Ιωάννα μου.
Φέρνουμε και καλα τη φυση στο χωρο μας γιατι δεν εχουμε χρονο να παμε κοντα της.
Επειδη αλλοτριωθηκαμε εμεις στα κοστουμια μας, φτιαξαμε οπλα για να σκοτωνουμε ο,τι πεταει μια και δεν μπορουμε εμεις οι ίδιοι να πεταξουμε, φοραμε γουνες μια και η φυση μας εκανε πιο γυμνους απο όλα τα πλάσματα, ειπαμε να δημιουργησουμε και ζωολογικους κηπους λες κι εμεις δεν ανηκουμε στη ζωολογικη αλυσιδα.
Αν καποιος απο εμας ειναι χαρουμενος στο υπερπολυτελες κλουβι του, εκεινα τα πλάσματα δεν ειναι.Τα εχουμε στα παρκα, γιατι?Για να τα προστατεψουμε απο τι?Απο εμας τους ιδιους?Και τα βασανιζουμε παλι για να τα προστατεψουμε;
Κάποιοι όντως αυτο προσπαθουν να κανουν.Αλλα με τι κοστος;Την αιχμαλωσια.Ας μεινουμε μια εβδομαδα μεσα στο σπιτι μας.Κλεισμενοι.Με το γειτονα να μας κοιταει και να μας πεταει λιγο φαγητο.
και μετα...το ξανασυζηταμε...
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
JOANNA T.
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Απρ 2008, 09:35
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Τοποθεσία: Νάουσα

Re: Υπογραφές για ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΠΟ ΤΣΙΡΚΟ ΜΕ ΖΩΑ

Δημοσίευση από JOANNA T. » 19 Φεβ 2009, 14:51

:oops: τελικά είμαστε πιό ζώα και από τα ζώα, ε;;; Δίκιο έχεις... Δυστυχώς... Είναι οι περιπτώσεις στις οποίες πάντα αύχομαι να είχαμε άδικο... Να ήταν αλλιώς τα πράγματα... Λίγο καλύτερα... :cry:
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα - κατοικίδια”