Πωλήσεις κουταβιών...πόσοι απο εσάς το βρίσκετε αισχρό αυτο;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
feelnofrets
Silver Member
Silver Member
1
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 28 Σεπ 2009, 00:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευκαρπίας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Πωλήσεις κουταβιών...πόσοι απο εσάς το βρίσκετε αισχρό αυτο;

Δημοσίευση από feelnofrets » 11 Νοέμ 2009, 13:39

Εχει χρόνια που ήμουν σε ένα κατάστημα κατοικιδίων όταν ενας πατέρας με το κοριτσάκι του χαζεύανε ενα
πανέμορφο Beagle στη βιτρίνα...
Ηταν μερικές μέρες πριν την πρωτοχρονία...
Μπαίνει ο πατέρας ενθουσιασμένος να ρωτήσει πόσο έχει το κουτάβι...διότι προφανώς ο άνθρωπος ήθελε να δώσει
τη χαρά ενός κατοικιδίου για το γλυκύτατο κοριτσάκι του...."πόσο έχει το κουταβάκι αυτό;" ρωτάει...προφανώς
μη έχοντας καμία ιδέα του πόσο κοστολογούνται τα καθαρόαιμα...απαντάει λοιπόν η πωλήτρια...."ααα αυτό είναι ενα καθαρόαιμο Beagle...800 ευρώ!!!!!".
Περιττό να σας περιγράψω την έκφραση του ανθρώπου καθώς και τη δική μου...διοτι...άντε...είχα πάνω κάτω μια ιδέα του πόσο
μπορεί να κοστίζει ενα καθαρόαιμο...αλλα ΟΚ...800!!!!πάμε καλά;

Ξέρω...συμβαίνει και με ανθρώπους...κλοπές...πωλήσεις βρεφών κλπ κλπ.
Αλλα ακόμη δεν έχει φτάσει η κατάσταση στην εκτροφή και κατα συρροή εκμετάλευση όπως με τα ζώα ( φαντάστειτε να γίνει και αυτό δηλαδή )

Γενικότερα την όλη κατάσταση εκτροφής και πώλησης την βρίσκω ιδιαίτερα ειδεχθή και απαίσια διότι είμαι σίγουρος
πως οι κύριοι που εκτρέφουν με αυτό το σκοπό θα ένιωθαν ιδιαίτερα άβολα κλεισμένοι σε ένα κουτί που με το ζόρι χωράνε
να κουνηθούν, μέσα στη βρωμιά, με την εν μέρη ελευθερία τους απλησίαστα τιμολογημένη...αίσχος...

Θα ήθελα τη γνώμη σας επάνω στο θέμα


Άβαταρ μέλους
olga3
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
18 12
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 14 Οκτ 2009, 15:15
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Επικοινωνία:

Re: Πωλήσεις κουταβιών...πόσοι απο εσάς το βρίσκετε αισχρό αυτο;

Δημοσίευση από olga3 » 11 Νοέμ 2009, 15:54

θα ηθελα να πω οτι εχετε απολυτο δικιο αλλα τι ποιο ομορφο απο το να εχεις ενα κατικιδιο; σου χαριζει χαρα και εχεις και μια παρεα.
και αυτοι που αληθεια νοιαζονται και τα αγαπουν νομιζω οτι αξηζουν να εχουν ενα.
Οι αγγελίες μου:
viewtopic.php?f=255&t=98050 [ΖΗΤΑΩ] ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ PS2, PS3, XBOX
viewtopic.php?f=255&t=98018 [ΧΑΡΙΖΩ] DVD ΚΑΙ CD+ ΝΕΑ
viewtopic.php?f=72&t=98016 [ΧΑΡΙΖΩ] ΒΙΒΛΙΑ
viewtopic.php?f=255&t=98229 [ΧΑΡΙΖΩ] Θήκη για DVD και CD

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Πωλήσεις κουταβιών...πόσοι απο εσάς το βρίσκετε αισχρό αυτο;

Δημοσίευση από kelili » 11 Νοέμ 2009, 21:25

Η πώληση ζώων είναι ένα θέμα, και οι συνθήκες που τα προς πώληση μικρά ζώα διαβιούν στο κατάστημα λιανικής είναι ένα άλλο.
Συμφωνώ ότι δεν είναι πολιτισμένο το να έχουμε κουταβάκια σε κλουβάκια στη βιτρίνα ενός pet shop και πιστεύω ότι αυτή η πρακτική θα έπρεπε να απαγορεύεται.
Άλλωστε τα μικρά θα πρέπει να μεγαλώνουν με την μητέρα και τα αδέρφια τους μέχρι την κατάλληλη ηλικία ώσπου να είναι έτοιμα να πάνε στο νέο τους σπίτι.
Από την άλλη, όταν κάποιος ιδιώτης έχει σκύλο ράτσας ο οποίος έχει μεγάλα έξοδα συντήρησης και αναπαραγωγής, δεν το βρίσκω μεμπτό να πουλήσει τα κουτάβια που γεννήθηκαν με κόπους και με έξοδα σε κάποιον που έχει την ανάγκη ή την υπεροψία να θέλει καθαρόαιμο, λαμβάνοντας υπόψιν και τους νόμους της προσφοράς και της ζήτησης,.
Όσο για τα εκτροφεία εξωτερικού από τα οποία προέρχονται συχνά τα ζωάκια των pet shop, από ό,τι έχω διαβάσει το θέμα είναι ύποπτο.

Για αυτούς που θέλουν ένα κατοικίδιο "γενικής χρήσης", ας το πούμε έτσι, νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να υιοθετήσουν ένα αδέσποτο ή ένα ημίαιμο που χαρίζεται.

Αξίζει να αναφέρω ότι η απαίτηση αντιτίμου για τη διάθεση ενός ζώου από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του ίσως να είναι εν μέρει και μια ένδειξη των σοβαρών προθέσεων του νέου ιδιοκτήτη. Πιθανόν -λέω- αυτό να σημαίνει ότι πιο εύκολα θα εγκαταλήψει κάποιος στο δρόμο, πριν τις διακοπές του, ένα σκυλάκι που του χάρισαν παρά ένα που είχε πληρώσει 800€ για να το αποκτήσει.

Άβαταρ μέλους
annapsonio
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1979
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 01:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Πωλήσεις κουταβιών...πόσοι απο εσάς το βρίσκετε αισχρό αυτο;

Δημοσίευση από annapsonio » 21 Νοέμ 2009, 23:33

Μην μπερδεύετε τους εκτροφείς με τα pet shops. Η συμβουλή κάθε συνειδητοποιημένου ζωόφιλου είναι ότι εάν θέλεις να πάρεις κατοικίδιο το σωστό είναι να το αναζητήσεις σε κάποιον επίσημο εκτροφέα. Οι εκτροφείς φροντίζουν για τη σωστή αναπαραγωγή των ζώων κι έτσι τα κουτάβια που προσφέρουν αυτοί διατηρούν στο υψηλότερο και "καθαρότερο" επίπεδο τα χαρακτηριστικά της ράτσας. Η άποψή μου είναι ότι εξαιρετική κίνηση το να υιοθετήσει κάποιος ένα αδέσποτο, αλλά ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις το χαρακτήρα του αδέσποτου. Με τις ράτσες μπορείς εξ' αρχής να ξέρεις με αρκετή, εάν όχι απόλυτη, ακρίβεια τι χαρακτήρα θα έχει το σκυλί σου.

Γενικά στην Ελλάδα δεν έχουμε εκπαίδευση γύρω από τα κατοικίδια. Πράττουμε συνήθως όπως ο κύριος που περιγράφεται στην αρχή: βλέπουμε ένα σκυλάκι και λέμε "αχ τι γλυκό, ας το πάρουμε". Δεν προηγείται καμία αναζήτηση από πριν με αποτέλεσμα ο κόσμος να καταλήγει με σκυλιά τα οποία δεν μπορεί να ελέγξει γιατί είναι πολύ νευρικά, πολύ ενεργητικά και δραστήρια κ.ο.κ. και τα οποία εντέλει καταλήγουν στους δρόμους. Εγώ μια ζωή λάτρευα τα Labrador. Μόνο, όμως, όταν χάρισαν ένα στην αδερφή μου συνειδητοποίησα τι δουλειά χρειάζεται ένα σκυλί. Βόλτες, φαγητό, εκπαίδευση και πάει λέγοντας! Καλό θα ήταν, λοιπόν, όταν κάποιος αποφασίζει ότι πλέον θέλει να αποκτήσει σκυλί να ψάχνει λίγο τα πράγματα και σίγουρα να πηγαίνει να το πάρει από εκτροφέα κι όχι από pet shop.

Όσο για την τιμή των κουταβιών, κι αναφέρομαι και πάλι σε αυτά που προέρχονται από εκτροφείς, εάν αναλογιστεί κανείς το κόστος του να τα μεγαλώσουν (τροφές, διαμονή, φάρμακα ίσως, πληρωμές υπαλλήλων κ.λπ.) αλλά και το κόστος που έχει μια γέννα, τότε είναι πέρα για πέρα λογικό.

Επίσης να διευκρινίσω ότι οι εκτροφείς, σε αντίθεση με τα pet shops, στεγάζονται σε εγκαταστάσεις με επαρκείς χώρους για το σκυλιά κι όταν μιλάμε για σωστούς εκτροφείς τότε δεν επιτρέπουν καν να δοθούν τα κουτάβια πριν από κάποια ηλικία (κάποιες εβδομάδες). Αυτό συμβαίνει διότι τα κουτάβια πρέπει στην αρχή της ζωής τους να μάθουν κάποια βασικά πράγματα από τη μαμά τους. Οπότε οι εκτροφείς τα κρατάνε κι όταν δουν ότι τα κουτάβια είναι έτοιμα να χωριστούν από τη μαμά τους, τότε τα δίνουν.

Τέλος, απλώς να διευκρινίσω ότι δεν έχω κάποιο προσωπικό κέρδος λέγοντας όλα αυτά. Απλώς κι ο φίλος μου και η αδελφή μου έχουν σκυλιά και ιδαιτέρως η αδελφή μου που έχει labrador έχει ασχοληθεί πολύ με την εκπάιδευση του σκυλιού κι έχω μάθει κι εγώ από αυτήν κάποια βασικά πράγματα. Όσοι ενδιαφέρονται να μάθουν κάποια πράγματα ας ρίξουν μια ματιά στο:
http://www.dogforum.gr/v2/index_forum.php
στο οποίο υπάρχουν από όσο γνωρίζω ακόμα κι εκτροφείς κάποιων ρατσών.

Φιλικά,
Άννα.
ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΑ.



edit admin :
Όποιος δεν δέχεται και δεν έχει διαβάσει τους
ΚΑΝΟΝΕΣ και τους Όρους χρήσης
Πάει σπίτι του.
Και δεν το παίζει μάγκας επειδή δεν τους έχει δει !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα - κατοικίδια”