Αφορά τα ζώα συντροφιάς, chip και υποχρεώσεις κατόχων

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
stopouthena
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1691
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008, 13:29
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τοποθεσία: Geldrop, Netherlands
Επικοινωνία:

Re: ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ! Chip / και άλλα.. Διαβάστε το!

Δημοσίευση από stopouthena » 24 Οκτ 2012, 22:12

Έπρεπε απλά να γράψω για το τι ισχύει βάση νόμου πλέον και στην Ελλάδα.

(άσχετο προσωπική εμπειρία, έχασα το σκυλί μου στην Θεσσαλονίκη , πήδηξε τν μάντρα, και μία την μάζεψε και την πήγε Χαλκιδική σε ένα κέντρο αδέσποτων, ευτυχώς που έβαλα αφίσες παντού γιατί κανείς δεν σκέφτηκε να τσεκάρει αν έχει τσιπ. Ολλανδία, προχτές έφυγε το σκυλί, κυνηγούσε ένα κουνέλι αυτή την φορά, μετά από μία ώρα με πήραν τηλέφωνο οτι την βρήκαν και την έφεραν στην πόρτα του σπιτιού μου, 25ευρω αυτή η υπηρεσία.)

Φόρο εδώ δίνω 55ευρώ το χρόνο και έχω τα εξής:
Δωρεάν μεταφορά (χωρίς κλουβι) σε λεωφορεία και τρένα
Πάρκα σκύλων

Στην Αυστρία και στην Γερμανία ισχύει το ίδιο.
Ηallo from Athens!

Είμαι ξανά Αθήνα και μένω σε 2 φίλους, γι αυτό και περισσότερο ζητάω παρά χαρίζω!
Δεν έχω συνεχή πρόσβαση στο internet γι αυτό για καλύτερη επικοινωνία κάντε μου μία κλήση στο τηλέφωνο που σας στέλνω!(what's up)
Αν δεν έχω κλειδώσει σωστά την αγγελία είναι ΕΠΕΙΔΗ δεν μπορώ να το κάνω από το κινητό. Αντί για "συμβουλές" αφήστε την ως έχει και θα την φτιάξω όταν βρω laptop.
χΑΡΙΖΩ σε ανθρώπους που χαρίζουν..... Όχι όμως σε εκείνους που χαρίζουν ένα δεξί παπούτσι και ζητάνε λιμουζίνα!

Καλώς σας βρήκα!
Ήλι

Άβαταρ μέλους
Spitha
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2860
Εγγραφή: 01 Μάιος 2009, 11:10
Νομός κατοικίας: Ν. Κυκλάδων
Τοποθεσία: Σύρος
Επικοινωνία:

Re: ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ! Chip / και άλλα.. Διαβάστε το!

Δημοσίευση από Spitha » 14 Νοέμ 2012, 19:53

Γεια στο στόμα σου ή μάλλον στο χέρι σου που πληκτρολόγησες τι ισχύει στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό όσον αφορά τους φόρους αλλά και τις παροχές.

Είμαστε τόσο πίσω εμείς οι Ελληνάρες στο θέμα των ζώων που θα περάσουν πολλά χρόνια για να γίνει η υπευθύνοτητα συνήθεια!

Άβαταρ μέλους
anaks
Gold Member
Gold Member
12 12
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 17 Μάιος 2010, 11:08
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ! Chip / και άλλα.. Διαβάστε το!

Δημοσίευση από anaks » 11 Φεβ 2013, 00:51

Οσο υπαρχουν ανευθυνοι θα υπαρχουν και χαμενα ζωα...δεν χρειαζεται να πω περισσοτερα.
Αν οι άνθρωποι άκουγαν τον εαυτό τους συχνότερα, θα μίλαγαν λιγότερο. (Courtois)

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 15
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Αφορά τα ζώα συντροφιάς, chip και υποχρεώσεις κατόχων

Δημοσίευση από socratisv » 14 Μαρ 2014, 01:46

Πρόσφατα δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ (ΦΕΚ 32 Α'/11-02-2014) ο νόμος 4235/2014, ο οποίος στα άρθρα 46 και 47 εισάγει σειρά τροποποιήσεων στον ν. 4039/2012 (ζώα συντροφιάς)

Μεταξύ άλλων, οι σοβαρές αλλαγές που έγιναν είναι οι παρακάτω:

- Τροποποιείται ο ορισμός του επιθετικού ζώου,
- Στα αρμόδια όργανα βεβαίωσης παραβάσεων, προστίθενται η Ελληνική Αστυνομία, η Δασική Υπηρεσία και το Λιμενικό Σώμα - Ελληνική ακτοφυλακή, που έλειπαν από τον προηγούμενο νόμο
- Μέσω Κτηνιάτρου, ο ιδιοκτήτης ενός ζώου, οφείλει να ενημερώνει για κάθε αλλαγή στοιχείων, όπως για παράδειγμα, θάνατος, απώλεια, αλλαγή ιδιοκτήτη κλπ. Σε όλες τις περιπτώσεις η προθεσμία είναι 15 ημέρες ενώ για την περίπτωση της απώλειας 5 ημέρες.
- Στις υποχρεώσεις των ιδιοκτητών, προστίθεται αυτή της υποχρεωτικής αποστολής (συστημένου) του αντίγραφου ηλεκτρονικής σήμανσης στον Δήμο.
- Αλλάζουν οι προϋποθέσεις εκτροφής, και απαιτείται άδεια εκτροφής από την πρώτη γέννα (ισχύει για κάθε γέννα που σκοπό έχει την πώληση των κουταβιών)
- Απαγορεύεται η πώληση σκύλων και γατών σε υπαίθριους χώρους.
- Απαγορεύεται η αναπαραγωγή ακρωτηριασμένων ζώων
- Απαγορεύεται η εισαγωγή και εμπορία ακρωτηριασμένων ζώων
- Αλλάζει η σύσταση της 5μελούς επιτροπής παρακολούθησης του προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων των Δήμων και στην θέση του κυνηγού, τοποθετείται ένας εκπαιδευτής, μέλος αναγνωρισμένου επαγγελματικού σωματείου. Ταυτόχρονα δημιουργείται και μία τριμελής επιτροπή κτηνιάτρων.
- Διευκρινίζεται ότι η σίτιση αδέσποτων ζώων δεν απαγορεύεται
- Διευκρινίζεται ότι οι σκύλοι βοηθοί ΑΜΕΑ γίνονται δεκτοί σε όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς ανεξαρτήτως μεγέθους, χωρίς φίμωτρο.
- Τροποποιείται το άρθρο για την εκμετάλλευση ζώων και προστίθεται παράγραφος που ορίζει ότι απαγορεύεται η χρησιμοποίηση ζώων σε υπαίθρια δημόσια έκθεση με σκοπό την αποκόμιση οικονομικού οφέλους
- Από το ανωτέρω άρθρο, εξαιρούνται οι παραστάσεις ιππικής δεξιοτεχνίας και διεξαγωγής αθλημάτων ιππασίας, που περιλαμβάνουν την υπερπήδηση εμποδίων, την ιππική δεξιοτεχνία και το ιππικό τρίαθλο με την προϋπόθεση ότι αυτά πραγματοποιούνται μέσα σε καταστήματα pet shops, ζωολογικούς κήπους, ενυδρεία, κέντρα περίθαλψης ειδών άγριας πανίδας και εκτροφεία θηραμάτων! Ναι πολύ σωστά διαβάσατε. Δεν κάνουμε καθόλου πλάκα! Αγνωσται αι βουλαι (και η προχειρότητα) του κυριου (Νομοθέτη) που δημιουργεί συντακτικές ασάφειες!
- Προστίθεται νέο άρθρο για την αντιμετώπιση σκύλων με Λεισμανίωση. Επιτέλους μπαίνει έτσι ένα τέλος στις αυθαίρετες ευθανασίες ζώων με λεισμανίωση και οι Δήμοι πια θα υποχρεούνται σε θεραπεία.
- Η κυριότερη αλλαγή που πραγματοποιείται, είναι ότι η παθητική μορφή κακοποίησης (μόνιμο δέσιμο, παράλειψη κανόνων ευζωίας κλπ) ποινικοποιούνται με τις ίδιες ποινές με την ενεργητική κακοποίηση (1-5 χρόνια και 5.000-15.000 ευρώ πρόστιμο)
- Τέλος τροποποιείται όλος ο πίνακας διοικητικών προστίμων - προς τα πάνω.

Πηγή: http://happydogsworld.com/forum/newspage.php?news=5989
Τα άρθρα 46 και 47 στο συνημμένο αρχείο.

Όσον αφορά τις αγγελίες υιοθεσίας, ισχύουν οι ίδιοι κανόνες:)
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

rainbow88
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2703
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 14:25
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από rainbow88 » 04 Μάιος 2015, 15:29

Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω για τις αγγελίες για ζωάκια. Έχω διαβάσει τον κανονισμό για τις αγγελίες με ζωάκια στο χαρισετο. Έκανε η γατα της γιαγιας μου 5 γατάκια κ είναι δύσκολο να αναλάβουμε (οικονομικα) το τσιπαρισμα τους, οποτε ήθελα να ρωτησω αν γινεται να μπει μια αγγελία για το χάρισμά τους όπου θα αναγράφεται ότι όποιος ενδιαφερθεί θα πρέπει να αναλάβει το τσιπάρισμά όσων των ενδιαφέρουν κ ότι θα πάμε μαζί για τη διαδικασία κ μετά θα αναγραφούν οι αριθμοί σήμανσης όσων δοθούν.

Ευχαριστώ πολύ!
Αποστολές αποκλειστικά με Box Now.
Κατάθεση εξόδων αποστολής με σειρά προτίμησης:
Revolut, PayPal, Εθνική

Εδώ οι ενεργές αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39582
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 04 Μάιος 2015, 17:36

Ο νόμος υπαγορεύει ότι το τσιπάρισμα είναι υποχρεωτικό για αγγελίες με ζωάκια άνω των 50 ημερών
Αν είναι μεγαλύτερα χαρίστε τα μεταξύ των γνωστών σας, απαγορεύεται να βάλετε αγγελία

rainbow88
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2703
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 14:25
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από rainbow88 » 04 Μάιος 2015, 17:41

Α, οπότε αφού αυτά είναι μικρότερα, μπορώ να βάλω αγγελία. Ευχαριστώ πολύ! :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rainbow88 την 04 Μάιος 2015, 20:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αποστολές αποκλειστικά με Box Now.
Κατάθεση εξόδων αποστολής με σειρά προτίμησης:
Revolut, PayPal, Εθνική

Εδώ οι ενεργές αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39582
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Αφορά τα ζώα συντροφιάς, chip και υποχρεώσεις κατόχων

Δημοσίευση από polvar » 04 Μάιος 2015, 17:44

Δεν θα συνιστούσα να τα αποχωρίσετε από την μάνα τους γιατί θηλάζουν και χρειάζονται τον θηλασμό αλλιώς θα κάνουν διάρροιες και εμετούς

rainbow88
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2703
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 14:25
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Αφορά τα ζώα συντροφιάς, chip και υποχρεώσεις κατόχων

Δημοσίευση από rainbow88 » 04 Μάιος 2015, 20:20

Σίγουρα. Απλά αν βάλω την αγγελία τελευταία στιγμή κ ειδικά αφού υπάρχει το όριο των 50 ημερών δε θα προλάβουμε να βρούμε ενδιαφερόμενο. Ας βρεθεί κάποιος κ κανονίζουμε να τα πάρει όταν πλησιάζει το όριο. Ρώτησα τη γιαγιά μου κ λέει ότι γύρω στο Πάσχα γεννήθηκαν οπότε είναι 20-25 ημερών το πολύ. Απλά κ η μαμά τους έχει αδυνατίσει πολύ κ δεν είμαστε σίγουροι ότι μπορεί να τα καλύψει κ τα 5. Ας πούμε τα 2 δείχνουν λίγο πιο μεγάλα από τα άλλα, οπότε τα άλλα μάλλον δεν έχουν πάρει αρκετό γάλα.
Αποστολές αποκλειστικά με Box Now.
Κατάθεση εξόδων αποστολής με σειρά προτίμησης:
Revolut, PayPal, Εθνική

Εδώ οι ενεργές αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39582
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Αφορά τα ζώα συντροφιάς, chip και υποχρεώσεις κατόχων

Δημοσίευση από polvar » 04 Μάιος 2015, 21:10

Εχω δει στα σουπερ μάρκετ υγρό υποκατάστατο μητρικού γάλακτος για γατάκια, αλλά δεν θυμάμαι μάρκα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα - κατοικίδια”