το κεντρο αδεσποτων "Η Αγάπη" σε απελπιστικη κατασταση

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panos
Συντονιστής
Συντονιστής
4 1
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: 03 Μαρ 2008, 17:12
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ελλομένου Λευκάδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 47
Μπλούζα: XL
Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: το κεντρο αδεσποτων "Η Αγάπη" σε απελπιστικη κατασταση

Δημοσίευση από panos » 05 Δεκ 2009, 19:26

Αρχικα :
- η Ε.Ε ΔΕΝ δινει λεφτα για τροφες και θεραπείες ζωων , παρα ΜΟΝΟ (σε καποιες περιπτώσεις) ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΤΕΙΡΩΣΕΙΣ
- Αυτο το κεντρο αδέσποτων οπως και πολλα αλλα ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΑ εχουν παρει ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ (ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΥΤΑ ) αλλα αγνωστο που πηγαν !
- Αυτο το κεντρο ειναι καποιο απο τα λιγα ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΝΕ πουθενα τι πηραν και τι εδωσαν (σε χρηματα)!!!
ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ πρωτα τι λευτα πηραν και ποια ηταν τα εξοδα τους και μετα μιλαμε ΞΑΝΑ
-Οταν το ζωο το μαθαίνεις φυλακισμένο ΕΙΝΑΙ σιγουρο οτι οταν θα το αφησεις θα παει πανω σε αυτοκίνητο , αντίθετα με αυτα που ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ και μεγάλωσαν στο δρομο και δεν πετάγονται μπροστά σε αυτοκίνητα !!
Οπως αυτο εδω που το εχουν φυλακισμενο !
Εικόνα

ΔΕΝ θα μιλησω που τετοια κεντρα φωνάζουν να ελευθερωθούν τα ζωα απο τα τσιρκο αλλα τετοια κέντρα ΜΟΝΟ τα φυλακίζουν.

Να σου πω εγω τι προτεινω :
-Να ελενχουν μια κερδοσκοπική και στην εναρξη και στην πορεια αν παράγει εργο η μονο απορροφάει πορους (που τους πληρώνουμε ΟΛΟΙ)
-Να μην υπάρχουν τετοιου ειδους κεντρα μονιμης φυλακισης , αλλα μονο θεραπείας και μετα να ελευθερώνουν τα ζωα
(ακομα και στο εξωτερικό δεν κρατανε πανω απο 30 μερες μετα την θεραπεία του ζωου και φυσικα αυτες τις μερες δεν ειναι σε ζεστα κλουβια με ολες τις ανεσεις)
Μερικοί ΚΑΝΟΝΕΣ
-Να απαντάτε ΠΡΩΤΑ στην ΑΓΓΕΛΙΑ και με pm ΜΟΝΟ τηλέφωνό ΑΝ τελικα το πάρετε εσείς !
-Παρακαλώ τα μηνύματα να τα γράφετε με μικρά ελληνικά και οχι ΚΕΦΑΛΑΙΑ ή greeklish.
-Να είστε ευγενικοί , αναλυτική στην δημοσίευση, συνεπής στα ραντεβού , να ελέγχετε της απαντήσεις στις αγγελίες σας και ΜΗΝ ζητάτε ΣΥΝΕΧΕΙΑ !
- Ξεκινάμε τον τίτλο με [ΧΑΡΙΖΩ] ΤΑΔΕ ή [ΖΗΤΑΩ] ΤΑΔΕ ,μαζί με της αγκύλες !
- Οταν πάρουμε ή δώσουμε , ποστάρουμε και ευχαριστούμε το μέλος (αν έχουμε ζητήσει) για να κλειδώσει κάποιος mod την αγγελία.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους !

ΜΗΝ στέλνετε pm για απορίες ! Υπάρχει ανάλογο ΘΕΜΑ ! Ωστε να μαθαίνουν και άλλοι !


Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5022
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: το κεντρο αδεσποτων "Η Αγάπη" σε απελπιστικη κατασταση

Δημοσίευση από gogo » 05 Δεκ 2009, 20:18

εγω θελω να κανω μια ερωτηση ειναι δημοτικο αυτο το πραγμα? γιατι γραφεις οτι "Οι τροφές των ζώων είναι απλήρωτες εδώ και ένα έτος, με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζουμε άμεσα το ενδεχόμενο διακοπής της σίτισής τους! Το μίσθωμα της υπαλλήλου που προσελήφθη για να καθαρίζει το χώρο δεν έχει καταβληθεί εδώ και μήνες"

αν μου απαντησεις οτι δεν ειναι δημοτικο τοτε δεν μπορω να καταλαβω την υπαρξει του συγκεκριμενου θεματος απο τη στιγμη που δεν ειναι "αφεντικο" ο Δημαρχος και ο καθε εκαστοτε Δημαρχος, αλλα να μας πεις τι κανει το αληθινο "αφεντικο".
Θα μπω ξανα πολυ αργα το βραδυ τυχον απαντηση σου

bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: το κεντρο αδεσποτων "Η Αγάπη" σε απελπιστικη κατασταση

Δημοσίευση από bluemοon » 05 Δεκ 2009, 21:14

ευχαριστω το μελος Πανος για την απαντησή του, με βρισκει απολυτα συμφωνη το οτι δεν πρεπει να φυλακιζονται αλλα είτε να βρισκονται σε σπιτια όπου τους παρεχουνε αγαπη και στοργη είτε να εχουνε την ελευθερια τους, αυτο σημαινει βεβαια και αλλαγη του τροπου σκεψης πολλών απο εμας, η περιπτωση ατυχηματος ειναι μια περιπτωση, η αγελοποιηση με τις επιπτωσεις που εχουμε ολοι δει με αποτελεσμα την ευθανασια πολλών σκυλιών ειναι επισης γεγονος.
Στη συγκεκριμένη περιπτωση εχουμε να κανουμε με ενα κεντρο, το οποιο προφανως δεχτηκε τη στηριξη του Δημου (μάλλον επειδη ο Δημος δε διεθετε δικο του κεντρο για να απορροφησει κονδυλια), οποτε με τη στηριξη αυτη εξασφαλισε ο Δημος την εγκριση κονδυλιων (ο μακης μου ειχει υποδειξει εγγραφο που ανεφερε το υψος του ποσου και δεν ητανε καθολου ευκαταφρονητο), εφερε αδεσποτα του Δημου στο κεντρο και ενω ειχε δεσμευτει οτι θα φροντισει γι αυτα με τροφες και παροχη περιθαλψης, τα χρηματα δεν εχουνε δοθει ποτε.
Αυτο ειναι το θεμα της επιστολης και μονο αυτο.
Κι επειδη δεχτηκα στο mail μου μια προσωπική επιθεση (και φυσικά όχι απο οσα μελη εχουνε γραψει εδω) , θα ήθελα να παρακαλεσω το μελος που μου εκανε την "τιμή" να ασχοληθει τοσο πολυ και με τοσο παθος με το θεμα αυτό να στειλει αντιστοιχο και στο spazth@hotmail.com, προκειμένου να λάβει απαντηση απο την ίδια την υπεύθυνη (αυτο φυσικά ισχύει και για όποιο μέλος επιθυμεί παραπάνω εξηγησεις).
Δεν ειμαι υπαλληλος του κέντρου, δεν εχω καποια συγγενεια με την υπεύθυνη, το κεντρο αυτο με εχει βοηθησει αφανταστα οταν περιμαζεψα καποιο σκυλι η γατα και το μονο που ειχε σκοπο αυτη η ανακοίνωση ήτανε να ενημερωσει κάποια μελη (που εχουνε προσφερει αλλωστε βοηθεια πολυτιμη με την προσφορα αντικειμένων ) για την κατασταση του κέντρου.
Δεν ξερω αν θα εχω τη δυνατοτητα να ξαναμπω συντομα, ΄οποιο μελος θα ηθελε , μπορει να επικοινωνησει με το κεντρο.
Ευχαριστω όλους θερμά για τις απαντησεις - λύσεις-παρατηρησεις
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
panos
Συντονιστής
Συντονιστής
4 1
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: 03 Μαρ 2008, 17:12
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ελλομένου Λευκάδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 47
Μπλούζα: XL
Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: το κεντρο αδεσποτων "Η Αγάπη" σε απελπιστικη κατασταση

Δημοσίευση από panos » 06 Δεκ 2009, 00:56

aaaa Τωρα δεν εχεις εσυ σχεση να μιλησουμε με την υπευθηνη !!!
Να σου θυμησω οτι εισαι υπεύθυνη των οσον εχει πει ΜΟΝΟ ΕΣΥ .
ΚΑΙ αυτο λεει πολλα , (δηλ. οτι ενω εχουν παρει λεφτα) διαδωσαν μεσω μιας υπεύθυνης-εθελόντριας-υπάλληλου-Προεδρος
(δεν ξερουμε τι τελικα ειναι γιατι ολα τα ειπες η ΙΖΑΜΠΕΛΑ γιατι μια μας λες εθελοντρια μια απλήρωτη υπάλληλος και σε αλλα site ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ ως ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ???????

και βρηκες ΕΣΥ να βριζεις το δημο !!
Αρα εσυ εισαι εκτεθειμένη ενω ο-η-οι ιδιοκτητες του κεντρου μια χαρα και φαντάζομαι ουτε ΚΑΝ ασχολούνται με το κεντρο !!!


ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΑ "ΑΦΕΝΤΙΚΑ" ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ που να εχει κραξει , τρεξει η κατι παρομοιο !!

ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΕ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΚΡΥΒΕΤΕ ΑΠΟ ΠΙΣΩ !!!

Εχεις γεμισει ενα σωρο απο τις αγγελιες ΤΟΥΣ
Εχεις ζητησει ενα σωρο αντικειμενα (μεχρι και ακριβα για να παιζουν τα σκυλια) ΤΟΥΣ
Εχεις παρει αντικειμενα που πιθανον να πανε στο ΠΑΖΑΡΙ ΤΟΥΣ (χωρις να μας εχεις ενημερωσει)
Μερικοί ΚΑΝΟΝΕΣ
-Να απαντάτε ΠΡΩΤΑ στην ΑΓΓΕΛΙΑ και με pm ΜΟΝΟ τηλέφωνό ΑΝ τελικα το πάρετε εσείς !
-Παρακαλώ τα μηνύματα να τα γράφετε με μικρά ελληνικά και οχι ΚΕΦΑΛΑΙΑ ή greeklish.
-Να είστε ευγενικοί , αναλυτική στην δημοσίευση, συνεπής στα ραντεβού , να ελέγχετε της απαντήσεις στις αγγελίες σας και ΜΗΝ ζητάτε ΣΥΝΕΧΕΙΑ !
- Ξεκινάμε τον τίτλο με [ΧΑΡΙΖΩ] ΤΑΔΕ ή [ΖΗΤΑΩ] ΤΑΔΕ ,μαζί με της αγκύλες !
- Οταν πάρουμε ή δώσουμε , ποστάρουμε και ευχαριστούμε το μέλος (αν έχουμε ζητήσει) για να κλειδώσει κάποιος mod την αγγελία.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους !

ΜΗΝ στέλνετε pm για απορίες ! Υπάρχει ανάλογο ΘΕΜΑ ! Ωστε να μαθαίνουν και άλλοι !

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12951
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: το κεντρο αδεσποτων "Η Αγάπη" σε απελπιστικη κατασταση

Δημοσίευση από andromachi » 06 Δεκ 2009, 10:57

Είσαι άδικος, χωρίς να γνωρίζεις τους ανθρώπους για τους οποίους μιλάς. Την Ιζαμπέλλα την γνωρίζω προσωπικά εδώ και 20 χρόνια, γιατί έτυχε να είναι αδελφή ενός συγκατοίκου μου. Γνωρίζω, πως όλα αυτά τα χρόνια, πολύ πριν παραχωρήσει ο Δήμος Πυλαίας αυτό το οίκημα ή πολύ πριν δοθούν επιδοτήσεις από οποιονδήποτε, είχε κάνει άσυλο για κατατρεγμένα ζώα το σπίτι της, το σπίτι της κόρης της ακόμα και το εξοχικό της. Ξοδεύει το μεγαλύτερο μέρος του μισθού της και τώρα της σύνταξής της, για να ανακουφίσει τα ζωντανά από αρρώστιες και από πείνα. Και όχι μόνο αυτά που έχει κάτω από την "στέγη" της, αλλά και αυτά που περιστασιακά συναντά. Κυκλοφορεί μ' ένα πορτ-μπαγκάζ γεμάτο τροφές και φάρμακα και περιθάλπει όποιο ζωντανό συναντήσει κατά την διαδρομή της και διαπιστώσει ότι την χρειάζεται, ακόμα κι αν πηγαίνει κάπου επίσκεψη, ντυμένη με τα "καλά" της. Μην βγάζεις λοιπόν βιαστικά συμπεράσματα. Εγώ έχω μόνο 3 γάτες στο σπίτι μου και μπορώ να σου πώ, ότι τα πάγια έξοδά τους μόνο για φαγητό και άμμο είναι 60-70 € το μήνα. Αν βάλεις και τα εμβόλια και τις στειρώσεις και ότι έκτακτο προκύψει, μιά γάτα με στοιχειώδη φροντίδα, κοστίζει 300-400 € τον χρόνο ενώ ένας σκύλος μπορεί και να περνά τα 500 €. Πολλαπλασίασέ το με το 150 ή το 200, που είναι τα ζωντανά του Κέντρου Περίθαλψης, βάλε και τις εγχειρήσεις στείρωσης, που γίνονται όχι μόνο σε όσα ζωντανά περιθάλπουν, αλλά και σε όσα τους πηγαίνουν άλλοι άνθρωποι ή τα πιάνουν με δική τους πρωτοβουλία, προσωρινά από γειτονιές και μετά τα ξαναγυρίζουν, βάλε και τις έκτακτες αμοιβές για τα ζωντανά που βρίσκουν χτυπημένα από αυτοκίνητα, καμμένα από ανθρώπους και ότι άλλο φανταστείς, και θα ανακαλύψεις, ότι κανείς δεν έφαγε τα λεφτά από τα κονδύλια που είδες, όπου και αν τα είδες. Βάλε πάνω σ' αυτά και τα πάγια έξοδα του Κέντρου για φως, νερό και δικηγόρους, γιατί οι "Φιλόζωοι Ευρωπαίοι" της Πυλαίας τους έχουν ταράξει στις μηνύσεις, για θόρυβο, για επικινδυνότητα κλπ και θα δείς ότι στην τελική, μάλλον βάζουν και από την τσέπη τους. Αυτά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Άβαταρ μέλους
dataman
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 17 Ιουν 2008, 18:34
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: το κεντρο αδεσποτων "Η Αγάπη" σε απελπιστικη κατασταση

Δημοσίευση από dataman » 06 Δεκ 2009, 15:14

Όχι είναι υποχρεωμένος να ακούει ο καθένας το θόρυβο από τα σκυλιά; πολύ καλά κάνουν και τους έχουν ταράξει στις μηνύσεις!
Όσο για την κυρία που περιγράφεις δεν μου κάνει εντύπωση έχουμε και στην γειτονία κάτι τέτοιους μισάνθρωπους που χρειάζονται επειγόντως ψυχιατρική υποστήριξη που έχουν 4-5 σκυλία και βάλε, οι οποίοι νομίζουν ότι έχουν δικαίωμα να μας ενοχλούν και να βρωμίζουν τους χώρους. Και γενικά δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να ανέχεται τον κάθε βαρεμένο και βρωμίλο.

Άβαταρ μέλους
eugene
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
1 1
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 16 Οκτ 2009, 20:22
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Κέντρο-Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: το κεντρο αδεσποτων "Η Αγάπη" σε απελπιστικη κατασταση

Δημοσίευση από eugene » 18 Δεκ 2009, 11:32

το προβλημά αγαπητέ δεν είναι οι ''μισάνθρωποι'' όπως τους λες εσύ, αλλά αυτοί που θεωρούν ότι έχουν το δικαίωμα να κοιτάνε μόνο την πάρτη τους και να κατηγορούν όσους ασχολούνται !

ενοχλούν και να βρωμίζουν τους χώρους όσοι έχουν κατοικίδια ενώ εσύ που πετάς στο δρόμο το κουτάκι από το αναψυκτικό σου και την γόπα από το τσιγάρο σου είσαι πιο κάθαρός από αυτους?

φυσικά και ένα κέντρό τέτοιο δεν θα έπρεπε να είναι ιδιωτική προτοβουλία αλλά ευθύνη του κάθε δήμου, να φροντίζουν, σιτίζουν, περιθάλπτουν, στειρώνουν και τηρούν χώρο σε μή κατοικιμένη περιοχή για αυτά τα πλάσματα....μα τί λέω στην Ελλάδα βρισκόμαστε.........

αλλά είναι εξοργηστικό να κατηγορείς τους ανθρώπους που κάνουν την δουλειά του κράτους και να μην κατηγορείς το ίδιο το κράτος για αυτό!
Λόγω έλλειψής χρόνου όλες οι ταχυδρομικές αποστολές θα γίνονται μαζικά την τελευταία εβδομάδα κάθε μήνα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα - κατοικίδια”