Εξοδα Του xariseto.gr

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Εξοδα Του xariseto.gr

Δημοσίευση από makis » 19 Ιουν 2010, 02:13

Επειδή υπάρχουν συνέχεια έξοδα και μερικές φορές ακόμη και εγώ τα ξεχνάω, κάνω αυτό το θέμα κυρίως για εμένα
αλλα για να ξέρετε και εσείς το κόστος.
Χρήσιμο θα είναι επίσης σε όσους αναρωτιούνται πόσα χρήματα ξοδεύω εκτός απο τον ελεύθερο χρόνο μου καθώς και των συντονιστών.

Το xariseto.gr ΔΕΝ εχει οικονομικά έσοδα , φυσικά τα έξοδα είναι πολλά ΟΠΩΣ :
65$ Μεταφορά απο το freeforums.org (μετά απο 17 μερες)
23,68€ Αγορά domain "xariseto.gr"
84€ Αγορά πακέτου hosting 1 ετος
50€ Διαφήμιση στο Google
45€ Διαφήμιση στο facebook
150€ Κατασκευή mod για το site
84€ Ανανέωση hosting 2ος χρονος
85€ Διαφήμιση στο Google
? € Αφίσες 1-2ου χαριστικού παζαριού (δεν θυμάμαι)
0€ Διαφήμιση στο Google (απο κουπόνι , αξιας 75€)
205€ Δώρα για 5 διαγωνισμούς
120€ Αφίσες 3ου χαριστικού παζαριού
110€ 4 πανό μουσαμά για το παζάρι
160€ Διάφορα υλικά για το παζάρι (Σίδερα,κάρτες,σταντ,κ.α)
100€ Business Κάρτες 2000τεμ
15€ κατασκευή μακέτας καρτας
21,30€ Ανανέωση domain
96€ 24μηνο πάγιο για viva αριθμό εως 1/5/11
120€ Αγορά απο άλλο κάτοχο του hariseto.gr
€ Εγγυητική για κουριερ
60€ Διαφήμιση στο Google
130€ Κατασκευή mod για το site
46 € domain xariseto .eu .info
460€ Αγορά πακέτου hosting
130€ Αφίσες για 4ο Χαριστικό παζάρι (σε οχήματα ΟΑΣΘ)
20€ Διετή αγορά domain eikona.info Aπο 09-04-2010
30€ Φλαιερ για 5ο Χαριστικό παζάρι (Ροτόντα)
30€ Φλαιερ για 6ο Χαριστικό παζάρι (Π.Μελά)
30€ Φλαιερ για την εκδήλωση στο Δ.Πυλαίας (18-20/07/2010)
45€ Αφίσες για το 7ο παζάρι
20 € Αφίσες για το 8ο παζάρι
20 € Αφίσες για το 9ο παζάρι
110€ Business Κάρτες 2000τεμ
30€ φωτοτυπίες για φόρμες, ακυρώσεις, τροποποιήσεις κουριερ
25€ Ανανέωση domain hariseto.gr 5/2/11

2619,98€ ΣΥΝΟΛΟ κόστους
819 € απο δωρεές

Στα έξοδα ΔΕΝ περιλαμβάνονται , βενζίνες για το μάζεμα και μοιρασμα ρούχων, Τηλεφωνικές κλήσεις, χρήση fax, και άλλα μικρο έξοδα.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ


Άβαταρ μέλους
gly
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
50 66
Δημοσιεύσεις: 1334
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πολίχνης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΧΝΗ
Επικοινωνία:

Re: Εξοδα Του xariseto.gr

Δημοσίευση από gly » 19 Ιουν 2010, 16:25

Στα εξοδα κανονικα πρεπει να προσθεσεις:
1) τις εργατοωρες που ξοδευεις εσυ και οι Mods(ωρες χ ωρομισθιο).
2)το ενοικιο που θα μπορουσες να δινεις για μια αποθηκη, αν ειχες αποθηκη και δεν αποθηκευες οσα περισευουν απο τα παζαρια σε χωρους του σπιτιου σου. Γιατι μενεις σε σπιτι, απο το οποιο ομως καποιος χωρος δεν χρησιμοποιειται για τις αναγκες της οικογενειας αλλα για τις αναγκες του χαρισετο.
3)τις βενζινες και τα λοιπα εξοδα απο τις μεταφορες αντικειμενων προς ιδρυματα κλπ
4)τα τηλεφωνα για τις πιστοποιησεις, τις συνεννοησεις με εταιριες, υπηρεσιες κλπ

Γιατι και αυτα ειναι εξοδα που μια κερδοσκοπικη επιχειρηση τα λογαριαζει!

Αλλα εδω μιλαμε για μη κερδοσκοπικη ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ( ΟΧΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ)! ΚΑι αν καποιος δεν θελει να το παραδεχτει ας φυγει επιτελους και ας μην δημιουργει θεματα. Γιατι το βασικο χαρακτηριστικο των μη κερδοσκοπικων προσπαθειων ειναι η εθελοντικη συμετοχη. Αν τωρα για καποιους το χαρισετο ειναι ευκαιρια κερδοσκοπιας, ας μην γκρινιαζουν που οι υπολοιποι εδω μεσα τους αποβαλουμε σαν παθογονα μικροβια!
Η παραλαβη οσων δινω θα γινεται κυρίως απο τον χωρο μου.
Δεν στελνω ταχυδρομικά ή με κουριερ και δεν θα παραλαμβανω στο εξης αντικειμενα απο άλλες πόλεις, με ταχυδρομειο, κουριερ, ή άλλο τρόπο.
Παρακαλω, στελνετε μου παντα πμ για συνεννοηση.
Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Εξοδα Του xariseto.gr

Δημοσίευση από makis » 19 Ιουν 2010, 17:13

αν βαζω και τις βενζίνες και άλλα μικρο έξοδα, πλυντήρια (γιατί κάποια ρούχα ειναι πολύ βρόμικα) , θα πάει πολύ μετά, η γωγω σχεδον ανα 2-3 μερες κανει μια βολτα και μαζευει απο τηλεφωνικές παραγγελίες ρούχα !

Για τις εργατοώρες δεν το συζητάμε !
Συνολικά είμαστε πάνω απο 14 ατομα (συντονιστες) και ειδικά οι 8 αφιερώνουν παραααααα πολυυυυυυ χρονο , που φυσικά κατα καιρούς υπάρχουν και άτομα που δεν το εκτιμούν !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39417
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Εξοδα Του xariseto.gr

Δημοσίευση από polvar » 30 Ιούλ 2010, 12:30

Σήμερα :oups: έπεσε στην αντίληψή μου το θέμα αυτό που άνοιξες makis.
Φανταζόμουν τα έξοδα για το hosting και τα έξοδα για εξοπλισμό κλπ αλλά δεν περίμενα τόσα πολλά. Καλά έκανες και τα αναφέρεις ώστε να γνωρίσουμε όλοι τι γίνεται.
Λοιπόν, αν και άλλη φορά τα είπα, σήμερα μου δίνεται η ευκαιρία να τα πω ξανά και να προσθέσω κι άλλα:
1) Καταρχήν οφείλω να πω μπράβο για την προσπάθειά σου/σας. Είναι αξιέπαινη, είναι πρωτοπόρα, μαρτυρά ανθρώπους με μεράκι και βαθιά στεριωμένη ιδεολογία. Επειδή αυτό είναι δυσκολοεύρετο στην εποχή μας πρέπει να στηριχτεί παντοιοτρόπως.
2) Κατά δεύτερο λόγο θα πρέπει τουλάχιστον προσωπικά να πω ότι σε ευχαριστώ πολύ για όσα μου προσφέρει η δική σου προσπάθεια. Και ικανοποιεί τις δικές μου ανησυχίες/αναζητήσεις αλλά και έχω πάρει και κάποια χρήσιμα αντικείμενα για μένα. Ελπίζω ότι το ίδιο θα έχουν να πουν και όλα τα μέλη.
3) Πιστεύω ότι θα πρέπει αυτό το θέμα να αναφέρεται τονισμένο στην πρώτη σελίδα του xariseto γιατί πολλοί δεν μπαίνουν στον κόπο να διαβάσουν λεπτομερώς όλες τις δημοσιεύσεις (και έχουμε και τους καχύποπτους και τους κακοπροαίρετους).
4) Επίσης θα πρέπει να βάζεις στο λογαριασμό όλα τα προσωπικά σου έξοδα (βενζίνες, τηλέφωνα κλπ) και βέβαια θα πρέπει κάπως να φανεί η τεράστια δική σου προσπάθεια τόσο σε κόπο όσο και σε χρόνο που στερείσαι από το επάγγελμά σου ή την διασκέδασή σου. Για παράδειγμα θα μπορούσες να αναφέρεις πόσες ώρες δαπανάς κάθε μέρα κατά μέσο όρο. Ακόμα θα πρέπει να αναφέρονται και όλες οι δαπανώμενες ώρες όλων των απασχολούμενων, έστω και χωρίς αποτίμηση σε χρήμα, για να καταλαβαίνουν κάποιοι πόση προσπάθεια κρύβεται από πίσω (για να στηθεί ένα site αγγελιών σε λογισμικό forum) που δεν φαίνεται, ώστε να μην νομίζουν ότι πρόκειται για "παιχνιδάκι".
5) Πιστεύω ότι θα πρέπει να μειώσεις τα έξοδα διαφημίσεων καθώς αυτοί που ενδιαφέρονται θα μας βρουν στόμα με στόμα και μέσω των εκπομπών/διαφημίσεων στα μέσα μαζικής ενημέρωσης. Φτάνουν τα έξοδα hosting/domain. Αν είχες έσοδα από διαφημίσεις και περίσσευαν χρήματα εντάξει. Από την άλλη η πολλή διαφήμιση μπορεί να φανεί σε κάποιους ότι αποσκοπεί σε έσοδα.
6) Έχω ξαναπροτείνει να αυξήσεις τα έσοδα από διαφημίσεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να ενοχληθούμε από διαφημίσεις την ώρα που κανείς μας δεν πληρώνει τίποτα (εκτός από όσους από εμάς δώσαμε εθελοντικά). Και όποιος ενοχληθεί προφανώς βρίσκεται στον κόσμο του. Τελευταία βλέπω ένα banner με διαφήμιση του ricardo που αναφέρεται ως banner ανταλλαγής, αλλά εγώ στο ricardo δεν είδα καμιά διαφήμιση του xariseto.
7) Αν και έγινε προσπάθεια να μαζευτούν κάποια χρήματα για το hosting θα πρέπει να ξαναγίνει προσπάθεια ώστε να συνεισφέρουν περισσότεροι και για τα υπόλοιπα έξοδα.

Μπορεί, όπως γράφεις σε κάποιο σημείο, να ξεκίνησες την προσπάθεια για να περνάς ευχάριστα την ώρα σου αλλά δεν είναι σωστό να φτάνεις να αναλώνεις το μεγαλύτερο μέρος του ελεύθερου χρόνου σου και να βάζεις χρήματα από την την τσέπη σου για να καταφέρεις (με την συμμετοχή μας) να γυρίσεις την νοοτροπία του κόσμου που ασυνείδητα πετά (ούτε καν ανακυκλώνει) και στο τέλος να ακούς και τα πικρόχολα σχόλια μερικών μερικών.
Αυτά είχα να πω, και πάλι μπράβο σου!
:bow:
Μακάρι να είχα χρόνο να συμμετέχω στην εθελοντική εργασία και μακάρι όσοι μας διαβάζουν να ευαισθητοποιηθούν.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Εξοδα Του xariseto.gr

Δημοσίευση από makis » 31 Ιούλ 2010, 03:57

1.Ευχαριστούμε πολύ για τα καλα σου λόγια .

3.Καταρχήν δεν χρειάζεται , ολοι ξερουν οτι ενα site απαιτει χρονο και χρημα , και κατε επιλογη μου ξοδευω καποια παραπανω , ενω π.χ θα μπορουσαμε να ειμαστε σε ενα free hosting με free foroum αλλα δεν θα μπορουσαμε να εχουμε πολλες λειτουργιες και υπηρεσιες. Εδω αλλα τονιζουμε στην αρχικη και καποιοι δεν τα βλεπουν , αυτο ειναι το τελευταιο.

4.Εδω βαζω τα βασικα (και οσα θυμαμε) , γιατι π.χ στα παζαρια , υπαρχουν μικροεξοδα που δεν μπαινω στην διαδικασια να θυμαμε.
Αν βαλω και βενζινες , τηλεφωνα κ.α θα τρομαξω και εγω , γιατι την πρώτη φορά που τα εγραψα και εγω δεν περίμενα να ηταν τοσα τα εξοδα. Καποια απο αυτα δεν πρόκειται να τα βάλω γιατι θα ειναι κατά επιλογή μου , οπως οταν θα γινει σύμβαση με τα ελτα θα πρέπει να δώσω εγγυητική 1000-2000€ γιατι θελουν να διασφαλίσουν την πληρωμή τους οταν κάποιος εν λαβει το δεμα.
Γιαυτο και επιμένω στην πιστοποίηση ΟΛΩΝ των μελών , αν και με βάζει σε επιπλέον διαδικασία , αλλα εξασφαλίζει πολυ καλύτερη και ομαλή λειτουργιά, χωρις παρατραγουδα.
Οσο για της εργατοώρες, ειδικά, των συντονιστων το σκέφτηκα , αν και παλι κάποια μελη δεν θα το εκτιμήσουν.

5.Την διαφήμιση που πληρωνω στην google ,την εχω με καποιες λεξεις κλειδια , και ΕΝΝΟΕΙΤΕ οχι στο "χαρίζω" ζηταω" "χαρισετο" , αλλα με λεξεις που καποιοι μεσω Google π.χ ψαχνουν να πεταξουν την παλιά ηλεκτρική συσκευή τους.
Για να φαίνεται η διαφημίσει πρεπει να εχει κόστος πανω απο 0,15€ , αρα αν και ειναι αρκετα χρηματα , ειναι σχετικα λιγες οι εμφανισεις.

6.Ακομα δεν εχω βαλει καμια πληρωμένη διαφημίση , εκτος απο την αναζητηση Google που ειναι στην αρχικη , με συνολικα εσοδα 27€ εδω και τοσους μηνες , για το ricardo ειναι μια δοκιμη , για μελλοντικη συνεργασια με αυτους.

7.Δεν θελω γιατι οποιος μπορούσε και ηθελε θα το ειχε κανει , ενας βασικος λογος ηταν ενα πρωην Μ@Λ@Κ@μενο μελος που ελεγε μ@λ@κ@ες και γιαυτο ειδικα απο αθηνα δεν εδωσαν παρα μονο 3-4 μελη απο τα ποσααααααα ενεργα , αλλα αφου την πίστευαν δεν θα καθίσω να τους αλλάξω γνώμη, και απλα δεν ασχολούμαι.

Σιγουρα οσο περναει ο καιρος θελει πολυ περισοτερο χρονο , και γιαυτο ζηταμε καποια βοηθητικά ατομα , γιατι εκτος απο αυτα που ζηταμε , ειναι και καποιες αλλες δουλειες , οπως τις πιστοποιήσεις , τις αποστολές κουριερ, ελενχο για πωληση σε αλλα site, την προώθηση του site σε blog, ΜΜΕ, αλλα σite, τις διαδικασιες αδειας παζαριων, ευρεση χωρου στην Θεσσαλονικη, κ.α

Οι περίεργοι , οι καχύποπτοι κ.α θα υπάρχουν πάντα και παντού , το θέμα και το καλό είναι , πιστεύω, ότι το εκτιμούν η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των μελών μας.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Έσοδα - Έξοδα - Τρόποι υποστήριξης”