XARISETO.GR , ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

XARISETO.GR , ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ

Δημοσίευση από makis » 26 Οκτ 2012, 03:35

Μιας και ακούστηκε ότι βγάζει το xariseto.gr πολλά χρήματα ειπα να κανω έναν απολογισμό των κερδών από διαφημίσεις
από την πρώτη μέρα (1 Μαρτίου 2008 ) μέχρι σήμερα.
Φυσικά η κακές γλώσσες ΔΕΝ θα σταματήσουν ΠΟΤΕ αλλά είπα να κάνω την σουμα μήπως είναι τόσα πολλά και δεν το ξέρω.

Ευτυχώς ή δυστυχώς οι διαφημίσεις από Google , αν και βγαίνουν banner αυτόματα βάση το τι ψάχνετε στην Google αναζήτηση
έτσι ώστε να πετύχει η google περισσότερα κλικ από εσας σε πράγματα που σας ενδιαφέρουν τις περισσότερες φορές,
για να κερδίσει το site και το κάθε site που εχει διαφημίσεις πρέπει να υπάρχουν τα κλίκ ώστε να πάρουμε 0,01 με 0,05€ ανα κλίκ !!
Φυσικά πολλές φορές δεν αρκεί μονο το κλίκ αλλα θελει και «αγορα» ειδικα στα affiliate δίκτυα.
Όπως είπαμε η google δινει χρήματα ΜΟΝΟ με κλικ και όχι με εμφανίσεις ενω τα affiliate δικτυα ως συνηθως είναι με «αγορά» .
Με affiliate δικτυα εχω βαλει ως συνήθως διαφημίσεις «καλες» και «εύκολες» σε αγορα ή κάποιες καλές προσφορές.
Από τις πιο καλες (που εδωσαν και χρήματα) είναι οι : Wind, aggeliopolis, frappossible, Ricardo και
κάποια deal site Που αυτά εδινα 3-5% στην πρώτη πώληση που θα κάνατε μετά από κλικ
(αρα αν αγοράζατε ένα εισιτήριο σινεμα από τα 6€ θα παίρναμε στην καλύτερη περίπτωση 0,3€ ! ! )


Οι διαφημησεις που μπαινουν είναι από 3 δικτυα :
1. Google adsense
2. Linkwise
3. forestview
- Μια φορά που έβαλε διαφήμιση το μέλος marilyn . και
- Η διαφήμιση από text link που είναι στην αρχική (κάτω από το χάρτη) και πήρα 60€ για ένα έτος
Εδώ κάτω θα δείτε την πλήρη αναφορά «κερδών»


Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Φυσικά τα πρώτα 1-2 χρόνια δεν ειχα καθόλου διαφημίσεις αλλα μπήκαν πιο μετά αλλα το συνολικο ποσο ειναι 250+112+384+60 = 806€
806€ !!!! αρα μεσο ορο την ημέρα 0,50€ !!!
δηλ ούτε τα έξοδα για τον καφέ (αν τον κανω σπιτι μου)
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ


Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23547
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: XARISETO.GR , ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Aria » 26 Οκτ 2012, 09:40

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δίνεις τόση μεγάλη σημασία σε ότι λέει ο καθένας επάνω σε αυτό το θέμα... αυτοί που τα λένε ΔΕΝ ξέρουν την τύφλα τους για τα ποσά των διαφημίσεων! Νομίζουν πως άμα βάλεις διαφήμιση σε κάποιο site είναι σαν να βάζεις διαφήμιση στον αντ1!
Όπως επίσης ΔΕΝ ξέρουν την τύφλα τους για το κόστος συντήρησης ενός site, όπως επίσης και για το κόστος συντήρησης ενός μαγαζιού! Έστω και αν είναι για φιλανθρωπικό σκοπό! Το ΜΟΝΟ που τους νοιάζει είναι να επωφελούνται από αυτά!!!Κατά την αποψή μου, κάνεις δεν κάνεις ανάλυση των εσόδων, πάλι θα πουν πως έγινες πλούσιος, ε άστους να λένε λοιπόν!

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39420
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: XARISETO.GR , ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ

Δημοσίευση από polvar » 26 Οκτ 2012, 10:00

Όχι, η διαφάνεια είναι καλό πράγμα, γιατί δεν σκέφτονται όλοι οι άνθρωποι το ίδιο, κάποιοι διατηρούν επιφυλάξεις.

Φυσικά, αν από 100 ανθρώπους το μυαλό περάσει η σκέψη για "κέρδη" ή "υπερ-κέρδη", στους μισούς θα ξαναφύγει εξαιτίας αμφιβολιών λέγοντας "μπα, δεν μπορεί να είναι έτσι", οι άλλοι 40 (τα νούμερα είναι υποθετικά αλλά έτσι νομίζω ότι είναι) θα αρκεστούν σε αυτά εδώ, 6-7 θα θέλουν και άλλες αποδείξεις γιατί θα λένε "κάτι μας κρύβει" και 2-3 δεν θα πείθονται με τίποτα, όσες αποδείξεις και αν δουν, θα λένε "τα παρουσιάζει όπως τα θέλει ή έχει κάνει αλλοίωση των στοιχείων" κλπ.
Ε λοιπόν, για τους 90 που είχαν μια αμφιβολία και ικανοποιήθηκαν με αυτά, αξίζει η ανάρτηση.

Άβαταρ μέλους
ifigeniakaf
VIP Member
VIP Member
37 74
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 23:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ξάνθης
Δήμος - Κοινότητα: Ξάνθης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: XARISETO.GR , ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ifigeniakaf » 26 Οκτ 2012, 10:05

εγω δεν μπορω να καταλαβω οτι ακομα κ αν κερδιζε δικια του δεν ειναι η σελιδα?οποιος κανει ενα σαιτ εχει τους προσωπικους του λογους κ μερικοι θελουν κ κερδος δεν ειναι κακο.....ειναι κατι φυσιολογικο.....κ στη τελικη αυτη τη στιγμη αυτοι που οραγματικα επωφελουμαστε ειμαστε εμεις τα μελη γιατι παιρνουμε πραγματα που σε αλλες περιπτωσεις θα τα αγοραζαμε ενω μεσω αυτης της σελιδας εξυπηρετουμαστε...κ φυσδικα οποιος δενθελει η δεν του αρεσει δεν ξαναμπαινει πολυ απλα στη σελιδα...νομιζω αυτα τα ξερει ο καθενας κ δεν χρειαζεται καποιος να μας εξηγει η να αιτιολογει καποια πραγματα....
θα προτιμησω εαν υπαρξει ενδιαφερον απο ατομα απο ξανθη για να αποφυγω την ταλαιπωρια του ταχυδρομειου,σε περιπτωση αποστολης με ελτα θα γινεται καθε 15μερες

περιμενω ευχαριστω απο XRISLA gogo7

Άβαταρ μέλους
Bella19
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
56 73
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 13:51
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Κορίτσι
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Επικοινωνία:

Re: XARISETO.GR , ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Bella19 » 26 Οκτ 2012, 12:09

Καμία σχέση δεν έχουν οι διαφημίσεις στην τηλεόραση με αυτές στο ίντερνετ. Οι πρώτες χρεώνονται ανά δευτερόλεπτο. Οι δεύτερες είναι πάμφθηνες!!!!
Μη δίνουμε σημασία σε άσχετους... Καλά έκανες βέβαια και το είπες για να ξεκαθαριστεί το θέμα...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Μονο χερι με χερι σε στασεις μετρο κ τραμ. Σε οσα μελη δινω το κινητο μου, εχω Viber

mariagkl
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 14:52
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: περιστερι
Επικοινωνία:

Re: XARISETO.GR , ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ

Δημοσίευση από mariagkl » 26 Οκτ 2012, 21:39

Γεια σου Μακη εισοδιματια(χαχα).τι να πω,δηλαδη δεν ντρεπομαστε λεω εγω που υπαρχουν κακοβουλοι που κατηγορουν το εργο που εχεις κανει...και στην τελικη σε οποιον δεν του αρεσει να παει σπιτι του. ΜΠΡΑΒΟ!!! στην προτοβουλια που πηρες το 2008 και εφτιαξες αυτο το σαιτ και βρηκαμε μια λυση να ανακυκλονουμε τα πραγματα που δεν χρησιμοποιουμε πλεον...
αποστολές με ελτά ή συνάντηση στα μετρό του Περιστερίου μόνο πρωί
ΕΣΤΗΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ ΚΑΙ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΣΕ

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: XARISETO.GR , ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ

Δημοσίευση από makis » 26 Οκτ 2012, 22:38

Οι μονες διαφημισεις που δινουν χρηματα μεσω affiliete ειναι κυριως αυτες με τα κινητα που δεν τις βαζω για ευνοήτους λογους.
Ειναι αυτες που λενε "κερδισε τωρα ενα κινητο" "500€ απο hondo center" "μολις κερδισατε καρτα κινητου" "βρες ποτε θα πεθανεις" και αλλα τετοια αλλα επειδη το θεωρω κοροιδια και εξαπάτηση και δεν θα ειναι λιγοι αυτοι που θα την πατησουν δεν τις βαζω.
Αντιθετα με την διαφήμιση της wind που δινει δωρεαν πακετο f2g με 30€ χρονο ομιλιας και ειναι καλη διαφημιση (την εχω στην αρχικη σελιδα πανω-πανω)

Σιγουρα δικαιωμα μου ειναι να κερδίζω απο διαφημισεις και δεν θα ρωτησω καποιον αλλα παντα θα υπαρχουν οι περιεργοι που θα βγαζουν μυθους και ευκολα θα πιστευει καποιος αν ειναι εξω απο τον χορό.

Δεν λεω οτι δεν προσπαθω να βγαλω χρηματα γιατι θελω και να κανω αλλαγες (σε δομες) που κοστιζουν και δεν τα εχω , αλλα και να δινω κίνητρα στους συντονιστες που αφιερώνουν παρα πολυ χρονο με πανω απο 5000 !! (κλειδωματα και μεταφορες αγγελιων ) την εβδομαδα, αλλα τωρα δεν ειμαι σε οικονομικη κατασταση να το κανω !

Το μονο σιγουρο ειναι οτι με αυτα τα χρηματα ΔΕΝ μπορω να ζησω ουτε καν στην πιο υποανάπτυκτες χωρες .
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Έσοδα - Έξοδα - Τρόποι υποστήριξης”